homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-66


#1236 2008-10-12 16:33:30

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am si eu o intrebare:Am o gingivita puternica...Exista vreun tratament pentru asta?sad


Iubesc si sunt iubita

Offline

 



#1237 2008-10-12 19:11:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

milica a scris:

va salut pe toti de pe acest topic
cu durerea de dinti ce ma ameteste va scriu: an urma cu 10 luni am fost la medic sa-mi scot un dinte mai exact molarul 1 ptr ca a fost o data tratat (scos nervul si plombat) cu timpul a aczut plomba eu am neglijat si am ajuns la medic sa-l scot..
medicul mi-a spus ca-l poate salva adica sa-mi bage stift si sa-mi faca dintele zis si facut
ok
dupa 2 luni am avut o durere angrozitoare si m-am dus la medic din nou mi-a dat tratament si sa revin dupa ce trec durerile nu am mai revenit fericit ca am scapat de dureri ...
dupa alte 3 luni iar au anceput durerile si iar m-am dus la acelasi medic ..tratament si sa revin cu un film la molar scapat de durere iar am neglijat vizita crezand ca am scapat...
acum iar m-a luat durerile si am o senzatie de amorteala pe toata partea cu molarul 1 adica an jurul molaruli 2 dinti an fata si 2 an spate parca sunt amortiti mentionezca nu s-a inflamat nimic  puroi nu em ca am facut un film si nu se vede numic ce poate fii??

ce tratament ti-a dat?
inteleg ca umflat nu e

Offline

 

#1238 2008-10-12 19:12:14

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

grecu_elena a scris:

Am si eu o intrebare:Am o gingivita puternica...Exista vreun tratament pentru asta?sad

da, exista
se face detartraj, periaj profesional si se aplica local niste substante
mergi la medic, nu amana, pt ca se va agrava

Offline

 

#1239 2008-10-12 19:13:13

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

carmen_21 a scris:

mika a scris:

camysh a scris:

cum adica sa mai aiba dinti de lapte la varsta asta?  :f?rv?nad:  :f?rv?nad:
mie mi-au cazut toti pe la 7 ani....

nu am mai auzit pe cineva adult sa aiba inca dinti de lapte. poate le-au schimbat si nu mai tin ele minte...

se poate
eu am avut un pacient de 40 si ceva de ani care inca avea un canin de lapte.  sunt cazuri foarte rare, intr-adevar

si sunt sanatosi.. adica nu risti sa ai probleme daca nu ti cad? cum ar fi sa nu ti mai creasca altii?
(eu ma refer mai mult la masele si canini, le zic dinti la toti... dintii aia "doi din fata" nu cred k ii mai are cineva de lapte...

pai nu mai apar dintii definitivi
uneori ei nici nu exista. adica nu exista mugurii lor in os

Offline

 

#1240 2008-10-12 19:27:53

milica
Membru
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 3

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

milica a scris:

va salut pe toti de pe acest topic
cu durerea de dinti ce ma ameteste va scriu: an urma cu 10 luni am fost la medic sa-mi scot un dinte mai exact molarul 1 ptr ca a fost o data tratat (scos nervul si plombat) cu timpul a aczut plomba eu am neglijat si am ajuns la medic sa-l scot..
medicul mi-a spus ca-l poate salva adica sa-mi bage stift si sa-mi faca dintele zis si facut
ok
dupa 2 luni am avut o durere angrozitoare si m-am dus la medic din nou mi-a dat tratament si sa revin dupa ce trec durerile nu am mai revenit fericit ca am scapat de dureri ...
dupa alte 3 luni iar au anceput durerile si iar m-am dus la acelasi medic ..tratament si sa revin cu un film la molar scapat de durere iar am neglijat vizita crezand ca am scapat...
acum iar m-a luat durerile si am o senzatie de amorteala pe toata partea cu molarul 1 adica an jurul molaruli 2 dinti an fata si 2 an spate parca sunt amortiti mentionezca nu s-a inflamat nimic  puroi nu em ca am facut un film si nu se vede numic ce poate fii??

ce tratament ti-a dat?
inteleg ca umflat nu e

aulin si augmentin

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1241 2008-10-12 20:45:17

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

grecu_elena a scris:

Am si eu o intrebare:Am o gingivita puternica...Exista vreun tratament pentru asta?sad

da, exista
se face detartraj, periaj profesional si se aplica local niste substante
mergi la medic, nu amana, pt ca se va agrava

urmez la un dentist,el mi-a spus ca am gingivita,dar nu mi-a dat tratament.si cand ma spal pe dinti imi sangereaza gingia sad
nu stiu ce sa fac sad
Si mai am o problema(care a trecut,dar sunt taaare nelamurita...):la o masea cariata mi-a facut anestezie pentru a-mi scoate nervul si,desi imi amortise foarte tare gingia,nu a avut niciun efect asupra nervului si a trebuit sa-mi puna arsenic...Asta a facut de vreo 3 ori la rand(injectie degeaba+arsenic) dar nervul meu rezista eroic...Intr-un final mi l-a scos pe viu...durere mare...nelamurirea mea este:de ce nu si-au facut efectul anesteziile si arsenicul? grater
Mentionez ca mi-a mai facut anestezie si pt alta masea,si nu au fost probleme...

Ultima oara a fost editat de grecu_elena (2008-10-12 21:06:55)


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#1242 2008-10-13 19:53:29

milica
Membru
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 3

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika cred ca am dat de necaz a anceput sa se miste incisivul central si cel lateral nu ma mai doare lucrarea celor doi molari (1 si 2) dar s-a mulat durerea la baza celor doi incisivi o durere de neimaginat si nu e umflat  azi nu am gasit-o pe stomatoloaga   care mi-a facut lucrarea si nici nr de tel , ce zici de cazul meu ? mi-e tare frica ca mi-a murit nervii la incisivi acum am luat de la farmacie augmentin si aulin pana maine  dimineata cand sper sa o gasesc

Offline

 

#1243 2008-10-14 07:19:23

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika, am si eu o problema si mai ca toata lumea ma cam fofilez de doctor: cand ma spal pe dintii, iimi apare o durere in la o masea din stanga sus, una sau doua nu-mi dat exact seama, cat si in partea de jos , la fel, o durere asa asemantoare mancatului de ceva dulce, chiar nu stiu ce poate fi, mentionez ca, cand manac dulce nu mi se intampla acest lucru, decta foarte , foarte , foarte rar.
Dra e aceeiasi senzatie nasoala....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1244 2008-10-14 14:51:54

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika pot face un tratament pt albire , tinand cont de parodontita mea ... e ok sa fac acest tratament ?

Offline

 

#1245 2008-10-15 20:38:27

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika, ce poti sa-mi zici de intrebarea mea.....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1246 2008-10-15 22:03:22

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

grecu_elena a scris:

mika a scris:

grecu_elena a scris:

Am si eu o intrebare:Am o gingivita puternica...Exista vreun tratament pentru asta?sad

da, exista
se face detartraj, periaj profesional si se aplica local niste substante
mergi la medic, nu amana, pt ca se va agrava

urmez la un dentist,el mi-a spus ca am gingivita,dar nu mi-a dat tratament.si cand ma spal pe dinti imi sangereaza gingia sad
nu stiu ce sa fac sad
Si mai am o problema(care a trecut,dar sunt taaare nelamurita...):la o masea cariata mi-a facut anestezie pentru a-mi scoate nervul si,desi imi amortise foarte tare gingia,nu a avut niciun efect asupra nervului si a trebuit sa-mi puna arsenic...Asta a facut de vreo 3 ori la rand(injectie degeaba+arsenic) dar nervul meu rezista eroic...Intr-un final mi l-a scos pe viu...durere mare...nelamurirea mea este:de ce nu si-au facut efectul anesteziile si arsenicul? grater
Mentionez ca mi-a mai facut anestezie si pt alta masea,si nu au fost probleme...

pai trebuia sa faca ce am scris mai sus
macar cumpara-ti o pasta de dinti pt dinti sensibili, de exemplu lacalut aktiv, se gaseste in farmacii
nu stiu de ce nu si-au facut efectul. normal, daca se face anestezie nu mai e nevoie de arsenic si invers.......

Offline

 

#1247 2008-10-15 22:04:32

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

adinagrig a scris:

mika, am si eu o problema si mai ca toata lumea ma cam fofilez de doctor: cand ma spal pe dintii, iimi apare o durere in la o masea din stanga sus, una sau doua nu-mi dat exact seama, cat si in partea de jos , la fel, o durere asa asemantoare mancatului de ceva dulce, chiar nu stiu ce poate fi, mentionez ca, cand manac dulce nu mi se intampla acest lucru, decta foarte , foarte , foarte rar.
Dra e aceeiasi senzatie nasoala....

poate sa fie o carie...sau doar o hipersensibilitate

Offline

 

#1248 2008-10-15 22:05:44

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

milica a scris:

mika cred ca am dat de necaz a anceput sa se miste incisivul central si cel lateral nu ma mai doare lucrarea celor doi molari (1 si 2) dar s-a mulat durerea la baza celor doi incisivi o durere de neimaginat si nu e umflat  azi nu am gasit-o pe stomatoloaga   care mi-a facut lucrarea si nici nr de tel , ce zici de cazul meu ? mi-e tare frica ca mi-a murit nervii la incisivi acum am luat de la farmacie augmentin si aulin pana maine  dimineata cand sper sa o gasesc

se misca? hmmm...gingia e retrasa? ti s-a pus vreodata diagnosticul de parodontita?

Offline

 

#1249 2008-10-15 22:46:38

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc pt raspuns.O sa-mi iau o pasta de dinti pt dinti sensibili.Maine am programare din nou la dentist grater si o sa-i spun ce mi-ai spus.Pup!


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#1250 2008-10-17 09:11:23

bebe_mic
Full member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 179

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

dak trebuie sa iti plombezi o cariere kre nu e mare trebuie sa itzi scoata nervu?


......

Offline

 

#1251 2008-10-17 09:13:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

bebe, depinde cat e de mare caria, daca e deja afectata pulpa dintelui e nevoie sa scoata nervul, daca e o carie mica, nu
vede dentistul la fata locului

Offline

 

#1252 2008-10-17 17:07:38

bebe_mic
Full member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 179

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

e o carie mik...dar vreau sa ma duc sa imi rezolv toate cariile...am vreo 3...si sa scap si eo...si mie era c'am frikP:D


......

Offline

 

#1253 2008-10-17 17:09:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

stai linistita, daca e sa scoata nervul iti face anestezie si oricum n-o sa te doara
mai bine mergi acum cat sunt mici oricum

Offline

 

#1254 2008-10-17 19:00:18

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca e vorba de o carie mica, nu se scoate nervul
se scoate nervul numai la cariile foarte adanci, care ajung pana la nerv
pe de alta parte, daca o carie se vede ca un punct mic negru, nu inseamna neaparat ca e si superficiala; ea poate fi profunda.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.