homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii intre mamici-15


#267 2008-03-02 17:10:50

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

mersi ramona eu nu mai inteleg nimic ,o zi sunt cu febra urmatoarea sunt fress ,nu mai stiu ce sa zic:tongue


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 



#268 2008-03-02 19:12:52

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Si eu am avut o "tenta" de viroza....si cu conjunctivita...cred ca de-aia mi-au iesit si neutrofilele maricele....dar stai linistita ca nu te lasa copiii nici sa mori!

Offline

 

#269 2008-03-03 10:56:05

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: discutii intre mamici

Salut mamici, suntem bolnaviori . Aseara am facut febra si am vomat . Despre Mihai va povestesc. Merge mama cu el la medicul de familie , eu fiind la lucru . Crde ca avem ceva rosu in gat . Sper sa nu fie mai rau . Gulia80 , a trecut febra , va este mai bine. Eu intru pe forum doar in cursul saptamanii , cand am timp la serviciu . Va doresc multa sanatate . Dupa un controlul de la medic , unde am aflat ca Mihai are amigdala stanga plina de puroi , si ca din aceasta cauza are febra mare , avem urmatorul tratament zinnat si novocalmin. Este bine sa/i administrez novocalmin supozitoare avand in vedere ca are doar 2 ani ?

Ultima oara a fost editat de sweet kiki (2008-03-03 13:01:41)

Offline

 

#270 2008-03-03 14:13:07

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

sweet kiki a scris:

Salut mamici, suntem bolnaviori . Aseara am facut febra si am vomat . Despre Mihai va povestesc. Merge mama cu el la medicul de familie , eu fiind la lucru . Crde ca avem ceva rosu in gat . Sper sa nu fie mai rau . Gulia80 , a trecut febra , va este mai bine. Eu intru pe forum doar in cursul saptamanii , cand am timp la serviciu . Va doresc multa sanatate . Dupa un controlul de la medic , unde am aflat ca Mihai are amigdala stanga plina de puroi , si ca din aceasta cauza are febra mare , avem urmatorul tratament zinnat si novocalmin. Este bine sa/i administrez novocalmin supozitoare avand in vedere ca are doar 2 ani ?

imi pare rau pentru Mihai se pare ca e o viroza ,asa a fost si TONY noi suntem bine mai avem antibiotice ,dar febra nu.novocalmin si eu am dat la tony pt ca nu am reusit sa scad numai cu nurofen ,am dat 1/2 pe zi ,doctorita noastra a zis ca pot sa dau maxim 2 pe zi la 1 an si 6 luni dar numai la nevoie.Zinnnat e antibiotic?


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#271 2008-03-03 14:41:56

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: discutii intre mamici

Da. Medicul a zis sa-i dau 5ml la 12 ore. Cred ca el era racit mai demult dar nu avea nici un simptom , aseara dupa baita , a inceput sa faca febra. Toata noaptea nu i/a trebuit nici macar sticla lui de care nu se desparte , iar pe la 2 a vomat . Dupa aceea s/a linistit si i/am dat ceai . Dimineata i/am dat o lingurita de panadol . Acum este bine , febra a scazut dupa novocalmin si sper ca la noapte sa nu mai avem probleme . Eu lucrez si imi este tare greu dupa o noapte nedormita .

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2008-03-03 15:36:18

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

te crd asa a inceput si la tony ,dar acum santem bine,ce faci dai novocalmin 3 pe zi ,sau dai nurofen pt febra?


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#273 2008-03-03 15:55:46

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: discutii intre mamici

Sa citesc prospectul cand ajung acasa , un supozitor i/au pus cand l/au adus de la medic . Nu stiu . O sa te tin la curent . Maine cand o sa intru pe forum . Ma bucur ca am cu cine coresponda ,chiar daca nu ne cunoastem destul de bine , te consider ca si pe celelalte fete de pe forum , o buna prietena . Sa aveti o zi fara nici cel mai mic "frison". Va pup .

Offline

 

#274 2008-03-03 15:57:46

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

mesi draga sa sti ca si eu asa te consider,mai vb maine sa ne ti la curent.si sanatate:kiss:


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#275 2008-03-03 16:21:53

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

si noi suntem aranjati bine dupa o saptamana de gradi....\Tusim pana ne inecam si pana varsam...box Toata noaptea nu am dormit din cauza tusei.Un pic de mucuti avem in nasuc,dar febra nu,rosu in gat nu.Incerc sa trag cat pot fara antibiotic dar sigur acolo ajungem....gratergratergratergrater iar....si iar si iar....acum primeste Panadol,vit C,baraka,si Robitussin....

Offline

 

#276 2008-03-03 16:46:49

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

claudia78 a scris:

si noi suntem aranjati bine dupa o saptamana de gradi....\Tusim pana ne inecam si pana varsam...box Toata noaptea nu am dormit din cauza tusei.Un pic de mucuti avem in nasuc,dar febra nu,rosu in gat nu.Incerc sa trag cat pot fara antibiotic dar sigur acolo ajungem....gratergratergratergrater iar....si iar si iar....acum primeste Panadol,vit C,baraka,si Robitussin....

vai claudia iar ,chiar imi era groaza pt voi ,incearca cu tantum verde la noi a mers bine


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#277 2008-03-03 17:48:55

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: discutii intre mamici

Acasa intru mai rar , dar vroiam sa va intreb cate supozitoare sa/i admninistrez . In prospect spune ca 3 pe zi dar dupa varsta de 4 ani . Voi ce ziceti ?

Offline

 

#278 2008-03-03 19:23:25

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Eu i-as pune unul seara si unul dimineata...si daca mai e nevoie ceva pe cale bucala in cursul zilei....Nu-l enerva toata ziua cu supozitoare...ca stiu ce le mai place....Noi suntem bine, iarna asta am racit doar o data parca...si in curand o sa mergem la tara la aer curat in curte,cat e ziulica de lunga.Poate a contat mult si faptul ca Darian a stat toata vara trecuta la tara,aer curat...si si-a mai intarit imunitatea.Acolo manca 2-3 inghetate /zi....mi s-a facut rau cand am auzit prima data,in conditiile in care eu nu-i dadeam decat sa linga de 2-3 dintr-o inghetata.Va doresc multa sanatate!puss

Offline

 

#279 2008-03-03 19:31:58

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

sweet kiki a scris:

Acasa intru mai rar , dar vroiam sa va intreb cate supozitoare sa/i admninistrez . In prospect spune ca 3 pe zi dar dupa varsta de 4 ani . Voi ce ziceti ?

eu zic sa dai nuroren de 3 x pe zi si daca nu scade febra atunci da cate 1/2 de supozitor                                                                                                                                                                                                                                                                        .ramona ma bucur ca sunteti bine sa sti ca e posibil ca aierul de la tara sa ajute mult ,dar daca mergi la tara ca faci cu buni?


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#280 2008-03-03 19:44:19

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

Ramona_gl a scris:

O duc la soacra-mea.... big_smile turbeaza si ea cu babuta pe cap acolo,desi e mama ei!Plec cu asa o tarsha ca trebuie sa i-o las pe cap....desi repet :e mama ei!

ar trebui sa lasi acolo sa aiba ea grija de baba:big_smile


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#281 2008-03-03 19:56:38

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

Ramona_gl a scris:

Poate...dar asa sunt eu ,cu prea mult bun simt...ma gandesc ca desi e mama ei...totusi ne-a lasat noua casa...si e exclusiv datoria mea sa o ingrijesc!!!ma intreb cum o sa fac fata situatiei in cazul in care Doamne-fereste o sa cada si la pat...nu ca nu as fi invatata cu pampersii lol  dar ...bleah....

va nu iti doresc sincer ,am vazut ce inseamna la buni [din partea lui cristi]e la pat nu poate umbla [nu vrea]nu stiu cum mai rezista soacra eu cred ca as inebuni mai ales sa nu mi fie nici parinte,ca la o adica ti strain:pucko:


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#282 2008-03-03 21:53:25

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

sweet kiki poti da novocalmin intreg,desi scrie ca la copii peste 4 ani.dar numai cand febra nu cedeaza cu nurofen sau panadol,sau supozitoare de paracetamol.poti da si 3 novocalmin pe zi nu mai repede de 4 ore distanta intre ele.dar fi prudenta,pt ca novocalminul e cam cu riscuri,in unele tari deja s-a si interzis comercializarea lor
multa sanatate
Giulia sa stii ca sunt chiar disperata cu Robert,cum il duc la gradi cum incepem....si deja e al 2-lea an de gradi...I-am dat cu bioparox,care e tot spray ca tantum verde.dar nu e rosu in gat nici febra nu face!!! tusea asta ne omoara...este cand nu tuseste 4 ore in sir,dar cand il apuca....mi se rupe sufletul cand vad cum se chinuie ...facem inhalatii acum!

Offline

 

#283 2008-03-03 22:12:09

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

claudia78 a scris:

sweet kiki poti da novocalmin intreg,desi scrie ca la copii peste 4 ani.dar numai cand febra nu cedeaza cu nurofen sau panadol,sau supozitoare de paracetamol.poti da si 3 novocalmin pe zi nu mai repede de 4 ore distanta intre ele.dar fi prudenta,pt ca novocalminul e cam cu riscuri,in unele tari deja s-a si interzis comercializarea lor
multa sanatate
Giulia sa stii ca sunt chiar disperata cu Robert,cum il duc la gradi cum incepem....si deja e al 2-lea an de gradi...I-am dat cu bioparox,care e tot spray ca tantum verde.dar nu e rosu in gat nici febra nu face!!! tusea asta ne omoara...este cand nu tuseste 4 ore in sir,dar cand il apuca....mi se rupe sufletul cand vad cum se chinuie ...facem inhalatii acum!

uite chiar acum am vb cu cineva care se ocupa cu aloe e din baia mare dar sediu e la noi in cluj ,zice ca sint bune si pt mai multe boli ,chiar am zis de robert si a zis ca daca vrei te poate ajuta si poti comanda de pe net ,daca bine stiu trebuie sa comanz de 150 ron .de baraka nu stiu ce sa zic o vecina foloseste de anul trecut si tot racita e ,eu nu mai am incredere in nimic dar ma m gandit si eu la aloe ,poate..........


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#284 2008-03-03 22:16:15

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

am auzit si eu de aloe,am cateva colege care se ocupa,alea forever livings,nu?nu stiu ce sa zic,poate ar trebui sa incerc...nu mai stiu ce sa mai incerc,crede-ma... grater grater grater

Offline

 

#285 2008-03-03 22:35:45

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

claudia78 a scris:

am auzit si eu de aloe,am cateva colege care se ocupa,alea forever livings,nu?nu stiu ce sa zic,poate ar trebui sa incerc...nu mai stiu ce sa mai incerc,crede-ma... grater grater grater

exact de asta e vb hai sa incerci si asta poate da rezultat ,dar pt tusa ce dai acum?


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.