homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

In aşteptarea unui bebe


#1 2008-02-09 02:18:01

Lotus
New member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 5

In aşteptarea unui bebe

Am citit cu lacrimi ın ochi cele scrise de viitoarele mamici pe acest forum.
Am trait şi am simtit impreuna cu ele bucurile şi necazurile lor.
Oare intr-o zi voi putea spune şi eu cu pasiune " Aştept un bebe" ?
sad
De 5 ani aştept acel bebe care nu a dorit sa vina.
Am aşteptat ca totul sa decurga de la sine dar nimic nu sa intimplat.
Acum o saptamana am zis ajunge, trebuie sa merg la medic şi am fost.
In urma controlului am avut un şoc " Uter retrovers".
Doctora mi-a spus ca pot ramane insarcinata dar mai greu. Dar sunt sperante.
Pentru uter retrovers nu se poate face nimic.
Dereglari ale ciclului menstrual.
Mi-a recomdat un tratament de 3 luni cu AC (yasmin) + vitamina E+ acid folic.
De atata stres şi de faptul ca incercarile mele de a avea un bebe au eşuat mi-a scazut libidoul aproape la 0, fapt pentru care mi-a recomandat Kamaiamy.
Asta este tratamentul meu pe o perioada de 3 luni ,inceput acum 4 zile.
Am facut mai demult un test care indica ca nu sunt infertila, de asemenea şi sotul meu.
Vreau sa subliniez ca nu am avut nici o boala venerica doar din cand ın cand infectii cu candida.

In primele zile ale tratamentului am fost atat de emotionata, mi-am pus toate sperantele ın acesta. Acum nu ştiu de ce imi este teama ca la sfarşit sa nu am o dezamangire.
Imi doresc cu disperare un bebe.
Oare cu tratamentul asta şi problemele mele voi putea scrie şi eu pe forum " Sunt ınsarcinata" ?
Daca acest tratament banal nu da roade la ce stagiu al tratamentului se va trece?
Am inteles ca este un tratament special pentru aşa ceva. Cat este de eficace?
Of, vreau sa ma autosugiostenez, vreau sa nu-mi pierd speranta şi vreau sa nu renunt.

Multumes ca ma-ti ascultat, parca ma simt putin mai bine.
Va pup
Lotus - in aşteptarea unui bebe.

Ultima oara a fost editat de Lotus (2008-02-09 02:18:28)

Offline

 



#2 2008-02-09 10:21:51

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: In aşteptarea unui bebe

nu iti pierde speranta lotus, indiferent cat timp a trecut de cand incercati.
nu am auzit de tratamentul asta deci nu imi pot exprima o opinie.
insa ceea ce nu ne este noua posibil ii este posibil Lui Dumnezeu wink

kram


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2008-02-09 14:37:38

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: In aşteptarea unui bebe

lotus nu uita aici ai prieteni care o sa te ajute in orce situatie nu pierde speranta ,si cu ajutorul lui dumnezeu o sa vezi ca ti se va inplini si visul vostru:bebe::nu uita suntem alatur de tine ,dar pt asta sunt prieteni si orcand ai nevoie de o poveste ma gasesti si pe iuliastan58 id meu:)smilesmile


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#4 2008-02-09 17:59:41

alyaly
Full member
Inregistrat: 2007-07-18
Mesaje: 113

Re: In aşteptarea unui bebe

Niciodata nu primim mai mult decat putem duce, lotus! Eu sunt convinsa ca toate aceste incercari au avut rolul sa te intareasca si sa te pregateasca pentru momentul in care o sa-l ai pe bebe.O sa vezi ca o sa fie bine.

Offline

 

#5 2008-02-10 17:42:26

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: In aşteptarea unui bebe

lotus eu sunt pe aceasi "corabie" cu tine...ai sa vezi ca vine si timpul nostru. capul sus!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-02-10 17:55:54

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: In aşteptarea unui bebe

ce ma doare cel mai tare ...
sunt femei care se apuca sa faca plozi ca iepuroaicele si dupa ce se nasc saracii copilasi is lasati prin gunoiera, la marginea drumului si prin spitale. saptamana trecuta am avut examen la puricultura. am vazut un bebe de 800 de grame. pe mine m-a socat imaginea aia. cam 70% din copii care erau in spital erau abandonati. ce vina au saracii ca s-au nascut din mame fara inima? din mame inconstiente, din femei care nu stiu sau care nu vor sa se protejeze (cand avem la dispozitite atatea metode de protectie) ... din femei care nu gandesc sau poate nu au posibilitatea sa intretina acel copil. nu mai bine faci avort decat sa-l nasti si sa-l abandonezi cine stie pe unde? daca face avort se gandeste ca pacatuieste in fata lui Dumnezeu? ... dar daca il abandoneaza in fata cui pacatuieste?

din pacate sunt familii care intradevar isi doresc un copil, au posibilitatea sa-l intretina, stiu cum sa-l educe, vor sa-i ofere ce-i mai bun, au inima sa-l iubesca, ... dar bebele ala intarzie sa apara.


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#7 2008-02-13 07:25:20

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: In aşteptarea unui bebe

e greu sa judecam. cert este ca trebuie sa fim tari si sa luptam pana la capat

Offline

 

#8 2008-02-13 11:43:05

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: In aşteptarea unui bebe

Lotus, eu cunosc mai multe femei cu uter retrovers, niciuna nu a ramas fara copii. Doua au cate 4 copii (amandoua au avut de fapt 5 sarcini, dar cate una a sfarsit prost, doua cate trei copii. Una din ele a rams foarte greu, dupa doi ani jumatate. A si infiat un copil, apoi a mai facut 3 pe banda.
Pentru a ramane insarcinata (si pentru a-ti regasi libidoul) este excelenta tinctura de Branca-ursului, cate o lingurita in putina apa de 3 sau 4 ori pe zi.
Daca ai uter retrovers, e bine sa faci dragoste cu o pernuta sub fund si sa stai cu picioarele in sus sprijinite pe perete timp de 20-30 minute dupa contact.
Am citit ca daca respecti cateva luni si tu si sotul dieta pe grupe sanguine ai mari sanse ca minunea sa se intample, cica ajuta printre altele in cazul in care exista anticorpi antispermatici. Treaba asta ai testat-o, daca ai anticorpi la sperma?

Offline

 

#9 2008-02-13 12:43:10

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: In aşteptarea unui bebe

Eu zic ca atunci cand vrea Dumnezeu se intampla. Putem sta si in cap ...daca nu e...nu e...

Ultima oara a fost editat de ralluka (2008-02-13 13:22:00)

Offline

 

#10 2008-02-13 13:00:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: In aşteptarea unui bebe

Inclin sa spun ca si tine Ralluka...intr-o singura privinta ii voi da dreptate Satinei de data asta....uterul retrovers nu e cauza de infertilitate....asa ca Lotus draga, lasa stresul asta deoparte...si stresul in general...abia el e cauza de infertilitate...
statul cu picioarele pe pereti e un mit dupa parerea mea...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2008-02-13 15:41:39

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: In aşteptarea unui bebe

Pai si eu sunt de acord ca se intampla cand vrea Dumnezeu, ca altfel orice ai face nu se intampla. Copilul ramane darul Lui Dumnezeu, uneori vine si la femei carora doctorii nu le dau nici o sansa sa faca vreodata vreun copil, alteori cele mai sanatoase nu reusesc sa conceapa, iar uneori apare cand nu te astepti, chiar si in ciuda contraceptiei...

Totusi sunt uneori afectiuni, disfunctii care pot fi corectate uneori medical, alteori mai merg si tratamentele naturiste. Deci nu strica sa faci tot ce se poate. Uneori lupta de a avea un copil e o lectie de viata pe care ne-o rezerva Dumnezeu... asa invatam valoarea vietii, valoarea copilului... E o lectie despre rabdare, despre nadejde, despre neputinta... despre noi...

Offline

 

#12 2008-02-13 15:48:22

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: In aşteptarea unui bebe

applause
sunt intru totul de acord


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#13 2008-02-13 15:51:16

annyr
Full member
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 153

Re: In aşteptarea unui bebe

Si eu am renuntat la pastile in iulie 2007, luam Logest, tot in speranta ca vom face un bebe. Din pacate bebele inca nu a venit. Am trecut si eu prin faze cu teste negative...destule. Mie inainte de AC imi era regulat, acum vine cam la 33 zile cum ai patiti si tu, marcristina, insa pe mine ma tine foarte foarte puitn- 2zile, a doua chiar destul de putin, in conditiile in care inainte de AC ma tinea 4 zile pline. Mie mi-a spus doctorul sa nu ma ingrijorez ca sunt diverse reactii al organsimului dupa intreruperea Ac. Mult succes la BEBE:)!


gravida 31 + al9leacer

Offline

 

#14 2008-02-13 15:55:19

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: In aşteptarea unui bebe

Satina a scris:

Uneori lupta de a avea un copil e o lectie de viata pe care ne-o rezerva Dumnezeu... asa invatam valoarea vietii, valoarea copilului... E o lectie despre rabdare, despre nadejde, despre neputinta... despre noi...

cred ca in primul rand e o lectie de iubire si credinta, de cum le putem pastra si creste in suflete la fiecare proba la care ne supune Cel de Sus smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#15 2008-02-13 16:41:49

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: In aşteptarea unui bebe

marcristina hotaraste-te in care parte astepti raspunsurile si sterge dintr-unul din locuri. citeste te rog regulile si respecta-le. ai warn.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#16 2008-02-13 16:47:27

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: In aşteptarea unui bebe

a ok, scuze, incep sa ma prind cum functioneaza forumul, abia azi am scris primul mesaj , deci l-am sters de aici.

Offline

 

#17 2008-02-14 10:29:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: In aşteptarea unui bebe

flrramona21 a scris:

ce ma doare cel mai tare ...
sunt femei care se apuca sa faca plozi ca iepuroaicele si dupa ce se nasc saracii copilasi is lasati prin gunoiera, la marginea drumului si prin spitale. saptamana trecuta am avut examen la puricultura. am vazut un bebe de 800 de grame. pe mine m-a socat imaginea aia. cam 70% din copii care erau in spital erau abandonati. ce vina au saracii ca s-au nascut din mame fara inima? din mame inconstiente, din femei care nu stiu sau care nu vor sa se protejeze (cand avem la dispozitite atatea metode de protectie) ... din femei care nu gandesc sau poate nu au posibilitatea sa intretina acel copil. nu mai bine faci avort decat sa-l nasti si sa-l abandonezi cine stie pe unde? daca face avort se gandeste ca pacatuieste in fata lui Dumnezeu? ... dar daca il abandoneaza in fata cui pacatuieste?

din pacate sunt familii care intradevar isi doresc un copil, au posibilitatea sa-l intretina, stiu cum sa-l educe, vor sa-i ofere ce-i mai bun, au inima sa-l iubesca, ... dar bebele ala intarzie sa apara.

asa-i... f bine zis!! exact asa ma gandesc si eu... oare nu ne sunt date exact lucrurile de care suntem atasati? citisem o astefel de teorie si o cred, pt ca la  mine se aplica... cica orice ne dorim ffff mult, orice chestie dupa care suntem disperati, e, de fapt, pusa de noi, in subconstient, deasupra lui Dumnezeu (ceva in genul: imi doresc  casa/masina/copil mai mult decat il iubesc pe Dumnezeu). ca urmare, nu ni se da de "sus" acel ceva pana nu ne revizuim prioritatile. eu asa am patit mereu... m-a durut in funduletz de scoala, dar am obtinut note mari cu efort minim; mi-am dorit enorm o relatie si am obtinut-o f greu, cu multe renuntari si in momentul in care deja aproape nu mai speram; acum imi doresc un copil si.. m-am trezit cu chlamydia nici nush de unde.... ma sperie, pe bune!!! degeaba stiu "teoria", n-am puterea de a ma convinge  ca "nu conteaza prea mult un copil"...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#18 2008-02-14 14:34:20

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: In aşteptarea unui bebe

flrramona21 a scris:

ce ma doare cel mai tare ...
sunt femei care se apuca sa faca plozi ca iepuroaicele si dupa ce se nasc saracii copilasi is lasati prin gunoiera, la marginea drumului si prin spitale. saptamana trecuta am avut examen la puricultura. am vazut un bebe de 800 de grame. pe mine m-a socat imaginea aia. cam 70% din copii care erau in spital erau abandonati. ce vina au saracii ca s-au nascut din mame fara inima? din mame inconstiente, din femei care nu stiu sau care nu vor sa se protejeze (cand avem la dispozitite atatea metode de protectie) ... din femei care nu gandesc sau poate nu au posibilitatea sa intretina acel copil. nu mai bine faci avort decat sa-l nasti si sa-l abandonezi cine stie pe unde? daca face avort se gandeste ca pacatuieste in fata lui Dumnezeu? ... dar daca il abandoneaza in fata cui pacatuieste?

din pacate sunt familii care intradevar isi doresc un copil, au posibilitatea sa-l intretina, stiu cum sa-l educe, vor sa-i ofere ce-i mai bun, au inima sa-l iubesca, ... dar bebele ala intarzie sa apara.

Si daca face avort si daca isi paraseste copilul pacatul mamei este cam la fel de mare, cu rezerva ca totusi parasindu-l ii mai acorda o sansa... Daca ar avea constiinta nu ar ajunge in situatia sa fie nevoite sa isi lepede copilul, nici inainte nici dupa nastere. Si s-ar putea gandi la acele familii care nu au un copil, care asteapta cu anii sa poate infia unul si in loc sa-l ucida sau sa-l paraseasca, l-ar randui in grija unor oameni care abia asteapta un sufletel.

Offline

 

#19 2008-02-14 15:05:30

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: In aşteptarea unui bebe

fetelor...eu am intrerupt pilulele in iulie. pana in sept cand am avut nunta, ne-am protej cu prez. am zis ca totusi sa nu raman insarcinata inainte de nunta. la o luna dupa nunta, in oct am ramas. a fost prima luna in care am renuntzat la orice fel de protectie. chiar glumeam cu sotul ca nu se prinde chiar asa de usor.... si poate ne-om chinui nitel. in perioada aia am dat si pe la biserica (apropo de cele spuse mai sus, cu D-zeu) si chiar m-am rugat, aprinzand si o lumanare, ca "da doamne sa raman insarcinata". am avut placuta surpriza de a vedea ca ruga mi-a fost ascultata. nu a fost o ruga fff puternica, dar se pare ca a avut efect. si acum ma gandesca ca daca nu ar fi fost timpul, d-zeu nu mi-ar fi dat asta. eu intotdeauna am crezut ca fiecare lucru trebuie facut la timpul lui si acum a fost timpul nostru. abia ashtept sa vad ce va fi in continuare si speram ca d-zeu sa ne apere si sa fie totul bine.


storstark

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.