homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?


#1 2008-01-30 13:17:16

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

tot eu big_smile
as mai avea o intrebare.
sa zicem ca as vrea sa am un copil si intrerup anticonceptionalele.
cred ca e necesar organismului sa isi revina.
trebuie cateva lui sex protejat altfel decat cu pastilute pina cand organismul redevine fertil, sau pur si simplu nu le mai iau si asteptam sa vedem ce se intampla pe cale naturala?
ca de obicei, va multumesc frumos.

_______
nocry

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2008-01-30 13:18:14)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 



#2 2008-01-30 13:31:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

nu le mai iei...si va puneti pe treaba...si cand va fi va fi...spor si bafta smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2008-03-28 10:35:55

Maria Andrei
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 7

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

Dragele mele, am sosit si eu si intai de toate bine v-am gasit.
Nu m-am gandit ca voi incepe sa scriu pe un forum cu acest subiect, dar iata ca lecturez de vreo cateva zile cam prea multe pagini ca sa nu simt ca ma "pisca" si pe mine degetele. Postez aici, pentru ca aici mi s-a parut ca are legatura subiectul cu mine.
Pentru ca si eu, in urma cu exact un an, am renuntat la anticonceptionale si am inceput sa ma gandesc la bebe. Mi-am pus aceeasi intrebare ca si carra_verona si am folosit prezervativ vreo doua-trei luni (in care speram sa ma las si de fumat) si pe urma....da-i bataie....Si uite ca inca nu s-a intamplat nimic. Luna trecuta am ajuns in sfarsit la medicul ginecolog, am facut analize - totul ok minus o anexita de toata frumusetea. Asadar: tratament cu polidin, flamexin si dioxiciclina... Si pe urma luna asta o zi si alta ba (asta saptamana trecuta ca ar fi trebuit sa se intample, dupa calculele mele, ovulatia). Si acum astept sa nu vina nimeni marti urmatoare, pe 1 aprilie. Bineinteles ca deja mi-am facut un test (in speranta ca se poate pozitiva ceva la o saptamana dupa contact sexual) si bineinteles ca a iesit negativ. Ma dor sanii, mi-e somn, mi-e incredibil de foame....Dar nu-mi dau seama daca e doar in capul meu sau are vreo legatura cu cineva mic-mic. Nu mai am rabdare si nu mai stiu cand ar fi data cea mai nimerita cand ar trebui sa fac un test care sa fie relevant? Si mai am o intrebare: la cat timp dupa ce mi-ar intarzia menstra ar trebuie sa merg la medic pentru o analiza sigura si diverse altele? Va multumesc si va imbratisez cu drag!


Unii pictori transforma soarele intr-o pata galbena, altii transforma o pata galbena in soare.

Offline

 

#4 2008-03-28 10:39:44

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

testul se face la 3 saptamani de la contactul cu risc sau 7 zile de intarziere.bebele se vede la ecografie la 6 saptamani mai devreme poti sa faci un test de ,depistare a sarcinii din sange care se face cam pe la 2 saptamani de la contact daca nu ma insel/

si bine ai venit printre noi


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#5 2008-03-28 11:03:31

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

iar simptomele de care spui tu nu le poti asocia cu o sarcina decat atunci cand menstra a intarziat. inainte de intarziere poti spune ca sunt spm


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-03-28 11:09:28

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

Maria Andrei stiu prin ce treci..d.ar de multe ori stresul impiedica instalarea unei sarcini...Asa ca hai sa o luam calm si cu rabdare

Offline

 

#7 2008-03-28 19:13:24

Maria Andrei
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 7

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri atat de rapide. iti da sentimentul solidaritatii si e foarte reconfortant. De fapt de asta cred ca aveam nevoie. ne chinuim de un an (adica pe mine au inceput sa ma cam chinuie gandurile). Multumesc pentru informatii - stiam eu undeva ca trebuie sa astept sa treaca intai zilele rosii ca sa ma pot gandi eu la doua liniute, dar sunt atat de convinsa ca luna asta este altfel decat altele incat am senzatia ca deja ar trebui sa am semne in acest sens... Multumesc si pentru sfaturile de rabdare. In primul rand despre asta e vorba si, evident, tocmai asta nu am smile Noi doi suntem destul de stresati in general prin natura job-urilor (ca toata lumea de altfel cred); de sex nu simtim insa nici nu un stres, doar ca dupa aceea (mai ales cand stiu eu ca as fi la ovulatie) stau cu picioarele pe pereti vreo ora de rade el de mine cu gura pana la urechi ca o sa fac un bebe care o sa iasa direct cu picioarele pe sus ca mine... ma rog. Ziua de ciclu nu e departe. Mai am de asteptat vreo 5-6 zile ca ma gandesc la un test. Asa ca... tineti-mi pumnii!


Unii pictori transforma soarele intr-o pata galbena, altii transforma o pata galbena in soare.

Offline

 

#8 2008-03-28 19:21:05

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

tine-ne la curent si cum o vrea Cel de Sus smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#9 2008-03-28 19:35:33

Maria Andrei
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 7

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

asa voi face   wink
la voi cum a fost. s-a lipit din prima? eu luasem anticonceptionale cam vreo mai mult timp (adica vreo cinci ani) fara pauza.... M-am gandit ca si asta s-ar putea sa fie o cauza.


Unii pictori transforma soarele intr-o pata galbena, altii transforma o pata galbena in soare.

Offline

 

#10 2008-03-28 19:40:16

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

la noi s-a prins dupa 2 ani de incercari. deci rabdare smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#11 2008-04-01 08:37:08

Maria Andrei
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 7

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

Deci ieri, fara nici un anunt fara nimic, doua pete mici... Si pe urma ceva foarte maro cu fire vascoase de sange si dureri puternice abdominale. Azi maro foarte inchis - negru, nici pic de sange. O fi menstra? Sau sangerare de nidare? Problema e ca medicul mi-a recomandat tratamentul pentru anexita trei luni la rand in timpul menstrei. Asta ar fi a doua luna. Si de ieri am reinceput tratamentul (polidin, dioxiciclina, flamexin). Dar daca e o sarcina? Nu stiu ce sa fac... Sa fac un test... Sa continui tratamentul.... Si daca as face un test cand ar trebui sa-l fac... Acum sunt exact la 14 zile de la actul sexual de la ovulatie.


Unii pictori transforma soarele intr-o pata galbena, altii transforma o pata galbena in soare.

Offline

 

#12 2008-04-01 08:40:01

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

fa un test se poate sa se pozitiveze de acum.nu lua tratamentul decat daca vezi ca e testul negativ.cumpara clear blue ca si test am inteles de la fete ca arata rezultatul corect si dupa 2 saptamani de la contactul cu risc sper sa nu ma insel


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#13 2008-04-01 09:34:05

Maria Andrei
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 7

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

ok. multumesc de raspuns. recunosc ca imi e si un pic teama sa-l fac. am sperante si asteptari inevitabil atunci cand ma pregates de test. stiu stiu. dar n-am cum sa ma feresc sa sper. om vedea.


Unii pictori transforma soarele intr-o pata galbena, altii transforma o pata galbena in soare.

Offline

 

#14 2008-04-01 09:35:12

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

bafta!

puss


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#15 2008-04-01 09:57:27

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

cam greu sa arate...adica in caz ca e negativ nu te poti baza pe rezultatul respectiv. cand ar trebuie sa vina menstra? in perioada asta un rezultat corect ti-ar arata un beta-hcg din sange


mami de minuni hjarta

Offline

 

#16 2008-04-01 11:44:50

Maria Andrei
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 7

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

am facut testul azi si rezultatul a fost negativ. menstra trebuia sa vina pe 1 aprilie, adica azi. ultima menstra a fost pe 5 martie (prima zi). ciclul dureaza la mine 28 de zile (sau 27).


Unii pictori transforma soarele intr-o pata galbena, altii transforma o pata galbena in soare.

Offline

 

#17 2008-04-01 12:40:50

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

maia steapta 7 zile si refa-l daca nu vine menstra

Offline

 

#18 2008-04-01 14:15:44

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

Maria Andrei, cu polidin se faceau avorturi pe vremea lui Ceasca (se incerca, de obicei si reusea). Doxiciclina  si sarcina... nu prea se pupa, intrerupe tratamentul ala si schimba medicul ala incapabil punish care nu ti-a spus ca trebuie sa ramai insarcinata numai dupa ce termini tratamentul.
Ia-ti un test de sarcina Barza Gold, cica ala arata cu 4 zile inainte de menstra. Daca nu e bebe, fa-ti tratamentul complet, apoi analize sa vezi daca e totul ok si abia atunci incepi munca la facut bebe.

Offline

 

#19 2008-04-01 14:46:50

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: ce fac daca vreau sa ramin insarcinata?

: offtopic: satina nu stiam ca este test barza gold...good to know

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.