homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-30


#552 2008-10-13 21:52:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

andreea_andy2 a scris:

AANACARMEN a scris:

Buna Fetelor, Am Facut Pap Si A Iesit Bine Insa Am O Nedumerire Ce Inseamna Flora Micribiana Saprofita

Inseamna ca este necasar o analiza de secretie ca sa vezi exact despre ce e vorba si sa tratezi problema.

Flora saprofita e flora normala din mediul cu pricina...asadar inseamna ca esti super ok
nu mai incerca sa scrii doar cu majuscule ca iese bilciul asta deranjant la ochi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#553 2008-10-13 22:35:04

AANACARMEN
Membru
Inregistrat: 2008-10-13
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Da,dar mai am o problema - o sterilitate secundara. In plus am mai facut si 2 marcari tumorali care au iesit bine, HPV la fel bine, inca o gramada de analize din care doar ureeaplasma a iesit <10000 pentru care an luat tratament uridox XX tb. 2/zi iar zilele acestea vreau sa repet analiza. La Medlife am facut si o tranvaginala: ovar stang chist 4 cm (dermoid, endometrioza?) ovar dr. chist de corp galben 2 cm. Mi s-a recomandat un HSG dar dl.dr.care mi-a facut transvaginala s-a opus pentru ca considera ca mai bine este de facut operatie laparoscopica.Uterul este fibromatos cu nodul subseros de 12/14mm la polul superior uterin. Ce ma sfatuiti imi doresc tare tare mult un copil. Va multumesc.

Offline

 

#554 2008-10-14 18:57:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

eu opinez pentru HSG
nodulul subseros de pe uter mai poate astepta iar de ovulat e clar cas ovulezi
schimba si medicul daca e nevoie, insa fa HSG si copilul si mai vezi tu dupa aia ce si cum...
ah...presupun ca am investigat partenerul si stim sigur ca nu la el e buba


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#555 2008-10-14 20:02:39

AANACARMEN
Membru
Inregistrat: 2008-10-13
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Va multumesc. Nu, nu la el e buba. Imi puteti recomanda va rog unde as putea sa fac HSG-ul?

Offline

 

#556 2008-10-15 10:33:29

tarja
New member
Inregistrat: 2008-09-08
Mesaje: 37

Re: examenul papanicolau

am fost la un cabinet pt un control si mi s-a spus ca trebuie sa fac analiza de secretie si papanicolau. a luat ce-a luat de acolo si mi-a zis sa vin a doua zi dupa rezultate. am venit, am luat cel de secretie si am intrebat cand vin pt papanicolau si mi-a spus ca intr-o sap. de 2 sap sun si rezultatu meu nu exista. acum mi-a spus ca de fapt mie nu mi-au facut papanicolaul, ca am facut eu o mare incurcatura..pai eu habar n-am ce se face, daca mi-a spus ca fac analiza, am crezut c-o face, nu? nu e normal sa nu-ti spuna exact ce face, pt ca a fost prima data si nu am stiut cum se procedeaza...
am renuntat la cabinetul ala..o sa merg azi la altul sa fac papanicolaul asta...e mai bine asa, nu?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2008-10-15 10:37:47

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

normal ca e mai bine...du-te si fa-l in alta parte..sa stii sigur ca va fi rezultatul ok smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#558 2008-10-15 10:38:23

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: examenul papanicolau

Foarte ciudat. Mie de ex, mi-a zis ca rezultatul de secretie il pot lua dupa cateva zile nu doar o zi si papanicolau dupa 7 - 10 zile.
Sigur ca e bine sa schimbi cabinetul.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#559 2008-10-15 10:45:24

tarja
New member
Inregistrat: 2008-09-08
Mesaje: 37

Re: examenul papanicolau

ce sa mai zic...o sa merg la altul, sper sa fie bine..dupa ce ca 2 sap m-am stresat ca nu stiu cum o sa iasa pap, acum iar tre sa mai astept...offff
multumesc mult pt raspuns..la inceput e mai greu pana ma obisnuiesc probabil  smile

Offline

 

#560 2008-10-18 00:45:24

apple
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

Buna seara! Si eu ma incadrez in randul femeilor ingrijorate din cauza rezultatului testului Papanicolau. Din ce am citit pare ok. Anul acesta este al treilea Pap si de fiecare data m-am documentat inainte de a merge la medic sa vada concluziile sau am postat un mesaj pe acest site si am primit raspuns cu promptitudine, motiv pentru care va multumesc! In aprilie mi s-a facut o conizatie, la biopsie s-a constatat ca a fost carcinom intraepitelial, de aceea am repetat Pap.ul in iulie si in octombrie. Rezultatul ultimului test il postez in speranta ca ma veti ajuta sa-l inteleg :
Examenul citologic a fost realizat dupa recoltare in mediu lichid, etalare in monostrat si colorare prin metoda Papanicolau
Frotiu recoltat in ziua a 20-a a ciclului menstrual
Analiza efectuata in cadrul unui screening de rutina.
Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Frotiul comporta celule  malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Notam prezenta de scuame de keratina anucleate izolate si in placard
Concluzie:
Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna
Modificari celulare reactive non-neoplazice de tip hiperkeratozic.
Inteleg ca nu sunt celule neoplazice, ceea ce ma bucura enorm, dar ma intreb daca reprezinta un risc prezenta scaumelor de keratina anucleate izolate si in placard. Mi-amintesc ca la papanicolau din primavara au aparut modificari ale celuleor scuamoase , apoi la colposcopie a fost descoperita rana pe col, oare e cazul sa fac o colposcopie?
Va multumesc!

Offline

 

#561 2008-10-18 15:03:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

apple i am lasat doctoressei linkul smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#562 2008-10-18 20:49:47

apple
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

multumesc! astept raspunsul smile

Offline

 

#563 2008-10-19 16:54:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

apple a scris:

Buna seara! Si eu ma incadrez in randul femeilor ingrijorate din cauza rezultatului testului Papanicolau. Din ce am citit pare ok. Anul acesta este al treilea Pap si de fiecare data m-am documentat inainte de a merge la medic sa vada concluziile sau am postat un mesaj pe acest site si am primit raspuns cu promptitudine, motiv pentru care va multumesc! In aprilie mi s-a facut o conizatie, la biopsie s-a constatat ca a fost carcinom intraepitelial, de aceea am repetat Pap.ul in iulie si in octombrie. Rezultatul ultimului test il postez in speranta ca ma veti ajuta sa-l inteleg :
Examenul citologic a fost realizat dupa recoltare in mediu lichid, etalare in monostrat si colorare prin metoda Papanicolau
Frotiu recoltat in ziua a 20-a a ciclului menstrual
Analiza efectuata in cadrul unui screening de rutina.
Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Frotiul comporta celule  malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Notam prezenta de scuame de keratina anucleate izolate si in placard
Concluzie:
Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna
Modificari celulare reactive non-neoplazice de tip hiperkeratozic.
Inteleg ca nu sunt celule neoplazice, ceea ce ma bucura enorm, dar ma intreb daca reprezinta un risc prezenta scaumelor de keratina anucleate izolate si in placard. Mi-amintesc ca la papanicolau din primavara au aparut modificari ale celuleor scuamoase , apoi la colposcopie a fost descoperita rana pe col, oare e cazul sa fac o colposcopie?
Va multumesc!

celulele de tip keratozic nu sunt specifice mucoaselor
oricum ar fi, avind in vedere rezultatul biopsiei, colposcopia e indicata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#564 2008-10-20 10:11:30

teodorasm
New member
Inregistrat: 2008-10-20
Mesaje: 23

Re: examenul papanicolau

Buna ziua tuturor si bine v-am gasit!

Doresc sa imi fac testul papanicolau. La ultima vizita la medic acesta mi-a pus ca cel mai bine este de facut intre zilele 9-13. Eram in alta perioada asa ca mi-a spus  sa revin. Problema mea este ca nu mai inteleg exact cum se calculeaza zilele astea. Am inceput sa iau pentru prima data anticonceptionale dupa acea vizita la medic. In prima zi de sangerare am inceput prima folie si am luat prima pastila. Acea zi se considera ziua 1, nu? Bun.... Am terminat pastilele din prima folie si urmeaza cele 7 zile de pauza. In a 3-a zi de pauza a inceput sangerarea (adica ieri). Atunci acum in ce zi sunt? ziua 2 dintr-un nou ciclu? si ciclul anterior a durat 23 zile? Va intreb ca sa stiu pe cand sa imi fac programare la test...

Va multumesc  smile

Offline

 

#565 2008-10-20 10:38:26

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Acum esti in ziua 2. Ciclul menstrual incepe in prima zi de sangerare si se termina cu o zi inainte de urmatoarea sangerare.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#566 2008-10-20 13:48:40

apple
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

Multumesc frumos pentru sfat, chiar astazi ma voi programa la Sanador, sper sa gasesc loc la dna doctor Tarlea

Offline

 

#567 2008-10-21 09:19:36

ioll
New member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 8

Re: examenul papanicolau

Buna ziua tuturor si bine v-am gasit!

Rezultatul ultimului test dupa ERAD si HPV 33
III Diagnostic descriptiv:  infectii: - flora nespecifica
                                     mofificari reactive asociate cu: - inflamatia
V Diagnostic citologic final: Frecvente celule pavimentoase superficiale si intermediare; rare celule cu nuclei hipertrofici, reactivi; frecvente polimorfonucleare; relativ frecvente hematii. Frotiu inflamator nespecific cu modificari celulare reactive. Negativ pentru leziuni intraepiteliale.
Cum este rezultatul? Ce inseamna cu modificari celulare reactive?
Va multumesc.

Offline

 

#568 2008-10-21 10:26:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

atat cat stiu eu din experienta, rezultatul e bun, e de tip II. ai o inflamatie (asta inseamna "modificari celulare reactive"), dar ai scapat de rana pe col ("negativ pentru leziuni intraepiteliale"), deci cauterizarea a fost bine facuta. Inflamatia aceea nu e neaparat ceva de ingrijoat, poate fi si ceva firesc. In ce zi a ciclului ai facut recoltarea pt citologie?
Asteapta totusi si parerile altor fete.

Offline

 

#569 2008-10-21 10:44:43

ioll
New member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 8

Re: examenul papanicolau

Recoltarea pentru citologie pe 26 septembrie, iar mestruatia mi-a venit pe 2 octombrie; atunci am facut si coploscopie, zona a fost tamponata cu solutie lugol unde s-a vazut tesutul sanatos care s-a colorat in negru, iar unde fusese rana era o coloratie de negru-gri mai deschis. In luna iunie am facut ERAD, deci sa inteleg ca rana s-a vindecat?, dar de ce mai apare inflamator???

Offline

 

#570 2008-10-21 10:56:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

Este exact cum ma asteptam si cum mi-a spus doctorita mea:

Citologiile facute inainte de menstruatie ies de cele mai multe ori de tip inflamator!!!

Pentru testul Papanicolau, e bine sa se faca recoltarea in primele 14 zile ale ciclului menstrual, deci undeva imediat dupa ce s-a terminat menstruatia.

Pentru linistea ta, poti repeta testul, avand grija sa mergi la recoltare la cateva zile dupa ce s-a terminat o menstruatie. Cate zile au trecut de la ciclul anterior? Rezultatul inflamator poate fi cauzat de faptul ca s-a facut recoltarea cu doar 6 zile inainte de menstruatie. Inflamatia nu e totuna cu rana. Din ce spui, rana pare sa se fi vindecat.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-10-21 10:57:58)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.