homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-120


#2262 2011-05-08 16:29:11

dianagorj
Membru
Inregistrat: 2011-05-05
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Multumesc pentru raspuns, dar inca nu am facut determinare HPV, de fapt de ce mi s-a recomandat determinare HPV, spunea medicul ca un eventual cancer de col uterin pe viitor e putin probabil....eu ce sa cred?

Offline

 



#2263 2011-05-08 17:01:39

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: examenul papanicolau

dianagorj: in cazul tau, cel mai probabil inflamatia e data de candida, coci si ureaplasma, care trebuie tratate toate trei ca sa vezi daca diagnosticul ASC-US a aparut doar din cauza lor. Daca dispare ASC-US-ul in urma tratamentului, e perfect. [Oricum, trebuie sa stii ca hpv e ceva foarte frecvent intalnit si majoritatea femeilor au cel putin o tulpina, dintre care ~10% pot fi problematice pentru sanatatea colului; tocmai de aceea se si impune examenul Papanicolau anual - preventiv.]

Offline

 

#2264 2011-05-09 09:47:30

dianagorj
Membru
Inregistrat: 2011-05-05
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Pentru Jeannie: Iti multumesc mult pentru mesaj, pare a fi logic ce spui...cred ca m-am linistit putin...! Iti multumesc inca o data! Te intreb daca o spui din experienta sau ai ceva studii medicale?

Offline

 

#2265 2011-05-09 15:13:59

silkening
New member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 10

Re: examenul papanicolau

Dragelor, am revenit cu rezultatul Pap-ului refacut. Asa cum va povesteam, pe ultimul pap imi trecusera: analiza efectuata dupa tratament antiinflamator esi nu facusem un astfel de tratament. In fine, stiti, imi iesise ascus sad Dupa care am luat tratamentul de 12 zile cu Cervugid.
Am repetat pap-ul in mediu lichid si azi am primit rezultatele, abia miercuri ma duc la interpretare.
Il scriu aici, sper sa ma ajutati sa deslusesc ce si cum, si acum tremur dupa asteptarea rezultatului.
Frotiu citologic recoltat in ziua 21
Retinem din antecedentele disponibile: citologie modificata (ascus) in martie 2011.
Frotiul comporta celule malphigiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice, vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale si metaplazice normale, scuame keratinizate cu nucleu picnotic si scuame de keratina anucleate, izolate si in placard.
CONCLUZIE
Frotiu actual negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna
Modificari reactive non neoplazice asociate cu inflamatia si de tip parakeratozic si hiperkeratozic.

Cum vi se pare? E prima oara cand imi iese ceva de parakeratozic, nu stiu ce inseamna...ma sperie termenii....

Offline

 

#2266 2011-05-09 16:46:17

GABRIELA_R
New member
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 73

Re: examenul papanicolau

buna ziua.astazi am luat analizele de la papanicolau de la laborator, iar programare la ginecolog am abia saptamana viitoare,pt k doctorita mea e in concediu. as dori sa va intrep pe dumneavoastra ce parere aveti despre rezultat, k sa stiu dak stau sau nu linistita.


Rezultat Papanicolau :
Frotiu satisfacator pentru interpretare; sunt prezente celule din zona endocervicala/de transformare.
Frotiu cervico-vaginal negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna, cu modificari celulare reactive asociate cu inflamatia, cu frecvente celule superficiale si intermediare grupate si izolate, cu unii nuclei hipertrofiati,eurocromi, cu frecvente binucleeri; relativ frecvente celule parabazale si rare celule bazale izolate; grupuri de celule glandulare endocervicale; PMN relativ frecvente;flora vaginala frecventa; citoliza moderata; hematii rare.

cam asta este. astept parerea dvs. multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2267 2011-05-09 18:55:36

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: examenul papanicolau

Aveti idee daca pot face test Papanicolau, daca momentan fac tratament cu antiinflamatoare (paracetamol+aspirina)? Nu afecteaza testul?

Offline

 

#2268 2011-05-09 20:44:56

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: examenul papanicolau

Nu afecteaza testul..

Pt silkening..nu cred sa fie vreo problema,ai o inflamatie,medicul va decide daca vei primi tratament sau nu..oricum mai asteptam si alte pareri...

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2011-05-09 20:51:19)


pc

Offline

 

#2269 2011-05-11 11:23:02

silkening
New member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 10

Re: examenul papanicolau

Am revenit de la dr  tummenupp  Rezultatul este ok, sunt atat de happy! Voi repeta Pap peste 4 luni, pentru siguranta.
Multumesc din suflet pentru tot suportul si sfaturile voastre!

Iuli, astept vestile tale cat de curand!

Offline

 

#2270 2011-05-12 08:51:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

GABRIELA_R a scris:

buna ziua.astazi am luat analizele de la papanicolau de la laborator, iar programare la ginecolog am abia saptamana viitoare,pt k doctorita mea e in concediu. as dori sa va intrep pe dumneavoastra ce parere aveti despre rezultat, k sa stiu dak stau sau nu linistita.


Rezultat Papanicolau :
Frotiu satisfacator pentru interpretare; sunt prezente celule din zona endocervicala/de transformare.
Frotiu cervico-vaginal negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna, cu modificari celulare reactive asociate cu inflamatia, cu frecvente celule superficiale si intermediare grupate si izolate, cu unii nuclei hipertrofiati,eurocromi, cu frecvente binucleeri; relativ frecvente celule parabazale si rare celule bazale izolate; grupuri de celule glandulare endocervicale; PMN relativ frecvente;flora vaginala frecventa; citoliza moderata; hematii rare.

cam asta este. astept parerea dvs. multumesc

aparent e vorba despre o infectie. cind vom sti ce o provoaca, vom sti si cum sa o tratam


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2271 2011-05-12 09:19:11

iuli82
New member
Inregistrat: 2011-03-02
Mesaje: 8

Re: examenul papanicolau

Am fost alaltaieri sa repet testul,de data asta a si inceput cu el,deci macar din punctul asta de vedere sunt mai linistita ca acum a fost ordinea corecta,in rest totul a fost ok,toate bine la locul lor(ca si prima data),n-am rani pe col (inca a si precizat D-nu Dr ca asa col curat si frumos n-a vazut demult)sper sa iasa ok de data asta si sa ne putem apuca insfarsit de proiectul bb.I-am si zis ca vrem bb foarte tare si atunci i-a mai dictat la asistenta inca doua tipuri de analize sa mi se faca din proba recoltata,si mi-a zis ca daca ies bn rezultatele putem sa-i dam drumul, si sa-mi iau acid folic.Sper as fie bn de data asta!va pup si multa sanatate la toate!ma bucur ffff mult pt. tine silkening  dance  te pup si ai grija de tine!

o intrebare pt silkening(si nu numai):am vazut ca scrie la tine ca a fost recoltat in ziua 21.asta insemnand ziua 21 socotit de la prima zi de cm?voi intre ce interval stiti ca e recomandat sa-l faci?ca eu nu stiu sigur ba citesc ca intre zilele 10-20 ba 10-17.eu il facui prima data la 5 zile dupa cm iar acum la repetare am fost la 8 zile dupa cm(deci ziua 14 daca socotesc de la prima zi de cm) nustiu

Ultima oara a fost editat de iuli82 (2011-05-12 09:35:29)

Offline

 

#2272 2011-05-16 10:55:06

monalisa_sim
New member
Inregistrat: 2011-05-16
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

Buna ziua! Am 21 de ani si sunt noua pe acest forum big_smile.
Cu ce sa incep...
In primul rand iau anticonceptionale Yasmine de aproape 3 ani si jumatate si de cel putin 2 ani folosesc dubla protetie (atat anticonceptionalele, cat si prezervativul). Nu am avut niciodata probleme, dar de sambata la pranz si pana mai pe seara secretia mea nu a fost normala, ci, pe langa cea normala, mai era si secretie roz-maroniu deschis. Din cate am citit pe internet se numeste "spotting" si arata o infectie sau o sarcina. In cazul meu nu cred ca se pune problema de sarcina:). Despre ce credeti ca ar putea fi vorba? Mentionez ca acum 1 luna am facut o ecografie abdominala si analize la sange (la recomandarea doctoritei de la planning), iar rezultatele la sange au fost bune si la ecografie doctorul mi-a zis ca "am ovarele in somaj, ca ar fi trebuit sa fac o pauza de 2-3 luni pe an de la aceste pastile si ca am fire de pietre la rinichiul drept".
In al doilea rand, am fost miercurea trecuta sa imi fac un test Papanicolau in maternitate si de atunci nu prea imi place cum arata secretia mea. Mentionez ca dupa ce mi-a recoltat mie, asistenta a clatit acele instrumente si nu stiu daca mai departe le-a dat sau nu la dezinfectat. Credeti ca este posibil sa fi luat vreo bacterie de pe acele instrumente?
In al treilea rand azi am fost sa imi iau rezultatele la test si nu mai am rabdare pana maine seara cand este doctorita de garda:D:
       - celule "pav" (nu inteleg prea bine) superficiale cu nucleu bicromatic,
       - intermediare cu cromatina omogena,
       - endocervicale izolate,
       - numeroase leucocite,
       - flora cocobacilara,
       - frotiu tip II BP, inflamator.
Multumesc anticipat pentru raspuns! Stiu ca sunt cam multe:d, dar astept nerabdatoare raspunsul!

Ultima oara a fost editat de monalisa_sim (2011-05-16 17:07:14)

Offline

 

#2273 2011-05-16 11:10:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

spotting-ul poate fi de la AC. daca persista, mergi la un medic de planning.
la papanicolau ti-a iesit inflamatie, iti va prescrie medicul tratament.
legat de consultatia la maternitate, iti recomand ca pe viitor sa ocolesti spitalele de stat, daca ai posibilitatea. e mai sigur sa faci controlul intr-o clinica curata.

Offline

 

#2274 2011-05-16 11:49:45

monalisa_sim
New member
Inregistrat: 2011-05-16
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

Nu este primul test pe care il fac in maternitate (pana acum nu am mai avut probleme, insa trebuie sa recunosc ca pana acum mi se recolta intr-o alta camera), dar cu siguranta este ultimul!!!
Din pacate doctorita la care merg eu de 4 ani nu are cabinet particular si trebuie sa ma examineze in maternitate, deoarece din august pleaca la Bucuresti si acum oricum sunt intr-o dilema ca nu stiu la cine ma voi duce dupa plecarea dansei, dar asta este o alta problema.
Multumesc pentru raspuns!

Offline

 

#2275 2011-05-16 12:26:08

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: examenul papanicolau

Ai o infectie,de aceea iti iese si acea inflamatie la nivelul colului,cu cocobacili,nu e nimic alarmant,doctorul o sa-ti dea tratament..este indicat ca la 6 luni de administrat anticonceptionale,sa faci pauza de o luna,si luna acea sa faci cu protectie suplimentara,acel"sppoting"poate sa fie o dereglare hormonala...


pc

Offline

 

#2276 2011-05-16 12:28:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

e normal sa ai ovarele "in pauza" ca doar de aia iei anticonceptionale, pauza nu te ajuta cu nimic, cel mult daca se repeta spottingul luna viitoare e cazul sa schimbi pastilele

Offline

 

#2277 2011-05-16 12:43:33

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

eueu10 a scris:

este indicat ca la 6 luni de administrat anticonceptionale,sa faci pauza de o luna,si luna acea sa faci cu protectie suplimentara

te cam dereglezi asa hmm. recomandarea e sa-ti faci analizele odata la 6 luni, nu pauza. si mai indicat e sa nu iei deloc smile.

Offline

 

#2278 2011-05-16 12:46:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

de vreme ce foloseste si prezervativul si eu zic ca le ia degeaba

Offline

 

#2279 2011-05-16 13:21:22

aly_ely23
Membru
Inregistrat: 2011-05-16
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

HELP!!!!
Ma puteti ajuta cu un raspuns? Am o problema vis-a-vis de menstruatie......De aproximativ 4 luni are o consistenta foarte ciudata (in sensul ca este foarte gelatinoasa, dar nu sunt cheaguri), iar durata ei este de max 3 zile. Stiu ca trebuia sa merg la medic, dar din lipsa de timp nu am ajuns. In viitorul apropiat o sa fac si lucrul acesta..... dar pana atunci, imi poate spune cineva ce poate fi?

Offline

 

#2280 2011-05-16 14:02:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

ai inceput sa iei AC de curand? cum era pana acum 4 luni?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.