homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Colposcopie-4


#58 2008-10-23 16:40:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: colposcopie

cu 24 de ore inainte de colposcopie, nu e bine sa te speli inauntru deloc. nici macar cu apa. eu as lasa chiar 7 zile inainte de colposcopie fara sa pun nimic in vagin (nici apa).
in exterior insa, te poti spala oricand si cu orice, nu conteaza.

am auzit ca se pot recolta probe inainte de colposcopie, insa doctorita la care am fost eu nu a vrut sa-mi recolteze nimic. nu stiu acum daca depinde de doctor sau de procedura.
de la sfarsitul lui iulie ai urmat vreun tratament?

eu am platit doar colposcopia, pt ca doar atat mi-a facut. preturile la colposcopii variaza in functie de medic si locatie. eu am platit 160 RON intr-o clinica privata. la maternitatea din oras insa e 120 RON. cunosc si un medic care la cabinetul lui ia 200 RON. deci... depinde, nu e un pret fix smile

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-10-23 16:44:14)

Offline

 



#59 2009-01-09 00:50:16

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: colposcopie

am facut azi colposcopie ....ma cam durut , usturat ...in fine ....chestia e ca nu mi-a aratat nimik pe nici un ecran ...de fapt ....nici nuj ce-a facut acolo ...mi-a zis doar k rana e cam urata ...si k trebuie sa fac o biopsie care necesita internare plus tb sa am asigurare de sanatate.....si mi-a scris ceva pe o foita k nu inteleg absolut nimik ....si ma asteapta la ea cu trimiterea de la medicul de fam si asigurarea pt internare k sa-mi faca biopsia.....din cate am auzit si eu trebuia sa-mi arate pe ecran rana ...colul ...tot ....dar nimik ....a procedat corect doctora ?.....sunt mai nedumerita decat m-am dus dus.....


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#60 2009-01-09 09:40:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: colposcopie

poti sa vezi pe ecran rana, colul numai daca e videocolposcopie. din pacate, la colposcopia obisnuita asa e, cum ai descris tu. nu vezi nimic, tb sa crezi ce iti spune doctorul. nu iti da fotografii, nimic sad asta e.

din ce am mai citit, eu stiam ca daca e cazul de biopsie, iti spune in timpul colposcopiei si iti cere acordul scris pt asta. asta ca sa nu te mai chinuie inca o data.

durerea cred ca a fost de la despartitoare, poate nu a fost prea finuta cand le-a introdus. in rest, nu ar fi tb sa te doara, doar sa simti ca o balonare cand te tampona cu solutiile alea. la biopsie o sa fie putin mai nasoala senzatia. dar tot crampe si balonare, nu durere puternica.

genotipare hpv ai facut? si culturi din col.

multa bafta si sanatate!

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-09 09:41:58)

Offline

 

#61 2009-01-09 18:00:18

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: colposcopie

mersi anca9....am facut si tipajul ...am tulpina 56 high risk....am inteles treaba cu colposcopia ...dar ce nu inteleg e dc imi tb internare pt biopsie ....mi-a zis k e curativa biopsia ...si cum am zis sa am asigurarea platita ....apoi am fost la alt dr ...ginecologul meu si mi-a zis nu fac biopsia ...sa mai fac un pap ...sapt viit sa vedem rezultatul si apoi ....dar nu bipsie ..asta e clar ....nu mai inteleg nimik ...


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#62 2009-01-12 10:08:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: colposcopie

e aiurea cand se contrazic medicii intre ei. n-am facut biopsie, dar stiu ca e mai agresiva decat o recolatre pt pap, pt ca se ia o proba de tesut din col. pe de alta parte, o biopsie iti poate spune exact despre ce e vb in rana aia. deci daca e sau nu cancer si care e stadiul de evolutie. deci iti da un diagnostic precis, dar are dezavantajul ca pt asta ti se ia o proba de tesut. poate de asta o fi zis al 2-lea medic sa repeti mai intai pap-ul. fa cum zice el si daca rezultatul la pap iese suspect, atunci poate va tb sa faci si biopsia neutral bafta si sanatate multa!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-08-02 20:23:49

lenia
New member
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 47

Re: colposcopie

buna, stie cineva cum trebuie sa te speli dupa colposcopie?mi-am facut una acum 2 ore si inca ma ustura..cum fac?:-S

Offline

 

#64 2010-08-03 10:42:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: colposcopie

pe mine nu m-a usturat si nici nu am facut spalaturi dupa. cred ca poti face niste irigatii cu vreun ceai... din pacate nu stiu sa iti spun care e indicat nustiu (galbenele, musetel...)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.