homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmin-94


#1768 2009-12-04 16:37:42

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: yasmin

Da. Menstra se va amana cu atatea zile cu cat incepi folia mai tarziu.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 



#1769 2009-12-04 19:13:53

odetzik
Full member
Inregistrat: 2008-10-26
Mesaje: 107

Re: yasmin

1. Da, dupa ce se termina menstr poti sa o faci neprotejat...  sexinpat

2. Esti protejata in pauza de 7 zile chiar daca e prima ta folie de ac.

3. Da, esti protejata inca de la inceput... Atata timp cat iti iei pastilutele in fiecare zi si aprox la aceiasi ora, esti protejata mereu, indiferent k esti in pauza de 7 zile sau esti la inceputul unei noi folii de ac. majoreta

4. Teoretic nu ar trebui sa se intample nimic avand in vedere k s-a intamplat cu 2 zile inainte de menstr. Pt orice eventualitate, fa un test dupa ce trece menstr. Testul se face de obicei la 10 zile dupa contactul neprotejat pentru a vedea exact daca ai ramas sau nu. ( PsȘ nu mai incerca pe viitor metoda calendarului...este o metoda ffff nesigura gravida )

5. Chiar daca partenerul nu termina in interior , el are niste mici scurgeri pana la ejaculare care contin spermatozoizi...Asa ca pentru a ramane gravida nu este neaparat necesar sa ejaculeze in interior... bebic 

   Ma bucur sa vad ca exista fete care apeleaza la medic pentru anticonceptionale si nu le iau din auzite de la prietene. nails
  Eu folosesc tot Yasmin si sunt super multumita de ele... De cand le iau menstr mea vine fix la 29 zile si stiu tot anul cand imi vine menstr dance

Sper sa te fii ajutat intr-un fel rasp mele pc

Irinaaaa a scris:

Buna tuturor.. am si eu cateva intrebari privind ac..

Am 19 ani, nu am mai luat ac pana acum, medicul mi-a recomandat yasmin... urmand intrustiunile, a trebuit sa iau azi la ora 19 prima pastila de yasmin.. (azi mi-a venit menstr.) si am hotarat sa ramana la ora 19.

Intrebarile mele sunt urmatoarele: (sper sa nu va suparati daca unele se mai repeta.. am citit aproape tot.. e un super-forum, ms):

1. Pot avea contact sexual neprotejat imediat? (ma rog.. peste cateva zile sa imi treaca menstr.) ? Avand in vedere ca asta e PRIMA folie de AC pe care o iau..

2. In pauza aceea de 7 zile dintre blistere sunt protejata ?? Iarasi avand in vedere ca asta e PRIMA folie de AC pe care o iau..

3. Cand incep folia a doua, dupa pauza de 7 zile, iarasi sunt protejata inca de la inceput nu?

Practic incepand de acum, daca le iau corect, sunt protejata MEREU da? Chiar daca e prima data cand iau AC..

4. Nu are legatura directa.. in urma cu o saptamana.. mai precis luni, pe 30 noiembrie si duminica 29, am intretinut un scurt contact sexual neprotejat (nu Coitus Interruptus in sensul ca nu am mai continuat dupa ce partenerul meu a ejaculat in afara) si azi mi-a venit.. au trecut 3-4 zile.. e valabila in cazul asta metoda calendarului ??
si Cand pot face un test de sarcina exact ?? Sa fiu 100% sigura.. big_smile (Daca iau yasmin nu afecteaza cu nimic exactitatea testului de sarcina nu?)

5. Am mai practicat aceasta metoda (proastaaa) de mai multe ori.. Am intretinut contact sexual neprotejat insa de o scurta durata, fara ca partenerul meu sa ejaculeze in interior, si nu am mai continuat nimic dupa aceea.. Trebuie sa imi fac griji f mari ?? Chiar daca azi mi-a venit menstr., am auzit ca poate sa vina si peste.. si sunt putin speriata.. + ca de la ultimul contact de luni a trecut putin timp si deja mi-a venit.. dar ma gandesc ca sunt protejata cat de cat prin metoda calendarului privind ultimul contact.. Am mai facut teste de sarcina si dupa celelalte (2-3 ca numar) contacte neprotejate de tipul ala (fara ejaculare in interior si fara continuare dupa) si au iesit toate NEGATIV.

Multumesc mult!

Offline

 

#1770 2009-12-05 17:45:55

Irinaaaa
New member
Inregistrat: 2009-12-03
Mesaje: 17

Re: yasmin

Multumesc frumos pt raspuns..  Doamne ajuta sa nu se fi intamplat nimic !! . O sa fac testul sapt viitoare sa fiu sigura.. Va multumesc tuturor. Va pup.  chouse  sorcova  santa

Offline

 

#1771 2009-12-05 22:36:10

marina2009
Membru
Inregistrat: 2009-12-03
Mesaje: 3

Re: yasmin

andreea_andy2 a scris:

Da. Menstra se va amana cu atatea zile cu cat incepi folia mai tarziu.

mc de raspuns...

Offline

 

#1772 2009-12-06 19:52:14

Irinaaaa
New member
Inregistrat: 2009-12-03
Mesaje: 17

Re: yasmin

Buna tuturor din nou..

In primul rand vreau sa va multumesc pt raspunsuri..
In al doilea rand, sa va mai pun o mica intrebare big_smile..

Am inceput joi prima mea folie de yasmin (de ac in general) la recomandarea medicului.. Joi a fost prima zi de menstr. si am luat prima pastila chiar din prima zi..
Am inteles ca daca iei chiar din prima zi nu e nevoie sa astepti sa treaca acele 7 zile ca in cazul in care iei din ziua a2a, a3a, etc..
Mie mentsr. imi tine foarte putin  (2-3 zile) si astfel am avut un contact neprotejat ieri, a3a zi de cand am inceput folia (am luat 3 pastilute).. Exista vre-un risc sa raman ??? Chiar daca am luat chiar din prima zi a menstr. ???

Multumesc mult de tot..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1773 2009-12-06 19:58:02

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: yasmin

nu exista nici un risc.
dak le iei din prima zi de menstra esti protejata de-atunci smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#1774 2009-12-07 13:41:20

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: yasmin

olla fetele:*pusspuss
am si io o curiozitate...am luat yasmine timp de cateva luni bune...nu mai stiu exact cate...cred ca 7 sau 8..insa relatii sexuale am ffff rar...si sapt trecuta am hotarat sa nu le mai iau ca si-asa le luam degeaba mai mult...intrebarea e daca tre sa fac ceva acum ca le-am intrerupt?...mi se deregleaza ciclul...acum nici nu mai stiu cand tre sa-mi vina ..cand luam pastilele in schimb stiam exact cand imi vine si cand se termina;))...acum ce sa fac?..sunt in pericol cumva sa raman gravida mai usor??neutral

Offline

 

#1775 2009-12-07 13:44:14

v_m
Membru
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 4

Re: yasmin

Am inceput sa iau YASMIN la recomandarea medicului, care acum nu este in tara si nu am cu cine sa ma consult deoarece au aparut niste probleme.
Sunt la a doua folie si ma simt foarte rau......ma doare capul de simt ca imi ies ochii din cap, ameteli...
Am luat deja 7 pastile din folia 2, are ceva daca intrerup tratamentul asa brusc, sau trebuie sa termin folia ??????
Daca il intrerup o sa intarzie ciclul foarte mult ????.......cum sa procedez ????????
VA MULTUMESC

Offline

 

#1776 2009-12-07 13:52:11

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: yasmin

Ynna a scris:

olla fetele:*pusspuss
am si io o curiozitate...am luat yasmine timp de cateva luni bune...nu mai stiu exact cate...cred ca 7 sau 8..insa relatii sexuale am ffff rar...si sapt trecuta am hotarat sa nu le mai iau ca si-asa le luam degeaba mai mult...intrebarea e daca tre sa fac ceva acum ca le-am intrerupt?...mi se deregleaza ciclul...acum nici nu mai stiu cand tre sa-mi vina ..cand luam pastilele in schimb stiam exact cand imi vine si cand se termina;))...acum ce sa fac?..sunt in pericol cumva sa raman gravida mai usor??neutral

da esti in pericol de a ramane insarcinata mai repede deoarce organismul tau acum este dezorientat si exista posibilitatea sa ai mai multe ovulatii intr-o luna, si nu merge metoda calendarului, asa k folosesti prezervativ k sa fii sigura...in rest poate sa apara si dereglari dar daca nu ai avut contacte cu risk nu ai de ce sa-ti faci griji...
v_m daca intrerupi tratamentul o sa-ti zina menstra in urmatoarele 7 zile...si ai grija sa te protejezi pana o sa iei ale AC...

Ultima oara a fost editat de bella-yzaura (2009-12-07 13:54:00)


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#1777 2009-12-10 13:30:59

zipiandra
New member
Inregistrat: 2009-07-21
Mesaje: 68

Re: yasmin

aseara la ora 22 am luat yasmin,dimineatza la 8 si la 11 am avut scaune moi...mai sunt protejata?

Offline

 

#1778 2009-12-10 15:04:14

Irinaaaa
New member
Inregistrat: 2009-12-03
Mesaje: 17

Re: yasmin

zipiandra a scris:

aseara la ora 22 am luat yasmin,dimineatza la 8 si la 11 am avut scaune moi...mai sunt protejata?

Depinde cate scaune moi ai avut.. in principiu nu ar fi probleme pt ca au trecut mai mult de 4 ore de cand ai luat pastila si pana ai avut primul scaun..
Spun ca depinde de numarul de scaune ce l-ai avut pt ca daca ai avut mai putin de 4 scaune in total esti 100% protejata in cont.. daca ai avut mai mult de 4.. e asa si asa.. ca au trecut, repet, mai mult de 4 ore totusi..
Eu zis sa nu-ti faci griji..  kapitulation   

Numai bine !  chouse  face_tree  sorcova  santa

Offline

 

#1779 2009-12-10 15:44:55

zipiandra
New member
Inregistrat: 2009-07-21
Mesaje: 68

Re: yasmin

Irinaaaa a scris:

zipiandra a scris:

aseara la ora 22 am luat yasmin,dimineatza la 8 si la 11 am avut scaune moi...mai sunt protejata?

Depinde cate scaune moi ai avut.. in principiu nu ar fi probleme pt ca au trecut mai mult de 4 ore de cand ai luat pastila si pana ai avut primul scaun..
Spun ca depinde de numarul de scaune ce l-ai avut pt ca daca ai avut mai putin de 4 scaune in total esti 100% protejata in cont.. daca ai avut mai mult de 4.. e asa si asa.. ca au trecut, repet, mai mult de 4 ore totusi..
Eu zis sa nu-ti faci griji..  kapitulation   

Numai bine !  chouse  face_tree  sorcova  santa

la 8 dim si la 11 am avut:-? deci 2nustiu

Offline

 

#1780 2009-12-10 16:02:32

Irinaaaa
New member
Inregistrat: 2009-12-03
Mesaje: 17

Re: yasmin

zipiandra a scris:

Irinaaaa a scris:

zipiandra a scris:

aseara la ora 22 am luat yasmin,dimineatza la 8 si la 11 am avut scaune moi...mai sunt protejata?

Depinde cate scaune moi ai avut.. in principiu nu ar fi probleme pt ca au trecut mai mult de 4 ore de cand ai luat pastila si pana ai avut primul scaun..
Spun ca depinde de numarul de scaune ce l-ai avut pt ca daca ai avut mai putin de 4 scaune in total esti 100% protejata in cont.. daca ai avut mai mult de 4.. e asa si asa.. ca au trecut, repet, mai mult de 4 ore totusi..
Eu zis sa nu-ti faci griji..  kapitulation   

Numai bine !  chouse  face_tree  sorcova  santa

la 8 dim si la 11 am avut:-? deci 2nustiu

e ok atunci..

Offline

 

#1781 2009-12-12 13:24:50

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: yasmin

fetelor,yasmin interactioneaza cu Nistatina? scade efectul Ac?

Offline

 

#1782 2009-12-12 13:29:24

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: yasmin

Nu, dar sa ai grija sa le iei dupa masa, ca pe prospect scrie ceva de genu cum ca nu trebuie combinate cu alimente ca le scade eficienta.

Offline

 

#1783 2009-12-12 13:33:52

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: yasmin

aa..ok piie.ms mult puss

Offline

 

#1784 2009-12-28 17:48:12

Dreea
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-04-18
Mesaje: 44

Re: yasmin

Astazi la dus am avut surpriza sa vad o oarecare sangerare in timp ce ma spalam inauntru. Nu am mai avut pana acum sangerari si am inteles ca nici nu ar fi bine. Am sangerat fff putin si nici nu am mai sangerat de atunci. Sa ma fi zgariat eu in vreun fel sau sa fie altceva? Precizez ca n-am avut contact sexual recent.

Offline

 

#1785 2009-12-28 18:01:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin

Iei anticonceptionale ? de cate luni ?

Offline

 

#1786 2009-12-28 18:04:01

Dreea
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-04-18
Mesaje: 44

Re: yasmin

din martie tot iau. Yasmin

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.