homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vine barza sau...-3


#39 2008-02-13 16:29:12

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: vine barza sau...

Sunt noua pe acest forum, nu stiu daca e ok aici unde scriu, sau trebuia la alta rubrica, poate ma ajutati si pe mine. Am citit in mare ce s-a scris si am si eu niste nelamuriri. Ne dorim f mult un bebe drept pt care am intrerupt pastilele rigevidon in sept.2007. Pot sa spun ca pina sa iau pastilele,aprox. in urma cu 5 ani aveam un ciclu regulat de 26-27 zile. Din octombrie-decembrie 2007 a fost desemenea regulat la 26 zile, doar ca menstruatia tine aprox.6 zile flux normal dupa care pina in ziua a 11 mai vin citeva picaturi maronii rosietice. E normal? sau e dereglare de la rigevidon. Ca exista ovulatie m-am lamurit ca da. In 7 ianuarie 2008 ar fi trebuit sa vina ciclul(la 26 zile), lucru care nu s-a intimplat,am facut teste de sarcina care au iesit slab pozitive(a doua liniuta roz pal) ca intr-un final in 14 ian.2008 sa vina ciclul la 33 zile. Acum in 7 feb. am fost la ginecolog, am facut eco endovaginala, totul e ok, nu sunt probleme zice dr. si a prescris un tratament pt reducerea menstratiei. Ciclul inca nu a venit, ce-i drept 26 zile au trecut dar 33 trec abia simbata. Test de sarcina nu indraznesc sa fac inca sa nu fiu din nou dezamagita ca vine ciclul in ziua a 33 a. Practic ce sa cred, ca e vorba de o dereglare hormonala din cauza pastilelor contraceptive? s-a mai confruntat cineva cu chestii asemanatoare? va multumesc, si astept un raspuns.

Speram sa mai primesc raspunsuri de la voi, event. de la moderatoare, cu privire la ce am scris mai sus, oricum...intre timp a venit si menstruatia, si acum fac respectivul tratament de care spuneam pt reducerea menstruatiei(clorocalcin,vit.c, piroxicam supozitoare), ceea ce vroiam sa va intreb este daca pot in paralel cu acest tratament lua si tinctura de branca ursului, sau trebuie sa astept pina se termina CM. In prospect nu scrie cum ca nu trebuie luat la CM deci presupun ca se poate....mersi...

Ultima oara a fost editat de marcristina (2008-02-15 15:35:47)

Offline

 



#40 2008-02-13 16:30:44

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: vine barza sau...

poate fi si dergelare hormonala
dar eu zic sa iti faci curaj sa faci totusi ink un test


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

#41 2008-02-13 16:33:22

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: vine barza sau...

ceea ce am invatat insa din luna anterioara, este, ca poate-i mai bine de facut testele de sarcina dupa ce intirzie menstruatia 10-14 zile, pt ca am crezut ca si mor cind am vazut ca apare CM dupa o sapt. iar eu imi pusesem sperante ca nu mai vine....

Offline

 

#42 2008-02-13 19:17:14

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: vine barza sau...

annyr a scris:

Stiu povestea ta Ralluka...esti o persoana puternica si te admir:) Mult succes si asteptam si de la voi vestile bune!smile

mergem inainte...doamne ajuta!

Offline

 

#43 2008-02-19 06:55:54

tzuculik
New member
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 37

Re: vine barza sau...

Am o problema foarte mare. De aseara am inceput sa am o secretie ciudata (nici nu vreau sa ma gandesc ca e sange) de culoare maro. Nu curge tot timpul dar ma ingrijoreaza foarte tare. Sarcina mea are 5 saptamani. Ce poate fi aceasta secretie? Voi ati patit asa ceva? La doctor mi-am facut programare dar abia maine ma poate primi. grater Oare asta inseamna ca pierd sarcina? Va rog sa-mi raspundeti cat puteti de repede. Va multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-02-19 08:29:14

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: vine barza sau...

La a cita zi de intarziere a ciclului esti practic? eu la fel am facut in ianuarie teste de sarcina care au iesit slab pozitive( a doua linie slab vizibila de un roz pal), la o saptamana intarziere a CM a venit ciclul...abia in 7 feb, am reusit sa ma programez la medic, am discutat despre aceste teste, am facut eco, nu era sarcina. Mi-a explicat cam care este situatia cu aceste teste de sarcina: daca le face omul la mai putin de o saptamana intarziere a CM si ies slab pozitive, ca sa fie sarcina, la repetarea lor dupa citeva zile, ele trebuie sa se intensifice, sa nu mai fie roz pal a doua liniutza ci mai puternica liniutza. A mai spus, ca nu poate fi vorba la mine de avort prin menstruatie, pt ca un avort se manifesta prin dureri f mari si eliminari de cheaguri, deci ceea ce a fost la mine la o saptamana de intarziere a Cm a fost pur si simplu ciclul. Tu in schimb incearca sa stai calma, daca nu vine decit ceva maro si putin e posibil sa fie doar ciclu peste sarcina, incearca sa stai linistita, daca tot mergi azi la doctor se va lamuri ce si cum, nu intra in panica!!!! va fi bine !!!!

Offline

 

#45 2008-02-19 09:54:01

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: vine barza sau...

tzutulik... trebuie sa mergi la dr mai repede...daca e maro se poate da tratament...

Offline

 

#46 2008-02-19 11:46:41

tzuculik
New member
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 37

Re: vine barza sau...

Acuma am venit de la medic. Sunt in a 9-a zi de intarziere dar testul iesit clar pozitiv de vineri. Liniuta se vede intens colorata, aproape la fel ca si prima. Am fost la doi medici: unul a zis ce e risc de avort si ca imi trebuie repaos iar celalat a zis ca sangerarea e normala si ca e nidare. Sarcina se vede, adica saculetul embrionar. Mi-au dat sa iau acid folic si no spa si sa stau calma ca nu sunt probleme care nu se pot rezolva. Deocamdata sunt in concediu si sangerare n-am mai avut de azi dimineata. Eu cred ca e un lucru bun.Oricum ar fi, cu Dumnezeu inainte. Multumesc din suflet pt. sfaturi.

Offline

 

#47 2008-02-19 11:49:24

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: vine barza sau...

stai si te odihneste si cu Dumnezeu inainte, clar! puss


mami de minuni hjarta

Offline

 

#48 2008-02-19 14:27:12

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: vine barza sau...

doamne ajuta...stai cuminte...

Offline

 

#49 2008-02-20 14:33:02

anamonik
New member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-02-20
Mesaje: 26

Re: vine barza sau...

Salutare tuturor!.......ma numesc monica....am citit discutiile voastre de pe forum.....si am hotarat sa ma alatur voua............poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi!........

Offline

 

#50 2008-02-20 14:35:19

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: vine barza sau...

bine ai venit printre marea familie


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

#51 2008-02-20 14:43:09

anamonik
New member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-02-20
Mesaje: 26

Re: vine barza sau...

Am o mare dilema!.................sotul meu si cu mine ne-am hotarat sa facem un copil!......prin urmare luna aceasta am avut destule contacte sexuale cat sa raman insarcinata!.........problema e ca dupa calculele mele..........au trecut mai mult de doua saptamani de la ovulatie.....si de asemeni de la conatctul sexual neprotejat!....am facut pana acum 2 teste de sarcina......care au iesit negative!.....Simptome de sarcina zic eu ca  ar fi.........ciclul a intarziat doua zile deja........sanii ma dor de mai mult de o saptamana......ma simt obosita tot timpul........si plus de asta.......am niste dureri abdominale oribile.......sunt balonata tot timpul..........ma dor ovarele intr-un hal fara de hal.....le simt umflate si gata sa pocneasca:).....ma doare si spatele!.........................nu stiu ce se intampla cu mine!va rog.......spuneti-mi daca ati trecut prin situatii similare!..............ma ingrijoreaza durerile abdominale!..........

Offline

 

#52 2008-02-20 14:45:36

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: vine barza sau...

fa un test ed sarcina
la 3 aspt de la contact
sau la 7 ziel de al intrzierea menstrautiei


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

#53 2008-02-20 15:00:42

anamonik
New member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-02-20
Mesaje: 26

Re: vine barza sau...

da dar..........sunt normale durerile abdominale?

Offline

 

#54 2008-02-20 15:05:07

annyr
Full member
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 153

Re: vine barza sau...

e normal sa doara abdomenul inferior sad


gravida 31 + al9leacer

Offline

 

#55 2008-02-20 15:23:28

anamonik
New member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-02-20
Mesaje: 26

Re: vine barza sau...

multumesc mult pentru sfat...........chiar sunt ingrijorata de aceste dureri!.............sunt dureri asemanatoare cu cele dinaintea menstruatiei......insa mult mai intense si asociate cu dureri de spate!..........sper din tot sufletul sa fiu insarcinata............am sa-mi mai fac un test peste cateva zile.........sper sa apara si cea de-a doua liniuta mult asteptata!smile

Offline

 

#56 2008-02-20 16:36:55

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: vine barza sau...

eu sunt tot printre doritoare. am mai intrebat pe aici pe forum...tu ai luat ac pana sa te hotaresti sa faci bebe? iti doresc sa fii insarcinata. sa ne tii la curent


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#57 2008-02-20 16:53:01

anamonik
New member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-02-20
Mesaje: 26

Re: vine barza sau...

nu......nu am mai luat anticonceptionale de vreo 4 ani......deoarece ma ingrasasem mult de la ele!..........acum imi doresc din tot sufletul sa fiu insarcinata!.......sper ca voi avea un rezultat pozitiv peste cate va zile!..........

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.