homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Melleva 35-6


#96 2009-04-28 17:32:07

roxipoxi
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-12-04
Mesaje: 413

Re: Melleva 35

da stiu ca daca renunt, nu voi scapa, dar nu vreau sa se agraveze mai mult. eu mananc destul de echilibrat si fac si sport...si cu toate astea m-am pricopsit cu o celulita de toata frumusetea. le-am intrerupt, trebuia sa iau ieri prima pastila, dar nu am luat. sa vedem cum ma simt fara ele. eu am dureri f mari la menstruatie, asta era motivul pt care le luam...sper sa-mi fie bine big_smile


patfierbinte

Offline

 



#97 2009-04-29 09:04:38

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Melleva 35

Pentru dureri menstruale mari, poti lua si alte pastilute cu o concetratie mai mica de hormoni. Mergi la un cabinet de planning si adiscuta cu medicul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#98 2009-04-29 22:24:01

riona31
New member
Inregistrat: 2009-04-01
Mesaje: 7

Re: Melleva 35

Sunt la a 2a folie de Melleva, stiu ca e normal ca efectele adverse sa mai apara, dar in acest moment numai un efect este foarte pregnant si incep sa  nu mai suport. Imi este greata in continuu, plus stare de voma. Apare mai ales dupa c iau pastila..si dureaza cam pn a 2a zi dimineata, cand ma trezesc,..si ma mai ia dupa-amiaza. cam asa merge. Este normal? De vomitat, inca nu s-a intamplat, dar am starea asta care ma deranjeaza. De 3 zile stau cu lamaia la cap.  hmm

Offline

 

#99 2009-04-30 08:45:51

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Melleva 35

Este normal sa apara in primele trei luni aceasta senzatie. Poti incerca sa iei metroclopramid impotriva senzatiei de greata.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#100 2009-05-04 20:46:33

riona31
New member
Inregistrat: 2009-04-01
Mesaje: 7

Re: Melleva 35

Am inteles. Multumesc. smile Intre timp, mi-au mai trecut si ma simt mai bine.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-05-14 15:58:42

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: Melleva 35

acum o saptamana jumate am avut si eu in weekend cateva contacte sexuale, cu ejaculare in interior. iau anticonceptionale melleva, le luasem corect, doar ca inainte cu vreo 2 zile am avut un scaun moale cam la jumatate de ora dupa ce am luat pastila, si inca unul cam dupa vreo 16-18 ore.

teoretic, nu am de ce sa imi fac griji daca nu au fost mai mult de 4 scaune moi chiar daca primul a fost in primele 4 ore, nu?

stiu ca s-a discutat mult pe seama asta, dar sunt mai paranoica de felul meu, deoarece a fost prima data cand a ejaculat in mine. plus de asta, am inceput sa visez cum ca as fi insarcinata si m-a zapacit rau sad. deci ma scuzati si va rog sa-mi raspundeti din nou pt linistea mea pshica sad.

in ultimele zile ma simt f slabita. dupa ce am urcat 2 etaje, am simtit ca ametesc si am inceput sa ma sprijin de pereti. sau daca merg mai mult pe jos, 20 de min, inceput sa transpir f tare si sa obosesc, de parca nu as mai avea energie.
totusi, de 10 zile (din a doua zi dupa ultimul contact) iau niste pastile pt slabit (super -slim). pe prospectul acela zice ca nu interactioneaza cu anticonceptionalele, doar sa fie luate la ore diferite (oricum iau la ora 8.30 si 22.30). de cand le iau, mananc f putin, uneri nu am timp sa manac decat dimineata si seara. consum mancaruri f usoare, sau fructe, produse lactate ...

starile acestea pot sa fie de la o posibila sarcina sau datorita faptului ca nu am prea manancat in ultimele zile?

de 2 zile, am o secretie alba, lichida, care mi-a si lasat urme pe lenjerie. se poate datora unei infectii?


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#102 2009-05-14 16:41:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Melleva 35

Lunatica a scris:

acum o saptamana jumate am avut si eu in weekend cateva contacte sexuale, cu ejaculare in interior. iau anticonceptionale melleva, le luasem corect, doar ca inainte cu vreo 2 zile am avut un scaun moale cam la jumatate de ora dupa ce am luat pastila, si inca unul cam dupa vreo 16-18 ore.

teoretic, nu am de ce sa imi fac griji daca nu au fost mai mult de 4 scaune moi chiar daca primul a fost in primele 4 ore, nu?

stiu ca s-a discutat mult pe seama asta, dar sunt mai paranoica de felul meu, deoarece a fost prima data cand a ejaculat in mine. plus de asta, am inceput sa visez cum ca as fi insarcinata si m-a zapacit rau sad. deci ma scuzati si va rog sa-mi raspundeti din nou pt linistea mea pshica sad.

in ultimele zile ma simt f slabita. dupa ce am urcat 2 etaje, am simtit ca ametesc si am inceput sa ma sprijin de pereti. sau daca merg mai mult pe jos, 20 de min, inceput sa transpir f tare si sa obosesc, de parca nu as mai avea energie.
totusi, de 10 zile (din a doua zi dupa ultimul contact) iau niste pastile pt slabit (super -slim). pe prospectul acela zice ca nu interactioneaza cu anticonceptionalele, doar sa fie luate la ore diferite (oricum iau la ora 8.30 si 22.30). de cand le iau, mananc f putin, uneri nu am timp sa manac decat dimineata si seara. consum mancaruri f usoare, sau fructe, produse lactate ...

starile acestea pot sa fie de la o posibila sarcina sau datorita faptului ca nu am prea manancat in ultimele zile?

de 2 zile, am o secretie alba, lichida, care mi-a si lasat urme pe lenjerie. se poate datora unei infectii?

starile astea pe care le descrii sunt probabil datorate pastilelor de slabit si faptului ca nu maninci....
contraceptivele isi fac efectul, nu ai a iti face griji, despre sarcina nici nu poate fi vorba


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#103 2009-05-14 16:42:07

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Melleva 35

Nu ai de ce sa iti faci griji pentru o eventuala sarcina. Starile tale se datoreaza mai repede faptului ca nu ai mancat cum trebuie in ultimele zile. Ai grija cu pastilele astea. Sa nu cumva sa-ti faci mai mult rau decat bine. Secretia poata fi o dereglare a florei. Fa o analiza de secretie si mergi la un consult ginecologic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#104 2009-05-14 16:56:57

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: Melleva 35

ms mult pt raspunsuri

sunt in perioada de pauza acum. in general, menstra imi vine in ultima zi de pauza, sau chiar in prima zi in care trebuie sa reiau pastilele. ar trebui sa astept sa imi treaca sau pot face si inainte?

Ultima oara a fost editat de Lunatica (2009-05-14 16:57:33)


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#105 2009-05-14 17:15:28

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Melleva 35

poti face analiza atat timp cat nu esti la menstra

Offline

 

#106 2009-05-16 23:40:22

brun3tzik
New member
De la: Romania
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 37

Re: Melleva 35

Din cate stiu dintre plantele medicinale doar sunatoarea scade efectul AC, nu? Vreau sa incep sa beau ceai hepato-biliar ce contine: flori de galbenele, fenicul, coada calului, fructe de armurariu, turtita mare, coada soricelului si vreau sa stiu daca vreuna din plantele enumerate scade eficienta AC. Multumesc mult!  puss


In definitiv, nu anii din viata sunt cei care conteaza, ci viata din anii tai.

Offline

 

#107 2009-05-17 01:30:07

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: Melleva 35

brun3tzik a scris:

Din cate stiu dintre plantele medicinale doar sunatoarea scade efectul AC, nu? Vreau sa incep sa beau ceai hepato-biliar ce contine: flori de galbenele, fenicul, coada calului, fructe de armurariu, turtita mare, coada soricelului si vreau sa stiu daca vreuna din plantele enumerate scade eficienta AC. Multumesc mult!  puss

nu scade niciuna  wink


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#108 2009-05-17 12:39:44

brun3tzik
New member
De la: Romania
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 37

Re: Melleva 35

Multumesc mult pentru raspuns wink


In definitiv, nu anii din viata sunt cei care conteaza, ci viata din anii tai.

Offline

 

#109 2009-05-19 23:00:13

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: Melleva 35

sunt cam ingrijorata ...
timp de 5 luni de zile, de cand iau ac .. menstra nu tinea mai mult de 4 zile, si era slaba sau f slaba cantitativ ... luna asta, e f abundenta, chiar nu stiu dc (deja e a 4a zi azi) ...
stiti cumva vreo posibila cauza? sad


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#110 2009-05-20 08:51:12

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Melleva 35

In timpul administrarii de anticonceptionale cantitatea si calitatea menstrei se poate schimba. Nu esti cumva racita?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#111 2009-05-20 09:19:40

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: Melleva 35

nu sunt racita ... singurele schimbari care au avut loc sunt: ca la ultimele rel intime (acu 2-3 sapt) s-a terminat in mine, si ca am inceput sa iau niste pastile pt slabit (tot cam de 2-3 sapt) ... eu aveam si un chist mare (5 cm) care in febr a ajuns la jumate(2.5 cm), si ar trebui sa merg la control iar. sa se fi intamplat ceva cu chistul si din cauza asta sa fie asa de abundent?
cantitatea e de vreo 3 ori mai mare fata de lunile trecute  neutral si deja e a 5a zi ... si nu se mai opreste grater


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#112 2009-05-20 09:39:14

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Melleva 35

Acele pastile de slabit ce efecte secundare au? Eu zic deocamdata sa nu te impacientezi. O data cu inceprea noii folii va incepe sa se opreasca si sangerarea. Insa daca se repeta si in lunile urmatoare trebuie sa mergi la medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#113 2009-05-20 09:51:36

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: Melleva 35

ieri am luat prima pastiluta din noua folie ... sper sa fie bine sad ...
efectele de slabit au avut ca efecte secundare: sete exagerata (ajunsesem sa beau 5l de apa pe zi), scaderea poftei de mancare, uneori mi-a fost rau (mai rar .. de vreo 2-3 ori), si in vreo 2 zile, m-a durut putin burta timp de vreo ora (durere de parca mi-ar veni), scaderea orelor de somn (inainte dormeam cam 8-9 ore pe noapte, acum dorm doar 6, si ma trezesc zilnc la 6.30 -7 ... nu pt ca vreau sau sunt obligata, ci pt ca nu mai am somn). execeptand somnul, toate starile celelalte au disparut cam de o saptamana.
se poate datora si faptului ca putin sunt stresata (pre -sesiune) si ca tot weekendul am lucrat peste 15 ore zilnic? (am lucrat pt fac: am citit, conspectat, scris ... ) - menstra a venit sambata (in general venea lunea)
sper ca intelegi ce am scris, ca am pus cam multe paranteze cu informatii extra big_smile
ms pt raspunsuri si ajutor ...

Ultima oara a fost editat de Lunatica (2009-05-20 09:52:29)


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#114 2009-05-20 09:54:52

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Melleva 35

Menstra se va diminua de la o zi la alta. Insa, repet, daca se repeta si luna urmatoare ar fi bine sa consulti un medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.