homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Contraceptive combinate sau minipilule?


#1 2008-02-12 16:28:01

Rriana_r
Membru
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 3

contraceptive combinate sau minipilule?

As dori un sfat privind tipul de contraceptive pe care pot sa-l folosesc.
Am 27 de ani si am migrene cu aura (din fericire destul de rare ? 2-3 episoade pe an) si un inceput de varice. Acum 2 ani am luat Yasmin timp de 4 luni, interval in care migrenele cu aura au devenit mult mai frecvente (1-2 episoade pe luna), motiv pt care am si intrerupt.
Din cate am citit, alternativele ar fi sa incerc un alt contraceptiv combinat sau sa iau minipilule. Intrebarea mea este care considerati ca ar fi solutia cea mai buna si ce produs imi recomandati in fiecare caz?
Multumesc!

Offline

 



#2 2008-02-12 16:32:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

iti recomandam cu caldura sa mergi la un cabinet de planning si sa vorbesti cu medicul de acolo despre optiunile pe care le ai
nu dam consultatii si nici prescriptii pe forum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2008-02-12 16:33:44

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

cel mai indicat ar fi sa mergi la un cabinet de planning, si acolo ti se vor oferi mai multe optiuni, din cate stiu in cazul tau sunt contraindicate contraceptivele orale combinate, si minipilulele am inteles ca sunt bune pentru femeile care alapteaza...si in cazul tau cred ca ar fi mai indicat sa iei minipilule...


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#4 2008-02-12 16:33:56

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

Din punctul meu de vedere, solutia cea mai buna ar fi vizita la un cabinet de planning familial. Dupa discutia cu doctorul, acesta va sti ce sa-ti recomande smile
se pare ca am raspuns toate 3 in acelasi timp tongue

Ultima oara a fost editat de bubutadana (2008-02-12 16:35:06)


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#5 2008-02-12 16:40:48

Rriana_r
Membru
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 3

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

Am inteles, multumesc pt raspunsurile rapide!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-02-13 10:47:00

Rriana_r
Membru
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 3

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

Revin totusi cu o intrebare de principiu: din tot ce am citit, am vazut ca minipilulele au mai putine contraindicatii si efecte secundare decat pilulele combinate si sunt la fel de sigure (la o administrare corecta). Nelamurirea mea este de ce atunci pilulele combinate sunt totusi cele mai folosite? Imi scapa mie ceva?...

Offline

 

#7 2008-02-13 10:51:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

Din ce stiu eu : minipilulele au numai progesteron, estrogenul e hormonul feminitatii, el e cel care iti face tenul luminos, formele rotunde etc Doar cu progesteron esti intr-un fel de menopauza fortata, de exemplu e foarte posibil sa nu mai ai deloc menstruatie, sa scada libidoul... E mai natural pentru corpul tau sa ii dai hormonii pe care-i produce si el in mod normal.

Offline

 

#8 2008-02-13 12:29:14

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

deacord cu heimdall in plus sunt mai sigure pastilele combinate wink


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#9 2008-03-06 12:44:17

alycia
New member
De la: Targu Mures
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 92

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

buna fetelor inca o intrebare si de la mine...sa inteleg ca daca iei pilule numai cu progesteron te masculinizezi?..adica creste par ..te patratesti si alte cele?

Offline

 

#10 2008-03-06 12:46:21

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

de ce s-ar intampla asta? progesteronul e hormon feminin


mami de minuni hjarta

Offline

 

#11 2008-03-06 12:54:28

alycia
New member
De la: Targu Mures
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 92

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

heimdall a scris:

Din ce stiu eu : minipilulele au numai progesteron, estrogenul e hormonul feminitatii, el e cel care iti face tenul luminos, formele rotunde etc Doar cu progesteron esti intr-un fel de menopauza fortata, de exemplu e foarte posibil sa nu mai ai deloc menstruatie, sa scada libidoul... E mai natural pentru corpul tau sa ii dai hormonii pe care-i produce si el in mod normal.

...din cauza a ceea ce a scris heimdall...e adevarat?

Offline

 

#12 2008-03-06 12:55:48

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

nu se intampla nimic de genul asta adica nu iti creste par etc.etc....


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#13 2008-03-06 13:01:01

alycia
New member
De la: Targu Mures
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 92

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

inca o mica nelamurire...e drept ca creste frecventza sangerarilor intermenstruale?..care e timpul de sigurantza daca ai uitat sa o iei?...in loc sa reduca abundentza menstrei o poate mari?

Offline

 

#14 2008-03-06 13:04:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

da, poate creste abundenta dar si frecventa singerarilor...poate insa si sa scada pina la dispariia menstri...timpul de siguranta e de 2 ore


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2008-03-06 13:11:05

alycia
New member
De la: Targu Mures
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 92

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

multumesc...va mai pot sacai cu inca o intrebare?...pot lua Duphaston si Exluton in acelasi timp fara sa fie afectata contraceptia? Duphaston mi-a fost prescris din cauza unei intarzieri a ciclului...(43 zile...am 39 ani)..iar atunci cand a venit a fot f abundent cu chiaguri multe.La control dr. de planing mi-a pus ca simte un uter putin marit..era si putin dureros la apasare ..si a zis sa iau 3 luni de duphaston 10 zile pe luna..ca sa se linisteasca uterul...pt contraceptie a ramas prezervativul...insa eu m-as gandi la Exluton avand in vedere ca mi-a zis ca o metoda de contraceptie cu progestativ mi-a face bine pt ciclul abundent

Offline

 

#16 2008-03-06 13:17:31

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

nu este afectata contraceptia doar ca duphastonul contine si el progesteron mai sunt si pilulele cam mult progesteron dupa capul meu...asteapta sa vezi ce zice si doctoressa


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#17 2008-03-06 13:18:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

nu, nu poti lua si duphaston si exluton in acelasi timp...ori una ori alta...
la ciclurile neregulate si abundente insa cu regret te anunt ca nu contraceptivele doar cu progestativ sunt cele mai indicate ci cele combinate....ma rog


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2008-03-06 13:27:43

alycia
New member
De la: Targu Mures
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 92

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

multumesc pentru sfaturi si lamuriri

Offline

 

#19 2012-05-10 13:55:37

alix71
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 80

Re: contraceptive combinate sau minipilule?

interesanta e medicina asta,cati medici atatea tratamente si mie mi-a spus ginecoloaga la care merg ca minipilulele ,deci cele cu progestageni doar sunt cele mai indicate pentru ciclurile abundente.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.