homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-55


#1027 2009-03-04 19:33:51

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

Offline

 



#1028 2009-03-04 19:56:45

ina10
New member
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

Mersi mult.


Ina

Offline

 

#1029 2009-03-04 20:01:57

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

cu placere
si mai este la vreau sa aflu un topic cu ginecologi buni dar acolo trebuie sa cauti ca nu e pe orase

Offline

 

#1030 2009-03-06 17:33:16

danasc
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

gabytza_g a scris:

danasc ms mult d raspuns...tu ai folosit gyniel sa inteleg?ai folosit vreodata si iaurt?puss

Nu am folosit iaurt tocmai pentru ca m-am documentat cum sta treaba cu probioticele. Am folosit gyniel si a fost bine. Asta dupa ce am aflat ca trebuia sa umezesc abundent capsula ca sa fiu sigura ca se dizolva.

Offline

 

#1031 2009-03-06 17:39:45

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: examenul papanicolau

am programare la papanicolau pe 3 aprilie si deja am inceput sa am emotii si sa imi fie frica grater


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1032 2009-03-06 18:14:47

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

pink_butterfly a scris:

am programare la papanicolau pe 3 aprilie si deja am inceput sa am emotii si sa imi fie frica grater

pink, de ce te gandesti la ce e mai rau? e doar un amarat de test smile

Offline

 

#1033 2009-03-06 23:27:27

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: examenul papanicolau

Mi-a venit testul papanicolau, indirect mi-au transmis parintii ce scria pe el ca doar luni primesc foaia si sunt cu nervii la pamant am dat 50 roni pentru analiza si cred ca inutil.Eu am facut recoltarea la Brasov si mi-au trimis-o la Bucuresti la clinica Micomi.As vrea sa-i lasati link doctoressei daca intr-adevar sunt relevante rezultatele lor, ca mie mi se pare bataie de joc felul in care mi-a fost scris.Am o secretie urata de vreo 2 luni la lama secretiei vaginale au aparut bacili gram negativi sub forma de enterobacterii, mi-a dat tratament, dar normal mi se pare sa-mi mai fac investigatii sa vad ce bacterie este si apoi sa-l urmez.
Revenind la papanicolau scrie doar celule Malpighi superficiale, celule endocervicale cilindrice normale.Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.Nu e nici o clasificare, nimic daca ar fi testat si alte boli, daca ar fi aparut vreo inflamatie cat se poate de sec.Am o rana pe col veche de mai bine de un an de zile destul de mare dupa spusele medicului, pentru care urmeaza sa fac si o colposcopie.Poate iesi testul bun, desi eu am o rana?Fiindca am avut condiloame acum vreo 3 ani de zile doar la exterior pe labiile mari care s-au vindecat destul de repede, atunci am avut Pap C 2 si mi-a iesit ca as avea inflamatie, banuiesc fiindca HPV-ul era activ.M-am confruntat cu recidiva candidozei destul de frecvent, e posibil ca ea sa fi cauzat rana si nu HPV-ul?Imi doresc raspunsul unui ginecolog si parerea fetelor, sunt tare nemultumita am zis sa aleg medici si clinica buna sa elucidez situatia si sunt mai in ceata ca inainte.

Offline

 

#1034 2009-03-07 13:13:45

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: examenul papanicolau

denisabia a scris:

Mi-a venit testul papanicolau, indirect mi-au transmis parintii ce scria pe el ca doar luni primesc foaia si sunt cu nervii la pamant am dat 50 roni pentru analiza si cred ca inutil.Eu am facut recoltarea la Brasov si mi-au trimis-o la Bucuresti la clinica Micomi.As vrea sa-i lasati link doctoressei daca intr-adevar sunt relevante rezultatele lor, ca mie mi se pare bataie de joc felul in care mi-a fost scris.Am o secretie urata de vreo 2 luni la lama secretiei vaginale au aparut bacili gram negativi sub forma de enterobacterii, mi-a dat tratament, dar normal mi se pare sa-mi mai fac investigatii sa vad ce bacterie este si apoi sa-l urmez.
Revenind la papanicolau scrie doar celule Malpighi superficiale, celule endocervicale cilindrice normale.Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.Nu e nici o clasificare, nimic daca ar fi testat si alte boli, daca ar fi aparut vreo inflamatie cat se poate de sec.Am o rana pe col veche de mai bine de un an de zile destul de mare dupa spusele medicului, pentru care urmeaza sa fac si o colposcopie.Poate iesi testul bun, desi eu am o rana?Fiindca am avut condiloame acum vreo 3 ani de zile doar la exterior pe labiile mari care s-au vindecat destul de repede, atunci am avut Pap C 2 si mi-a iesit ca as avea inflamatie, banuiesc fiindca HPV-ul era activ.M-am confruntat cu recidiva candidozei destul de frecvent, e posibil ca ea sa fi cauzat rana si nu HPV-ul?Imi doresc raspunsul unui ginecolog si parerea fetelor, sunt tare nemultumita am zis sa aleg medici si clinica buna sa elucidez situatia si sunt mai in ceata ca inainte.

daca ai rana eu zic ca-ti iese la pap.
si candidoza cauzeaza rana,secretia fiind mai acida ca de obicei
mai asteapta pareri,pup


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#1035 2009-03-07 14:23:05

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

candida nu cauzeaza rana ci doar o intretine daca ea deja exista

Offline

 

#1036 2009-03-07 16:34:08

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

denisa, in mod normal o rana pe col trebuie sa iasa la pap..nu iese daca nu e recoltat bine
daca ai candida si o lasi mult timp netratata se poate ajunge si la rana pe col
ideal ar fi sa faci un tipaj sa vezi daca ai si tulpini high risk sau numai low risk

Offline

 

#1037 2009-03-07 19:04:54

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: examenul papanicolau

Multumesc pentru ajutor, sper sa intre si dr doctor sa aud si parerea ei sau oricine stie in domeniu.Cel mai tare ma doare ca am risipit banii parintilor fara rost, sunt studenta la stomatologie si am idee cum e in sectorul asta, dar de data asta chiar a fost neplacut s-o simt pe propria piele.Ma gandesc serios dupa ce refac analiza si consult alt medic, daca se dovedeste ca au gresit sa cer ajutorul OPC-ului, sa nu mai plateasca si altii pentru servicii de proasta calitate.
lady apropo de o intrebare pe care ai pus-o de virusul herpetic, ambele tulpini pot cauza herpesul gurii sau buzelor(herpesul labial), dar in special tulpina 1(HSV-1) si foarte rar aceasta poate fi raspunzatoare de virusul genital.Stai linistita ca nu se intampla nimic, daca tu n-ai avut e totusi bine sa stai cuminte pana i se formeaza crustele pe locul veziculei cu lichid, ca sa nu iei virusul, mai ales daca stii ca ai un sistem imunitar deficitar.Oricum de virus genital nu cred ca poate fi vorba.Sper sa nu gresesc, asta am invatat la facultate.

Offline

 

#1038 2009-03-07 19:09:17

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

merci mult denisa, m-ai linistit smile

Offline

 

#1039 2009-03-08 11:29:41

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: examenul papanicolau

lady in black a scris:

merci mult denisa, m-ai linistit smile

Cu placere.Apropo de virus povestea profu' ca romanii doritori sa plece prin America, au contactat virusul care produce herpesul genital care e foarte des intalnit la ei si noi le-am dat herpesul buzelor care e foarte frecvent in tara, asa ca am facut schimb sa nu fie cu suparare smile

Offline

 

#1040 2009-03-10 20:42:44

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: examenul papanicolau

buna
mi-am facut si eu recent analizele la ginecolog si am primit rezultatele si mi-a zis doctorita ca in afara de candida si o mica leziune sau asa ceva la col nu am nimica. va puteti uita si voi peste analize si sa imi ziceti ce parere aveti ca eu nu prea inteleg mare lucru. asa ptr linistea mea sa stiu ca mi-a zis tot doctorita si chiar nu am nimic altceva.
la clasificare pap mi-a iesit CII

celule superficiale ++
celule intermediare +++
celule parabazale/bazale (+)
celule endocervicale (aici este bifat si la un + si la castuta cu doi +)

bacili doderlein +++
citoliza ++
candida albicans ++
Flora gr. 3

granulocite ++
histocite/macrofage +
limfocite +
plasmocite (+)
dar aici lista mai continua cu doua nume cum ar fi hematii proaspete si lizate , apoi toata lista asta de ultimele 4 chestii e marcata pe margine si scrie lizate e bine?

clasificare bethesda : este marcat cu x negativ/reactiv

astept raspunsuri de la voi

Offline

 

#1041 2009-03-10 21:06:24

fournicutza
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-12-28
Mesaje: 257

Re: examenul papanicolau

fetele.........am avut contact duminica seara.azi aveam programare la dr .eu am crezut ca o sa imi dwa trimitere pt recoltare si in schimb mi-a recoltat ea..........pot conta pe rezultat?nu am apucat sa ii sopun dr de contact.....
a si off topic:am nascut natural cu epi pe 14.11 bb de 3,4 kg, acum are 7,6 kg si  66 cm....

Offline

 

#1042 2009-03-16 17:35:05

cristiana kris
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

interpretati-mi va rog si mie rezultatul la pap:
                             numeroase celule scuamoase superficiale si intermediare  celule glandulare fara modificari citonucleare semnificative
                             Fondul:inflamatie importanta,flora microbiana mixta abundenta,citoliza.
            La un asemenea rezultat as putea avea o rana pe col?intreb pt ca inainte de a-mi face testu doctora mi-a zis ca am o rana,mi-a facut colposcopie si mi-a dat gyniel si leukkarest timp de 6 luni.multumesc anticipat :-*

Offline

 

#1043 2009-03-16 19:43:24

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

butterfly, dupa mine pap-ul e bun, ai doar candida

fournicutza, nu stiu cat poti conta pe el avand in vedere ca 2 zile inainte ar fi trebuit sa nu introduci nimic in vagin

cristiana, doar atat scrie pe pap? ai o infectie cu mai multi germeni
daca la colposcopie a vazut rana atunci inseamna ca ea exista...

Offline

 

#1044 2009-03-16 20:11:07

cristiana kris
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

imi mai scria la concluzie ca aspectele citologice sunt normale si atat.ce pap este,in functie de clasificare II sau III?

Offline

 

#1045 2009-03-16 20:15:18

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

cristiana kris a scris:

imi mai scria la concluzie ca aspectele citologice sunt normale si atat.ce pap este,in functie de clasificare II sau III?

din ce scrie mai sus eu zic ca e II..frotiu inflamator

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.