homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Coitul intrerupt


#1 2008-03-22 03:27:32

catalin_catalin
New member
Inregistrat: 2008-01-24
Mesaje: 17

coitul intrerupt

stiu k sunt sanse de a ramane insarcinata daca folosesti aceasta metoda din cauza lichidului ce se emana din penis , dar daca urinezi inainte de actul sexual mai sunt sanse de a ramane insarcinata ? Am citit pe mai multe site-uri ca trebuie sa urinezi inainte .. :   ,,Ce este metoda coitului ?ntrerupt?

?n cazul metodei coitului ?ntrerupt (coitus interruptus) barbatul ?si retrage complet penisul din vaginul femeii ?nainte de a ejacula. Acest lucru tine sperma ?n afara vaginului si ?mpiedica spermatozoizii sa ajunga la ovul.

Cuplul trebuie sa discute ?n legatura cu intentia de a folosi coitul ?ntrerupt pentru a mari cooperarea si a evita ne?ntelegerile, ?nainte de contactul sexual, barbatul trebuie sa urineze pentru a elimina orice urma de sperma din uretra. ?nainte de ejaculare barbatul trebuie sa fie sigur ca aceasta va avea loc ?n afara zonei genitale a partenerei sale. "
   
Intrebarea mea este daca mai sunt riscuri daca urinezi inainte ? Va multumesc

Offline

 



#2 2008-03-22 07:35:58

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: coitul intrerupt

catalin_catalin a scris:

stiu k sunt sanse de a ramane insarcinata daca folosesti aceasta metoda din cauza lichidului ce se emana din penis , dar daca urinezi inainte de actul sexual mai sunt sanse de a ramane insarcinata ? Am citit pe mai multe site-uri ca trebuie sa urinezi inainte .. :   ,,Ce este metoda coitului ?ntrerupt?

Coitul intrerupt este cea mai populara si ea mai raspindita metoda naturala de contraceptie.Ea consta in retragerea rapida a penisului, in momentul iminentei ejacularii, si depunerea spermei in afara vaginului. Este una din cele mai vechi metode de evitare a sarcinii.

Este important de stiut ca metoda nu asigura securitate deplina, esecul metodei fiind apreciat la 10-25%.In plus, are si multe alte dezavantaje:scaderea libidoului, tulburari de comportament sexual, impotenta, tulburari de dinamica sexuala la ambii parteneri.Metoda poate fi considerate frustranta de catre barbat si trebuie evitata daca acesta sufera de ejaculare precoce sau daca partenera nu poate fi adusa la orgasm.

Eu cred ca asta cu urinatul inainte e basm

Offline

 

#3 2008-03-22 08:19:30

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: coitul intrerupt

mi se parea cea mai .. demoralizanta metoda de a te proteja...cand te simti mai bine.. "gata, ti-am luat jucaria..." grater
plus ca nu are un grad mare de contraceptie

Ultima oara a fost editat de mihaela2289 (2008-03-22 08:20:26)


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#4 2008-03-22 09:09:08

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: coitul intrerupt

nici eu nu recomand metoda asta

Offline

 

#5 2008-04-28 20:57:25

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: coitul intrerupt

noi folosim aceasta metoda...cel putin o foloseam pana acum...astept s imi vina ciclu k s iau ac...doar k imi intarzie...ji intru in sperieturi...e posibil oare s fiu insarcinata?...nu s-a scapat in mine niciodata...lichidul acela kre ii curge knd se excita ji`l sterge mereu...ji m dor sanii l fel k at knd trebe s imi vina...ji am anexita in partea dreapta ink...trebuie s iau tratament...poate s intarzie ciclu de la asta?niciodata nu imi venea regulat,...heeelp me plsss...e posibil oare s fiu insarcinata?cesafacs


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-04-28 21:08:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: coitul intrerupt

daca ai avut menstre normale nu esti insarcinata...si da...poate intarzia de la anexita...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#7 2008-04-28 21:11:23

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: coitul intrerupt

pai...acuma astept s imi vina...dar nu imi vine...de obicei imi venea in jur de 27...ji nu mi-a venit ink...sadsmile(smile((
d aceea va intreb dak e probabil s fiu insarcinata...mi-e f teama...dar ideea e k a avut grija s nu lase in mn...se stergea mereu ji d lichidul ala...sper s nu fiu si s imi vina maine...k sanii m dor k si cum ar trebui s imi vina...u c parere ai crys_ty_na...oi fi insarcinata?(Doamne feri:-S)


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#8 2008-04-28 21:34:21

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: coitul intrerupt

daca erai in perioada fertila cand au avut loc contactele o sansa exista...mica ce i drept...asteapta linistita menstra si daca tot nu apare fa un test la 7 zile de la intarziere...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#9 2008-04-28 21:39:42

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: coitul intrerupt

ok...ms mult d rasp...


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#10 2008-04-28 21:45:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: coitul intrerupt

cu placere...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#11 2008-05-14 17:09:47

tecucel
Membru
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 4

Re: coitul intrerupt

buna! am tot citit despre aceasta metoda coitus interruptus si tot nu ma pot lamuri asupra usor chestiuni. daca atunci cand am facut prima oara dragoste am folosit-o, fara a folosi alta metoda, este posibil sa se intample ceva rau? mentionez ca sunt la inceputul relatiei sexuale cu partenerul meu (am avut pana acum doar 4 contacte) si nu ne putem decide ce metoda sa folosim, astfel incat sa fim protejati amandoi!!

Offline

 

#12 2008-05-14 17:11:02

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: coitul intrerupt

anticonceptionalele
prezervativ


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

#13 2008-05-14 17:41:22

Coanachiritza2008
New member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 38

Re: coitul intrerupt

eu am folosit metoda asta cu prietenul meu timp de 6 luni( cu spalari si urinari, nah), nu s-a intamplat nimic, dar am fo un pic stresata...si uneori imi zbura gandul prea departe.... si parerea noastra e ca e mai klumea fara sa te privezi si sa te opresti cand ti-e lumea mai draga, deci mai bine te protejezi.
metoda asta nah, as zice ca pot sa o foloseasca cei casatoriti care nustiu sigur daca vor sa aiba copii, daca e sa fie este, daca nu, continua asa pana va fi:)


The perfect thing 2 type when there`s nothing else 2 say tummenupp

Offline

 

#14 2008-05-14 17:42:51

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: coitul intrerupt

si eu am folosit-o de 3 ori la inceput si dupa ce am eliminat o data un cheag de sange care nici acum nu stiu daca era bebe sau nu nu mai vreau sa aud de ea...cred ca e cea mai nesigura metoda!!!!!


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#15 2008-05-14 17:45:18

Tinutza
Sr. member
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 1085

Re: coitul intrerupt

tecucel, coitul intrerupt nu are legatura cu "vechimea" vietii sexuale a fetei...are o eficienta la fel de scazuta si daca e prima data, si dupa ani de experienta sexuala. ceea ce intr-adevar ii creste sau scade eficienta este perioada ciclului.

Offline

 

#16 2008-05-14 17:57:25

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: coitul intrerupt

sunt riscuri foarte mari ....


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#17 2008-05-14 20:34:03

muty
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 645
Site

Re: coitul intrerupt

si eu am folosit metoda si asa e...sunt riscuri f mari de a ramane in primul rand si in al doilea rand peste ceva ani poate ramane el cu disfunctii erectile..stiu ca e cel mai placut sa faci sex fara prezervativ tocmai de aceea recomand antibebe. eu iau de 2 luni, ma simt f bine, nu m-am ingrasat, totul e ok si placerea e mai mare. tummenupp

Ultima oara a fost editat de muty (2008-05-14 20:34:41)

Offline

 

#18 2009-04-19 20:38:20

alina_bubu78
New member
Inregistrat: 2009-04-02
Mesaje: 14

Re: coitul intrerupt

cinderela...ce sa mai intamplat?din curiozitate.da-ne si noua vesti

Offline

 

#19 2009-04-19 22:06:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: coitul intrerupt

alina_bubu78 a scris:

cinderela...ce sa mai intamplat?din curiozitate.da-ne si noua vesti

uita-te cu atentie alina, mesajul cinderelei la care astepti tu continuarea e de acum un an....
daca insa incerci sa faci pripriul tau sondaj despre o metoda de contraceptie nesigura, eu sunt de parere, pina reusesti, sa mergi pe mina celor care stiu ce vorbesc: sunt alte medode de contraceptie mult mai eficiente, pe care fata(caci ea ramine gravida la o adica) le poate stapini in totalitate(spre deosebire de metoda coitului intrerupt in cazul careie fata nu are practic nici un fel de control) si mai moderne, deci cu raport beneficii/riscuri mult imbunatatit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.