homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Lista lucruri bebe acasa-3


#39 2008-04-07 14:09:05

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: lista lucruri bebe acasa

is foarte multe si in majoritate detalii si chestii marunte la care eu nu m-as fi gandit...dar probabil cand esti mamica in devenire ti se mai dezvolta vreun simt ceva pt detectatea acestor treburi rotfl

Offline

 



#40 2008-04-07 14:51:44

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: lista lucruri bebe acasa

clar. eu am avut timp sa le aflu stand numai casa in pat...nu iti spun cate recenzii de pe forumuri aveam legate de cum tre sa fie carutu', patutu', salteaua, de la ce firma sa fie suzeta, etc rotfl


mami de minuni hjarta

Offline

 

#41 2008-04-07 21:18:21

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: lista lucruri bebe acasa

te caut cand am un bebe mic pe drum...clar

Offline

 

#42 2008-04-14 13:55:44

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: lista lucruri bebe acasa

Lui bebe mic nu ii trebuie prea multe, el saracutul e insensibil la listele acelea imense. De regula parintii vor tot felul de lucruri pentru copil, el vrea doar iubirea lu' mami, a lu' tati, tatica cu laptic, niste hainute (pot fi si de la prieteni), vreo 2-3 caciulite (bonetele, palariute), scutecele de finet, pampersi si niste paturici si niste prosoape. Mai e nevoie de un gel de dus marciel pe care le-a recomandat Eu_vreau. Doua obiecte care fac viata mult mai usoara mamicii sunt banduliera (un port-bebe pentru bebei mici, in care stau intinsi) si port-bebeul.
Pentru masaj de departe cea mai buna alegere este uleiul de masline presat la rece care nu trebuie in niciun caz sa fie fiert.
Parerea mea e ca nu merita sa cumperi haine decat pentru primele luni. De regula apare o problema legata de anotimp. Un bebe nascut toamana sau iarna are nevoie de mult mai multe hainute mici groase, dar cele de 6 luni trebuie sa fie subtirele. Un bebe nascut vara are nevoie de cateva camasute, cateva body-uri, sosetele, vreo 3 perechi de pantalonasi subtiri si vreo 3-4 salopetele si vreo 2 costumase mai grosute putin pentru eventuale zile mai reci in timpul verii sau pentru plecari la munte.
Altceva ce trebuie avut in vedere la hainutele pentru nou-nscuti e ca de regual cele pe care scrie pentru nou-nascuti, pentru o luna sunt adesea prea mici, mai ales pentru bebelusi nascuti peste 3,500 kg si ca raman foarte repede mici. De multe ori (cele facute in Romania) intra destul de mult la apa.
Patutul nu il consider deloc necesar, e mult mai bine cu bebe in pat, favorizeaza alaptarea si nici caruciorul, e mult mai bine cu port-bebe. In schimb prefer un leganus, ceva usor de mutat prin casa in care sa stea bebe alaturi de mami in bucatarie, baie, oriunde e nevoie. Ajuta la obtinerea de timp, adica poti manca, gati, poti face baie, in timp ce vorbesti cu bebelusul, legana un pic, chiar si cu piciorul, iar cand bebe doarme poti dormi. Mai tarziu, cand bebe sta in fundic e minunat tarcul si scaunul inalt.
Din toate produsele pentru mama, singurul care cred ca e necesar este sutienul de alaptat. Cand apare furia laptelui te ajuta foarte mult. Nici eu nu portam sutien, nici in timpul primei sarcini nu prea am purtat, doar vara cand se vedea prin bluza mai mult decat voiam eu sa arat, dar dupa ce am nascut primul copil si am luat cunostinta cu furia laptelui, cu sanii infundati, etc, credeti-ma ca purtam sutienul si noaptea, ma usura. Eu puneam tampoane de vata infasurate in tifon in sutien pentru a retine scurgerea de lapte. Acum am vazut ca exista niste "nuci" de silicon care retin laptele... pe acelea le-as incerca.
Ca bibliografie obligatorie va recomand "Poti sa nu fi o mama perfecta" de Libby Purves (cred ca nua m gresit numele). IN rest exista o gramada de carti referitoare la cresterea copilului mic. Eu am folosit Dr. Spook.

Ultima oara a fost editat de Satina (2008-04-14 13:56:40)

Offline

 

#43 2008-04-14 14:21:38

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: lista lucruri bebe acasa

noi i-am luat leagan pt pana la 3 luni si pat pt de la 3 luni pana la 5 ani. nu as tine copilul cu mine in pat chiar daca mi-ar ususra alaptataul noaptea pt ca sotul meu are un job stresant si noaptea tresare si ma strange si imi da coate in somn...deci mai bine safe copilul decat sa doarma sotu pe jos smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-04-14 19:00:45

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: lista lucruri bebe acasa

lol E cam greu cu sotul... al meu a emigrat in sufragerie dupa primele 3 nopti. Si el are un serviciu stresant (de fapt avea 2 pe atunci + master) si nu mai era bun de nimic ziua dupa show-ul de noapte. Asa ca s-a retras strategic. big_smile Cand s-au mai linistit apele a revenit. Eu aveam pe atunci patut si la primul copil ma incapatanam sa il invat in patut, dar oboseala m-a convins sa il tin langa mine. Cand copilul a trecut de 4 luni si mi-a cazut prima data din patul mare (dar nu noaptea in somn), am mutat patul langa perete, am lipit patutul de patul mare, mai aveam un mic dulap pe o parte din latura ramasa libera. Asa ne-am baricadat in culcusul nostru ca sa nu mai pice bebelusii din pat. Aceasta a rams asezarea pana in ziua de azi. Asta-primavara am inlocuit patutul (loc de joaca pentru copii sau de depozitat rufele) cu un fel de noptiere care alcatuiesc obstacolul in calea caderii copiilor. Sotul... e in continuare in exil, dar il vizitez eu mereu ca sa-i alin singuratatea. wink

Offline

 

#45 2008-04-14 19:15:29

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: lista lucruri bebe acasa

rotfl f tare. am mai vazut aranjamente de astea cu ea cu copilul si el cu..telecomanda big_smile dar el vrea sa ma ajute si isi doreste sa se trezeasca si el sa alapteze, etc asa ca n-am sa ii iau aceasta placerte big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#46 2008-04-16 13:08:54

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: lista lucruri bebe acasa

Eh, socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa... In cazul nostru care eram f. tineri si aveam venituri mici pe atunci, nu prea mergea sa neglijeze serviciul si facultatea. Nu avea rost sa fim doi chiauni prin casa.
La capitolul alaptat... omul meu nu se pricepe la alaptarea naturala rotfl Pe mine m-a inzestrat Dumnezeu cu titi, asta e, eu sufar, eu ma bucur. Laptic muls si pus in biberon i-a dat si el de vreo cateva ori primului copil.
In privinta noptilor nedormite pentru copil, eu macar aveam speranta ca mai motai in timpul zilei si oricum nu imi cerea nimeni sa fiu fresh, sa gandesc, sa fac proiecte, sa predau studentilor... El nu statea cu telecomanda, dormea... cu perna in brate big_smile.
E atat de greu cand ai un copil cu colici, incat, sincer, nu e nevoie sa fie doi parinti nedormiti, chinuiti, nervosi. Nu am considerat deloc eficient sa sufere si celalat langa mine, doar pentru ca mie imi este foarte greu. Datoria lui era sa traga tare sa ne asigure cele necesare. Fiecare se straduia sa faca bine ceea ce era de datoria lui sa faca si daca ramanea loc intervenea si in domeniul celuilat.

Offline

 

#47 2008-04-16 13:15:41

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: lista lucruri bebe acasa

el isi ia concediu 2-3 luni tocmai ca sa alapteze asa ca big_smile o noapte eu o noapte el. daca omu vrea sa ma ajute doar nu l-oi trimite la nani impotriva vointei lui tongue


mami de minuni hjarta

Offline

 

#48 2008-04-16 13:52:53

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: lista lucruri bebe acasa

Ana...oi fi eu mai greu de cap...dar cum adica sa ala[pteze el....???adica tu nu ai de gand sa o alimentezi natural...ci sa te mulgi si sa-i dea el din biberon...sau????off...greu cu gandirea mea dupa 2 ore de parcari laterale si cu spatele....rotfl

Offline

 

#49 2008-04-16 13:56:23

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: lista lucruri bebe acasa

rotfl nu tongue eu sper sa am cu ce sa alaptez. cand zic de alaptat el ma refer la 9 seara eu, la 12 el, la 3 eu, la 6 el, etc cu biberonul. avem niste biberoane americane zici ca sunt titi big_smile cu alea se va descurca el cu laptele meu rotfl


mami de minuni hjarta

Offline

 

#50 2008-04-16 14:01:27

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: lista lucruri bebe acasa

si al meu vrea sa se ocupe de bebe, oricum de la 6 luni vrea sa ramana el in carenta cu bebele, ca eu oricum nu stiu sa gatesc si ce gatesc nu prea iasa de mancat, si mai si rade de mine ca daca ii dau la bebe sa manance ca si la pesti pe care ii uit mereu...iar eu ii raspund ca bebele plange...
sa vedem cum va fi!

Offline

 

#51 2008-04-16 14:34:42

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: lista lucruri bebe acasa

Pai nu prea e o afacere cu mulsul, e o mare pierdere de timp. Parerea mea e ca pe langa lipsa de confort in cazul in care e facut regulat afecteaza si sanii, adica ii face sa se lase.

Offline

 

#52 2008-04-16 14:41:21

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: lista lucruri bebe acasa

De mancare ma ocup eu mai ales ca imi doresc sa alaptez destul de mult timp ... ca pe baza lui pot eu sa fac stocuri de lapte ca nu pot sa am incredere ca se descurca. Dupa 5 luni poate sa il hraneasca .. iar dupa 1 an reununtam la biberoane si o sa fie mai usor cu diversificarea.
El poate sa se joace cu el sau sa ii faca baie .. sunt destule de facut .. ii gasesc de lucru smile

Offline

 

#53 2008-10-09 14:52:56

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: lista lucruri bebe acasa

fetele de unde cumpar si eu o lampita de veghe?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#54 2008-10-09 16:22:18

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: lista lucruri bebe acasa

lampi de veghe gasesti si in ikea, praktiker  smile

Offline

 

#55 2008-10-09 16:24:23

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: lista lucruri bebe acasa

rh a scris:

lampi de veghe gasesti si in ikea, praktiker  smile

aha, e bine de stiut.
si eu vreau una.
mereu cand ma culc e bezna in casa si uneori mi se pare chiar prea apasatoare bezna.

:k?ra:   puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#56 2008-10-09 16:26:45

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: lista lucruri bebe acasa

samy si alea din ikea chiar is faine. am mai vazut f faine dar si f scumpe la mobexpert


mami de minuni hjarta

Offline

 

#57 2008-11-28 11:40:50

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: lista lucruri bebe acasa

mamicutzelor, s-a discutat la un moment dat pe careva topic dar aici nu am gasit, legat de un sapun de bebe fff bun care nu se gaseste peste tot decat eventual la farmacii, stiti oare despre care ar fi vorba? mersi mult...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.