homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-33


#609 2008-10-29 11:37:03

cory2911
New member
Inregistrat: 2008-10-28
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

am fost aseara la o clinica privata(noi suntem din Timisoara) si am rugat un alt medic gineco sa-si dea cu parerea despre rezultatul testului PAP si de cum a citit mi-a spus clar:'' NU ESTE CANCER"(probabil a vazut disperarea de pe fata mea). A mai spus sa continuam cu ovulele Cervugid,dupa care sa repetam testul PAP.Erau f.multe femei care asteptau la consultatie desi era deja ora 20,eu nu aveam programare dar totusi s-a uitat si pe testul meu.Doamne ajuta,sa fie bine!

Offline

 



#610 2008-10-29 18:56:36

cristaup
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 136

Re: examenul papanicolau

Buna feteleor, am si eu o nedumerire legata de ultimul test pe care l-am facut. Dorind sa raman insarcinata in perioada viitoare, am efectuat toate analizele necesare printre care si examenul citologic. Rezultatele suna in felul urmator:
Celule superficiale +
Celule intermediare ++
Celile endocervicale+++
Granulocite (+)Bacili Doderlein +
Citoliza+
Pap C II
Flora F II
Clasificare Munchen II
Clasificare Bethesda frotiu reactiv, iar ca si concluzii frotiu cuasinormal.
Medicul meu zice ca e flora gradul 4, trebuie sa urmez tratament, Zanocin 400 mg, la 12 ore si ovule Betadine de 2xzi
Pana acum nu am avut nici un fel de probleme de sanatate si nu imi plac pastilele sub nici o forma si ovulele imi displac total, nu am mai luat nici o data, iar senzatia, nu o pot povestii.
intrebarea mea este daca nu cumva medicul meu se gandea la alt ceva cand mia dat tratamentul, e ceva normal?
va multumesc din suflet pentru raspunsuri.


rugaciune bebic

Offline

 

#611 2008-10-29 19:36:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

sincer nu mi dau seama pt ce ti a dat acel tratament...nu reiese din analiza ta ca ai avea niciun fel de problema...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#612 2008-10-29 19:42:04

cristaup
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 136

Re: examenul papanicolau

Asta am spus si eu. Din cate bajbaiam eu, ma gandeam ca e un exces de zel, dar am sa ii fac cred ca o vizita, sa mai intreb inca o data, nu de alta, dar nu pot lua medicamente de dragul de a inghitii.
Mersi pentru raspuns.


rugaciune bebic

Offline

 

#613 2008-10-29 19:49:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

eu mai degraba te as sfatui cu rezultatul analizei in mana sa mergi la alt medic...sa ceri o a 2 a parere...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2008-10-29 20:12:31

cristaup
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 136

Re: examenul papanicolau

crys_ty_na iti multumesc pentru sfaturi, cred ca asa voi face. Voi cere parerea si unui alt medic. o seara minunata.


rugaciune bebic

Offline

 

#615 2008-10-29 20:16:03

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

cu placere si sa ne anunti si pe noi smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#616 2008-10-29 22:12:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

cristaup a scris:

Buna feteleor, am si eu o nedumerire legata de ultimul test pe care l-am facut. Dorind sa raman insarcinata in perioada viitoare, am efectuat toate analizele necesare printre care si examenul citologic. Rezultatele suna in felul urmator:
Celule superficiale +
Celule intermediare ++
Celile endocervicale+++
Granulocite (+)Bacili Doderlein +
Citoliza+
Pap C II
Flora F II
Clasificare Munchen II
Clasificare Bethesda frotiu reactiv, iar ca si concluzii frotiu cuasinormal.
Medicul meu zice ca e flora gradul 4, trebuie sa urmez tratament, Zanocin 400 mg, la 12 ore si ovule Betadine de 2xzi
Pana acum nu am avut nici un fel de probleme de sanatate si nu imi plac pastilele sub nici o forma si ovulele imi displac total, nu am mai luat nici o data, iar senzatia, nu o pot povestii.
intrebarea mea este daca nu cumva medicul meu se gandea la alt ceva cand mia dat tratamentul, e ceva normal?
va multumesc din suflet pentru raspunsuri.

sa nu cumva sa iei tratamentul ala!
singura problema e ca bacilii doderline sunt cam putini, insa asta se rwezolva cu ceva iaurt sau vreun preparat cu lactobacili
daca insa vei lua tratamentul ala cu antibiotic si asa mai departe, deschizi calea nunui puhoi de infectii vaginale si de vizite la medic pentru tratamente...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#617 2008-10-30 00:04:32

cristaup
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 136

Re: examenul papanicolau

wow nu inteleg..cum adica daca iau tratamentul ala deschid calea catre alte infectii
Eu am primit tratamentul ptr ca sa fie totul bine, am mers la niste analize intocmai sa ma asigur ca totul este bine. Nu am avut nici o data nici un fel de probleme medicale, cu atat mai putin cele de natura ginecologica, dorind sa devin mamica, am zis sa o iau cu inceputul si acum aflu ca de fapt tratamentul nu e ok? Maine merg cu siguranta la alt medic. Medicul la care merg acum, unul cu nume prin zona (Timisoara) mia zis ca am flora gradul IV, si mia dat ovulele acelea, inca 2 pe zi, si antibiotic. Nu am inteles de ce, dar nu am avut timp in cabinet sa ma uit peste analize, le-am vazut cand am ajuns acasa. Sar putea sa ii mai fac inca o viizita si sal il rog sa ma lamureasca de ce a ales aceste medicamente.
doctoressa iti multumesc pentru raspuns, si celorlalte fete.
Am sa va tin la curent, asta seara si renunt la pastile si ovule  acklad


rugaciune bebic

Offline

 

#618 2008-10-30 00:15:12

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

antibiotic=>candida...care e o infectie vaginala si cu care se poate trage mult si bine...in plus ovulele pot cauza si alte dereglari ale florei vaginale (pe langa candida)...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#619 2008-10-30 00:21:57

cristaup
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 136

Re: examenul papanicolau

Minunat, Betadine ar fii trebuit sa imi faca bine, spunea medicul, dar acel Zanocin, antibioticul habar nu am ce trebuia sa curete..sper ca nu pe mine lol
Si inca ii spusesem medicului, ca sotul, care si el trebuie sa ia Zanocin, are interdictie la antibiotic. Are probleme cu ficatul, si nu e indicat sa ia atatea medicamente, la care mia spus, ca nu are nimic, ca poate lua si el linistit, sa facem amandoi o "cura" din asta, pe langa eu sa iau si Betadine, si revin la control..Acum ma intreb , sa controleze ce? Daca am facut candita pana la urma?
Mersi pentru sfaturi.

Ultima oara a fost editat de cristaup (2008-10-30 00:30:08)


rugaciune bebic

Offline

 

#620 2008-10-30 11:10:19

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

n ai pt ce crista...ascult o pe doctoressa si pune cateva zile iaurt intravaginal...te va ajuta cu lactobacilii si in rest esti ok...spor la facut bebe...si sa nu uiti sa incepi cu acidul folic smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#621 2008-11-06 14:54:12

ramona_mg
Membru
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Buna , am si eu o mica problema: mi-am facut examenul papanicolau si cel de secretie saptamana trecuta(in ziua 16 a ciclului) si cand am fost la doctorul ginecolog mi-a zis ca e imposibil sa am toate infectiile alea care sunt in raport ( a zis ca ar fi tricomonas desi nu scrie explicit) si le-am refacut in ziua 24 a ciclului la cabinetul doctorului ginecolog. Acum am luat rezultatul si mi-a zis ca e ok, ca nu am decat candida dar as vrea sa va intreb pe voi ce reprezinta primul rezultat pentru ca daca intr-adevar este asa diferit de al doilea o sa ma duc la policlinica unde l-am facut sa le fac putina galagie pentru ca am dat 50 ron degeaba. Eu nu pot face aceasta comparatie pentru ca cele doua rezultate au forme de prezentare total diferite astfel:

Primul rezultat:
F1F2:celularitate: bogata,CEPS:placcude, CEPI:linucleate, PB:-, B:-,Metaplazie endocol:-, Altele:celule cu citofagie. Inflamatie: PMN lizate : abundente, PMN integre: frecvente, limfocite:-. Nuclei liberi:lizati:-, hipertrofici:-,atrofie cu inflamatie-. Concluzie: PAP2.
F3: celularitate:bogata, CEPS:+, CEPI:+,PB:rare cu discarioze usoare, B:-, Metaplazie endocol:-, Altele:detritus celular, mucus. Inflamatie: PMN lizate: abd, PMN integre: abundente, limfocite:-
Examen secretie vaginala: Micoze:-, Protozoare: TV+, Microorganisme: GN (sau GV sau GU nu prea se intelege) +, coci. Flora microbiana: abundenta, cocobacilara: -

Al doilea rezultat:
Examen citologic cervico-vaginal-bethesda:
1.evaluarea frutiului:satisfacator.
2.Diagnostic descriptiv: Infectii: Micoze:candida, Protozoare:-,Microorganisme: bacili. Alterari reactionale si reparative tipice (aici sunt casute de bifat si nu e nimik bifat):inflamatie,atrofiere cu inflamatie,mecanice,iradiere,leziuni herpetice, metaplazie endocol. Anomalii ale celulelor epiteliale( aici sunt tot casute de bifat si nu e nimik bifat):-celule pavimentoase:ascus,lgsil,hgsil,agus;-celule glandulare:agus;-alte leziuniintraepiteliale:leziuni vulvare.
3.descriere patologica: PAP2:f12 Numeroase cornee epiteliale superficiale, intermediare,polinucleare,fara mucilsola (sigur nu scrie asa dar nu pot sa descifrez decat atata); f2:idem 1 + nuclei liberi; f3:idem 2
Examen bacteriologic si parazitologic al secretiei vaginale:tricomonas: - ,Candida: prezent, Gardenela: - , Celule epiteliale  frecvente, leucocite frcvente, hematii: - , flora microbiana: bacili.

Doctorul mi-a prescris urmatorul tratament:zanocin 400mg, recoxa 15mg,polidin, femigin si ovule cu cloramfenicol 1g,isoprinosine 1g, nistatin 0.7g, metronidazol 2.25g, vit a, vit e, hidrocortizon acetat 50mg, balsam de peru 0.01g, butir cacao. E corect tratamentul?
Mersi frumos pentru raspuns si imi pare rau ca postul meu e asa lung.

Ultima oara a fost editat de ramona_mg (2008-11-07 15:02:16)

Offline

 

#622 2008-11-10 10:14:22

ramona_mg
Membru
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

nu-mi raspunde si mie nimeni?

Offline

 

#623 2008-11-10 13:15:30

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

acelasi medic care ti a spus ca ai doar candida ti a dat acest tratament?nici nu stiu ce sa cred...cele 2 rezultate sunt intradevar diferite...din primul rezulta o infectie nespecificata ia din al doilea candida...tratamentul tau ar fi bun pt primul rezultat dar dezastros pt al doilea...daca ai candida trat dat nu numai ca nu va trata problema ci o va si accentua...daca totusi ai infectie nespecificata trat ar fi ok dar oricum mult prea umflat...nu inteleg ce cauta acolo recoxa...atatatea vitamine...hidrocortizon acetat...ai probleme reumatice sau ceva de genul? ce probleme mai ai si pe langa cele trecute in rezultate?

si scuze pt intarzierea raspunsului smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#624 2008-11-12 21:02:42

teodorasm
New member
Inregistrat: 2008-10-20
Mesaje: 23

Re: examenul papanicolau

Buna seara:)

Acum 2 saptamani mi s-a recoltat frotiu pentru Papanicolau si azi am primit rezultatul care suna asa:

"FROTIU INTENS INFLAMATOR ; IMAGINI DE PROPLAZIE SI RETROPLAZIE." 

ATAT! Mi se pare foarte succint, nu zice nimic de celule, ceva mai descriptiv ceva mai mult nu stiu ce ....

Medicul mi-a zis ca era ceva, da acuma se vindeca, si de aceea e inflamatie si nu e grav si mi-a dat:
metronidazol 5 zile, 2 x2/ zi si eu si prietenul meu, lekoklor 7 zile 2x1 pe zi numai eu si aici vine mirarea... 3 luni de ovule cerviron 1/zi seara exceptand zilele de sangerare din ciclu.

Ce inseamna asta? e un tratament normal? sau n-am inteles eu bine 3 luni de ovule? 

aaa si daca conteaza, acum 2 saptamani cand mi-a luat frotiu pt papanicolau mi-a luat si pentru secretii si a iesit o mica candidoza pt care am luat flucovim 2 tb odata la 4 zile, si 6 ovule polygynax.

Cum vi se pare rezultatul la test? trebuie sa imi fac griji sau nu? si de ce nu stiu medicii sa iti explice nimic? Ma bucur ca pot scrie pe forum!
Teodora

Offline

 

#625 2008-11-12 22:38:39

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: examenul papanicolau

Buna seara tuturor,

Va rog din suflet sa ma ajutati cu interpretarea rezultatului la examenul papanicolau pe care tocmai l-am primit:
Calitatea frotiului satisfacatoare pt interpretare; frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole, granule, celule metaplazice reactive cu citoplasma abundenta vacuolizata si celule endocervicale normale; prezente numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica, scuame keratinizate cu nucleu picnotic. frotiu negativ pt leziune intraepiteliala sau maligna. modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia si fenomene reparatorice tipice de tip parakeratozic.
Va rog din suflet sa ma ajutati si sa-mi spuneti cat de grav este deoarece la interoretarea rezultatului medicul a mentionat la un mom dat "cancer" si din clipa aceea nu am mai auzit si vazut nimic in jurul meu, nici nu stiu cum am ajuns acasa in socul in care eram.
Mi-a dat tratament cu cervugid (am mai facut 3 luni tratament) si in continuare viviflor deoarece nu am deloc lactobacili.
Astept raspunsul dvs.
Multumesc

Offline

 

#626 2008-11-12 22:45:33

cristaup
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 136

Re: examenul papanicolau

Am promis ca voi revenii cu informatii, asa ca va scriu acum. Am fost plecata din tara cu munca si de aceea raspund asa tarziu. Am mers cu acele rezultate la analize, la un alt medic, care mia spus ca este totul ok, doar ca el este foarte ocupat, are multe mamici si ca ii pare rau, dar sa imi caut pe altcineva, pana una alta, ma pot apuca de treaba. Asa ca am zis sa mai incerc inca o data la primul, m-am prezentata la control, i-am zis ca am urmat tratamentul, la care mia zis ca trebuie repetate analizele de lama. Am zis ok. Urmeaza maine sa merg sa iau rezultatele, sunt tare curioasa sa vad ce mai iese...
Ce ma socat cel mai tare, ca in timp ca ma imbracam, doctorului ia sunat telefonul, o alta pacienta intreba de rezultate si..surprizaaa ce tratament ia dat? Zanocin si Betadine...flora de gradul 3 saraca. wow
Asa ca maine voi suna pentru rezultate, dar tot maine voi cauta un medic competent..ii urasc pe cei cu mintea stramtorata, care pentru orice tip de problema au acelasi tratament.Sanatate multa.


rugaciune bebic

Offline

 

#627 2008-11-13 00:54:21

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

teodorasm rezultatul este intradevar frunzarit si nu se explica nicicum antibioticul...nu rezulta nicio infectie...sfatul meu e sa refaci papul la un alt medic...si mai ales la un alt laborator...

ioana2709 nici vorba de cancer...o analiza de secretie ti a facut?

cristaup nu mai calca pe la medicul ala...oameni ca el fac notiunea de medic de ras...poate aici http://forum.anticonceptionale.ro/t1742 … -buni.html gasesti un medic recomandat din orasul tau...multa bafta iti doresc si sa ne ti la curent smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.