homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoare mamici :P-3


#39 2008-04-22 11:16:30

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

marcristina a scris:

mersi mult de incurajari, cu acidul folic nu sunt exact lamurita ca de ce sa iau numa pe la 2-3 luni cind altele iau deja de dinaintea sarcinii, no ma rog, sper sa stie el ce stie!! doamne ajuta la toata lumea sa fie ok!!! tu rh cind mergi la dr, miercuri parca nu? cum te simti? va pup pe toate!!

maricristina, eu sincer cred ca ai inteles gresit cu acidul folic. cum adica sa iei numai pe la 2-3 luni? :f?rv?nad:
eu am luat si inainte de sarcina vreo 3 luni si iau si acum..e singurul supliment care se ia, pna la altele care oricum se iau dupa luna a 4a...eu zic sa iei o pastiluta in fiecare zi..
ma bucur ca ti-au mai trecut din nelinisti..kram
acum stii ce ai de facut....voiosie si numai ganduri bune, da?smile


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 



#40 2008-04-22 11:17:23

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

Dr ti-o zis sa iei acid folic numai de pe la 2-3 luni??? Ala-i bine se ia inca de dinainte de a ramine insarcinata...eu in locul tau mi-as cumpara si as incepe sa iau. Eu ma duc la dr miine seara. Abia astept, nu mai am rabdare. Si ma trezesc tot mai devreme, azi la 5 grater Sper sa nu o tin asa toata sarcina...De simtit ma simt relativ bine, obosita, sini tensionati, dureri de burta mai rare smile Uneori greata, dar fara varsaturi deocamdata. Tu cum te simti?

Offline

 

#41 2008-04-22 11:34:24

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

samy a scris:

marcristina a scris:

mersi mult de incurajari, cu acidul folic nu sunt exact lamurita ca de ce sa iau numa pe la 2-3 luni cind altele iau deja de dinaintea sarcinii, no ma rog, sper sa stie el ce stie!! doamne ajuta la toata lumea sa fie ok!!! tu rh cind mergi la dr, miercuri parca nu? cum te simti? va pup pe toate!!

maricristina, eu sincer cred ca ai inteles gresit cu acidul folic. cum adica sa iei numai pe la 2-3 luni? :f?rv?nad:
eu am luat si inainte de sarcina vreo 3 luni si iau si acum..e singurul supliment care se ia, pna la altele care oricum se iau dupa luna a 4a...eu zic sa iei o pastiluta in fiecare zi..
ma bucur ca ti-au mai trecut din nelinisti..kram
acum stii ce ai de facut....voiosie si numai ganduri bune, da?smile

am inteles perfect ca expres am intrebat de mai multe ori doar nu is batuta in cap, a zis sa nu iau absolut nimica pina la sf lui mai cind mai merg o data la control, respectiv sa iau intre luna 2 si 3, pt ca la mine nu e cazul apoi nu stiu, am vrut sa vad daca mai exista cineva care a luat tot asa intre lunile 2 si 3...parca parintii nostri s-au imbuibat de pastile, nici vorba, si bine mersi aici suntem bine sanatoase.... no ma rog, vad io..deci probabil sunt cazuri si cazuri, a zis ca este suficient sa iau din a 10 sapt pina la sf lunii 3.

Offline

 

#42 2008-04-22 11:37:31

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

eu stiu ca daca incepi sa iei acidul folic numai in luna a 3a, degeaba il mai iei. el previne aparitia defetelor de tub neural parca, tub care se formeaza ca toate organele de altfel in primele saptamini de sarcina.

LE: daca stiu gresit, corectati-ma va rog, Ana, doctoressa si cine mai stie smile

Ultima oara a fost editat de rh (2008-04-22 11:43:30)

Offline

 

#43 2008-04-22 11:39:11

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

marcristina a scris:

samy a scris:

marcristina a scris:

mersi mult de incurajari, cu acidul folic nu sunt exact lamurita ca de ce sa iau numa pe la 2-3 luni cind altele iau deja de dinaintea sarcinii, no ma rog, sper sa stie el ce stie!! doamne ajuta la toata lumea sa fie ok!!! tu rh cind mergi la dr, miercuri parca nu? cum te simti? va pup pe toate!!

maricristina, eu sincer cred ca ai inteles gresit cu acidul folic. cum adica sa iei numai pe la 2-3 luni? :f?rv?nad:
eu am luat si inainte de sarcina vreo 3 luni si iau si acum..e singurul supliment care se ia, pna la altele care oricum se iau dupa luna a 4a...eu zic sa iei o pastiluta in fiecare zi..
ma bucur ca ti-au mai trecut din nelinisti..kram
acum stii ce ai de facut....voiosie si numai ganduri bune, da?smile

am inteles perfect ca expres am intrebat de mai multe ori doar nu is batuta in cap, a zis sa nu iau absolut nimica pina la sf lui mai cind mai merg o data la control, respectiv sa iau intre luna 2 si 3, pt ca la mine nu e cazul apoi nu stiu, am vrut sa vad daca mai exista cineva care a luat tot asa intre lunile 2 si 3...parca parintii nostri s-au imbuibat de pastile, nici vorba, si bine mersi aici suntem bine sanatoase.... no ma rog, vad io..deci probabil sunt cazuri si cazuri, a zis ca este suficient sa iau din a 10 sapt pina la sf lunii 3.

de departe nu esti batuta in cap...urata expresei...
eu doar ti-am spus parerea mea


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-04-22 11:45:16

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

acidul folic se ia 5 mg/zi inainte cu trei luni de sarcina si 3 luni din sarcina.

Offline

 

#45 2008-04-22 11:48:01

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

primele 3 luni din sarcina sau e ok si din sapt 10 de sarcina?

Offline

 

#46 2008-04-22 11:50:55

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

doza zilnica corecta de acid folic e de 0,400 miligrame(mg) sau 400 micrograme(mcg) de acid folic pe zi smile  pt femeile insarcinate, doza creste la 0,600 miligrame(mg) sau 600 micrograme(mcg) pe zi. Daca se ia mai mult nu-i nociv, surplusul se elimina natural smile

le1: stiu asta si de pe cutia mea de acid folic unde scrie doza zilnica recomandata si de pe http://www.vitamins-supplements.org/folic-acid.php "Dosage: 400 mcg per day for adults, 600 mcg per day for pregnant women, and 500 mcg for nursing women."

le2: "folic acid which can significantly reduce the risk of serious defects to the baby's brain and spinal cord (e.g. spina bifida) occurring in the first four weeks of pregnancy." dupa cum ziceam si mai devreme, citind toate astea, logica mea spune ca daca acidul folic se ia doar din sapt 10 de sarcina, se cam ia degeaba...

Ultima oara a fost editat de rh (2008-04-22 11:54:33)

Offline

 

#47 2008-04-22 12:02:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

zici corect rh, logica ta nu da gres...daca il iei din sapt 10 il cam iei degeaba
si eu stiu tot ca 5 mg/zi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#48 2008-04-22 12:09:05

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

ok mersi mult fetele

Offline

 

#49 2008-04-22 12:10:02

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

pe cutia mea scrie ca doza zilnica recomadata acid folic este de 0,4 mg. patilele mele de acid folic sint de 1mg, asadar o pastila de 1 mg acopera 250% din doza zilnica recomandata, scrie negru pe alb. peste tot pe unde am citit doza zilnica este de 0,4 mg pe zi in mod normal, iar la femeile insarcinate de 0,6 mg pe zi, nu de 5 mg. doctoressa, sper ca nu toti gresesc, inclusiv producatorii de medicamente, atit romani cit si straini, eu deja am inceput sa ma stresez ca as fi luat prea putin pina acum grater

Offline

 

#50 2008-04-22 12:13:40

marcristina
Full member
De la: cluj
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 221

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

de asta trebuie facut ce zice medicul care te consulta, eu asa zic, pareri sunt 100 si pastile de tot felul, eu asa fac, va pup si zi faina!

Offline

 

#51 2008-04-22 12:17:18

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

s-o mai discutat despre acidul folic, care-i unul si bun, inclusiv pe forum, iar parerea mea de atunci e aceeasi cu cea exprimata acum, 0,4 mg acid folic pe zi si e o parere intens studiata si cautata in mai multe surse. fie-mi cu iertare, nu de 5 mg pe zi smile http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 98#p322798   mesajul 23

le: doctorul mi-o spus la telefon doar sa iau acid folic. despre doza zilnica recomandata am citit inca de cind am inceput sa iau, in octombrie anul trecut. daca auzi peste tot ca acidul folic este imperios a fi luat in primele saptamini din sarcina, eu zic ca asta-i adevarul. dar fiecare face cum crede de cuviinta...doar la dozele zilnice recomandate sunt nelamuriri intotdeauna, din pricina miligramelor si microgramelor probabil.

Ultima oara a fost editat de rh (2008-04-22 12:22:32)

Offline

 

#52 2008-04-22 12:26:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

ACID FOLIC , drajeuri
acidum folicum


Compozitie: Drajeuri continand 5 mg acid folic.

Actiune terapeutica: Vitamina din complexul B, indispensabila pentru eritropoieza normala; corecteaza anemiile megaloblastice prin deficit de acid folic.

Indicatii terapeutice: Anemie macrocitara nutritionala, anemie macrocitara de sarcina, sprue, sindrom megaloblastic al copiilor mici.

Contraindicatii si reactii adverse: Folosit singur in anemia pernicioasa, provoaca raspuns hematopoietic, dar nu impiedica fenomenele degenerative spinale (este obligatorie asocierea cu ciancobalamina); utilizarea inadecvata poate intarzia stabilirea diagnosticului si instituirea tratamentului corect in anemiile megaloblastice. Administrarea per os poate fi rareori urmata de manifestari alergice care cedeaza la intreruprea tratamentului. Nu se administreaza la persoanele peste 60 de ani, la care ar putea stimula evolutia unui eventual proces neoplazic latent.

Interactiuni medicamentoase: Nu se asociaza cu sulfamide.

Mod de administrare: 5-30 mg/zi.

Forma de prezentare: 30 drajeuri.

Conditii de pastrare: A se feri de caldura, lumina si umiditate

.....asta e prospectul pe care il stiu eu


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#53 2008-04-22 12:32:55

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

sincer, in cazul asta, eu nu mai inteleg o iota. sint cu cutia de acid folic 1mg, supliment alimentar, in mina si pe ea scrie ce am zis eu mai sus si ce am gasit pe toate site-urile pe care le-am cotrobait pina acum, atit in romana cit si in engleza yikes
Acid Folic, cantitate/capsula 1 mg, 250% RDD/capsula, unde RDD  este doza zilnica recomandata :f?rv?nad:

le: iar pe prospectul meu scrie 1 pastila pe zi :f?rv?nad:

Ultima oara a fost editat de rh (2008-04-22 12:35:05)

Offline

 

#54 2008-04-22 12:40:16

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

eu nici nu mai imi bat capul....iau o singura pastiluta de 1 mg/ pe zi. asta e. pana in la sarcina am luat o patiluta de 5 mg/ zi ca delea se gaseau...acum am gasit de 1 mg...


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#55 2008-04-22 12:50:16

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

mie mi-a zis dr ca se ia 5*1 mg..d'astea noi

Offline

 

#56 2008-04-22 12:53:52

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

samy a scris:

eu nici nu mai imi bat capul....iau o singura pastiluta de 1 mg/ pe zi. asta e. pana in la sarcina am luat o patiluta de 5 mg/ zi ca delea se gaseau...acum am gasit de 1 mg...

asa iau si eu, de 1 mg una pe zi, si incerc din rasputeri sa nu-mi mai bat capul...ca altfel o luam pe ulei rau de tot...wink

Offline

 

#57 2008-04-22 14:34:11

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: discutii de tot felul intre viitoare mamici :P

mie acum mi se ingrasa parul acum f repede...la 2 zile trebuie spalat...si de mult ori nu mai pot ca mi-e asa somn, pana se usuca etc....nu st nici ce sampon sa mai folosec. ce spuneti, fetelor?smile


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.