homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si antibioticele-5


#77 2008-12-30 12:10:55

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Nu interactioneaza.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 



#78 2008-12-30 12:19:49

alinaa_me
Full member
Inregistrat: 2008-01-06
Mesaje: 135

Re: anticonceptionalele si antibioticele

ms mult..stiam ca e antibiotic si asta ..ce bine

Offline

 

#79 2008-12-30 12:32:37

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: anticonceptionalele si antibioticele

ketonalul nu e antibiotic, e aniinflamator

Offline

 

#80 2008-12-30 23:11:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionalele si antibioticele

iuli27 a scris:

Buna, am si eu o intrebare destul de urgenta. Am 22 de ani, iau Jeanine de mult timp. De 5 zile am inceput o noua folie; ieri a inceput sa ma doara gatul foarte tare si fiind duminica am luat ce aveam in casa, OSPEN 1500; am continuat si astazi cu ospen luand deja 5 comprimate. In paralel am luat si aseara si azi pastilele de jeanine. Azi am avut contact sexual neprotejat, fara sa imi dau seama ca imbin antibiotic cu anticonceptional.

Nu stiu ce sa fac. Ce ma sfatuti? Ma intreb daca solutie ar fi pilula de a doua zi, dar mi-e sa nu fac mai rau. Ce ar trebui sa fac? Stiu ca de acum protectie, dar pentru contactul de azi?

Astept raspuns cat se poate de repede.
Multumesc

pilula de a doua zi e solutia


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#81 2008-12-30 23:13:30

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: anticonceptionalele si antibioticele

a luat pilula pana la urma, mai postase la un topic

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-03-09 18:40:34

printz_me
New member
Inregistrat: 2007-04-11
Mesaje: 64

Re: anticonceptionalele si antibioticele

buna, am si eu o problema asemanatoare: iau contraceptive tri-regol de aproximativ 2 ani si 3 luni, pe ultima saptamana din folie am luat o zi ospen. Pastila o iau la 6 dupa masa, cam pe la 23.00 am luat 2 ospen, 1 ospen la 5 dim si un alt ospen la 12 amiaza ziua urmatoare si am terminat cu antibioticul, am luat pastila AC normal 3 zile cand in a 3 zi am avut contact, uitasem de ziua cu ospenul. Am postat problema la medicamente care interactioneaza cu AC si mi s-a sugerat contraceptia de urgenta, sfat ce l-am ascultat. Acum, in tara in care ma aflu pentru contraceptie de urgenta e nevoie de control si medic autorizat, fiind duminca ar fi trebuit sa astept pana luni. Am sunat in tara la planning si mi s-a recomandat sa iau 4 si 4 pastile din ultimul rand de tri regol la 12 ore. Acum intrebarea mea este, cat de mare e riscul de sarcina? De miercuri intru in pauza, daca imi vine menstruatia pot considera ca am scapat sau trebuie test de sarcina la 3 saptamani? Va rog sa ma ajutati cu un sfat, sunt stresata de nu mai pot, nici nu ma pot concentra la munca.....


Gravitation is not responsabile for people falling in love

Offline

 

#83 2009-03-10 13:39:09

printz_me
New member
Inregistrat: 2007-04-11
Mesaje: 64

Re: anticonceptionalele si antibioticele

as dori si eu un raspuns la problema mea daca se poate....


Gravitation is not responsabile for people falling in love

Offline

 

#84 2009-03-10 15:39:54

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: anticonceptionalele si antibioticele

printz_me a scris:

as dori si eu un raspuns la problema mea daca se poate....

nu stiu ce sa iti spun, nu am mai auzit de varianta aceasta cu 4 pastile....banuiesc ca daca ar avea efect nu s-ar mai lua postinor

Offline

 

#85 2009-03-10 16:33:50

printz_me
New member
Inregistrat: 2007-04-11
Mesaje: 64

Re: anticonceptionalele si antibioticele

aceasta varianta se poate folosi doar in cazul a 3 marci de contraceptive de generatie mai veche, care contin levonorgestrel (microgynon, lo-femenal si tri regol). Asa am fost sfatuita de cabinetul meu de planing. In vederea confirmarii acestei informatii, care credeti ca sunt sansele mele de a ramane insarcinata?

Metode de contracepţie hormonală de urgenţă


1. Contraceptive orale combinate. Se administrează ?n primele 72 de ore de la contactul sexual neprotejat. Se iau: prima doză: 4 tablete de Rigevidon, sau Microgynon sau Lo-femenal, sau 4 pilule albe din folia de Tri-Regol (din ultimele 10 pilule); a două doză: alte 4 tablete din tipul celor folosite pentru primă doză, la 12 ore interval.
2. Contraceptive orale cu progestativ: ( Postinor II). Se administrează ?n primele 72 ore de la contactul neprotejat (administrarea ?n primele 48 ore creşte eficienţa). Se iau: o tabletă conţin?nd 0,75 mg levonorgestrel (LNG) şi ?ncă o tabletă la 12 ore.


Gravitation is not responsabile for people falling in love

Offline

 

#86 2009-03-10 17:46:40

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: anticonceptionalele si antibioticele

uite aici
http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 9598#p9598

si da, facand un calcul si avand in vedere ca acele pastile contin levonorgestrel efectul e cam acelasi doar ca din cauza estrogenului apar reactiile adverse descrise de doc mai sus

Offline

 

#87 2009-03-10 21:03:22

Daria285
New member
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 24

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Buna smile.As dori sa stiu daca pastilele de Augumentin scad efectul anticonceptionalelor...va multumesc smile


Do not regret anything, because at that time, it was exactly what you wanted.

Offline

 

#88 2009-03-10 21:29:44

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Daria285 a scris:

Buna smile.As dori sa stiu daca pastilele de Augumentin scad efectul anticonceptionalelor...va multumesc smile

da, scad

Offline

 

#89 2009-03-16 22:25:43

Desert Rose
Full member
Inregistrat: 2008-10-13
Mesaje: 145

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Din cauza unei raceli     am fost nevoita sa iau antibiotice ((Amoksiklav) 5 zile,respectiv cand eram la a 14 pilula pana la a 19-a... deci am luat 2 pilule fara sa iau si antibiotice.
A urmat perioada de pauza.Intrebarea mea este: la inceperea foliei noi trebuie sa ma mai protejez suplimentar ?    (am facut acest lucru pe perioada tratamentului si in cele 7 zile de dupa,care s-a intamplat sa fie in mare parte in perioada de pauza)

Offline

 

#90 2009-03-16 23:19:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: anticonceptionalele si antibioticele

da...protectie suplimentara primele 7 pastilute din folie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#91 2009-03-17 22:26:04

cristina.o
New member
Inregistrat: 2009-03-17
Mesaje: 5

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Buna seara ! am si eu o problema si cred k ma puteti ajuta si voi cu un sfat ... referitor la anticonceptionale si antibiotice.
am avut o raceala f puternica am facut diverse analize radiografii etc din care a rezultat k am si un inceput d astm si o alergie la caini ...pisici . doctora mi-a prescris unasyn k antibiotic timp d 10 zile ... iau de 7 luni yasmin iar luni seara am luat ultima pastila d azi (marti ) intrand in pauza de 7 zile ; in a4a zi adica vineri imi va veni . am inteles k pot lua antibiotice in timp ce iau si anticonceptionale doar k le scade eficienta si trebuie sa ma protejez nu este asta o problema doar k ma intreb dak e acelasi lucru si in pauza si dak pot lua aceste antibiotice . plsss help ! pe prospectul antibioticelor scrie k nu sunt recomandate in cazul in care iau anticonceptionale ce contin estrogen iar yasmin contine ... ms mult . pupic

Offline

 

#92 2009-03-17 23:42:57

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: anticonceptionalele si antibioticele

este valabil si in cazul ovulelor ? adica daca iau ovule care contin antibiotic am de ce sa ma tem k va scadea efectul AC ?


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#93 2009-03-18 00:00:51

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: anticonceptionalele si antibioticele

cristina poti lua antibioticul dar cu protectie suplimentara pe perioada trat+inca 7 pastilute active consecutive (7 zile) de la terminarea lui...scrie pe prospect asa pt ca scade protectia...

pink ovulele au efect local...deci nu e cazul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#94 2009-04-06 12:20:29

BlackGirly
Membru
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 1

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Buna fetelor! Am patit-o si eu si sper ca nu o sa aiba consecinte nefaste.. Acum 5 zile am inceput un tratament cu antibiotic - Augmentin - din cauza unui abces dentar, intre timp luam si ac Microgynon - acum mai am ultima pastila din folie de luat. Sambata am luat anticonceptionalele cu inatrziere, din pacate, m-am incurcat in atatea pastile..Si ca sa fie meniul complet,  de dimineata am facut-o fara protectie, el a ejaculat in mine. Abia dupa mi-am amintit ca antibioticele reduc eficienta ac. Dar in acelasi timp am citit pe aici ca daca iau postinor acum mai rau imi fac. Ce as putea face totusi? Mersi

Offline

 

#95 2009-04-06 12:33:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionalele si antibioticele

BlackGirly, regula e sa te protejezi suplimentar cat iei antibiotic si inca 7 zile dupa
eu as lua Postinorul... mai asteapta pareri

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.