homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-142


#2680 2016-03-31 12:16:12

daenarys
Vizitator

Re: HPV

Cu placere puss

 



#2681 2016-04-01 01:02:21

JosephineTim
New member
Inregistrat: 2015-09-01
Mesaje: 34

Re: HPV

Eu am gasit analiza pe site la synevo, si eu stiam ca nu se face dar aparent unele clinici o fac. Stiu ca e nevoie de cateva luni, dar m-ar interesa cate, pe un site am gasit ca perioada de incubatie e intre 2 si 8 luni, adica astepti 8 luni pentru un rezultat concludent, ceea ce e destul de mult...

Offline

 

#2682 2016-04-01 07:54:04

daenarys
Vizitator

Re: HPV

Eu stiam 6 luni.avand in vedere ca e o analiza importanta si scumpa,cred ca e bine sa astepti si 8 luni.eu asa as face.

 

#2683 2016-04-01 19:08:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

Multumesc pentru răspuns,  Josephine.

Offline

 

#2684 2016-04-05 20:18:15

anasstasia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2016-04-04
Mesaje: 156

Re: HPV

Pentru fetele care se confrunta cu asa ceva, sa va spun povestea mea cu final fericit.
La varsta de 22 de ani mi-am inceput viata sexuala.
Binenteles, prietenul meu (pe care il am si acum), inainte fusese activ sexual. Citisem undeva, ca in momentul in care te culci cu cineva te culci cu toti partenerii pe care el/ea i-a avut. Trist!
In cca 2-3 ani am fost diagnosticata cu rana pe colul uterin. Dupa ce mi-am facut tone de curaj am inceput sa fac analizele inclusiv HPV si binenteles PAP. Rezultatul? Ambele tuplini care dau cancerul de col uterin le aveam (pe langa multe alte tuplini inclusiv papiloame si condiloame), iar PAP-ul avea grad 2.
Am trecut prin interventia ERAD care a fost foarte dureroasa si extrem de neplacuta si facuta pe viu, fara anestezie (am inteles ca asa trebuie facuta). Interventia a fost facuta la Sanador la doctorita mea de-o viata Dr. Popa Anca.  Aveam 26 de ani. 26 de ani....un copil. Dupa biopsie s-au identificat modificari celulare, practic cancer in stadiu incipient. Am avut o cadere nervoasa.
Trebuia sa astept 6 luni sa vedem daca se va face conizatie, sa se elimine chirurgical o portiune a colului. Dupa 6 luni totul a fost bine. Am refacut testele din 6 in 6 luni cca 2 ani de zile. Mi s-a spus ca voi sta mereu cu sabia deasupra capulu, ca trebuie sa vin mereu la control. Si am mers. Acum am 35 de ani. La ultima examinare ginecologica doctorita mea ii arata asistentei cat de frumos s-a vindecat zona, zici ca nici nu a existat cauterizarea.
Dupa 5 ani de la primul test HVP am repetat testul. Tulpinile care dau cancerul de col, papiloamele si condiloamele organismul le-a eliminat.
Acum sper sa pot aduce pe lume un copil.

Oricine se cofrunta cu aceasta problema sa stiti ca exista speranta. Fara doctor insa nu se poate. Au fost momente penibile in care se strangeau "sobor" de doctori sa se uite la colul meu cand eu eram in cea mai neplacuta postura pentru o femeie, insa daca nu treceam prin toate, mai mult ca sigur eu eram cea care pierdeam. Probabil viata...


Toti oamenii sunt trecatori insa nu toti trecatorii sunt oameni.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2685 2016-04-18 19:54:36

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: HPV

Buna! Nu stiu daca sa ma panicheze urmatorul rezultat de la colposcopie:

JSC: complet vizibila
tipuri de zona de transformare: 1
epiteliu scuamos originar: matur
aspecte colposcopice anormale: grad 1 (minor): epiteliu acetoalb subtire, margini neregulate
nepecific: test shiller +/-
localizare leziuni: in afara ZT, ora 12, 6
marime leziune: 25% suprafata col/ nr cadrane acoperite 2.

De asemenea testul HPV a iesit pozitiv pentru grupul de 12 tipuri cu risc inalt (fara 16 si 18).

In mai, doctorita m-a chemat pentru inlaturarea si curatarea zonei cu probleme (asa s-a exprimat).

Aceasta procedura se poate face cu cateva zile inainte de menstruatie? Se preia si proba de biopsie atunci? Exista riscul de reaparitie sau de cancer?
Stiu ca sunt multe intrebari, dar doctorita imi va raspunde abia in mai, si nu ma pot linisti pana atunci.

Offline

 

#2686 2016-04-18 19:59:59

anasstasia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2016-04-04
Mesaje: 156

Re: HPV

Iti raspund la ce stiu. Proba de biopsie se ia atunci. Intotdeauna exista riscul de aparitie/reaparitie cancer. Mi-e mi-a spus ca toata viata trebuie sa fiu extrem de atenta pentru ca este o zona cu risc permanent.

O sa fie bine! Orice ar fi, ai luat-o din timp si totul va fi bine!!!
Atunci eram distrusa in urma rezultatului biopsiei, iar acum ani de zile dupa sunt foarte bine si sunt insarcinata. Ai incredere!


Toti oamenii sunt trecatori insa nu toti trecatorii sunt oameni.

Offline

 

#2687 2016-04-20 20:53:53

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: HPV

Inlaturarea ranii ma va afecta pe viitor? In a face copii, de exemplu.

Offline

 

#2688 2016-04-20 20:59:14

anasstasia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2016-04-04
Mesaje: 156

Re: HPV

In postarea de mai sus am scris ca acum sunt insarcinata. Deci, nu se exclude o sarcina.


Toti oamenii sunt trecatori insa nu toti trecatorii sunt oameni.

Offline

 

#2689 2016-04-27 19:53:39

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04
Mesaje: 13

Re: HPV

In urma cu 2 luni , am avut rezultat ASCUS la pap , + infectie cu gardnerella si candida albicans din examenul de secretie .La examinare , inainte de a preleva proba pentru test , doctorita mea mi-a spus ca se vede usor inflamat colul uterin . Mi-a recomandat metronidazol la 12 ore , timp de 5 zile si ovule tergynan 3 luni , cate 10 zile / luna , spunandu-mi ca modificarile celulare , respectiv rezultatul ASCUS apare in astfel de infectii, ca mai intai trebuie sa scap de ele , sa repet pap peste 3 luni dupa ce termin tratamentul si daca voi avea acelasi rezultat va trebui sa fac tipaj HPV .

Din intamplare am citit pe net mai devreme despre negi , care apar in urma infectiei cu HPV prin contact direct cu pielea infectata si am corelat asta cu o formatiune pe care o are prietenul meu ( cu care am o relatie de aproape 3 ani ) in zona gatului . Nu stiu sigur daca este neg sau o alunita , are aspect alungit si este putin mai pigmentata decat restul pielii .

Stie cineva daca exista vreo legatura intre negii de pe piele si HPV corelat cu modificari la nivelul colului ? Din cate am citit eu era vorba despre negii genitali , cei care se transmit si pot afecta colul uterin , nu cei comuni de pe maini , gat , etc .
Sau este acelasi virus HPV ? Realizez ca exista o probabilitate foarte mare sa am HPV , si modificarile sa fie produse de virus si nu de infectii.
M-ar ajuta orice parere , sunt foarte speriata acum .

Offline

 

#2690 2016-04-27 20:27:48

anasstasia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2016-04-04
Mesaje: 156

Re: HPV

Nu ai de ce sa fii speriata, avand in vedere ca peste 70% din populatia lumii este infectata cu HPV. Da, ai toate sansele sa ai HPV. HPV are foarte multe tulpini, una dintre ele reprezentant papiloamele virale, acele asa zis alunite/excrescente ale pielii. Alta tulpina da verucile/negii genitali. Alte tulpini sunt considerare raspunzatoare pentru cancerul de col utern: tulpinile 16 si 18. Si tot asa....
In timp, HPV-ul poate fi eliminat singur de catre organism, in functie de imunitatea fiecaruia. Eu de ex. am scapat de tulpinile care genereaza cancerul de col uterin. Nu trebuie intrat in panica. Trebuie monitorizare atenta de-a lungul timpului astfel incat orice poate sa apara sa fie eliminat din start.


Toti oamenii sunt trecatori insa nu toti trecatorii sunt oameni.

Offline

 

#2691 2016-04-27 20:29:44

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04
Mesaje: 13

Re: HPV

Am inteles ! Iti multumesc mult !

Offline

 

#2692 2016-05-02 08:30:33

ralucad
New member
Inregistrat: 2010-03-09
Mesaje: 16

Re: HPV

Buna. Am o mare problema, din cauza infidelitatii fostului partener mi-au aparut acum 2 saptamani niste condiloame, Dr mi-a facut examen papanicolau si lama si mi-a aplicat Codyline.Mi-a spus ca am HPV si ca nu trebuie sa ma ingrijorez,  dar eu sunt foarte speriata,
Nu trebuia sa-mi fac test HPV?
La Papanicolau mi-a iesit
CI, celule superficiale, celule intermediare, granulocite neutrofile, candida, leptotrix si lactobacili Doderlein.
A zis ca am anexita si vaginita, mi-a dat antibiotice si gynofort.
Am terminat tratamentul dar tot am o scurgere si o mancarime ciudata,
Sunt din Timisoara, la ce doctor mi-ati recomanda sa merg?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Offline

 

#2693 2016-05-02 10:59:15

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: HPV

Hpv.ul cu condiloame e clar confirmat si de obicei e low risk,  deci cred ca de aceea nu te-a mai trimis sa faci testul


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#2694 2016-05-21 21:05:28

anasstasia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2016-04-04
Mesaje: 156

Re: HPV

ralucad a scris:

Buna. Am o mare problema, din cauza infidelitatii fostului partener mi-au aparut acum 2 saptamani niste condiloame, Dr mi-a facut examen papanicolau si lama si mi-a aplicat Codyline.Mi-a spus ca am HPV si ca nu trebuie sa ma ingrijorez,  dar eu sunt foarte speriata,
Nu trebuia sa-mi fac test HPV?
La Papanicolau mi-a iesit
CI, celule superficiale, celule intermediare, granulocite neutrofile, candida, leptotrix si lactobacili Doderlein.
A zis ca am anexita si vaginita, mi-a dat antibiotice si gynofort.
Am terminat tratamentul dar tot am o scurgere si o mancarime ciudata,
Sunt din Timisoara, la ce doctor mi-ati recomanda sa merg?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Eu te-as sfatui sa faci testare HPV. Intradevar, condiloameele reprezinta tulpini cu risc scazut, insa de obicei infectarea se face cu mult mai multe tulpini, nu cu una-doua. Eu la testarea initiala am avut vreo 30 de tulpini, printre care pe langa cele de risc scazut si cele de risc inalt.

AliceGg, eu stiu ca la momentul in care am facut cauterizarea nu am avut alternativa. Nu am avut tratament medicamentos sau ovule. Mi-a recomandat cauterizarea, am facut-o. Proba a fost dusa la biopsie si de acolo Dumnezeu cu mila. Eu te-as sfatui sa faci cauterizarea insa e bine sa mai ceri o opinie.


Toti oamenii sunt trecatori insa nu toti trecatorii sunt oameni.

Offline

 

#2695 2016-05-21 22:19:53

Sheri
Full member
Inregistrat: 2010-03-02
Mesaje: 176

Re: HPV

Buna, luni ar trebui sa merg sa imi recolteze pentru o genotipare HPV si un papanicolau, problema este ca tocmai m-am trezit cu o candida si inca nu am tratat-o pentru ca nu ar fi trecut 48 de ore intre sfarsitul tratamentului cu ovule si recoltare. Intrebarea mea este daca aceasta candida interfereaza si afecteaza cu ceva rezultatele de la genotipare si pap? Adica pot sa astept pana luni sa imi recolteze cu ea cu  tot sau ar fi mai indicat sa o tratez inainte de genotipare/pap?

Offline

 

#2696 2016-05-21 22:34:26

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

nu are cu ce sa afecteze, pentru ca proba de hpv se ia din endocol si oricum e examen de adn, nu microbian

Ultima oara a fost editat de jeannie (2016-05-21 22:36:12)

Offline

 

#2697 2016-05-21 22:37:08

Sheri
Full member
Inregistrat: 2010-03-02
Mesaje: 176

Re: HPV

Asta era si logica mea, insa am zis sa mai intreb totusi. Multumesc pt raspuns!

Offline

 

#2698 2016-05-21 22:40:35

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

cu placere! sanatate

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.