homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-94


#1768 2009-11-16 21:05:13

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... n am reusit sa mai termin de scris aseara , Vali ... iti transmit acum ca ... dupa ce se incheie cele 40 de zile , poti da oriunde in tara , la ce minastiri vrei tu , alte 40 de sf liturghii ... asa dai mereu pina la un an .. sa nu intrerupi sa dai .. exemplu la Minastirea Radu voda [la piata unirii ] , la Minastirea Cernica ... eu personal am sa l port mereu in suflet si cite zile voi avea il voi purta in rugaciuni ... sa lupti ... regret ca nu am facut mai mult pentru el .. trebuia sa l mai pisalogesc seara , noaptea ca sa mi raspunda ... dar am vazut ca l plictisesc ... era o diferenta de virsta intre noi ... ma simteam batrina si sa nu l deranjez... Doamne , sa nu uiti de el ... Doamne , sa l ierti ...te rog ... el stia ca oamenii sunt adesea neintelegatori , irationali si egoisti ... si el ii ierta , oricum .Stia ca daca esti bun , oamenii te pot acuza de egoism si intentii ascunse ... el spunea mereu ... fii bun, omule oricum . I mi spunea ... si spunea noua tuturor ... poti cistiga prieteni falsi si dusmani adevarati dar cauta succesul mereu si oricum. El era cinstit si sincer [asa l am simtit si asa imi spunea .. esti un om deosebit .. trage de viata , iris - ioana ... de ce nu ai vrut , Armand sa mai tragi si tu ... de ce ... oricum gindul meu era si la tine .. daca stiam ce faci atunci .. ma rugam sa te opreasca Dumnezeu ... dar spuneam lumii cit lupti si ce om esti ..] isi implinise viata avind o familie ce mult si o doresc , isi gasise linistea si fericirea ... oamenii au fost gelosi pe el .. dar el era fericit oricum .. asa cum era acum ...el facea bine si scria cu toata trairea lui interioara desi oamenii poate miine uitau ... el facea bine si scria bine tuturor... ca sa fie bine lumii intregi ...si dadea lumiitot ce avea el mai bun ... sufleul lui cald si iubitor... facea bine oricum.. la urma urmei tot ceea ce ai facut ... a fost intre tine si Dumnezeu ... nu a fos niciodata intre tine si lume , oricum ! ... oricum , eu te port in suflet si spun iar ... Dumnezeu sa te ocroteasca in pace ! .. iti respect decizia desi as fi vrut sa fie altfel , oricum , multumesc ca te am cunoscut suflete ! Promit ca voi veni la mormintul tau ... dar trebuie sa incep iar a invata sa merg in picioare si asta dupa 3 luni ... este ok ..in primavara sau vara voi ajunge in Ghencea ... vreau sa vin sa pun un trandafir alb , simbolul unui suflet chinuit de cumplita boala ! [ am scris eu iris 2307 = ioana , precizez ca aici a mai aparut cineva  iris 2 ] rugaciune

Ultima oara a fost editat de iris.23.07. (2009-11-16 21:29:41)

Offline

 



#1769 2009-11-16 21:40:46

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

Topicul va ramane deschis ..... din respect fata de voi , voua care va pasat de el cum poate nu le-a pasat unor persoane mult mai apropiate (iris stie de cine vorbesc si alte persoane la fel pentru ca el le-a povestit durerea lui), sa nu ma intelegeti gresit a avut multi prieteni care l-au ajutat fiecare cum a putut  , l-au sustinut si incurajat pana in ultima clipa dar nu pot sa nu ma gandesc ca daca s-ar fi facut mai mult poate ca nu se ajungea aici ....

respectul este al nostru pentru tine

Offline

 

#1770 2009-11-16 22:03:47

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... inainte sa plec de aici , Vali vreau sa ti multumesc pentru momentele cind tu mi ai raspuns in locul lui ... sunt alaturi de tine si de fetite ... sa nu inchizi topicul ... venim aici mereu si te sprijinim si pe tine .... te respect ! [ iti voi trimite un nr . de telefon pe mail privat ... vreau sa tin legatura cu tine .. sa mi dai detalii cind voi ajunge la mormintul lui ..] .... sa ai grija de tine si fetite !

Offline

 

#1771 2009-11-17 00:47:40

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace...grater
e prima data cand plang pt cineva pe care nu l-am cunoscut niciodata...nici n-am vb cu el...doar i-am citit problemele
... f trist grater


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#1772 2009-11-17 10:59:16

Grasu73
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 36

Re: Din nou...CANCER!

Cand deschid Yahoo-ul si vad ca primul din lista nu mai are poza aia draguta cu fetitele cu ochelari de soare si cu manutele in sus si cand stiu ca se apropie sarbatorile si ziua lor si DUMI nu mai e plang ca un copil , strang in brate puiul meu care este cu 3 luni mai mare si ma rog sa creasca toate mari si sanatoase .
Azi ti-am mai aprins o lumanare si m-am rugat pentru tine DUMI dragul meu PRIETEN
Dorel

Ultima oara a fost editat de Grasu73 (2009-11-17 11:11:10)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1773 2009-11-17 11:41:47

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

o luna de zile de cand Armand/Alin..nu mai este...
iti simtim lipsa Armand....

Vali,multa putere si de cate ori poti sau vrei,te rugam sa ne dai vesti despre voi,daca se poate.Avem tot respectul si multumim ca acest topic ramane deschis.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#1774 2009-11-17 13:23:46

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

multumesc mult moderatorilor pentru stergerea celor 2 mesaje
am sa pun poze dar nu acum, inca nu ma pot uita la el....

Offline

 

#1775 2009-11-17 13:28:06

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Din nou...CANCER!

multa putere sa va dea Dumnezeu, Vali, tie si familiei, pentru a putea merge mai departe

Offline

 

#1776 2009-11-17 13:28:40

condor
New member
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 14

Re: Din nou...CANCER!

Vali,draga mea draga,haide sa ridicam fruntea si sa-i multumim pentru tot ce a fost este si va fi Armand.A trecut prin vietile noastre ca o adiere de vant,ca o raza de lumina,lasandu-ne pentru totdeauna acel parfum inefabil si misterios al devenirii lui ca Om.Am calatorit cu el,in acest rastimp,in locurile tainice si sfinte ale neamului si strabunilor nostri(calatorie pe care as fi vrut sa o facem impreuna,cand v-ati intors de la Viena)..Armand s-a intors acasa si ...e bine.
Haideti,de dragul lui,sa ascultam ploaia si vantul,cantecul universului nepatruns,sa privim luna,zapada de pe creste,involburarea marii si mai ales lumina din ochii copiilor nostri....Armand e bine.Deschideti-va inima dincolo de barierele omenesti si Armand va va zambi,luminos puternic si iubitor,vei simti Vali,imbratisarea calda si ocrotitoare a sufletului tau pereche,mantia ocrotitoare a iubirii lui pentru voi ,gingasele si nepretuitele lui flori.
Iar tu,floare de colt,puternica si neclintita ca o floare de colt ce a stat in calea furtunilor aparandu-ti iubirea,vei inflori in lumina iubirii puilor vostri si vei ramane mereu aceea minunata floare de colt...puternica si neasemuita lor mama.
Cresteti si infloriti voi copilelor,flori neprihanite ale iubirii lor,flori de cant si nemurire,flori de vis si de poveste...tatal vostru vegheaza deja.
Ne vom vedea curand,am avut multe de facut in acest timp.

Valentina

Offline

 

#1777 2009-11-17 13:33:08

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

asta facem condor,ptr ca,chiar daca stiam...Armand ne-a invatat sa pretuim viata,sa ne oprim si sa ascultam vantul,sa mirosim florile si sa simtim si sa scoatem bunatatea din noi si sa o oferim neconditionat,fara sa cerem in schimb ceva.Ne-a invatat sa nu uitam sa fim OAMENI.
Armand a fost si este o lectie de viata ptr f multi,chiar daca nu l-am cunoscut.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#1778 2009-11-17 13:33:50

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Din nou...CANCER!

frumoase cuvinte... condor
si ai mare dreptate...si mie armand mi-a schimbat cu mult gandirea...m-a invatat sa apreciez micile bucurii pe care ni le ofera viata.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#1779 2009-11-17 15:43:02

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Nu stiu cat a suferiat Armand anul trecut pe vremea asta, insa stiu ca de sarbatori (Craciun) a fost foarte fericit...intra aici si povestea cum a petrecut cu fetitele, cum a venit Mosu si cum au sarbatorit cu coifulete....isi dorea atat de mult sa mai petreaca multe alte sarbatori la fel de frumoase... am crezut ca asa va fi, nu m-am gandit ca se va termina visul lui...era prea implinit parca...o sotie atat de devotata si doi copii...poate Dumnezeu a stiut de ce a avut gemeni...e bine pentru ele ca nu sunt singure, se au una pe alta si vor trece poate mult mai usor peste toate...Vali, iti doresc sa ai putere in continuare si nu te mai invinovati...ai facut tot ce ai putut tu...stiu ca poate zici: trebuia de prima oara sa fac asta, asa alta...dar asta e...nu ai avut de unde sa stii ce e mai bine...nimeni nu stie...si multumesc ca lasi topicul deschis...

Offline

 

#1780 2009-11-17 20:41:55

basu&nico
Membru
Inregistrat: 2009-11-17
Mesaje: 1

Re: Din nou...CANCER!

nu gasesc usor cuvinte. sa fie pentru vali, sa fie pt dumi, mai bine pentru amindoi. si la motru au fost multe lacrimi. familiei nu ia fost usor, nu au stiut multi. ultima data cind l-am lvazut pe dumi voia sa se joace cu catelul meu. acum nu se mai poate.... oare ce sa zic. nici macar nu am stiut.... cind m-am intilnit cu adi prin motru avea barba.... sotia mea a inceput sa plinga.... se intimplase ceva...pina la urma putem sa-l aducem inapoi? oare chiar nu se poate?  dumnezeu va face mai mult pentru el decit oamenii.  nici macar nu am donat singe. am fost bolnav.  cind l-am vazut pe adi primul gind a fost sa ma scuz. dar nu stiam ce se intimplase... cind vine adi acasa vom aprinde o luminare dar nimic nu  o sa-l inlocuiasca pe dumi. treziti-ma va rog daca dorm cumva si spuneti-mi ca visez urit. nu poate sa nu m ai fie aici... florin si nicoleta nu te vor uita niciodata.dumnezeu sa te odihneasca dumi si poate vreodata in viata ne vom intilnii si cu vali dar nu stiu daca cuvintele mai au rost....

Offline

 

#1781 2009-11-19 21:51:48

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

As vrea sa i dedic aceasta poezie ... vali , iti doresc putere sa infrunti aceasta perioada grea ...  Un lung tren ne pare viata Ne trezim in el mergind Fara sa ne dam seama Unde ne am suit si cind.Fericirile sunt halte Unde stam cite un minut , Pina sa ne dam seama Suna , pleaca , a trecut .Iar durerile sunt statii Lungi de nu se mai sfirsesc , Si in ciuda noastra parca Tot mai multe se ivesc .. Arzatori de nerabdare Inainte tot privim , Vrem sa ajungem tot mai iute La o gara ce o dorim...Ne trec zilele , trec anii Clipe sfinte si dureri , Asteptind hraniti de visuri Noi momente de placeri .Multi copii voiosi se urca Citi in drum n am intilnit Iar cate un batrin coboara Tristde forte istovit . Vine odata insa vremea Sa ne coborim si noi , Ce n am da atunci o clipa Sa ne intoarcem inapoi ! Caci pe cind privim in urma Plingem timpul ce a trecut , Suna gara vesniciei Am trait , dar n am stiut ... asa a fost dragul meu prieten , suflet generos si sensibil ... trist, de forte istovit ... nu ai mai rezist si ai vrut sa dai o lectie lumii intregi... stiu ca de acolo vei veghea fiintele dragi tie ! Dumnezeu sa te odihneasca in pace ! [ nu voi mai intra ... cineva mi a trimis mail privat ca ocup topicul .. nu cred ca am povestit amanunte de suferinta mea .. nu vreau mila acestor persoane ..scuze adio ... vali si eu as vrea sa am o copie a topicului lui alin armand ...multumesc anticipat ...]

Offline

 

#1782 2009-11-20 19:38:38

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Nici eu nu te voi uita Armand.

Iris nu trebuie sa fii suparata ca primesti rautate din partea acestor oameni (undeva le va veni si randul lor)...deschide tu un topic si intra acolo...suntem multi care ne gandim la tine si care te purtam in rugaciuni. Sau poate a vrut sa spuna ca asta e bine sa ramana topicul lui...nu stiu...insa nu mai fii suparata.

Offline

 

#1783 2009-11-20 19:49:11

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

iris,nu cred ca ai deranjat..si eu ma gandesc la fel ca si daria,probabil o fi zis ca este topicul lui Armand,insa si tu si toti au fost bineveniti aici.
sa stii ca si eu m-am gandit la tine mereu,chiar daca nu am scris,tu stii ca esti la fel,o persoana puternica.multa sanatate iti doresc...sper sa mai scrii..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#1784 2009-11-24 19:56:39

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Buna seara
Maine se implinesc 40 zile de cand Armand nu mai este aici cu noi , au trecut foarte greu....parca a trecut o vesnicie
Au inceput sa ma napadeasca amintirile, cum eram anul trecut pe vremea asta, cu cat optimism asteptam sarbatorile de iarna, sarbatori care nu au fost tocmai fericite pentru ca boala se dusese in plamani si ficat ....dar eram
impreuna si nu ma gandeam nici o clipa ca nu vom invinge aceasta boala crunta
Dar destinul nostru a fost asta..... si cum spunea si el "nu suntem singurii care trecem printr-o tragedie..."

Offline

 

#1785 2009-11-24 20:00:27

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Din nou...CANCER!

nu sunt cuvinte destule si nu vor fi niciodata.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#1786 2009-11-24 20:03:58

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

vali,imi pare nespus de rau ptr tot ce ti s-a intamplat...nu exista cuvinte...

insa imi pare bine ca iti faci timp si intri pe la noi si ptr asta iti multumesc.
Armand/Alin,a gasit aici multe prietene si sper sa gasesti si tu..
sa stii ca fara modestie,iti spun ca m-am gandit tot timpul la el si la voi.
..eu nu sunt in tara,dar in fiecare zi am aprins o lumanarica.
multa sanatate si putere,vali si te asteptam oricand cu vesti despre voi...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.