homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Melleva 35-10


#172 2012-02-25 19:02:43

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: Melleva 35

Buna ziua, ma numesc Madalina si am 21 de ani. 
Problemele mele au inceput acum 5 ani. Aveam multe cosuri si dupa ce m-am chinuit mult timp pe la dermatologi, am ajuns sa fac o ecografie ovariana. Mi s-a spus ca am ovare polichistice si mi s-au recomandat anticonceptionalele Melleva 35.  Dupa aproximativ un an jumatate, am facut din nou ecografie si nu mai apareau chisturile, asa ca am decis sa intrerup anticonceptionalele. Le-am intrerupt si dupa 3 luni mi-au aparut din nou cosuri. Le-am reluat si iau de mai mult de 1 an, fara sa fi facut vreo pauza, dar tot nu sunt multumita de aspectul tenului meu, dupa un an de tratament mie inca mai imi apar cosuri.  Ce-i drept, nu la fel de multe ca inainte. M-am hotarat ca luna asta sa fac pauza, desi va spun sincer ca mi-e frica sa nu se agraveze problemele tenului.Este indicat sa fac pauza, sau nu??? Daca da, cand se fac pauzele acestea de fapt?? Am auzit tot felul de pareri si nu stiu ce sa mai cred... 

In luna decembrie am avut o alta problema. Dupa menstruatie, am avut un fel de scurgere maronie inca vreo 4 zile, insotita de dureri specifice menstrei, ba chiar aveam un disconfort putin mai mare. M-am gandit ca e spotting, dar am citit ca spottingul apare in primele 3 luni de la inceperea tratamentului cu anticonceptionale, asa ca m0-am dus la medic sa vad despre ce vorba.  Mi-a zis ca am anexita, ovarul stang era putin inflamat si mi-a facut analize pt chlamydia care au iesit negative .Mi-a dat niste pastilute si s-a rezolvat problema. Doar ca luna aceasta, dupa menstruatie, am avut aceeasi problema. O scurgere maronie inca vreo 3-4 zile de la menstruatie, doar ca de data asta fara dureri.  Nici nu stiu ce sa mai cred... Din pacate bugetul nu-mi permit sa ma duc in fiecare luna la doctor. Am crezut ca problema s-a rezolvat de atunci si acum nu stiu ce ar trebui sa fac..
Tot la controlul din iarna am stat un pic de vorba cu doamna doctor despre anticonceptionale si mi-a zis ca daca vreau sa le schimb pe acestea, care sunt cam tari, as putea sa incerc Karissa. Acum nu stiu ce sa fac..

Daca aveti recomandari pentru mine, sau vreun sfat, v-as fi tare recunoascatoare!
Va multumesc!

Ultima oara a fost editat de mada.elena (2012-02-25 19:10:06)

Offline

 



#173 2012-02-26 10:12:23

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Melleva 35

pauzele se fac daca ai probleme de sanatate, altfel fac mai mult rau, mai ales in cazul tau, cu ovare polichistice.
in momentul in care intrerupi anticonceptionalele, pe ovare vor aparea noi chisturi, de aia ai patit ce-ai patit cand "te-ai hotarat" ca esti vindecata si nu mai e cazul sa le iei.

spottingul repetat poate insemna ca melleva nu iti mai sunt potrivite, si ca ar fi cazul sa le schimbi.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#174 2012-02-28 17:19:43

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: Melleva 35

Multumesc pentru raspuns. Am citit multe pareri legate de aceste intreruperi. M-am hotarat sa nu le intrerup, voi lua in continuare melleva. Doctora mi-a recomandat, fara niciun fel de analize la sange, sa iau Karissa. Daca o sa mai problema cu spottingul, sau ce sunt acele scurgeri, o sa ma duc sa fac niste analize totusi, nu vreau sa le iau aiurea.

Offline

 

#175 2012-02-28 17:33:36

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Melleva 35

nu ai ce analize sa faci pt anticonceptionale.

iei un tip de anticonceptionale, si vezi daca ti se potrivesc; daca apar efecte negative, medicul mareste/scade doza de hormoni in functie de aceste efecte.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#176 2012-02-28 20:22:44

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: Melleva 35

ma gandeam ca trebuiesc facute niste investigatii macar, ca sa eviti kg in plus si alte efecte secundare. tocmai de aia mi s-a parut ciudat ca medicul imi recoamanda karissa fara niciun fel de analize. am zis ca n-am nimerit eu unde trebuie...

pana acum m-am inteles bine cu melleva, exceptand "spottingul" acela dupa mai bine de  2 ani de AC. daca se va mai repeta episodul, imi fac curaj sa le schimb.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2012-03-05 13:50:19

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: Melleva 35

este posibil ca aceste cosuri care-mi mai apar din cand in cand, sa fie din cauza ca melleva 35 nu sunt potrivite pentru mine?? le iau mai mult pt aspectul tenului, decat pt protectie si tot nu sunt multumita... le-as schimba doar daca as stii ca scap de tot de problema asta cu cosurile, dar presupun ca nimeni nu poate garanta asta... sad

Offline

 

#178 2012-03-06 12:38:52

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Melleva 35

cosurile mai degraba sunt din cauza ovarelor; melleva 35 fac totusi parte din categoria anticonceptionalelor tari, teoretic ar trebui sa rezolve problema.
la un dermatolog ai fost? poate ar fi ok sa iei si un tratament local.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#179 2012-03-06 15:16:21

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: Melleva 35

de vreo 4 ani tot merg la dermatologi si am aplicat de la cremele cele mai scumpe, pana la cele ieftine din plafar. am avut o perioada buna cu melleva 35, in care tenul a fost ok. acum de vreo 2 luni imi tot apar cosuri si ma gandesc ca poate trebuiesc schimbate anticonceptionalele, nici nu stiu ce sa mai fac. dar nu vad rostul, ar fi culmea sa-mi fie bine cu niste AC mai usoare..

Offline

 

#180 2012-03-07 08:37:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Melleva 35

mada.elena a scris:

de vreo 4 ani tot merg la dermatologi si am aplicat de la cremele cele mai scumpe, pana la cele ieftine din plafar. am avut o perioada buna cu melleva 35, in care tenul a fost ok. acum de vreo 2 luni imi tot apar cosuri si ma gandesc ca poate trebuiesc schimbate anticonceptionalele, nici nu stiu ce sa mai fac. dar nu vad rostul, ar fi culmea sa-mi fie bine cu niste AC mai usoare..

Nu exista anticonceptionale tari si anticonceptionale usoare!
Important e de stiut cauza pentru care iti apar cosurile. Daca de vina e SOPC(sindrom de ovar polichistic) si deci excesul de testosteron, solutia sta in produse de tipul melleva/diane si eventual Yasmin(daca nu e foarte serioasa treaba) asociat sau nu cu alte medicamente folosite pentru a trata aceasta afectiune
Pe de alta parte, karissa e un contraceptiv al carui progestativ are un usor efect testosteronic....pina cind nu stii sigur(in urma analizelor evident) ca nu ai deja un exces de testosteron, mai bine nu iei karissa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#181 2012-03-09 12:02:26

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: Melleva 35

Va multumesc pentru raspuns!

Offline

 

#182 2012-10-17 14:01:59

irina petrut
Membru
Inregistrat: 2012-10-17
Mesaje: 1

Re: Melleva 35

Buna ziua. si eu am chisturi polichistice si doctorul mi-a recomandat melleva 35,eu trebuie sa fac tratament 1 an de zile cu aceste medicamente pt ca nu am menstruatie regulat. dupa 5 luni abia acum mi-a venit si am inceput sa iau melleva din prima zi de ciclu 21 de zile si 7 pauza,(7 find perioada de menstruatie). doctorul mki-a zis ca nu te ingrasi de la ele doar ca iti creste pofta de mancare. cei de la farmacie mi-au zis ca nu e bine sa iau mult timp pt ca distrug ficatul.

Offline

 

#183 2012-10-17 19:18:35

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Melleva 35

da,distrug ficatul da nu inseamna ca il distrug atat de tare incat sa dai in hepatita sau sa mori smile ,cei de la farmacie ar trebui sa isi faca treaba si da pastile si nu sa isi dea cu parerea mai ales ca ai ovare polichistice

exista atatea hepatoprotectoare astfel incat sa nu iti afecteze atat de mult ficatul,insa daca iti faci analizele anual si ies bine nu ai absolut nici un motiv sa nu le iei


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#184 2013-03-12 12:11:58

Lulu93
New member
Inregistrat: 2013-03-12
Mesaje: 11

Re: Melleva 35

Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Astazi m-am decis sa incep si eu sa iau anticonceptionale. Tot astazi am "prins" si o raceala smile. Am fost la doctorita de familie pentru ambele chestii, pt raceala mi-a prescris niste medicamente pe care trebuie sa le administrez timp de 8 zile, printre care si antibioticul Cexyl, dupa care mi-a spus sa ma duc la un cabinet de planning familial pt anticonceptionale. Acolo, mi-a pus niste intrebari legate de menstruatie, daca am vreo boala, daca am probleme cu ficatul etc. si mi-a spus ca ar fi bine sa iau Melleva 35 pt. ca am si acnee, insa nu le pot administra mai mult de 6 luni, dupa care trebuie sa le schimb. Intrebarea mea e urmatoarea: daca menstruatia trebuie sa imi vina pe data de 16(sambata) +/- o zi (as dori sa iau pastila din prima zi de menstruatie, sa nu ma incurc apoi:) ), are vreun bai daca se suprapune cu tratamentul prescris de doctorita de familie?( Cexyl ). As dori un raspuns cat mai urgent, daca e posibil. Multumesc.

Offline

 

#185 2013-03-12 12:53:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Melleva 35

Singura problema e ca nu vei mai fi protejata din prima zi daca iei si antibiotic, ci va trebui sa te protejezi suplimentar pana termini antibioticul + 7 zile dupa

Offline

 

#186 2013-03-12 19:37:13

Lulu93
New member
Inregistrat: 2013-03-12
Mesaje: 11

Re: Melleva 35

Ok, dar anticonceptionalele le iau normal, nu? Si daca nu am contact sexual in perioada asta, nu mai e nevoie sa ma protejez suplimentar( prietenul o sa fie plecat cam pana in data de 29), ajung doar anticonceptionalele? Faza e ca e prima oara cand iau si nu vreau sa ma complic prea mult..

Offline

 

#187 2013-03-12 19:46:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Melleva 35

Da, le iei normal. Protejatul suplimentar se referea la sex, evident smile

Offline

 

#188 2013-04-18 15:24:54

ElenaD
New member
Inregistrat: 2012-08-04
Mesaje: 11

Re: Melleva 35

Buna ziua. Am si eu o intrebare : am inteles ca dupa 6 luni de luat Melleva 35 trebuie facuta o pauza de 1 luna...este adevarat? sau numai la recomandarea medicului?

Offline

 

#189 2013-04-18 19:36:33

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Melleva 35

pauza se face daca te hotarasti ca vrei bebe sau daca ai probleme de sanatate.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#190 2013-05-07 22:49:20

ElenaD
New member
Inregistrat: 2012-08-04
Mesaje: 11

Re: Melleva 35

Multumesc frumos !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.