homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si antibioticele-8


#134 2009-12-20 11:47:18

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: anticonceptionalele si antibioticele

daca faci tratamentul cu antibiotice...doar in perioada pauza esti ok...nu ai nevoie de protectie suplimentara nici in perioada de pauza...nici 7 zile dupa smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 



#135 2009-12-20 11:49:21

cris_postelnicu
New member
Inregistrat: 2009-12-20
Mesaje: 7

Re: anticonceptionalele si antibioticele

va rog daca puteti sa ma sfatuiti in problemA expusa mai sus

Offline

 

#136 2009-12-20 11:56:05

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Sa inteleg ca a fost protejat contactul, a ejaculat in prezervativ si la sfarsit ati observat ca era rupt ? Din pacate este posibil sa fi ramas sperma in tine, in situatia asta ... Calculeaza-ti perioada fertila:

Metoda calendarului (Ogino-Knauss) se bazeaza pe constatarea ca ovulatia se produce aproximativ cu 2 saptamini inainte de menstruatia urmatoare (aproximativ la mijlocul ciclului menstrual). Se va tine cont de faptul ca durata de viata a spermatozoizilor este de 7-8 zile (si uneori si capacitatea de fecundare se mentine tot atit). Ovulul isi mentine capacitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie. Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile perioada fertila va fi intre a 7a si a 16a zi. Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.

Se cere ca femeia sa aiba un calendar precis al duratei ciclurilor menstruale pe o durata de minim 6 luni.

Indicele de esec este de 15-40%.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#137 2009-12-20 12:07:27

syd
Sr. member
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 1404

Re: anticonceptionalele si antibioticele

YoHanna a scris:

daca faci tratamentul cu antibiotice...doar in perioada pauza esti ok...nu ai nevoie de protectie suplimentara nici in perioada de pauza...nici 7 zile dupa smile

bine multumesc de raspuns

Offline

 

#138 2009-12-20 12:07:48

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: anticonceptionalele si antibioticele

cu mare placere puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2009-12-20 12:19:46

cris_postelnicu
New member
Inregistrat: 2009-12-20
Mesaje: 7

Re: anticonceptionalele si antibioticele

este trist, si nu stiu cum sa procedez avand in vedere ca tratamentul  mi l-a prescris o repezita de doctora care stia ca folosesc si anticoncepionale.....imi este teama pentru ca sunt il perioada fertila....nu am nr de tel al doctorei si oricum am dubii sa mai apelez la ea....
eu iau in continuare antibiotic....ce ma sfatuiti sa intrerup anticonceptionalele si sa iau pastila de a 2 zi?
tks

Offline

 

#140 2009-12-20 12:23:44

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: anticonceptionalele si antibioticele

pai stai asa... dak iei AC nu exista perioada fertila.
daca ai luat antibiotice peste AC...atunci trebuia protectie suplimentara pt k interactioneaza.
ai folosit prez....s-a rupt...atunci...din pacate...e nevoie de pilula de a 2-a zi...
intrerupi AC pana iti apare menstruatia...si apoi incepi sa le iei iar normal.

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2009-12-20 12:24:28)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#141 2009-12-20 12:24:26

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: anticonceptionalele si antibioticele

cris, incearca te rog sa fii putin mai coerenta in detalii, ca sa putem si noi sa te ajutam conform datelor problemei ... Mai sus n-ai specificat ca iei anticonceptionale si nici ca faci un tratament cu antibiotice, pe durata caruia ai avut contactul respectiv. Eu asa am inteles, dar corecteaza-ma daca gresesc. Si daca intr-adevar iei anticonceptionale, nu mai ai perioada fertila, deci nu e asta o problema, ideea e ca antibioticele scad efectul contraceptivelor; am inteles ca v-ati protejat suplimentar, dar prezervativul s-a rupt ( asta ai spus in primul post ), deci un risc de sarcina este, avand in vedere ca nu erai protejata din cauza tratamentului cu antibiotice. Poate ca solutia ar fi Postinorul ...

Daca am inteles gresit ceva, corecteaza-ma si da te rog niste detalii mai coerente, complexe, totale smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#142 2009-12-20 12:26:34

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: anticonceptionalele si antibioticele

chiar ma gandeam...k din moment ce a postat la topicul asta...oare nu e vb si de antibiotice? lol dar pana n-a confirmat ea...totusi ma gandeam k a postat gresit lol


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#143 2009-12-20 12:30:05

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Ah, eu nici n-am mai fost atenta la titlul topicului, acum ca zici am observat tongue


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#144 2009-12-20 12:34:10

cris_postelnicu
New member
Inregistrat: 2009-12-20
Mesaje: 7

Re: anticonceptionalele si antibioticele

acesta este primul mesaj postat: buna ziua,
am urmatoarea problema, am fost diagnosticata cu  candida pentru care mi s-a dat urmatorul tratament:
tinizol 4 pastile, ceroxim o pastila la 12 ore timp de 7zile, si  ovule cervugid.
nedumerirea mea este daca aceste antibiotice scad efiienta anticonceptionalelor Yasmin, pe care le administrez de doua luni?  in urma actului sexual desi am folosit si metoda contraceptiva suplimentara, prezervativul, acesta s-a rupt. va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez, sa nu imi fac nici o grija, sau sa intrerup anticonceptionalele pentru a lua pastila de a 2 zi.

pe prospectul antibioticelor nu spune nimic despre interactiunea cu anticonceptionalele.
si eu ma gandeam la pastila de a doua zi, dar nu stiu cum sa procedez sa intrerup anticonceptionalele sa iau prostinol si tratamentul cu antibiotice sa il continui? prostinolul nu interactioneaza cu antibioticele?

Offline

 

#145 2009-12-20 12:40:33

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Acum am vazut mai sus mesajul smile Te rog sa ma scuzi.
Cum am spus si eu si Yohanna, solutia ar fi Postinorul, pentru ca antibioticul a scazut efectul anticonceptionalelor.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#146 2009-12-20 12:43:54

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: anticonceptionalele si antibioticele

degeaba iei AC in continuare daca tu ink folosesti antibiotice...oricum nu esti protejata.
asa k intrerupe-le...ia postinor...si dupa ce-ti vine menstruatia te apuci iar de AC. sper k pana atunci termini trat cu antibiotice...sa nu mai ai pb..


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#147 2009-12-20 12:44:59

cris_postelnicu
New member
Inregistrat: 2009-12-20
Mesaje: 7

Re: anticonceptionalele si antibioticele

multumesc mult pentru ajutor...

inca o intrebare....pastila de a doua zi interactioneaza cu antibioticul, pentru ca eu sunt inca in tratament...in plus am mai luat prostinol in august si in septembrie

Offline

 

#148 2009-12-20 12:47:55

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: anticonceptionalele si antibioticele

eu stiu k nu interactioneaza.

si se numeste postinor...nu prostinol smile

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2009-12-20 12:48:30)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#149 2009-12-20 12:49:04

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Nu vad de ce ar interactiona cu antibioticul. Multa bafta !


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#150 2009-12-20 12:50:45

cris_postelnicu
New member
Inregistrat: 2009-12-20
Mesaje: 7

Re: anticonceptionalele si antibioticele

multumesc din suflet

Offline

 

#151 2009-12-20 12:51:31

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: anticonceptionalele si antibioticele

Pentru putin smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#152 2009-12-20 12:51:59

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: anticonceptionalele si antibioticele

cu placere puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.