homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare rezultat analiza-5


#77 2015-12-07 23:03:29

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare rezultat analiza

Pare o gardnerella.  Este o dereglare a florei,  nimic de speriat.  Mergi la medic pentru tratament.

Offline

 



#78 2015-12-08 08:05:19

Catana Maria
Membru
Inregistrat: 2015-12-07
Mesaje: 3

Re: interpretare rezultat analiza

Mulțumesc mult!

Offline

 

#79 2016-04-05 20:25:32

alexutza
New member
Inregistrat: 2016-03-15
Mesaje: 15

Re: interpretare rezultat analiza

Buna ziua!
Vreau sa va spun ca de curand mi-am facut o analiza a secretiei vaginale , secretie col uterin , urocultura, sumar de urina iar medicul meu nu mi-a spus concret despre ce este vorba,nici nu  mi-a scris o reteta.
Va rog frumos,daca se poate,sa-mi interpretati rezultatul:

Secretie col uterin=nu s-au dezvoltat germeni
Secretie vaginala :
Flora microbiana bacili gram negativ  =flora moderata
Leucocite = rare

EXAMEN COMPLET DE URINA
pH=6,5
Densitate=1.02
Nitriti=negativ
Proteine=negativ
Glucoza=negativ
Corpi cetonici=negativ
Urobilinogen=normal

SEDIMENT URINAR
Albumina=absent
Epitelii plate=rare
Hematii=rare
Corpi cetonici=absenti

ECOGRAFIE ABDOMINALA
Vezica urinara=pereti ingrosati cu edem parietal si perivezical,continut transonic,fara imagini de calculi,fara formatiuni protruzive intralumenal,fara dilatatii ale ureterelor distale.



Va rog ajutati-ma cu o interpretare

Offline

 

#80 2016-04-05 21:57:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interpretare rezultat analiza

nu ai nicio problema, nici la secretie, nici in urina... dar sigur ai si urocultura acolo ? pare doar sumar
ai avut multe infectii urinare ? peretii ingrosati ai vezicii cam asta ar zice, asa arata in caz de infectii cronice

Offline

 

#81 2016-04-06 07:09:15

alexutza
New member
Inregistrat: 2016-03-15
Mesaje: 15

Re: interpretare rezultat analiza

Da destul de des m-am confruntat cu infectie urinara. Mergeam la doctor imi dadea nolicin sau augumentin imi trecea dar reaparea la cateva luni la cel mai mic frig.Da am si urocultura dar nu inteleg mare lucru
Urocultura rezultat sterila iar in partea de jos antibiograma o enumeratie de pastile cred doar la cateva este mai diferit in rest nu scrie nimic
Ampicilina + Sulbactam
Cefoprezona + sulbactam
Piperacilina + tazobactam
Daca aveam candida sau vaginita iesea la aceste analize?
Am si un diagnostic colposcopic nu inteleg nimic din ce scrie stiu doar ca mi-a spus ca am niste rani. Credeti ca este posibil zgarieturile ,arsurile vaginale sa le am de la aceste rani?

Ultima oara a fost editat de alexutza (2016-04-06 07:42:22)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2016-04-06 10:26:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interpretare rezultat analiza

daca urocultura e sterila nu ai infectie urinara
iesea o infectie vaginala la examenul e secretie + culturi daca era
deci nu stiu care ar putea fi cauza... poate ceva alergic (de la absorbante / detergent / sapun) ?

Offline

 

#83 2016-04-06 22:12:01

alexutza
New member
Inregistrat: 2016-03-15
Mesaje: 15

Re: interpretare rezultat analiza

Nu cred sa fie ceva alergic am aceasta stare de 2 luni.si ma arde, deranjeaza foarte rau cand stau asezata pe scaun iar daca apas pe burta in zona vezicii dureri ,zgatieturi si mai mari. Chiar nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma maio duc . hai sa va povestesc putin povestea mea poate ma ajutati cu un sfat.pe 13 februarie eram in Anglia m-am trezit cu o urinare frecventa si usturimi groaznice a trebuit sa astept pana a doua zi sa pot merge la doctor urinarile au devenit tot mai dese 3-4 min ajugand sa nu mai pot tine urina.pur si simplu faceam pe mine.am fost la doctor mia facut un test de urina adica un betisor introdus in urina mi-a spus ca am infectie urinara am luat antibiotic nu mai stiu cum se numea 5 zile urinarile au trecut in schimb a aparut disconfortul vaginal si senzatia de zgarietura am fost iar la doctor aceiasi procedura betisor in urina a spus ca infectia sa dus dar totusi mi-a prescris alt antibiotic numit co-amoxiclav 500 mg 5-7zile, binenteles ca nu mi-a trecut am revenit la doctor iar betisor in urina nu aveam infectie de data asta mi-a dat crema canesten si buscopan 10mg.nu a trecut nici dupa acesta chiar mai mult am niste dureri de mijloc ingrozitoare, am revenit la doctor alt antibiotic metronidazole400 mg pastilele acestea imi facea foarte rau ameteli,greata,dureri de cap si vaginal mai grav arsuri ingrozitoare si un gel pt ph balance active gel BV. Apoi am luat eu Nolicin imi trimise-se mama din tara pastile care inainte cand faceam infectie utinara ma ajutau am baut si 12 pliculete de Uriprev dar arsurile nu au trecut am revenit la doctor la alt spital de data asta mi-a luat sange a spus ca nu am nimic la sange mi-a facut o injectie in mana pt durerea de spate si normal alte antibiotice 14 zile Metronidazole 400 mg si Doxiciclina 100mg .nu am luat metronidazolul pt ca imi facea rau . am incetat sa mai iau antibiotic mi-am luat bilet sa vin in tara. Inainte sa vin in tara cu 2 zile am avut iar o criza de dureri crampe abdominale ingrozitoare imi luau respiratia voma si durerea de spate .am chemat salvarea mi-au dat 2 pastile de paracetamol si m-au dus la urgente, mi-au luat sange si urina dupa 4 ore de asteptare au venit sa imi spuna ca nu am nimic si sa iau Codamol 30 mg pt dureri. Am venit in tara si aceiasi situatie analize control nici un diagnostic nici un tratament. Nu stiu ce sa mai fac unde sa ma duc . M-am gandit la candida din cauza antibioticelor. Dar daca nu este nu stiu ce sa mai zic.

Ultima oara a fost editat de alexutza (2016-04-06 22:47:18)

Offline

 

#84 2016-04-06 22:25:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interpretare rezultat analiza

uite topicul asta unde am scris eu mai multe despre ce suplimente am luat / iau si ce am gasit de una singura, am o problema care seamana mult cu a ta : http://forum.anticonceptionale.ro/t3917 … inare.html

Offline

 

#85 2016-04-06 23:00:36

alexutza
New member
Inregistrat: 2016-03-15
Mesaje: 15

Re: interpretare rezultat analiza

heimdall a scris:

uite topicul asta unde am scris eu mai multe despre ce suplimente am luat / iau si ce am gasit de una singura, am o problema care seamana mult cu a ta : http://forum.anticonceptionale.ro/t3917 … inare.html

V-ati uitat putin peste ce am povestit mai sus?

Ultima oara a fost editat de alexutza (2016-04-06 23:00:59)

Offline

 

#86 2016-04-06 23:06:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interpretare rezultat analiza

mergi la un urolog bun, ai si edemul ala la nivelul vezicii care nu stiu ce e, poate ar trebui investigat
dar citeste si ce am scris eu, fiindca sunt probleme de genul asta pentru care medicii nu stiu ce sa faca

Offline

 

#87 2016-04-06 23:22:30

alexutza
New member
Inregistrat: 2016-03-15
Mesaje: 15

Re: interpretare rezultat analiza

Am mers azi la urolog cea mai proasta experienta din viata mea sa trec peste suma ceruta pt consult . Consult care nu a fost consult doar o conversatie pe tema sexului 100 intrebari despre cum o fac cat dureaza anal oral etc intrebari fara rost. Am inceput sa plang de nervi cand am vazut bataia de joc cu care am fost tratata. Apoi a apelat mama la un doctor care a operato pe ea de ruptura de perineu am fost am vorbit si mi-a spus sa vin maine dim ca ma duce el la un prieten urolog. Ma duc maine sa vad ce rezolv.Multumesc mult
Ma apuc acum sa citesc topicul.

Offline

 

#88 2016-04-11 13:22:19

alexutza
New member
Inregistrat: 2016-03-15
Mesaje: 15

Re: interpretare rezultat analiza

Buna. Vrea sa iti spun vesti despre ce am mai rezolvat cu starea mea. Am fost la un urolog in urma unei ecografii a spus ca mari probleme nu ar fi am vezica inflamata si un edem ceva de genul... Mi-a dat Zinnat ,Difulcan,Omeran,Ketonal. Apoi am fost si la o doctora ginecologa sa uitat peste analize intre timp a iesit si Papa Nicolau a spus ca analizele sunt bune ma controlat si la fel mi-a spus ca am o inflamatie a uterului cu vezica cu tot. Inclusiv la Papa a iesit inflamatii. Mi-a dat si doctora niste ovule Tergynan. Le iau de 3 zile o mica schimbare este dar nu cum ma asteptam sa fie ceva simtitor. Nu chiar deloc.. Crezi ca nu este bun tratamentul?

Ultima oara a fost editat de alexutza (2016-04-11 22:19:21)

Offline

 

#89 2016-05-05 15:11:56

mihaela485
Full member
Inregistrat: 2012-05-06
Mesaje: 170

Re: interpretare rezultat analiza

Buna!
Imi puteti spuneti daca e vreo problema cu acest rezultat, daca am vreo infectie? (imi tot iese o infectie la analizele de sange).
PACHET Ex complex al secretiei vaginale/col uterin
- Microscopie   
SECRETIE COL UTERIN
Celule epiteliale poligonale - frecvente, izolate si in gramezi.
Celule epiteliale rotunde - absente.
Celule cu aspect de "clue cell" - absente.
Leucocite - relativ frecvente.
Hematii - absente.
Trichomonas vaginalis - absent.
Levuri - absente.
Flora microbiana:
- bacili Gram pozitiv, polimorfi (probabil Doderlein).
- Cultura   
SECRETIE COL UTERIN
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena in conditii aerobe.
Pe mediul Sabouraud nu s-au izolat colonii de Candida spp.

Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat Streptococ.
- Ag Chlamydia-imuncromatografie    negativ    negativ
- Ag Mycoplasma hominis-Cultura    negativ    negativ
- Ag Ureaplasma urealyticum-Cultura    negativ    negativ

Ultima oara a fost editat de mihaela485 (2016-05-05 15:12:49)

Offline

 

#90 2016-05-05 15:14:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interpretare rezultat analiza

nu, nu ai

Offline

 

#91 2016-05-05 15:35:29

mihaela485
Full member
Inregistrat: 2012-05-06
Mesaje: 170

Re: interpretare rezultat analiza

Multumesc mult si am primit si papanicolau, aici cred ca e ceva
Si la papanicolau sunt urmatoarele rezultateEx Babes Papanicolaou - in mediu lichid secretie col uterin, secretie vaginala
- Clasificare sistem Bethesda-microscopie   
CLASIFICARE SISTEM BETHESDA
S-a recoltat citologie in mediul lichid - Procesor Thin Prep 5000
SATISFACATOARE: celule endocervicale: prezente
examen limitat de: hemoragie importanta

DIAGNOSTIC CITOLOGIC DESCRIPTIV
Fond hematic, celule superficiale si intermediare (CS+CI), densitate celulara redusa, polimorfonucleare ++, rar hiperkeratoza/parakeratoza, citoliza +.
Rare CI binucleate. Rare CI cu ASC-US.
Rare celule endocervicale (CE) aspect normal fiziologic.
Lactobacili

INTERPRETAREA FROTIULUI ACTUAL:
ANOMALII ALE CELULELOR EPITELIALE

ASC-US - Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata

EVALUARE HORMONALA:
Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza.

REZULTAT FINAL: ASC-US

Offline

 

#92 2016-05-05 15:45:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interpretare rezultat analiza

aici iti va spune medicul ce sa faci in continuare, cel mai probabil o colposcopie si un tipaj HPV, cel mai adesea rezultatul asta e dat de o infectie cu HPV

Offline

 

#93 2016-05-05 16:01:24

mihaela485
Full member
Inregistrat: 2012-05-06
Mesaje: 170

Re: interpretare rezultat analiza

si daca e o infectie cu HPV nu se vede in analiza de secretie sau trebuie facuta numai asta?

Offline

 

#94 2016-05-05 16:18:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interpretare rezultat analiza

nu, nu se vede, necesita un test special, ceea ce se vede la Pap e doar o suspiciune de HPV - anumite modificari celulare care duc cu gandul la asa ceva

Offline

 

#95 2016-05-27 19:58:18

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: interpretare rezultat analiza

Bunr fetelor! Fac testul Pap in fiecare an. Anul acesta mi-a iesit cam prost. Frontiu cu hematii si leucocite numeroase, inflamatie..si ce e mai grav..L-SIL. Medicul mi-a recomandat testul Hpv, intre timp mi-a prescris izoprinosine 3 luni. Apoi repetare test Pap.
Intrebare 1: care e ordinea. Fac test hpv
..aflu rezultat..iau izoprozine. Sau pot incepe sa iau izopro inainte de test? Sunt pastile sau ovule? Ca pe bilet scrie intern.
Intrebare 2: medicul mi-a zis ca se transmite pe cale sexuala. In acest mom eu sunt doar suspecta..nu stiu sigur daca am virusul. Mai sunt si alte cai de transmitere? Epilat cu ceara, wc, maini murdare, prosoape..etc? Am un.partener stabil, nici eu si.nici el nu am avut alt contact si suntem cam speriati.

Cu ceva vreme in urma (3ani), la un consult mi-a spus un medic ca as avea o rana pe.col..dar mai departe nu am investigat. Greseala mea. Poate sa fie si de aici?

Help..am un haos in cap.
Multumesc !


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.