homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum sa iau folia de pilule


#1 2008-04-11 23:30:13

made
New member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 23

cum sa iau folia de pilule

luna trecuta nu ma luat anticonceptionalele si acu mi-a venit menstruatia,asta este deja a doua zi,cand trebuyie sa incep noua folie.multumesc

Offline

 



#2 2008-04-12 00:43:34

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: cum sa iau folia de pilule

eu nu inteleg. tu o luna iei ac si alta ba? daca aveai de gand sa faci pauza, ca eu una asa inteleg din postul tau, ca ai facut pauza de o luna, ar fi indicat sa o faci de 3 luni, nu de o luna...
daca vroiai sa iei ac incepand cu aceasta luna, in mod normal trebuia sa fi luat prima pilula in prima zi a menstrei... ma gandesc ca daca o iei acum din a 2, 3a zi, va trebui sa inghiti cele 7 pilule pt protectie impotriva sarcinii.


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

#3 2008-04-12 00:48:23

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: cum sa iau folia de pilule

poate sa faca pauza si de o luna nu e neaparat 3 luni. de fapt nici nu e nevoie sa faci pauza daca iei ac de mai mult timp. asta e alegerea fiecaruia sonne smile
poti sa incepi azi sau maine cum a zis si sonne doar ca trebuie sa te protejezi suplimentar 7 zile

SonneAle a scris:

ma gandesc ca daca o iei acum din a 2, 3a zi, va trebui sa inghiti cele 7 pilule pt protectie impotriva sarcinii.

voia sa zica sa te protejezi suplimentar 7 zile.

Ultima oara a fost editat de Chocolate22 (2008-04-12 00:49:23)


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#4 2008-04-12 00:51:45

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: cum sa iau folia de pilule

choco, eu stiu de la doc ca o pauza nu-si are rostul atata vreme cat nu exista un motiv intemeiat pt intreruperea tratamentului cu ac. am zis 3 luni deoarece 3 luni ii ia organismului sa se acomodeze cu si/ sau fara ac. daca ea ia ac o luna si alta ba, isi da peste cap organismul, nu e bine... noah, daca stiu gresit, astept sa fiu corectata tongue


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

#5 2008-04-12 00:55:01

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: cum sa iau folia de pilule

Chocolate22 a scris:

voia sa zica sa te protejezi suplimentar 7 zile.

da da smile ma gandeam ca in alea 7 zile trebuie sa se fereasca de un contact neprotejat tongue


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-04-12 00:57:23

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: cum sa iau folia de pilule

intradevar pauza nu-si are rostul daca nu exista probleme medicale sau eu stiu ... dar fiecare face ce vrea si daca vrea sa faca pauza nu e problema. nu ai gresit cand ai zis 3 luni, dar stiu ca de obicei doctorii recomanda o luna de pauza la un an de ac. acuma nu stiu o sa vedem ce zic fetele maine.

eu te-am corectat doar la faza cu protectia. tongue citeste din nou ultimul rand postat de tine smile

acu editeaza mesajele rotfl

Ultima oara a fost editat de Chocolate22 (2008-04-12 00:58:40)


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#7 2008-04-12 01:17:15

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: cum sa iau folia de pilule

ti-ar sta bine pe post de moderator lol  noah, ca imi dau warn singura pt postare consecutiva de msg lol
da, stiu ce am zis in primul post si am explicat ulterior ce am avut in vedere.
deci, made, daca ai hotarat sa iei ac incepand cu zilele astea, vei avea nevoie sa te protejezi suplimentar pana la inghitirea a 7 pilule pt a fi protejata impotriva sarcinii. daca ai fi luat ac inca din prima zi a menstrei, nu ar mai fi fost nevoie sa astepti sa inghiti cele 7 pilule.
choco, mie intocmai cum am scris mai sus mi s-a zis, fara pauza nici dupa un an, nici dupa 2, ci cand o fi, si asta pt ca iti doresti un bebe sau pur si simplu renunti la aceasta metoda contraceptiva.   nu ai de ce sa faci pauza de o luna dupa un an de administrare ac.
am citit si ultimul rand postat de mine. ce nu e oke? ca nu vreau sa-i zic fetei tampenii..
am zis ca astept sa fiu corectata daca e cazul smile

Ultima oara a fost editat de SonneAle (2008-04-12 01:20:36)


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

#8 2008-04-12 01:38:49

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: cum sa iau folia de pilule

nu-mi trebe post de moderator eu doar ti-am zis ca sa nu iei warn maine cand intra moderatoarele. nu ma intereseaza pe mine functiile inalte ( nu mi-ar sta rau pe post de moderatoare nocturna rotfl )

sonne sunt medici care recomanda pauza de o luna asta nu inseamna ca am zis ca toti fac asta. eu personal nu vad necesara pauza decat daca vrei sa faci un bebe (atunci le opresti mai mult timp) sau daca apar probleme medicale ... mai stiu eu ce.
nu i-ai zis fetei tampenii doar ca de oboseala nu te-ai exprimat bine . te-am corectat cand te-am citat in 1 meu post si ai modificat si tu dup'aia (stai linistita ca nu te bag la scoala de corectie rotfl )


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#9 2008-09-19 20:40:46

Alina7
Full member
Inregistrat: 2007-01-17
Mesaje: 142

Re: cum sa iau folia de pilule

am si eu o intrebare..
azi am fost la planning sa mi se recomande niste AC
si mi s-a dat LAURINA care are 21 de pastilute.

am prins`o p "doctorita" aceea p picior de plecare si nu am putut sa ma lamuresc foarte bine in ceea ce priveste modul de administrare.

din prima zi de menstra o sa incep folia si o sa iau cate o pastiluta in fiecare zi ..
din ce am mai citit pe aici am vazut ceva despre pauza de 7 zile?

ce inseamna mai exact pauza asta?adica nu o sa inghit nici o pastila timp de 7 zile?
si cand se face?


Can you hear my thoughts?hjartahjarta

Offline

 

#10 2008-09-19 22:36:20

gherlinde
New member
Inregistrat: 2008-01-12
Mesaje: 87

Re: cum sa iau folia de pilule

termini cele 21 de pastile si 7 zile faci pauza ,in acea pauza o sa iti vina menstra.dupa care incepi o folie noua si tot asa.eu de exemplu termin folia joi si incep una noua vinerea urmatoare.atentie la antibiotice la ceaiul de sunatoare ,la sucul de grefe si la diaree toate astea pot scade efectul anticonceptionalelor

Offline

 

#11 2008-09-19 22:44:16

Alina7
Full member
Inregistrat: 2007-01-17
Mesaje: 142

Re: cum sa iau folia de pilule

mersi mult gherlinde.
in legatura cu factorii m-am pus la curent smile
tot Laurina iei si tu? ai luat in greutate?


Can you hear my thoughts?hjartahjarta

Offline

 

#12 2008-09-19 23:10:50

gherlinde
New member
Inregistrat: 2008-01-12
Mesaje: 87

Re: cum sa iau folia de pilule

nu,eu i-au yasmin ,pai am mai pus un pic la burtica dar nu cred ca e neaparat de la pastile

Offline

 

#13 2008-09-20 00:16:46

Alina7
Full member
Inregistrat: 2007-01-17
Mesaje: 142

Re: cum sa iau folia de pilule

aha...
pai o sa fiu atenta si eu sa nu mananc prea mult ca nu vreau sa se puna nimic..
vreau sa mai dau jos wink)


Can you hear my thoughts?hjartahjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.