homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-74


#1388 2009-10-13 17:41:59

ankmin
Membru
Inregistrat: 2009-10-07
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Uff, multumesc, Doctoressa, ptr ca m-ai linistit.

Offline

 



#1389 2009-10-14 23:00:51

ina_26
Membru
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

diagnostic colposcopie si papanicolau.......FP....loc cu zona rosie ,AA ssc tip 1-ZTN limitat de o insula de mozaic fin la comisura N!      TL  -NEGATIV!FROTIU TIP 2 B.P,RELATIV FRECVENTE PMN!!!Este grav?dr este plec din tara si abia peste 2 sapt vine!!!ce inseamna si ce tratament trebuie urmat?multumesc mult

Offline

 

#1390 2009-10-15 12:41:03

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: examenul papanicolau

Inseamna ca ai o infectie, ce cauzeaza o inflamatie a colului. Trebuie sa tratezi infectia, si astel va disparea si zona rosie de pe col. Pentru tratament, trebuie sa te duci la medic.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1391 2009-10-15 23:23:04

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: examenul papanicolau

buna stie cineva ce mai determina in afara de hpv mozaic grosier la nivelul colului uterin?

Offline

 

#1392 2009-10-16 11:34:04

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

doctoressa a scris:

tdani, ma bucur sa te revad...
nu prea cred eu ca ai ovare polichistice, maxim ovare cu aspect micropolichistic...parca, daca imi amitesc bine
oricum, merita facut testul din nou si facuta eventual si colposcopia cu biopsie...insa da, ai dreptate, steriletul poate da modificari locale la nivelul colului...
eu tin pumnii sa auzim doar vesti bune


ankmin, rezultatul tau e mai mult decit foarte bun
nu te stresa ca nu ai de ce

Buna doctoressa, abia acum am vazut ca mi-ai raspuns.
Am venit de la Cluj. Mi-au facut o conizatie si peste 2 saptamani imi vor da rezultatul de la biopsie.
Sper ca va fi bine. Imi este crunt de frica.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1393 2009-10-18 19:11:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

ruxandra, sa nu te superi insa e genul de ghicitoare la care nu prea am raspuns....trebuie investigat

tdani, tin pumnii strinsi si astept vesti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1394 2009-10-21 11:11:20

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

doctoressa a scris:

ruxandra, sa nu te superi insa e genul de ghicitoare la care nu prea am raspuns....trebuie investigat

tdani, tin pumnii strinsi si astept vesti

Multumesc doctoressa! In mod sigur iti voi spune rezultatul.
Acum sunt in concediu medical dar sambata dimineata am avut o mica sangerare iar atunci cand  imi ating sanii ma dor mameloanele. Eu sper ca nu este nimic grav.

Offline

 

#1395 2009-10-21 19:38:53

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: examenul papanicolau

buna,
acuma sunt deja paranoica. am in fata rezultatul de la papanicolau si sunt ceva mai mult decat speriata. deci sa incerc sa descifrez:
F1F2:celularitate bogata, CEPS placarde, CEPI grupuri cu nc (indescifrabil) cred hepahofic?? caunatis??? , PB cu anivociloza???, b nimic, metaplaxie cu discanioase??. altele celule cu celofagie cred.
inflamatie: PMN lizate abundente , PMN integre frecvente, limfocite nimic, nuclei liberi lizati +
concluzie: PAP 2/3
NASOL!!!!!!!!!!!!!
F3 celualritate bogata +, CEPS + CEPI +, PB rare cu animocarie??? usoara.
inflamatie: PMN frecvente, PMN integre frecvente , limfocite :alocuri
Concluzie> PAP 2
Examen secretie: Micoze: C+
A se repeta dupa tratament. e vb de papanicolau
Acum nu stiu daca ati priceput ceva dar sunt foarte speriata. stiu ca e ok pana la clasa 2. dupa asta stiu ca-i nasoala. ce e ??
dr spune ca nu-i nimic, o infectie, inflamatie care vine de undeva.
dar de unde mama ei vine?
ma lamureste careva? mai am scapare sau ce?


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1396 2009-10-21 22:52:11

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

pap 2 e intradevar ok...si daca inteleg eu bine ai candida ("Micoze: C+")...sau un inceput de candida...si de acolo cel mai probabil si inflamatia...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1397 2009-10-21 22:57:16

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: examenul papanicolau

crys_ty_na a scris:

pap 2 e intradevar ok...si daca inteleg eu bine ai candida ("Micoze: C+")...sau un inceput de candida...si de acolo cel mai probabil si inflamatia...

nu stiu daca sa ma bucur sau sa ma nedumeresc mai tare...
nu e 2... e 2/3 adica mai urat decat 2
adica merge la 3
adica poate totusi sunt spre drumul nasol catre cancer
lamureste-ma te rog. nu ti se pare suspect ca e mai avansat?  buga


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1398 2009-10-21 23:16:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

smart lady i am lasat si doctoressei linkul sa vedem ce zice si dansa...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1399 2009-10-21 23:23:08

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: examenul papanicolau

multumesc frumos!


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1400 2009-10-22 09:23:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

smart lady a scris:

buna,
acuma sunt deja paranoica. am in fata rezultatul de la papanicolau si sunt ceva mai mult decat speriata. deci sa incerc sa descifrez:
F1F2:celularitate bogata, CEPS placarde, CEPI grupuri cu nc (indescifrabil) cred hepahofic?? caunatis??? , PB cu anivociloza???, b nimic, metaplaxie cu discanioase??. altele celule cu celofagie cred.
inflamatie: PMN lizate abundente , PMN integre frecvente, limfocite nimic, nuclei liberi lizati +
concluzie: PAP 2/3
NASOL!!!!!!!!!!!!!
F3 celualritate bogata +, CEPS + CEPI +, PB rare cu animocarie??? usoara.
inflamatie: PMN frecvente, PMN integre frecvente , limfocite :alocuri
Concluzie> PAP 2
Examen secretie: Micoze: C+
A se repeta dupa tratament. e vb de papanicolau
Acum nu stiu daca ati priceput ceva dar sunt foarte speriata. stiu ca e ok pana la clasa 2. dupa asta stiu ca-i nasoala. ce e ??
dr spune ca nu-i nimic, o infectie, inflamatie care vine de undeva.
dar de unde mama ei vine?
ma lamureste careva? mai am scapare sau ce?

sincer, motiv pentru care nu ai incredere in medicul tau nu vad...
faptul ca e pap 2/3 inseamna inflamatie serioasa si cam atit deocamdata...mai mult de atit intra in discutie dupa ce tratezi infectia cu pricina...acum in nici un caz
asa ca eu as vrea sa te rog sa nu pui carul inaintea boilor si sa iei lucrurile pe rind, ascultind ce zice medicul tau


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1401 2009-10-22 16:03:33

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: examenul papanicolau

multumesc pt raspuns.
stiu ca sunt alte rezultate mult mai nasoale ca ale mele. cel mai tare ma nelinisteste faptul ca n-am mai auzit la nimeni ca fie asa intre clase. adica dupa mintea mea si ceea ce citesc pe net exista un dibiu la celule : maligne sau beningne. asta imi provoaca o stare nasoala , si asta frumos spus.
nu inteleg ce e cu atatea alea acolo PMN alea ba frecvente ba abundente.
si mai ales nu inteleg de ce clasifica de 2 ori papul: odata dupa F1F2 unde este papul II/III si apoi dupa F3 unde apare pap II. ma poti lumina te rog?
toata lumea ma sfatuieste sa-l mai repet inainte de tratament. eu oricum o sa fac tratamentul asta indiferent ce va mai iesi acum (maine ma duc si-l repet in spital). deci un raspuns, te rog?


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1402 2009-10-23 08:12:48

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

tdani a scris:

doctoressa a scris:

ruxandra, sa nu te superi insa e genul de ghicitoare la care nu prea am raspuns....trebuie investigat

tdani, tin pumnii strinsi si astept vesti

Multumesc doctoressa! In mod sigur iti voi spune rezultatul.
Acum sunt in concediu medical dar sambata dimineata am avut o mica sangerare iar atunci cand  imi ating sanii ma dor mameloanele. Eu sper ca nu este nimic grav.

Asa cum am spus va voi tine la curent cu ce mi se intampla. Inca nu am rezultatul biopsiei dar eu luna asta am avut o data menstra in data de 9 iar dupa conizatie si la 13 zile dupa ultima menstra iar am menstra. Spuneti-mi asta este un motiv de ingrijorare? Acesta era motivul pentru care ma dureau sanii, urma sa imi vina menstra.

Offline

 

#1403 2009-10-23 09:49:01

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: examenul papanicolau

smart lady a scris:

buna,
acuma sunt deja paranoica. am in fata rezultatul de la papanicolau si sunt ceva mai mult decat speriata. deci sa incerc sa descifrez:
F1F2:celularitate bogata, CEPS placarde, CEPI grupuri cu nc (indescifrabil) cred hepahofic?? caunatis??? , PB cu anivociloza???, b nimic, metaplaxie cu discanioase??. altele celule cu celofagie cred.
inflamatie: PMN lizate abundente , PMN integre frecvente, limfocite nimic, nuclei liberi lizati +
concluzie: PAP 2/3
NASOL!!!!!!!!!!!!!
F3 celualritate bogata +, CEPS + CEPI +, PB rare cu animocarie??? usoara.
inflamatie: PMN frecvente, PMN integre frecvente , limfocite :alocuri
Concluzie> PAP 2
Examen secretie: Micoze: C+
A se repeta dupa tratament. e vb de papanicolau
Acum nu stiu daca ati priceput ceva dar sunt foarte speriata. stiu ca e ok pana la clasa 2. dupa asta stiu ca-i nasoala. ce e ??
dr spune ca nu-i nimic, o infectie, inflamatie care vine de undeva.
dar de unde mama ei vine?
ma lamureste careva? mai am scapare sau ce?

Buna din nou,
pt ca in 3 luni am facut 3 examene de secretie (2 au fost citite de aceeasi persoana) si niciunul n-a coincis cu altul, pt ca inainte de papanicolau cu 10 zile facusem un ex la secretie si nu iesise decat o gardenerela si pt ca nu m-a multumit rez la papa de II/III, azi am mers din nou sa mi se recolteze.
de data asta am mers pe pile in spital si mi s-a recoltat de catre un medic ginecolog, care stia ca facusem si ianinte la ei secretia si nu iesise decat garddenerela aia. Nu mai spun ce parere are de ginecologul unde am facut pap , pt ca desi e colega cu dansa are o parerea extraordinara despre ea (pacat ca in sensul urat). Nu-si da de seama cum de a pus diagnosticul de salpingita, atat tmp cat nu a facut un echo sa vada salpingele.
Dansa acum a spus ca am un col curat, dar ca este un f mic chistulet acolo, care probabil se va duce singurel si va trebui cauterizat numai daca va creste. Spune ca dupa parerea dansei nu crede ca am motive de ingrijorare si mai ales nu crede absolut nimic din pap anterior. Pana marti cand pot lua rezultatul creca fac infarct. Spune ca dat fiind faptul ca secretia este un pic albiciosa s-ar putea sa fie acolo un pic de candida.
In rest nici nu mai stiu ce sa cred. Cati medici atatea pareri. Deja metaplaxie cu discatorioze e cam complicat... cum iesise intial.
Om vedea ce-o mai fi pan la urma. Ia ziceti-mi fetele voi ati mai patit asa? adica sa obtineti rezultate diferite in acelasi timp de la medici diferiti? Eu sunt deja tare speriata. Vreau un bb am 28 ani si de-asta facusem papul sa stiu daca pot sa raman insarcinata...

  acum pot vorbi concret~
cu riscul de a supara anumite persoane, spun cu mana pe inima ca aici in craiova avem medici pt care medicina s-a facut cel mai probabil la ff.
iata rezultatul celui de-al doilea pap facut azi: 27.10.2009
C1: celule epiteliale scuamoase, superficiale si intermediare, rare leucocite polim,orfonucleare. tip 2 pap , frotiu in limite normale.
C2 celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare , frecvenmte leucocite, tip II pap.
C3 identic cu C2.
present gardnerella vaginalis.
nici macar un frotiu de tip inflamator.
Precizez ca e facut de un medic de anatomie patologica ce lucreaza in spital de 20 ani. Mi-a explicat sa pun mana sa fac un bebe ca nu-i absolut nimic anormal care sa nu se rez cu cateva  ovule.
nicidecum inflamatia aia serioasa care ioesise la primul pap facut cu doar 10 zile inainte.
eu cred ca traim intr-o lume in care medicii ne trateaza dupa ureche, multi dintre ei fiind de fapt niste habarnisti trecuti in facultate pe pile. Asta este experienta mea tare neplacuta cu niste doctori care nici macar o idee comuna  nu-si pot exprima vis-a-vis de aceeasi problema.
merg intr-atat incat cred ca la papul initial mi se dadusera niste rezultate false, astfel incat sa mai merg la consultatii si la recoltari sa le iasa lor profituri.


pe colul meu nu exista nici cea mai mica leziune si asta ma multumeste cel mai tare. eu cred ca in roamnica noastra cel mai mult conteaza norocul de a gasi un medic competent care sa stie sa faca deosebirea intre clasa 2 si 3 a papului.

Ultima oara a fost editat de smart lady (2009-10-27 17:46:12)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1404 2009-10-23 13:16:26

lorella
Membru
Inregistrat: 2009-10-23
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Am si eu o rugaminte. Am primit rezultatul la testul Papanicolau care spune asa: Candida-spori si filamente,  Flora microbiana polimorfa, Celularitate-nuclei denudati frecventi, Frotiu inflamator cu polimorfonucleare rare si hematii rare. Restul e tras linie peste tot. Si in final : Citodiagnostic Clasa I, Citotest in limite normale. Candida prezent.  La cabinet nu am gasit-o pe d-na doctor dar asistenta mi-a zis ca e totul in regula. In afara de candida, nu stiu ce inseamna restul. Daca e de bine sau de rau. Multumesc anticipat!

Offline

 

#1405 2009-10-23 13:40:28

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: examenul papanicolau

lorella , clasa I e ff bine
trebuie sa primesti tartament pentru candida , sfatul meu ar fi sa faci o analiza la secretie si sa ceri si o antifungigrama , sa vezi la ce antimicotice cedeaza candida , sa nu te chinui degeaba
si trebuie sa ia tratament si partenerul
sanatate , ai un pap f bun ( candida e banala )


smart , poti sa postezi si rezultatul celui de al doilea pap ? inflamatia vine mai mult ca sigur de la candida
si eu am primit rezultate diferite , dar parca nu asa de mari diferentele

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-10-23 13:43:33)

Offline

 

#1406 2009-10-23 14:28:34

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: examenul papanicolau

smart , poti sa postezi si rezultatul celui de al doilea pap ? inflamatia vine mai mult ca sigur de la candida
si eu am primit rezultate diferite , dar parca nu asa de mari diferentele

pai pana marti cand ma duc sa-l iau nu am ce.
adica acum am spus ce a spus tanti doctora. da inca nu pot sa zic cu certitudine ca nimic nu e bun. oricum stau ca pe ace pana marti. E incredibil : sa nu poti gasi macar 2 medici care sa spuna acelasi lucru. Papul pe care astept sa-l iau marti, macar pot sa bag mana in foc ca e facut corect si ca cel care il citeste isi da interesul. Oi vedea ce spune.
In privinta candidei, nu stiu daca putea da o infectie atat de puternica atat timp cat nu e sa spuna persistenta. Plus ca in urma cu 10 zile nu-mi iesise candida la secretie.... Sa fi aparut dupa analiza, si in 10 zile nu avea cum sa dea infectia asta, nu?


Tot ce vreau e sa fac un bebe .


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.