homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analiza secretie vaginala


#1 2008-03-16 16:10:14

shaulin
New member
Inregistrat: 2007-08-17
Mesaje: 36

Analiza secretie vaginala

Buna fetelor!
Saptamana trecut a mi-am facut niste analiza - papanicolau si analiza secretie vaginala.
In urma analizelor doctorita mi-a zis ca as avea o infectie vaginala si mi-a recomandat polygynax si spalaturi vaginale cu tantum rosa.
Dansa mi-a scris la diagnostic (cand mi-a dat reteta) ceva de genul colpili dar nu inteleg f bine scrisul.
Rezultatele sunt :
-celule epiteliale pavim - frecvente,izolate/placarde mici,mari;
-cel epitelice cilindrice - rare, placarde mici
- polinucleare neutrofite - frecvente
-flora microbiana - moderata, tip coci,bacili

Imi puteti spune mai exact ce poate insemna aceasta? (daca mai tb info sa-mi spuneti ce anume)

Si inca o nelamurire - polygynaxul zice ca este si antibiotic. Eu iau anticonc. logest de ceva timp. Actioneaza polygynaxul negativ asupra lor?mai sunt protejata?sau treb sa inchit a 7-a pastila inaite de a avea din nou contact?
In timpul tratamentului nu treb contact sexual ?(am un partener stabil, nu mai folosim prezerv., iau anticonc)

Va rog sa ma ajutati...sunt foarte nedumerita!

Multumesc anticipat

Offline

 



#2 2008-03-16 16:11:33

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Analiza secretie vaginala

colpita scrie la diagnostic.
eu insa nu vad sa ai asa ceva. analiza e buna.
ai secretie?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2008-03-16 16:14:27

shaulin
New member
Inregistrat: 2007-08-17
Mesaje: 36

Re: Analiza secretie vaginala

Nu nu am...asta este problema
nu exista nici o secretie mai urat mirositoare sau mancarime...

Offline

 

#4 2008-03-16 17:25:13

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Analiza secretie vaginala

analiza nu arata ca ai avea ceva....


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#5 2008-03-16 18:23:43

shaulin
New member
Inregistrat: 2007-08-17
Mesaje: 36

Re: Analiza secretie vaginala

Am mai gasit ceva pe fisa de analiza:
-flora microbiana moderata:
Bacili Gram pozitiv (dodrlein) relativ frecvente;
Coci Gram pozitiv in perechi;
bacili scurti Gram relativi rari

Cred ca acum e mai detaliat.

Pana la urma daca folosesc irigarea cu tantum rosa si ovulele polygynax, dupa ce termin tratamentul chiar din a 2-a zi dupa terminare, pot avea relatii sexuale, nu afecteaza anticonceptionalele?nu va fi nevoie de pauza aceea de 7 zile?
Pentru tantum rosa pot folosi apa plata?

Multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-03-16 18:27:01

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Analiza secretie vaginala

dar pt ce sa faci tratamentul daca nu ai nimic? ca sa ai dupa ceva? tu urmeaza sa bagi antibiotic acum si sunt sanse ca dupa sa faci candidoza...mergi la un alt medic pt interpretarea analizelor daca pe noi nu ne crezi...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#7 2008-03-16 18:34:38

shaulin
New member
Inregistrat: 2007-08-17
Mesaje: 36

Re: Analiza secretie vaginala

Nu e vorba ca nu va cred ... am mare incredere in voi, am mai apelat si cu alte ocazii.
Doar ca nu inteleg de ce apare pe fisa analizei rezultat ca infectios si mi se zice sa fac anumite lucruri si de fapt sa nu am nimic ...nici nu stiu ce sa mai fac...sad

Offline

 

#8 2008-03-16 19:12:54

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Analiza secretie vaginala

cel mai bine ar fi sa mergi sa ti se citeasca rezultatul si la un alt medic. eu nu as pune antibioticul ala.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#9 2008-03-16 20:01:29

dulcinika007
Sr. member
De la: strada viselor
Inregistrat: 2007-12-22
Mesaje: 1443

Re: Analiza secretie vaginala

am si eu o intrebare am cautat dar nu am gasit niciun rezultat am inteles ca acest test babes papanicolau  este folosit cu scopul identificarii modificarilor celulare anormale de la nivelul cervixului si pentru screeningul cancerului de col uterin....voiam sa va intreb cum se face...iti ia secretie sa vada sau cum...cum se realizeaza mai exact?


Tu nu vezi...paradisul meu e acelasi cu al tau
            .....dar tu te joci de'a Dumnezeu...
Tu nu vezi...ca mergem toti pe un drum inchis
            .....si vise mor pe asfalt incins...

Offline

 

#10 2008-03-16 20:02:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Analiza secretie vaginala

iti recolteaza cu un fel de "periuta" de pe col.... si pune pe o lama. atat smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#11 2008-03-16 20:03:01

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Analiza secretie vaginala

ceva de genul ia ia cu o spatula ca sa zic asa celule de la nivelul colului...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#12 2008-03-16 20:06:57

dulcinika007
Sr. member
De la: strada viselor
Inregistrat: 2007-12-22
Mesaje: 1443

Re: Analiza secretie vaginala

voiam sa va intreb ca saptamana trecuta cand am fost la medic m'a intrebat dak mi'a facut frotiul sau ceva de genul(numai tin minte exact)si m'am uitat km mirata la ea si dupaia mi'a zis ceva de papanicolau...acum knd am fost la control a luat ceva cu o spatula din interior(era un betisor cu vata la capat si a luat secretie cred) si pus pe 2lame  secretie.....prima lama am dus'o la laborator iar la cealalta s'a uitat doctorita la microscop....seamana cu ce ati descris voi?sau a fost un test de secretie?multumesc


Tu nu vezi...paradisul meu e acelasi cu al tau
            .....dar tu te joci de'a Dumnezeu...
Tu nu vezi...ca mergem toti pe un drum inchis
            .....si vise mor pe asfalt incins...

Offline

 

#13 2008-03-16 20:10:08

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Analiza secretie vaginala

sincer nu am de unde sa stiu la microscop da probabil ti-a analizat secretia.... poate ti-a luat si papanicolau... cred ca e o idee buna ca de acum in colo sa intrebi doctora ce si cum... ca doar platesti analizele alea...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#14 2008-03-16 20:11:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Analiza secretie vaginala

seamana... dar ce rezultate ti-au venit? dupa rezultat iti dai seama cel mai bine..
frotiu e si papanicolaul si examenul de secretie (de fapt, pap-ul include si un examen de secretie, in mod normal). frotiu e numele preparatului bioliogic de pe lama, de fapt wink
cand vii cu rezultatele ai sa stii exact... daca e o treaba incalcita si lunga, e papanicolau sigur lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#15 2008-03-16 20:13:15

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Analiza secretie vaginala

in plus scrie pe buletinul de analiza papnicolau tongue


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#16 2008-03-16 20:16:41

dulcinika007
Sr. member
De la: strada viselor
Inregistrat: 2007-12-22
Mesaje: 1443

Re: Analiza secretie vaginala

pai sa va spun k mie examenele astea mi le face doctorita de la planing la policlinica...iar knd iau rezultatele..totul e pe o hartiuta micuta si scrie acolo ceva dar foarte putin...data trecuta cand le'am luat pe foaia aceea scria numele meu,si ce am(candidoza),data park si ceva de flora..cam atat..ce parere ai sa ma duc si la un cabinet particular?


Tu nu vezi...paradisul meu e acelasi cu al tau
            .....dar tu te joci de'a Dumnezeu...
Tu nu vezi...ca mergem toti pe un drum inchis
            .....si vise mor pe asfalt incins...

Offline

 

#17 2008-03-16 20:17:58

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Analiza secretie vaginala

vezi cum arata buletinul asta.... si eu as merge la un cabinet particular...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#18 2008-03-16 21:15:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Analiza secretie vaginala

va intreb si eu ceva... De mult am o nedumerire. la ce se refera "flora gr....". Ce e flora si cum e bine sa fie gradul, mai mic, mai mare?

Offline

 

#19 2008-03-16 21:22:17

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Analiza secretie vaginala

cu cat flora e mai bogata si mai variata cu atat gradul creste
bine e sa fie cu un grad mic


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.