homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

A EXLUTON


#1 2008-01-24 16:30:26

iulicad2
Membru
Inregistrat: 2008-01-24
Mesaje: 2

A EXLUTON

Buna ziua,
sunt o fericita mamica a unui baietel de 10 luni si jumatatesiam o problemuta...inca de la o luna dupa nastere iau exluton cu mentiunea ca am alaptat din prima zi si continui sa alaptez si acum...ce nelamurire am:as vrea inca un bb angel si as dori sa stiu pana sa raman insarcinata cat timp trebuie facuta pauza daca intrerup exlutonul .
In asteptarea unui raspuns ,toate cele bune va doresc!!!!!!

Offline

 



#2 2008-01-24 16:38:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: A EXLUTON

nici o pauza...dupa ce l intrerupi te pui pe treaba...si nu sunt nici un fel de riscuri smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2008-01-24 17:13:41

iulicad2
Membru
Inregistrat: 2008-01-24
Mesaje: 2

Re: A EXLUTON

dar cu alaptatul ce fac?sau ce se intampla dak raman insarcinata?sau mai bine ar fi sa-l intac pe bb inainte de a ramane insarcinata?sau cum????mercic     hjarta
dumbom

Offline

 

#4 2008-01-24 17:43:08

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: A EXLUTON

pai daca nu il intarci nu vine menstra. prolactina crescuta impiedica ovulatia. fara ovulatie nu ramai insarcinata. deci trebuie intarcat.
sa iti traiasca bebeu' smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2008-04-26 11:35:59

theea7
Membru
Inregistrat: 2008-04-13
Mesaje: 3

Re: A EXLUTON

Mie, ginecologul meu mi a spus ca pot ramane insarcinata la doua luni dupa nastere desi il alaptez pe bb si menstra nu a venit. Daca iti doresti inca un BB e bine sa il intarci, astfel (cred eu ) nivelele de hormoni din organismul tau se vor modifica si il vor ajuta pe noul bb.Eu nu am facut asa si am pierdut un BB luna asta...dr. nu a stiut cauza concreta...inca doare...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-10-29 10:36:09

sebastiana
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 12

Re: A EXLUTON

Buna! Am o nelamurie, mica  poate pentru unii, dar foarte mare pentru mine. Am nascut pe 3 iulie si pana acum am folosit ca metoda contraceptiva prezervativul. Ieri am fost la un cabinet de planificare familiala pentru a-mi recomanda un anticonceptional pentru perioada alaptarii. Asa am descoperit Exluton. Desi d-na asistenta mi-a spus ca pot sa incep administratrea pilulelor in orice  zi, pe prospect scrie ca trebuie inceput in prima zi de ciclu. Cum eu nu am deocamdata ciclu, cum procedez? Sa urmez sfatul asistentei?

Offline

 

#7 2008-10-29 19:30:59

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: A EXLUTON

le incepi din orice zi si te protejezi suplimentar (prezervativ) primele 7 pastilute...bine ai venit pe forum si sa ti traiasca bebelul  bebe


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#8 2008-10-29 22:25:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: A EXLUTON

sebastiana a scris:

Buna! Am o nelamurie, mica  poate pentru unii, dar foarte mare pentru mine. Am nascut pe 3 iulie si pana acum am folosit ca metoda contraceptiva prezervativul. Ieri am fost la un cabinet de planificare familiala pentru a-mi recomanda un anticonceptional pentru perioada alaptarii. Asa am descoperit Exluton. Desi d-na asistenta mi-a spus ca pot sa incep administratrea pilulelor in orice  zi, pe prospect scrie ca trebuie inceput in prima zi de ciclu. Cum eu nu am deocamdata ciclu, cum procedez? Sa urmez sfatul asistentei?

incepi exluton in orice zi si primele 24 ore te protejezi in continuare cu prezervativ...dupa aceea te vei afla sub protectia si a exluton(protectie combinata cu cea data de faptul ca alaptezi)
Atentie, Exluton trebuie luat la aceeasi ora, nu ai voie sa intirzii mai mult de 3 ore


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2008-10-29 23:00:14

sebastiana
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 12

Re: A EXLUTON

Multumesc mult!  Maine imi fac mai intai un test de sarcina si daca iese bine, incep sa iau EXluton.

Offline

 

#10 2008-10-30 11:28:38

flaviana
Full member
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 129

Re: A EXLUTON

Buna ziua.
Mi s-a recomandat si mie Exluton ca si contraceptiv deoarece am probleme cu varicele. Am insa si o varsta... 45 ani. Am inteles ca prin administrarea Exlutonului s-ar putea sa nu mai am menstra. In acest caz, apropiindu-ma de varsta menopauzei, cum o sa stiu daca am intrat sau nu in menopauza si sa incetez administrarea de ac.
De asemenea - voi avea oare probleme de acomodare cu Exlutonul dupa ce am folosit ac combinate pana acum? Care ar fi efectele la care trebuie sa ma astept.
Va multumesc si astept raspunsuri.

Offline

 

#11 2008-10-30 21:20:59

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: A EXLUTON

flaviana i am lasat doctoressei linkul si ti va raspunde dansa...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#12 2008-10-30 21:41:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: A EXLUTON

flaviana a scris:

Buna ziua.
Mi s-a recomandat si mie Exluton ca si contraceptiv deoarece am probleme cu varicele. Am insa si o varsta... 45 ani. Am inteles ca prin administrarea Exlutonului s-ar putea sa nu mai am menstra. In acest caz, apropiindu-ma de varsta menopauzei, cum o sa stiu daca am intrat sau nu in menopauza si sa incetez administrarea de ac.
De asemenea - voi avea oare probleme de acomodare cu Exlutonul dupa ce am folosit ac combinate pana acum? Care ar fi efectele la care trebuie sa ma astept.
Va multumesc si astept raspunsuri.

varicele nu sunt indicatie pentru exluton
nici virsta ca atare
disparitia menstrei se va produce cu timpul...nu din prima si oricum nu obligatoriu...nu vei stii daca ai intrat fiziologic in menopauza sau e vorba de un efect al pastilelor
nu cred ca ai a te astepta la cine stie ce efecte sau perioade de adaptare...DOAR  CA evident, astea erau intrebari de pus medicului care a recomandat exluton sau oricarui alt medic, fata in fata, lasindu-i si lui posibilitatea de a pune intrabarile care i-ar permite sa vorbeasca in cunostinta de cauza...eu acum, neavind nici un fel de date, recunosc cinstit ca dau cu banul in gind


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2008-11-14 13:34:58

sebastiana
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 12

Re: A EXLUTON

Dupa cateva pastile de Exluton, mai putin de jumatate, mi-a venit ciclul. Mai pot sa alaptez? Continui sa le iau?

Offline

 

#14 2008-11-14 20:21:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: A EXLUTON

da, sigur ca mai poti alapta si da, evident continui sa le iei
medicul care ti-a recomandat exluton nu ti-a explicat cum sa iei? poate ar merita o vizita la planning ca sa stii exact ce ai de facut...oricum insa, exluton se ia fara pauza...iar menstra vine tot fara sa faci pauza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2008-11-16 12:33:25

sebastiana
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 12

Re: A EXLUTON

Exluton iau la recomandarea medicului, mai bine zis a asistentei, de la planning pt ca dr. era putin "ocupata" in momentul acela. Mi s-a parut ca as fi deranjat-o atunci cand am vrut sa-i cer mai multe informatii, poate si de aceea m-a plasat asistentei, spunand ca are o alta problema de rezolvat.
   Acesta este motivul pentru care va intreb atatea pe dvs., pt ca nu prea am incredere in dansele si nici vreau sa se intample ceva neplacut cu organismul meu. 
   Multumesc foarte mult pt intelegere!

Offline

 

#16 2009-02-18 11:19:12

sebastiana
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 12

Re: A EXLUTON

Iau Exluton de la 1 noiembrie. Am avut menstra astfel: 8.XI, 30.XI,14.XII, 28.XII, 10.I, 28.I. De doua ori pe luna, dar de scurta durata ( 1-2 zile ) si deloc abundent. De pe 28 ianuarie, nimic. Mi-am facut un test de sarcina care arata ca nu sunt insarcinata. Cand luam Truquilar era pauza aceea de o saptamana in care stiam ca trebuie sa-mi vina, dar acum sunt data peste cap. Sa astept pana se incheie luna? S-o fi reglat menstra si nu mai vine bilunar?

Offline

 

#17 2009-02-18 11:22:14

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: A EXLUTON

sebastiana asa se intampla de la minipilule. exulton este o minipilula doar pe baza de progesteron, nu contine estrogen (deci nu regleaza menstra) si in timpul tratamentului cu exulton menstra poate sa dispara, nu e vorba de sarcina daca le`ai luat corect.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#18 2009-03-23 23:24:53

iulia.vasile88
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 15

Re: A EXLUTON

buna seara!am si eu o nelamurire:eu am nascut pe 29 noiembrie 2008 si pe 16 ianuarie am avut 3 zile de sangerari pe care eu le-am considerat ca fiind menstruatia,pentru ca lochiile se terminasera cam la teri saptamani de la nastere.de atunci nu am mai avut nicio sangerare.am avut si cateva contacte neprotejate,dar mi-am facut test de sarcina care a iesit negativ.intrebarea mea este:ce anticonceptionalpot sa iau?cand sa incep sa le iau si cum?
eu o sa ajung cat mai curand la un control la doctor,dar pana atunci;va rooooog mult de tot,astept un raspuns!!!!

Offline

 

#19 2009-03-23 23:25:51

iulia.vasile88
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 15

Re: A EXLUTON

am uitat sa mentionez ca alaptez;)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.