homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmin-111


#2091 2011-01-10 19:53:00

oana1234
New member
Inregistrat: 2011-01-05
Mesaje: 19

Re: yasmin

pot sa iau anticonceptionale si dak nu sunt  la menstruatie???si dak le iau menst numi mai vn luna asta numa knd  term prima folie?? am luat si postior luna asta afecteaza k cv anticonceptionalel???

Offline

 



#2092 2011-01-10 19:54:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin

1. da, poti, dar te protejezi suplimentar in primele 7 zile
2. menstra o sa-ti vina in pauza
3. ar fi mai bine totusi sa astepti menstruatia daca ai luat postinor

Offline

 

#2093 2011-01-10 19:56:32

oana1234
New member
Inregistrat: 2011-01-05
Mesaje: 19

Re: yasmin

ms smile

Offline

 

#2094 2011-01-10 20:12:57

oana1234
New member
Inregistrat: 2011-01-05
Mesaje: 19

Re: yasmin

dc sa ast menstra afecteaza mult???data menstra o sami intarzie mult???

Offline

 

#2095 2011-01-11 10:21:48

oana1234
New member
Inregistrat: 2011-01-05
Mesaje: 19

Re: yasmin

si mai am o intr k am auzit k dak eii postior si dupaia iei anticonceptionale tot luna knd ai luat postior atunici exista posibilitatea sa nusi faca efectul?????am luat postior de 2 ori luna asta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2096 2011-01-11 10:24:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin

sa astepti menstra in cazul putin probabil in care nu si-ar fi facut efectul si sa nu iei AC peste o sarcina... nu zic asta sa te sperii, e o posibilitate foarte redusa
or sa-si faca efectul AC, nu e nicio problema

Offline

 

#2097 2011-01-11 10:28:24

oana1234
New member
Inregistrat: 2011-01-05
Mesaje: 19

Re: yasmin

ms mult oricum imi fac si un test de sarcina smile dupa ce trec 3 sapt de la contact:)

Offline

 

#2098 2011-01-11 11:30:10

andutu
Full member
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 532

Re: yasmin

lasa sa iti vina menstra si in prima zi ia AC, si asa ai dat peste cap organismul cu postinor de 2ori care sunt o bomba de hormoni, daca incepi de acum sa iei pastile si menstra o sa iti vina abia in pauza...adica dupa 20 si ceva de zile, iti dereglezi de tot organismul....incearca sa te protejezi cat mai bine in asa fel incat daca apelezi la postinor sa fie foarte rar....tu deja ai luat de 2ori intr-o perioada scurta.


Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata!

Offline

 

#2099 2011-01-11 12:19:41

oana1234
New member
Inregistrat: 2011-01-05
Mesaje: 19

Re: yasmin

ms mult o sa ast sami vina k am simptomele de dinainte sper sa vina menstra

Offline

 

#2100 2011-01-16 17:33:23

Konijntje
New member
Inregistrat: 2011-01-16
Mesaje: 7

Re: yasmin

Buna tuturor! Si felicitari pentru acest forum, este foarte util! Ok, deja stiu raspunsul la problema mea, as in - mergi la medic, dar o a doua parere din partea voastra nu strica smile  Incep putin cu istoria mea wink So...am inceput sa iau AC la sfarsitul lui oct. 2009, am inceput cu Yaz, la sfatul medicului. Toate bune pana in martie, cand am inceput sa iau capsule de argila si ulei de catina, si m-am trezit cu un spotting/sangerare de privatie peste pastile de mai mare minunea (atentie deci...ca se poate intampla si asta) Eh, fuga la doc, m-am luminat, intrerupt argilele, gata spottingul. Peste 3 luni, spotting again, mers la medic, schimbat cu Karissa. Perfect timp de 3 luni...apoi, spotting again! Mers inapoi la acelasi medic, schimbat cu Logest (care e acelasi lucru, right?) Evident, spottingul a continuat. Am mers la un alt medic, care mi-a spus sa continui cu ele inca o luna, sa fie 3, si daca tot am spotting, sa le schimb cu Yasmin. Booon, incep sa iau Yasmin, ne 'simtem' bine impreuna, pana ieri sad Vineri am luat ultima pastila din al patrulea blister), si ieri am avut o scurgere, maro la inceput, apoi roz sangeriu, apoi again maro. Azi e tot maro. Ideea e ca am unit folia a 3-a cu a 4-a, deci nu am facut pauza intre ele. Sa fie de la asta? Mentionez ca nu am uitat nici o pastila in mai mult de un an, urasc grepfruitul, nu am vomat, nu am avut scaune moi, ba am si reusit sa evit cu eleganta niste antibiotice. Intrebarea mea este, repet, daca acest spotting se poate datora unirii foliilor? In timpul celei de-a doua folii a fost ok totul, mai putin acum. Merci, si astept raspuns!

Offline

 

#2101 2011-01-16 17:37:24

laruk
New member
Inregistrat: 2010-08-06
Mesaje: 54

Re: yasmin

eu zic ca da, se datoreaza unirii celor doua folii...tu trebuia sa faci pauza 7 zile, in care sa vina menstra si apoi continuai cu ac. Pentru ca ai unit cele doua folii, menstra nu mai vine asa cum erai tu obisnuita, si este mai mult sub forma de spotting...adica ceea ce ti se intampla acum. Asta stiu eu, insa mai asteapta cateva pareri si oricum, sa ajungi si la medic !

Offline

 

#2102 2011-01-18 11:34:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: yasmin

Konijntje a scris:

Buna tuturor! Si felicitari pentru acest forum, este foarte util! Ok, deja stiu raspunsul la problema mea, as in - mergi la medic, dar o a doua parere din partea voastra nu strica smile  Incep putin cu istoria mea wink So...am inceput sa iau AC la sfarsitul lui oct. 2009, am inceput cu Yaz, la sfatul medicului. Toate bune pana in martie, cand am inceput sa iau capsule de argila si ulei de catina, si m-am trezit cu un spotting/sangerare de privatie peste pastile de mai mare minunea (atentie deci...ca se poate intampla si asta) Eh, fuga la doc, m-am luminat, intrerupt argilele, gata spottingul. Peste 3 luni, spotting again, mers la medic, schimbat cu Karissa. Perfect timp de 3 luni...apoi, spotting again! Mers inapoi la acelasi medic, schimbat cu Logest (care e acelasi lucru, right?) Evident, spottingul a continuat. Am mers la un alt medic, care mi-a spus sa continui cu ele inca o luna, sa fie 3, si daca tot am spotting, sa le schimb cu Yasmin. Booon, incep sa iau Yasmin, ne 'simtem' bine impreuna, pana ieri sad Vineri am luat ultima pastila din al patrulea blister), si ieri am avut o scurgere, maro la inceput, apoi roz sangeriu, apoi again maro. Azi e tot maro. Ideea e ca am unit folia a 3-a cu a 4-a, deci nu am facut pauza intre ele. Sa fie de la asta? Mentionez ca nu am uitat nici o pastila in mai mult de un an, urasc grepfruitul, nu am vomat, nu am avut scaune moi, ba am si reusit sa evit cu eleganta niste antibiotice. Intrebarea mea este, repet, daca acest spotting se poate datora unirii foliilor? In timpul celei de-a doua folii a fost ok totul, mai putin acum. Merci, si astept raspuns!

Nu te stresa deloc, pentru ca nu ai de ce.
Nu stiu daca la planning sau la ginecolog ai fost insa stiu sigur ca yasmin are darul de a reduce destul de abrupt cantitatea si numarul de zile de singerare menstruala...intrucit ai si unit 2 folii, asta e rezultatul. INSA nu e ceva rau sau in neregula. Daca ai totusi dubii si neclaritati, mergi te rog si vorbeste cu un medic de planning, sunt sigura ca oricare dintre ei stie sa iti explice substratul fenomenului si sa te lamureasca


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2103 2011-01-18 12:26:08

Konijntje
New member
Inregistrat: 2011-01-16
Mesaje: 7

Re: yasmin

Mersi mult pentru raspuns! Ma gandeam ca nu am de ce sa ma ingrijorez prea tare...Am fost odata la planning, doamna doctor de acolo mi-a vorbit foarte urat, mi-a taiat-o scurt "pai ai spotting de la argila, vezi ca poti ramane gravida, si fa bine si citeste si prospectul ala". Well excuse me, dar nu scrie nimic despre asa in prospect...asa ca mi s-a cam taiat de planning, mai ales ca e si singurul din oras. Problema mea este ca acum, a inceput spottingul chiar a doua zi dupa ce am luat ultima pastila, ceea ce m-a pus pe ganduri, ca organismul meu nu avea de unde sa stie ca nu mai primeste ac. Sper sa fie de la unitul foliilor si sa fie bine apoi. Intre timp mi-a venit si CM (ceva mai repede decat obisnuia). Oricum, mai astept pana luna urmatoare sa vad ce si cum. Banuiesc ca si un medic exact asta mi-ar spune...asa ca nu stiu daca are rost sa merg chiar zilele astea.

Offline

 

#2104 2011-01-19 19:21:03

ANA888
New member
Inregistrat: 2011-01-10
Mesaje: 17

Re: yasmin

buna... as vrea sa va intreb... cu vreo saptamina in urma am inceput  sa iau ac ,  aceste zile ar trebuii sa imi vina menstruatia, dar vad ca nu apare , e din cauza ac?

Offline

 

#2105 2011-01-19 19:31:11

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: yasmin

Menstruatia iti va veni in pauza de 7 zile pe care o faci la sfarsitul foliei.
Sper ca te-ai protejat suplimentar cu prezervativ in primele 7 zile. Si apropo, ai vorbit cu un medic de planning sau le-ai luat singurica de la farmacie? Dar sincer sa raspunzi, ca sa putem sa te "instruim", ca vad ca nu a facut-o nimeni.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-01-19 19:32:02)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#2106 2011-01-19 22:05:35

ANA888
New member
Inregistrat: 2011-01-10
Mesaje: 17

Re: yasmin

in primele 7 zile nu am avut contact ..... shi ac le-am luat singura , dar pina cind vad ca e totul ok.... nu au aparut nici un fel de probleme... simt doar o tensiune la nivelul sinilor , dar am inteles ca e ceva normal

Offline

 

#2107 2011-01-24 15:00:16

Konijntje
New member
Inregistrat: 2011-01-16
Mesaje: 7

Re: yasmin

Salut!
Help! Revin din nou cu vechea mea problema, poate imi raspunde cineva care e online...Sunt cam gandita. Iau Yasmin, tocmai am intrat in a 5-a luna, am luat 2 pastile. Am unit foliile aferente lunilor 3 si 4. La sfarsitul lunii a 4a am facut pauza. Vinerea am luat ultima pastila, si imediat sambata m-am trezit cu spotting. sad ugh apoi am continuat cu pauza, mi-a venit si menstra normal. Acum, intrebarea mea este daca acest spotting s-a datorat unirii foliilor? Sau e semn ca trebuie sa schimb iarasi pastilele?

Offline

 

#2108 2011-01-24 15:02:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin

da, probabil e din cauza unirii foliilor, nu-ti face griji... mai ales ca tehnic vorbind erai in pauza, deci nici nu s-ar numi spotting smile am patit-o si eu

Offline

 

#2109 2011-01-24 15:46:55

Konijntje
New member
Inregistrat: 2011-01-16
Mesaje: 7

Re: yasmin

Pheeew! I surely hope so! Mi-era groaza ca nah...pauza, pauza, dar organismul meu nu prea avea de unde sa stie ca aia e ultima pastila din folie. Sper sa fie totul in regula! Am tot schimbat pastile din cauza spottingului pana acum sad deja sunt la a 4a incercare. Si mai am o intrebare, daca tot ai fost asa draguta sa imi raspunzi smile Ok, am inteles care-i treaba cu cele 3 luni de acomodare. Dar ce schimbari majore se pot petrece in organism ca sa trebuiasca schimbate pastilele dupa 6 - 7 luni? Am patit asa cu Yaz...dupa 7 luni perfecte, au luat-o razna.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.