homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Marvelon si Desorelle-2


#20 2008-05-15 15:35:53

mihaela03
New member
Inregistrat: 2008-05-15
Mesaje: 64

Re: Marvelon si Desorelle

Andreea86 a scris:

Am luat 4 folii de Desorelle si de la inceput am inceput sa am cosuri de la ele (destule, avand in vedere ca eu pana acum nu am avut niciodata cosuri...nici macar la 15-16 ani...), m-am ingrasat in jur de vreo 5-6kg in astea 4 luni...si am hotarat sa le schimb. m-am dus la planning, i-am zis toate astea si doctorita mi-a dat Marvelon 28. Toate bune si frumoase, de abia asteptam sa termin folia asta de desorelle ca sa scap de ele...si acum aflu ca de fapt au aceleasi concentratii de hormoni...ca sunt identice doar ca sunt facute de firme diferite? yikes Cum a putut doctorita sa nu-mi zica? De ce sa-mi dea in continuare niste AC care nu-mi priesc? Nu va puteti imagina ce nervi am in momentul asta, pentru ca nu mai vreau sa mai iau inca o luna din aceleasi antibebe...deja am avut destule probleme cu ele ca sa mai iau inca 1 luna...de fapt 2...ca mi-a zis sa revin cand incep si a 2a folie de marvelon la ea sa vedem cum mi-a mers cu ele. Cum sa-mi mearga...daca sunt la fel ca desorelle? mad
Nu va puteti imagina cat de suparata sunt acum...si...de dezamagita de doctorita. Singura speranta ar fi sa nu fie chiar identice pastilele, sa fie vreo diferenta intre ele...desi am vazut ca eu exact aceleasi concentratii de hormoni. sad Un lucru e clar, daca sunt identice...eu una nu o sa mai incep foliile de Marvelon...prefer sa suport hemoragiile care le aveam inainte de antibebe... sad

In primul rand salut la toata lumea! In al doilea rand, Andreea86, te sfatuiesc sa schimbi nu doar marca de anticonceptionale (e limpede ca nu-ti face bine) , ci poate chiar metoda de contraceptie. Eu am luat Marvelon, apoi Desorelle timp de un an si doua/trei luni (la sfatul medicului, bineinteles!) si in timpul asta m/am ingrasat cam 10 kg (initial am crezut ca din cauza ca m-am lasat de fumat), mi/au aparut cosuri pe fata desi n/am avut nici in adolescenta cosuri, si, partea cea mai urata, m/am imbolnavit de boala de reflux gastroesofagian, pe care sunt sigura ca am facut/o pe baza hormonala, pentru ca nu mi-a trecut desi am facut tratament cu medicamente tari cam 3 luni. M-am vindecat ca prin minune dupa ce am ramas insarcinata, mi-au disparut toate simptomele, cosurile si cred ca n-o sa ma mai ating de pilule anticonceptionale cat traiesc.

Offline

 



#21 2008-05-15 16:20:07

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Marvelon si Desorelle

mihaela tin sa te contrazic pt.refluxul nu ac erau vinovate


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#22 2008-05-16 07:25:09

mihaela03
New member
Inregistrat: 2008-05-15
Mesaje: 64

Re: Marvelon si Desorelle

Cu tot respectul, sustineti o ideea doar de dragul de a dezinforma? In prospect scrie ca da reactii adverse in cazul aparatului gastro-intestinal: greata, voma, litiaza biliara, iar de aici pana la probleme cu stomacul (gastrite in principal) e doar un pas, in functie de sensibilitatea organismului. Mi se pare cel putin ciudata asocierea dintre gastrita si cosuri din alte cauze decat hormonale si faptul ca mi-au disparut simptomele de gastrita si cosurile din luna a patra de sarcina, adica exact din momentul in care placenta produce hormonii de sarcina, iar acum, in luna a opta de sarcina, aproape ca nu am deloc arsuri, desi sarcina in luna mare poate fi o cauza a bolii de reflux gastroesofagian.

Si daca nu erau vinovate anticonceptionalele pentru boala de reflux, de ce nu sunt singura care are probleme de genul asta? Din intamplare am gasit un topic chiar pe acest forum.

http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … pid=261655

Offline

 

#23 2008-05-16 07:29:05

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Marvelon si Desorelle

Mihaela nu cred ca cineva are vreo dorinta sau vreun castig din  "a dezinforma" aici. Crede-ma pe cuvant.

Offline

 

#24 2008-05-16 08:54:12

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Marvelon si Desorelle

mihaela nu tin sa dezinformez am citit destul de mult despre ac.nicaeri nu scrie ca poate sa duca la acest reflux.daca tu vrei sa crezi ca de la ac.ai gastrita si alte probleme asta e treaba ta.fiecare isi alege ce metoda contraceptiva doreste.poti sa ai greturi de la ele adevarat dar atunci mergi frumos la medic si le schimbi nu stai 10 ani cu greturile.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-05-16 12:36:37

mihaela03
New member
Inregistrat: 2008-05-15
Mesaje: 64

Re: Marvelon si Desorelle

Doar pentru ca nu scrie nicaieri despre anticonceptionale ca ar produce gastrita (adica nu scrie clar in prospect de gastrita) nu inseamna ca nu se poate, cata vreme pot afecta aparatul digestiv. Si oricum, cel mai bine stiu medicii, daca are sau nu influenta. Nu e ciudat sa te imbolnavesti de o boala catre care sa nu ai predispozitie, sa nu te regasesti la niciuna din cauze (alcool, fumat, sarcina, abuz de medicamente, mese neregulate etc), sa fie analizele ok, sa incerci sa iti schimbi un stil alimentar care e OK, si fara nici un rezultat, sa faci tratament cu medicamente fara nici un efect pe termen lung? Si sa-ti treaca toate astea la un moment dat, la fel cum au aparut, dupa ce s-a curatat organismul de acei hormoni sintetici?

Mie nici prin cap nu mi-a trecut, cand am facut gastrita, ca ar fi de la anticonceptionale, nu m-am gandit sa le schimb, pentru ca aproape un an nu am avut probleme cu ele. Am renuntat la ele pentru ca vroiam sa raman insarcinata. Inca nu se pune problema sa folosesc din nou o metoda contraceptiva, dar sigur nu o sa aleg anticonceptionalele, pentru mine e prea riscant, nu mai vreau sa trec prin ce am trecut.

Offline

 

#26 2008-05-16 12:45:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Marvelon si Desorelle

mihaela03 a scris:

Cu tot respectul, sustineti o ideea doar de dragul de a dezinforma? In prospect scrie ca da reactii adverse in cazul aparatului gastro-intestinal: greata, voma, litiaza biliara, iar de aici pana la probleme cu stomacul (gastrite in principal) e doar un pas, in functie de sensibilitatea organismului. Mi se pare cel putin ciudata asocierea dintre gastrita si cosuri din alte cauze decat hormonale si faptul ca mi-au disparut simptomele de gastrita si cosurile din luna a patra de sarcina, adica exact din momentul in care placenta produce hormonii de sarcina, iar acum, in luna a opta de sarcina, aproape ca nu am deloc arsuri, desi sarcina in luna mare poate fi o cauza a bolii de reflux gastroesofagian.

Si daca nu erau vinovate anticonceptionalele pentru boala de reflux, de ce nu sunt singura care are probleme de genul asta? Din intamplare am gasit un topic chiar pe acest forum.

http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … pid=261655

greata si voma pot aparea sub anticonceptionale prin acelasi mecanism prin care apar si in primele 3 luni de sarcina...deci nu vorbim de boala ci de simptome...
nimeni nu dezinformeaza...iar in prospect apar scrise reactii adverse care apar mai mult decit foarte rar, daca boala de reflux ar putea fi determinata de pastile, ar scrie in prospect!
placenta produce hormonii de sarcina de la 5-6 saptamini de sarcina(aprox)...ca aceia pozitiveaza testul de sarcina!!!
in plus...gastrita in sine comporta o discutie foarte ampla....la fel si cauzele ei


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#27 2008-06-02 15:34:53

florina_28
Membru
Inregistrat: 2008-04-19
Mesaje: 4

Re: Marvelon si Desorelle

vreu sa va intreb si eu ceva: marvelonul are interactiuni cu pastilele ptr memorie?                    ( memoplus)

Offline

 

#28 2008-06-02 15:37:39

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Marvelon si Desorelle

nu


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#29 2008-06-02 15:38:08

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Marvelon si Desorelle

nu


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#30 2008-06-19 13:59:21

Carmeen
Full member
Inregistrat: 2007-10-13
Mesaje: 144

Re: Marvelon si Desorelle

Eu mi`am schimbat ziua in care luam anti`c... de obicei ultima pastila o luam lunea...acum am luat ultima pastila joia....cand incep din nou sa iau???
In aceea pauza suntem protejate???...eu i`au marvelon21

Ultima oara a fost editat de Carmeen (2008-06-19 14:24:21)

Offline

 

#31 2008-06-19 14:01:01

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Marvelon si Desorelle

sa inteleg ca tu nu ai luat luna asta 21 de pastile?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#32 2008-06-19 14:29:44

Carmeen
Full member
Inregistrat: 2007-10-13
Mesaje: 144

Re: Marvelon si Desorelle

pai mi`am terminat folia cu 21...care se termina luni...lunea trecuta am terminat...si ca s`a schimb ziua...am mai luat in continuare pana joi...si de joi  nu am mai luat...si mi'a venit menstruatia acum lunea..

Offline

 

#33 2008-06-19 14:30:24

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Marvelon si Desorelle

esti ok smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#34 2008-06-19 14:33:27

Carmeen
Full member
Inregistrat: 2007-10-13
Mesaje: 144

Re: Marvelon si Desorelle

deci daca nu am mai luat pastile de joi... incep sa i`au de vineri nu?

Offline

 

#35 2008-06-19 14:34:36

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Marvelon si Desorelle

daca ultima pastila a fost luata joi.o noua folie o incepi intr-o vineri


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#36 2008-06-19 14:37:34

Carmeen
Full member
Inregistrat: 2007-10-13
Mesaje: 144

Re: Marvelon si Desorelle

asha wink ...mersi mult big_smile

Offline

 

#37 2008-07-03 20:51:00

Mady24
Membru
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 3

Re: Marvelon si Desorelle

Buna. Eu iau Marvelo28. Am luat 4 luni, am facut pauza 2 luni si acum am inceput sa iau din nou (deja a doua luna). Am dureri in partea dreapta, in zona ficatului. Poate fi din cauza pastilelor?? Sa le mai iau?? Multumesc.

Offline

 

#38 2008-07-03 23:05:51

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Marvelon si Desorelle

ai facut analize pt pilule in ultimul an?...teoretic nu e de la ele...dar daca ai probleme cu ficatul si nu ai luat un hepatoprotector s ar putea sa fie probleme...pe de alta parte nici nu e sigur ca e ficatul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.