homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri-3


#39 2010-01-18 23:36:54

Alessya_13
Sr. member
De la: in braţele lui :x
Inregistrat: 2009-11-16
Mesaje: 1248
Site

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

daca iei pastilele corect, te protejeaza ele. spottingul nu influenteaza protectia.

apoi, este normal sa apara in primele 3 luni, deci stai linistita. este perioada de acomodare a organismului cu ac. daca dupa 3 luni apare spottingul, atunci trebuie consultat un medic.


Să nu batjocorim dragostea, cu ea nu se joacă nimeni, iar ea nu se joacă cu nimeni! http://nomoreclouds.wordpress.com

Offline

 



#40 2010-01-19 11:30:06

adela26
Full member
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 137

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Buna ziua!As avea si eu o intrebare:momentan iau anticonceptionale diane 35 dar doctorul mi-a zis dupa ce le termin pe acestea sa trec pe yasmine dar nu mai stiu cum sa fac trecerea de la diane 35 la yasmine ?

Offline

 

#41 2010-01-19 11:31:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

dupa cele 7 zile de pauza incepi folia de Yasmine normal si esti protejata in continuare

Offline

 

#42 2010-01-19 11:37:08

adela26
Full member
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 137

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Multumesc frumos.Nu stiu de ce intelesesem ca dupa ce iau ultima pastila din foila de diane 35 sa incep imediat a doua zi cu yasmine?!Deci termin folia de Diane 35,fac pauza 7 zile si in a8-a zi incep cu yasmine ....

Offline

 

#43 2010-01-19 11:42:22

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

da, exact
se poate si cum ai zis tu, dar cred ca mai bine faci pauza... protectia e aceeasi oricum

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-01-20 23:13:08

hamsy
New member
Inregistrat: 2010-01-18
Mesaje: 5

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Alessya_13 a scris:

daca iei pastilele corect, te protejeaza ele. spottingul nu influenteaza protectia.

apoi, este normal sa apara in primele 3 luni, deci stai linistita. este perioada de acomodare a organismului cu ac. daca dupa 3 luni apare spottingul, atunci trebuie consultat un medic.

Ma gandeam ca poate din punct de vedere igienic, poate fi recomandata si aceasta protectie suplimentara?? merci!

Offline

 

#45 2010-01-21 10:40:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

nu prea are nimic de-a face protectia suplimentara impotriva sarcinii cu igiena in acest caz....daca insa te referi la riscul de transmitere al unor boli in acest timp, da, prezervativul poate fi binevenit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#46 2010-01-23 23:20:39

GgA
New member
Inregistrat: 2009-12-15
Mesaje: 21

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Salutare tuturor smile Am si eu o nelamurire cesafac Iau Yasmin de la inceputul lunii noiembrie ...Le-am luat asa cum mi -a spus doctorul 21 pastile, 7 zile pauza, insa la a 2 a folie am luat 26 de pastile (pentru prelungirea venirii menstruatiei), apoi am facut 7 zile pauza si am continuat sa iau a-3 tableta pe care am terminat-o pe 19 luna aceasta(21 de pastile cum era normal). Sunt in a 4-a zi de pauza (din cele 7) si inca nu mi-a venit menstruatia. Tin sa precizez ca am avut contact sexual neprotejat in perioada cand am luat cele 26 de pastile. Poate fi vorba de o sarcina ? cesafac Sau e normal sa intarzie nustiu E cam complicat si am scris cam mult ...scuze...poate incearca cineva sa-mi raspunda smile Multumesc anticipat !

Offline

 

#47 2010-01-23 23:23:29

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

daca ai prelungit...nu sunt pb... protectia s-a mentinut smile
asteapta ca o sa vina wink


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#48 2010-01-23 23:35:45

GgA
New member
Inregistrat: 2009-12-15
Mesaje: 21

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Astept...oricum o sa fac maine un test de verificare ca m/am panicat putin.Mersi mult !

Offline

 

#49 2010-01-23 23:38:37

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

n-ai de ce sa faci test...daca le-ai luat corect...protectia s-a mentinut smile daca nu vine in pauza de 7 zile abia atunci sa-ti pui semne de intrebare...pana atunci relaxeaza-te smile
puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#50 2010-01-24 15:00:54

GgA
New member
Inregistrat: 2009-12-15
Mesaje: 21

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Ai avut dreptate big_smile A venit ! Pfiu wink)

Offline

 

#51 2010-02-22 20:47:21

hamsy
New member
Inregistrat: 2010-01-18
Mesaje: 5

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Revin cu aceeasi problema pe care am avut-o si la prima postare. Cum am spus si atunci, eram la prima folie de Yasmin si incepusem sa am spotting. Acest spotting m-a tinut vreo 9-10 zile, dupa care mi-a venit menstra (la vreo 2 zile dupa terminarea foliei). Pentru ca mi s-a parut ca am avut acel spotting prea mult, am sunat doctorul si mi-a spus sa iau calciu si vitamina E si am sa ma simt mult mai bine. Intr-adevar, dupa ce mentra mi-a trecut, nici spottingul nu a mai aparut. Acum insa, de 4 zile iar mi-a aparut, si mai am 1 sg pastila din folie. Medicul mi-a zis ca daca mai apare sa ma duc la el, dar asa cum mai spunea cineva, costa mult si momentan nu-mi permit sa ajung. Are cineva vreo idee ce se intampla, ce sa mai fac, e normal pentru primele luni, i s-a mai intamplat cuiva? Am inteles ca organismul trebuie sa se obisnuiasca dar... . Va multumesc anticipat si-mi cer scuze pt mesajul atat de lung.

Offline

 

#52 2010-02-22 23:39:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

spottingul este normal in primele 3 luni de administrare...daca continua si dupa aceste 3 luni trebuie mers lamedic deoarece trebuiesc schimbate pastilele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#53 2010-02-23 10:46:50

hamsy
New member
Inregistrat: 2010-01-18
Mesaje: 5

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Si este normal chiar si daca dureaza atat de mult?  big_smile

Offline

 

#54 2010-02-23 12:14:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

hamsy a scris:

Revin cu aceeasi problema pe care am avut-o si la prima postare. Cum am spus si atunci, eram la prima folie de Yasmin si incepusem sa am spotting. Acest spotting m-a tinut vreo 9-10 zile, dupa care mi-a venit menstra (la vreo 2 zile dupa terminarea foliei). Pentru ca mi s-a parut ca am avut acel spotting prea mult, am sunat doctorul si mi-a spus sa iau calciu si vitamina E si am sa ma simt mult mai bine. Intr-adevar, dupa ce mentra mi-a trecut, nici spottingul nu a mai aparut. Acum insa, de 4 zile iar mi-a aparut, si mai am 1 sg pastila din folie. Medicul mi-a zis ca daca mai apare sa ma duc la el, dar asa cum mai spunea cineva, costa mult si momentan nu-mi permit sa ajung. Are cineva vreo idee ce se intampla, ce sa mai fac, e normal pentru primele luni, i s-a mai intamplat cuiva? Am inteles ca organismul trebuie sa se obisnuiasca dar... . Va multumesc anticipat si-mi cer scuze pt mesajul atat de lung.

eu zic sa mergi la un cabinet de planning si sa discuti despre asta. acolo gasesti medici specializati exact pe problemele de contraceptie si nici nu costa mult(e gratis chiar cel mai adesea). Mergi deci cu incredere la un cabinet de planning


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#55 2010-02-26 01:28:22

ametis
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Buna ,

Iau anticonceptionale yasmin de aprox 6 luni si am in acest moment  o sangerare cu o saptamana inainte de data la care ar trebui sa imi vina menstruatia.Practic mai am 5 pastilute de luat din folie.Mi-am scos recent (sapt trecuta) maseaua de minte si am facut o infectie pe care am tratat-o ulterior,nu am luat antibitiotice,cand mi-a curatat-o dentista a pus in locul extractiei 2 antibiotice.Am luat multe pastile de la Algocalmin in perioada asta pentru dureri.Poate sa existe vreo legatura intre sangerare si cealalta poveste? Sunt speriata pentru ca nu am sangerat niciodata intre menstre si nu am avut probleme cu yasmine .Mentionez ca am intarziat si cu trei ore luarea pastilei de la ora obisnuita.Poate sa influenteze acest lucru protectia si/sau acest spotting?

Multumesc anticipat .

Offline

 

#56 2010-02-26 08:49:38

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

Ametis acesta sangerare se numeste spoting si se poate sa apara in timpul administrarii de anticonceptionale. Nu vad sa aiba nici o legatura cu maseaua. Ia pastilele normal si  daca se mai intampla si pe fola viitoare, mergi la medic. S-ar putea sa trebuiasca schimbate.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#57 2010-04-15 00:20:45

Yna_23
Membru
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 1

Re: anticonceptionalele yasmin si sangerarile intre cicluri

buna ..
am nevoie de un raspuns va rog ...
este prima data cand folosesc anticonceptionale (yasmin) le-am luat  asa cum a spus doctorul in prima zi de ciclu ..nu am avut nici o problema doar ca  au trecut deja 12 zile de cand mi-a venit  si practic nu mi sa oprit , adica secretia care ar trebui sa fie normala este colorata (maro)..ufff sper ca am fost explicita ..tongue


hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.