homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Antibiotice in sarcina-5


#77 2010-12-22 15:44:36

loricica
New member
Inregistrat: 2006-12-18
Mesaje: 29

Re: Antibiotice in sarcina

as vrea sa imi raspunda cineva in cursul zilei de astazi. multumesc!

Offline

 



#78 2010-12-22 19:40:02

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Antibiotice in sarcina

se numara din prima zi a menstruatiei pentru ca nimeni nu poate spune cu exactitate cand are loc ovulatia si fecundarea ovulului, asa ca e mai "sigur" pentru doctori sa afirme ca sarcina are n saptamani, desi in realitatea aceasta are aproximativ n-2 saptamani.
pastilele nu reprezinta risc pt ovulul fecundat doar din momentul in care acesta incepe sa se hraneasca prin placenta, din sangele mamei; si mai dureaza pana face asta.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#79 2010-12-30 01:04:03

CristinaStr
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 76

Re: Antibiotice in sarcina

buna. eu sunt insarcinata in 22 de saptamani si am otita supurata la o ureche..am fost la medic la orl si mi a dat Otist. pe prospect scrie ca nu este indicat in sarcina. ma gandesc ca este antibiotic, nu? eu n-am folosit..inca. nu stiu ce sa fac.mi-a fost frica sa folosesc. contine  cloramfenicol...care e pe lista de interzise.. va multumesc.


25+  un puiut frumos
DPN 01.05.2011

Offline

 

#80 2011-04-16 11:13:18

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Antibiotice in sarcina

Buna, fetelor.
Am si eu o intrebare. As avea nevoie sa folosesc kanamicina sulfat h unguent oftalmic intrucat am o cojita care tot imi apare pe pleoapa si prima daca cand am folosit acest unguent mi-a trecut cojita, acum a reaparut, deci ar trebui tratamentul reluat, ideea e ca eu am o sarcina de aprox 5 sapt, e ok sa folosesc? ca ma dispera pleoapa de acum se tot lasa parca imi intra in ochi de la cojita aia, practic e o portiune f uscata pe pleoapa si am incercat cu creme gen lapte doina ca sa hidratez zona dar degeaba......


bebic

Offline

 

#81 2011-11-22 16:30:09

kinderrman
New member
Inregistrat: 2011-11-22
Mesaje: 5

Re: Antibiotice in sarcina

Doctoressa,buna in primul rand sunt si eu noua aici si am niste intrebari,sper ca ma vei putea ajuta...numai ce am trecut de ovulatie si sper ca sa fi ramas insarcinata,insa problema e urmatoarea,chiar acuma am inhatat o frumusete de gardnerella,si as vrea sa incep tratamentul cu metronidazol per os si Mycogynax intravaginal...se poate???Nu are efecte adverse???Nu vreau sa pun in pericol viitorul bebe...mersi mult...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2011-11-22 16:45:28

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Antibiotice in sarcina

kinderrman, asteapta sa vina mentruatia (daca mai vine) si daca nu vine mergi si discuta cu un doctor despre riscuri\beneficii, daca e bine sa o tratezi la inceput de sarcina sau mai bine astepti...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#83 2011-11-22 16:55:24

kinderrman
New member
Inregistrat: 2011-11-22
Mesaje: 5

Re: Antibiotice in sarcina

eu as astepta sa vina insa mirosul turbate de peste stricat ma incomodeaza rau...se simte de la mine si sunt mereu inconjurata de lume iar de la mine miroase a peste...asa ca nu prea pot rezista inca jumate de luna...

Offline

 

#84 2011-11-22 17:08:18

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Antibiotice in sarcina

parerea mea este ca riscul sa folosesti antibiotice la inceput de sarcina este cam mare.
eu una as incerca sa ma spal extern cu o solutie facuta din tantum rosa si ceai de pelin. sau gelul bioclin...din pacate nu ajuta, dar nici nu as risca (eu, personal)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#85 2011-11-22 17:35:48

kinderrman
New member
Inregistrat: 2011-11-22
Mesaje: 5

Re: Antibiotice in sarcina

stiu...dar pute...grater((si mi-e f incomod,parca sunt un sconcs...am sa ajung in situatia in care toti ma vor evita...poate ceva baite cu careva plante,nu stiu...orice numai sa treaca

Offline

 

#86 2011-12-22 10:00:37

ama_lia
New member
Inregistrat: 2011-11-11
Mesaje: 7

Re: Antibiotice in sarcina

Buna fetelor.
Aceeasi problema si la mine ... infectie urinara cu E.Coli. Eu am aceasta problema de 6-7 ani, m-am tot tratat cu fel de fel de antibiotice, dispare dupa antibiotic si reapare dupa un timp. In vara am luat TAVANIC si a fost prima data cand nu am mai simtit dupa acea jena la urinare, ca in rest nu aveam alte simptome deranjante. Dar acum sunt insarcinata si la primele analize, la 6 saptamani, a reaparut infectia. Ginecologul mi-a prescris Ampicilina (500 mg, 1/6ore)si Urisan, 10 zile. I-am spus ca eu nu am simptome, am avut o singura zi in care am urinat foarte des, dar nu am usturimi, nu ma doare altceva, iar doctorul mi-a zis sa iau mai intai Urisanul, 5 zile, sa beau multe lichide, ceai si sa repet urocultura. Daca iese pozitiva sa incep antibioticul, ca e mai periculoasa o infectie netratata decat administrarea antibioticului. Am luat Urisanul, dar cand am vrut sa repet ieri urocultura mi s-a spus la laborator ca ei nu lucreaza zilele astea de sarbatoare si sa revin pe 27 decembrie. Atunci fac si 3 luni de sarcina si sincer tot aman momentul administrarii antibioticului, ca sa trec de primul trimestru de sarcina. Tot pe 27 sunt programata si pentru Dublutest, deci tare as vrea sa nu apara complicatii cu infectia asta pana atunci, ca sa evit antibioticul.
Am inteles ca este ok sa iei antibioticul daca ti l-a prescrie medicul ginecolog, dar tot timpul exista teama sa nu afecteze sarcina, mai ales cand esti la prima si ai si o varsta mai inaintata.
Sanatate tuturor!
Sarbatori fericite!

Offline

 

#87 2011-12-27 09:03:37

claudia b
New member
Inregistrat: 2011-12-16
Mesaje: 8

Re: Antibiotice in sarcina

in luna a 4 a cu primul copil am luat ceftriaxone care era foarte dureros si cu greu am gasit un asistent care sa mi le faca intravenos. Am avut o infectie urinara foarte grava si riscul era sa fac septicemie sau copilul sa moara. Asa ca dupa analize si antibiograma asta mi s-a recomandat. Problema mare nu sunt antibioticele in sarcina pt ca un medic analizeaza riscul dar in cazul anesteziilor lucrurile stau altfel. La Tg Mures sora mea a facut o extractie pe viu pt ca infectia nu ceda si daca i se administra anestezie fatul murea. Asta i s-a spus. Si credeti-ma ca dupa multe sarcini pierdute timp de 10 ani aceea a fost cu succes. Nu este voie sa iei nimic ce produce o forma de anestezie. Ketorolul are efect anesteziant.
Pentru dureri mi s-a spus sa iau doar no-spa.
acum faceti cum va spune medicul voastru.

Offline

 

#88 2012-01-03 13:19:53

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Antibiotice in sarcina

eu am luat de 2 ori sarcina asta: o data 5 zile Zinnat in trim 2, si a doua oara augmentin 7 zile in trim 3, la ambele mi-am sunat medicul ginec. si a zis ca e ok..
nu am avut ce sa fac, am avut sinuzita rea, si acum am, dar cand se acutizase si infectia era mare, ce era sa fac...
si pe ambele scrie ca e ok in sarcina...acum nu stiu daca nu l-o fi afectat pe bebe, sarmanul, nu vroiam sa-l indop cu pastile sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#89 2012-03-24 22:27:57

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Antibiotice in sarcina

la mine nu este vb de antibiotice ci doar de niste pastilute din extract de merisor. exista vreun risc de a nu ramane insarcinata din cauza lor? intrebarea era si pe parcursul sarcinii daca le pot lua?multumesc

Ultima oara a fost editat de mikki_20 (2012-03-25 21:04:40)


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#90 2012-04-30 15:11:29

customer
Membru
Inregistrat: 2012-04-30
Mesaje: 2

Re: Antibiotice in sarcina

Buna,

Sunt si eu o mamica in 18 saptamani si mi s-a descoperit ureaplasma pentru care medicul mi-a dat azitrox o saptamana, mie si sotului. Aveti idee cat de sigur este in sarcina? Si inca ceva: mi s-a spus ca este interzis contactul sexual pe perioaa tratamentului. E vorba de orice fel de contact sau cel protejat este permis?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Offline

 

#91 2012-04-30 20:07:59

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Antibiotice in sarcina

Buna, Customer! Sarcina usoara si bebe sanatos!
Si eu am facut trat pt ureaplasma, dar inainte de a ramane insarcinata.
Din cate stiu eu, e permis trat in trim 2 si trebuie neap tratata. Sper k tratamentul ti l-a dat pe baza unei antibiograme.
Eu abia la al doilea trat am scapat.  goodluck  sa scapi din prima incercare.
Cat despre contact  sexinpat , e interzis complet.Mie asa mi-a zis! nustiu E spre binele vostru si al copilului. Eu am facut pauza si in timpul trat si cateva zile dupa, cat si-a mai facut efecul trat.La min 10 zile de la terminare poti repeta analiza sa vezi dc ai scapat  goodluck


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#92 2012-05-02 10:22:25

customer
Membru
Inregistrat: 2012-04-30
Mesaje: 2

Re: Antibiotice in sarcina

Multumesc frumos. Si eu sper sa fie totul bine cu bebe. Am emotii pentru ecografia cu morfologie 4D + Doppler ce o am programata pe 25 mai. Pana acum in afara de uricioasa asta de ureaplasma, totul e ok. Am avut un contact cu prezervativ, ca intre timp am citit pe alte forumuri ca ar fi in regula protejat. Se pare ca si parerile medicilor sunt impartite in legatura cu asta. Oricum, nu-i bai! Ne abtinem daca trebuie. Orice pentru ca bebe sa fie bine. Mie mi-a zis medicul ca in cazul in care nu scap de ea acum, va trebui sa fac tratament cu un antibiotic ce nu gaseste la noi, Josamicina si ar fi complicat.

Sarcina placuta si tie si un bebe voinic!

Offline

 

#93 2012-06-28 22:19:13

lorena28
Membru
Inregistrat: 2012-06-28
Mesaje: 3

Re: Antibiotice in sarcina

Pentru ca imi doresc un bebe am hotarat sa fac un test papanicolau , desi nu resimtem nicio problema. In urma testului a rezultat o infectie cu cocobacili. Am fost la medicul ginecolog si mi-a prescris atat mie cat si sotului ofloxacina 200mg(Zanocin) , flucovim150mg si Klion- D 100 . Precizez faptul ca doctorul nu m-a sfatuit sa revin dupa tratament ( cunoscand dorinta de a avea un bebe), ci doar daca nu are efect tratamentul .
Intrebarea este: la cate zile dupa tratament pot incepe " lucrul" penrtu un bebe ? Stiu ca zanocin este un antibiotic si prospectul spune:interzis daca sunteti insarcinata sau daca planificati sa ramaneti insarcinata

Offline

 

#94 2012-06-28 22:34:19

lorena28
Membru
Inregistrat: 2012-06-28
Mesaje: 3

Re: Antibiotice in sarcina

un raspuns ...please...sper ca mai e cineva online care sa ma poata orienta ... supa

Ultima oara a fost editat de lorena28 (2012-06-28 22:48:07)

Offline

 

#95 2012-06-28 22:56:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Antibiotice in sarcina

parerea mea este ca in primul rand trebuiau facute culturi ca sa se vada ce este cu cocobacilii. daca era cazul, se facea antibiograma si stiai si cu ce sa tratezi.
fa culturi din col la 2 saptamani de la terminarea antibioticului.
si bine era sa-ti recomande mai multe analize dat fiind ca urmeaza sa faci un copil.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.