homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii intre mamici-44


#818 2008-12-12 11:16:53

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii intre mamici

o sa se plitiseasca si de laptopul de jucarie..
Asa sunt copiii ..
Depinde de fiecare copil .. am cumparat si eu pentru nepotii mei jucarii care in mintea mea erau foarte frumoase si nici nu s-au uitat la ele .. deci depinde de noroc. Important este sa ii iei ceva smile

Offline

 



#819 2008-12-12 13:00:01

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: discutii intre mamici

Este adevarat ce spui , dar este foarte greu sa te horarasti la ceva anume . Daca aveti ceva idei va rog sa le scrieti .

Offline

 

#820 2008-12-12 13:42:00

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

claudia78 a scris:

puss  puss Ramo,nu te-am vazut de un secol.....
ce fac darian si biencutza??? se pregatesc de serbarea de la gradi??
Erdomedul este pt tuse prductiva ,ca sa ajute expectoratia:D ca sa dam dreptate tuturor. Este destul de bun, actioneaza si ca antiinflamator pe caile respiratorii
sper ca nu sunteti bolnaviori
si eu stau sa socotesc ca anul acesta am luat 5 ture de antibitice fata de 9-10 de alti ani ! progresam,progresam....incet dar sigur !

Am mai fost si plecati Clau....iar in rest nu prea mai am loc de ei la comp.Sunt putin raciti....dar se pare ca scapam fara antibiotic,fiindca le-am dat 5 zile Rynatiol fara vreo ameliorare.Si apoi mi-am adus eu aminte ca tare bine le-a mers cu Erdomed,ce-i drept cam scarbos dar isi face treaba (la cat costa cred si eu,e cam 25 lei la liber,numai ca eu ma duc cand la pediatru cand la medicul de familie si mereu am de toate in casa,acum am chiar cate 3 antibiotice de caciula).Iar dupa 2 zile de Erdomed,deja se simt imbunatatiri,numai ca pe Dari l-a luat si o durere de urechiuta,i-am pus azi-noapte o bucata de usturoi in ea si dimineata a zis ca nu-l mai doare,numai ca i s-au cam inrosit ochii.Scapi de una ,dai de alta.
Iar pe langa asta,de vreo luna i-am descoperit o galmita exact in scobitura aceea de la omoplatul drept.Medicul de familie a zis ca ar putea fi un ganglion de la crestere sau nu mai stiu ce.Tu ce crezi ca ar putea sa fie Clau?

Offline

 

#821 2008-12-12 19:07:22

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

ramo,te rog eu nu te mai juca cu usturoi si mai stiu eu ce in ureche !!!!!!!!!!! otitele sunt cam oericuloase la copii...Trebuia sa-i dai nurofen ,picaturele in urechi Otocalm...daca nu ceda Osapmoxul mergea tare bine pe otite
Numai acolo are ggl???
si eu zic ca si pediatrul tau ca nu e nimik de spriat,copiii mici mai au asa o hipertrofie a ggl fara semnificatie patologica, la omplat spui sau la clavicula? daca e la omoplat acolo parerea mea nue  ggl,o fi o lovitura sau ceva...incearca sa-l ungi 3-4 zile cu unguent de nurofen sau diclofenac, si da-i si pe gura 3 zile nuropfen. In mod normal ar trebui sa observi o micsorare in dimensiuni
SANATATE !si pupicutzi

Offline

 

#822 2008-12-12 19:29:07

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Mersi mult Claudia...m-am mai linistit.Medicul de familie mi-a zis ca nu-i problema dar nu prea am incredre in ea,caci i-am spus acum 5 ani,dupa un consult al unui pediatru ca Darian are luxatie congenitala de sold.Si ea l-a consultat si mi-a zis ca n-are chiar nimic,dar totusi imi da trimitere la ortopedie ca sa fiu eu linistita.Si la Darian chiar si eu observam ca avea un piciorus putin mai lung decat celalalt dar imi spuneam ca e..nu pot eu sa le masor klumea caci ei nu stau cu picioarele foarte drepte si fara sa le miste,plus ca avusesem un vis in care Dumnezeu imi spunea sa merg sa-i fac un control caci copilul acesta o sa ramana cu un picior mai lung si unul mai scurt.Dar eu habar n-aveam ca poate exista o boala ca asta!
Pentru ochisori,ce e mai bun pentru bebei de 5 ani?Caci el are asa o sensibilitate la ochi,cand si cand ii lacrimeaza sau i se inrosesc mai mult sau mai putin...Ma mosteneste caci eu in clasele 1-4 iarna ma trezeam numai cu ochii"carpiti" plini de "ulcioare".

Robert ce mai face?Va pup...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#823 2008-12-12 20:59:28

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

pai ulcioarele alea sunt date de o bacterie.deci in mod normal trebuie tratate cu antibitoice sub forma de unguent si picaturo pftalmice. n-ar fi rau sa-l duci la un control oftalmologic,poate are nevoie de ochelari daca i se inrosesc des.
noi la cabinet ii trimitem pe absolut toti sugarii de 5 luni la un control radiologic sau ecografic pt profilaxia luxatiei congenitale de sold !

Offline

 

#824 2008-12-13 00:26:25

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: discutii intre mamici

eu am avut pt prima oara in viata mea otita acum o luna. este f rea, dureri, zvacnituri in ureche...e groaznic, dar pt un copil? eu nu am rezistat numai cu trat local si am luat augmentin. si alessa incepuse cu o usoara inflamatie si am trecut-o pe ospamox si pot spune ca este super. noi a facut eco de sold deja de doua ori, obligatorii, o data inainte s plece din maternitate in prima sapt si o data prin sapt 6, urmatoarea e cand incepe sa mearga. am intrebat si noi  medicul pt ca alessa da sa se ridice in fundulet si ne-a interzis categoric pana in luna a 6-a

Offline

 

#825 2008-12-13 10:27:33

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

ecografiile  de sold nu prea isi au rostul inainte de 4-5 luni. pt ca doar atunci apar nucleii de osificare ,dupa acre medicul isi poate da seama daca e ok sau nu

Offline

 

#826 2008-12-13 13:35:33

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii intre mamici

Eu am mers aici la control si ecografii la sold. Asta pentru ca sunt cazuri in familia sotului si ne-au trimis obligatoriu. Deci am fost la 8 saptamani, la 4 luni si mai mergem in martie... Mi-au spus ca lucrurile astea se vad pe parcurs nu doar de la un simplu control.

Offline

 

#827 2008-12-14 16:35:32

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

claudia78 a scris:

pai ulcioarele alea sunt date de o bacterie.deci in mod normal trebuie tratate cu antibitoice sub forma de unguent si picaturo pftalmice. n-ar fi rau sa-l duci la un control oftalmologic,poate are nevoie de ochelari daca i se inrosesc des.
noi la cabinet ii trimitem pe absolut toti sugarii de 5 luni la un control radiologic sau ecografic pt profilaxia luxatiei congenitale de sold !

Pai ni s-a spus ca ar avea nevoie de ochelari(dupa 3 zile ingrozitoare cu atropina 1!)Pe rezultat a scris +0,75,poate marimea dioptriilor la ochelari,iar pe fisa de la spital scria  +2!De ce oare?Nu mi-a inspirat deloc incredere doctora aia,mai ales ca ma invita direct la ea la cabinet si ochelarii tot acolo m-a trimis sa ii fac.O sa mergem mai in primavara la un alt doctor....desi sper din tot sufletul sa nu fie nevoit sa poarte ochelari,desi tati are probleme mari cu ochii ,cu destule minusuri.Mai citisem pe net ca o hipermetropie mica nu pune probleme caci oricum ochiul se dezvolta pana la varsta de 9 ani si se acomodeaza ochiul singurel.Iar hipermetropia inseamna de fapt ca retina este ingusta iar imaginea se formeaza in spatele ei....
Si daca ar avea +0,75 sau chiar +2 oare ar fi nevoit sa poarte ochelari toata viata?!?!?

Offline

 

#828 2008-12-14 16:46:53

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

ramo,nu sunt specializata pe oftalmologie...prea multe nu stiu ce sa iti spun...decat ca daca ar fi nevoit s apoarte ochelari toata viata nu e tragedie...pe langa ce se ointampla in jurul nostru e chiar o nimika toata !
puss

Offline

 

#829 2008-12-14 20:33:48

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

smile
Tu sau Giulia spuneai ca ai suspecta un astm la baiat?Ca mi-a intrat si mie in cap de ceva vreme ideea asta...  sad  cu Darian.El oricum a primit 9 la nastere,plus ca a fost cianotic ...mi s-a spus ca din cauza ca a ramas fara aer/blocat putin intre oasele bazinului, in timpul nasterii sau fiindca a inghitit lichid in timpul nasterii.Si mi s-a mai spus ca o sa aiba probleme cu caile respiratorii pe parcursul vietii.
Si de ce ma gandesc la un astm?Pentru ca de ceva vreme ,poate 1 an,el tot timpul da sa tuseasca sec,fie ca e racit ,fie ca nu.Iar de si mai recent,are un usor suierat cand expira,dar numai atunci cand e concentrat la ceva sau e prea obosit.Si ma mai gandesc si la umezeala care era la noi in camera,acum a mai disparut dupa super curatenia generala,desi spre dimineata tot se mai simte mirosul acela greu.Curios e ca atunci cand suntem la tara,tuseste mult,mult mai putin.Sa fie oare si poluarea de aici din oras de vina?
La orl mi s-a spus ca are amigdalele prea marite-din nastere si de-aia da sa tuseasca...fiindca se unesc amigdalele si Dari incearca sa-si dreaga glasul sau ceva de genul.Tu ce zici?Ce stii despre astm?
Mentionez ca nu se sufoca or something...

Offline

 

#830 2008-12-14 20:39:22

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

Gulia zicea de astm la Tony al ei .
tusea in astm ar trebui sa fie permanenta, nocturna si la efort ()alergare,dar poate fi vb si d eun astm alergic. eu zic ca tuseste de la aerul inchis din casa parcaziceai ceva de igrasie parca...si cand ii dai Zyrtec sau aeruis sau ceva de alergie si atunci tuseste?
pt diagnostiul de astm se fac tot felul de teste speciale. Cere trimitere de la medicul d efamilie
si Ramo...nu te mai stresa ! nu cred ca e cazul !
smile

Offline

 

#831 2008-12-14 20:45:49

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Of...mi-e si frica sa ma duc la doctor,ca n-ai cum sa pleci de acolo fara sa-ti spuna ca n-are nimic!In ianuarie as vrea sa consult intai un orelist,de oameni mari,dar care se ocupa si de copii.E tare renumit pe aici si sa vad ce imi zice si apoi merg mai departe.
In ultimul an nu stiu daca le-am mai dat antihistaminice.....dar il mai las vreo saptamana ca o fi intoxicat dupa atata sirop de tuse...si incep sa-i dau ceva .Am in casa Flonidan si Aerius.Vreo diferenta intre ele?La calitate ma refer...

Offline

 

#832 2008-12-14 20:53:41

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

sunt ok amandoua
dar ce sirop de tus ei-ai dat si de cat imp? nue  bine s aexagerezi cu siropurile de tuse,unele dintre ele chiar pot provoca tuse ! paradoxal !
mai ales cele mucolitice si expectorante

Offline

 

#833 2008-12-14 21:00:16

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

5 zile rinatyol si de miercuri seara Erdomed....inca vreo 4 zile jumate! Ups...acum realizez si eu ca-s cam multe zile.Gata de maine nu le mai dau nimic...doar Vitacandy si Septilin,ca m-am apucat si de astea de cateva zile.
Sanatate si voua!

Offline

 

#834 2008-12-14 21:02:32

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

pai de la rinatiol tuseste de numa.........of-of
sanatate si voua ! si mai incet cu siropurile de tuse !

Offline

 

#835 2008-12-15 22:58:15

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: discutii intre mamici

laura, ce inaltime are andrei la 1 anisor? mi se pare destul de inaltut... daca noi la 4 luni avem 70cm oare la un an la cat ajungem?

Offline

 

#836 2008-12-27 21:24:53

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: discutii intre mamici

hi big_smile
cam cat este normal sa pape un bebe de o saptamana jumate? big_smile
din cate stiu eu, cam 90ml, dar al meu nu se satura decat dupa 120ml sau mai mult!!
azi m-am luat dupa el si i-am mai dat, pana la 150ml si a vomitat evident pe umarul lui mami lol


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.