homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-73


#1369 2009-10-09 08:58:51

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: HPV

In Brasov sunt vreo 3 medici care fac colposcopie: Mircea Preda, doctorita Cristescu si inca una, de care nu-mi aduc aminte. Eu o sa fac la Eva, costa 160 ron. De obicei se face daca rana se mentine si dupa tratament, eu o sa-l preventiv, desi am pap II, si rana e micuta...

La Bioclinica se fac si analize de secretie? Am vazut ca parca au un cabinet si langa Cristadent, nu? smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#1370 2009-10-09 12:23:19

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

eu am facut colposcopia pentru ca d-na dr imi spunea ca colul arata foarte bine, si cautind informatii despre hpv am dat de colposcopii si am vazut una pe youtube postata de mexicani parca in programul lor national de prevenire a cancerului de col, si vazind respectivul caz m-am gindit ca poate sunt eroziuni care nu se vad cu ochiul liber. am discutat cu med de fam si ea mi-a recomandat medicul la care sa merg sa fac investigatia
ma simt mai linistita dupa colposcopie pt ca la mine nu era toata zona alba cind mi-a dat cu solutia de acid acetic cum am vazut in  filmuletul de pe youtube, ci erau doar zone micute , la fel si cind a dat cea de-a doua solutie una care se facea verde pe partea sanatoasa, in zona afectata intra si verdele destul de bine
medicul spunea ca arata ca si cum " s-ar vindeca" sau organismul ar lupta cu ceea ce s-a schimbat acolo

Offline

 

#1371 2009-10-09 15:03:07

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: HPV

ioana2709 a scris:

Ajutor!!
am fost azi la medic si mi-a descoperit 2 condiloame; prima reactie a fost sa izbucnesc in plans la gandul ca ar putea fi hpv; asa numitele condiloame se afla la intrarea in vagin. intrebarea mea este: cum sunt negii astia provocati de hpv? m-a pus sa-i ating si sunt cat varful unui ac, ca un fir de par ce da sa iasa din piele, m-am examinat acasa si nu se vad, cel putin eu nu ii vad; am facut tipaj HPV si astept rezultatul; mi-e foarte frica de hpv si sper sa nu fie vorba de asta, dr a zis ca pot fi si de alta natura; ce pot face? sunt sanse sa nu fie totusi vorba de hpv?

nu o fi de la firul de bar bubitele alea? s`o fi infectat. nu te gandi la ce e mai rau ca nu trebuie


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1372 2009-10-09 15:11:14

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

buna, ce parere aveti despre rezultatul la colposcopie:
FP: col uterin de aspect macroscopic  normal.
AA: jonctiune vizibila, mic ectropion de aspect polipoid, prezentand in suprafata un mozaic grosier ce tinde sa asceada in endocol, limita superioara fiind vizualizabila.
TL: zona cu contur net, iod negativa

Offline

 

#1373 2009-10-09 15:53:11

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

ruxanda_00 a scris:

buna, ce parere aveti despre rezultatul la colposcopie:
FP: col uterin de aspect macroscopic  normal.
AA: jonctiune vizibila, mic ectropion de aspect polipoid, prezentand in suprafata un mozaic grosier ce tinde sa asceada in endocol, limita superioara fiind vizualizabila.
TL: zona cu contur net, iod negativa

eu nu ma pricep, dar inca am imaginiile in cap de la colposcopia facuta de mine ieri si cea vazuta pe youtube
si ma gindesc ca medicul spunea ca aspectul sugereaza proces de vindecare,
tu ai reusit sa vezi ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1374 2009-10-09 17:43:50

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: HPV

blueeyes a scris:

In Brasov sunt vreo 3 medici care fac colposcopie: Mircea Preda, doctorita Cristescu si inca una, de care nu-mi aduc aminte. Eu o sa fac la Eva, costa 160 ron. De obicei se face daca rana se mentine si dupa tratament, eu o sa-l preventiv, desi am pap II, si rana e micuta...

La Bioclinica se fac si analize de secretie? Am vazut ca parca au un cabinet si langa Cristadent, nu? smile

da au langa Cristadent, asa rezolv repede le duc imediat ce ies de la medic;
de obicei primesc rezultatele in scurt timp acum nu stiu de ce dureaza, am fost miercuri sa reper cultura col si test micoplasme si nu am primit inca raspuns; nu mai am stare

Offline

 

#1375 2009-10-09 19:10:23

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: HPV

Eu stiu ca daca faci cultura dureaza mai mult, pentru ca anumiti germeni au nevoie de timp ca sa se dezvolte. Poate asta e cazul si la tine...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1376 2009-10-09 19:14:44

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

da, la mine a fost gata intr-o saptamana. Deci mai ai rabdare. Eu n-as avea incredere intr-un rezultat venit in 2 zile

Offline

 

#1377 2009-10-09 20:18:53

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: HPV

hello. am si eu o intrebare. doctora mi-a dat pt hpv, isoprinosine 5 pe zi timp de 2 sapt pe luna. nu este cam mult?sau e ok asa. timp de 3 luni tre sa fac tratamentul asta.

Offline

 

#1378 2009-10-09 20:21:04

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

e o doza-soc. Ti-a dat bine, stai linistita. Eu am luat dupa capul meu si nu a avut efect. Mai bine faci cum ti-a zis doctorul.

Offline

 

#1379 2009-10-09 22:02:30

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: HPV

ok.multumesc pt raspuns

Offline

 

#1380 2009-10-10 11:57:34

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

am gasit un articol in Formula As despre efectele ovulelor Cervugid asupra leziunilor precanceroase provocate de HPV.

"Sunt medic ginecolog si doresc sa va adresez mii de multumiri pentru publicarea articolului despre medicamentul miraculos Cervugid in revista dvs. Lucrez de cateva decenii bune la Policlinica Universitara din Iasi si va pot spune cu toata sinceritatea ca aproximativ 95% din femeile care vin la cabinetul ginecologic acuza simptome suparatoare, persistent dureroase si mai ales provocatoare de complicatii majore - respectiv cancer de col uterin. Cervicitele sunt inflamatii ale colului uterin, cauzate de virusul Hpv, si sunt insotite de scurgeri, dureri, arsuri vaginale, prurit, jena si sangerare la contact sexual. Netratate la timp, se ajunge la cancer de col uterin.
Am tratat cu succes zeci de mii de femei care sufereau de cervicite, cu ovule Cervugid. Spre satisfactia noastra, virusul Hpv a disparut, leziunile L6Sil (considerate displazice) s-au ameliorat ori au disparut, iar leziunile Hgsil au fost net ameliorate (rezultate confirmate de noi teste Babes-Papanicolau, facute la 6 luni de la tratament). Bolnavele au beneficiat de tratament cu ovule Cervugid, asociat cu toaleta locala cu ceai de pelin, in care se dizolva 2-3 linguri de amidon, zilnic. Ca medic ginecolog, pot spune ca evolutia starii de sanatate a pacientelor in urma tratamentului cu Cervugid este exceptionala. Toate testele pacientelor se afla indosariate si pot fi consultate. La congresul de la Craiova, din septembrie 2003, a carui tema a fost "depistarea si tratarea leziunilor precanceroase ale colului uterin", persoane competente si avizate in colposcopie au recunoscut ca aceste leziuni precanceroase, displazice, Dispar dupa tratamentul cu Cervugid! Este un pas imens in batalia impotriva cancerului de col uterin - acest dezastru mondial.
dr. Viorica Leica, medic primar ginecolog, Policlinica Universitara Iasi"

Offline

 

#1381 2009-10-10 12:20:27

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

interesant articolul

Offline

 

#1382 2009-10-10 12:25:41

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: HPV

Si eu am folosit cervugid si ceai de pelin la recomandarea medicului.Rana nu a disparut asa ca a trebuit sa fac ERAD.Si acum mai folosesc din cand in cand cate un ovul de cervugid si  cerviron.
Slava Domnului pana acum papanicolau mi-a iesit bine.Acum 6 luni mi-a iesit flora polimorfa iar zilele trecute am mai facut un alt test papanicolau si mi-a iesit flora saprofita.
Nu inteleg de ce uneori imi iese saprofita si alteori polimorfa.
Oricum am inteles ca e bine in ambele moduri.
Sanatate multa.

Offline

 

#1383 2009-10-10 12:36:18

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

de fapt, cititi si un interviu cu doctorul care a realizat Cervugid-ul:
http://www.formula-as.ro/2003/586/medic … eptie-4442

Offline

 

#1384 2009-10-14 20:32:03

Kleo
Insomniac member
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 6597

Re: HPV

Buna.Fetelor,HPV poate fi luat si altfel decat pe cale sexuala?De exemplu prin utilizarea aceluiasi prosop?Mi s a descoperit o rana micuta pe col si acum imi fac mii de scenarii.De abia saptamana viitoare e gata analiza de cultura de col si apoi pap in fct de rezultate....


Keep trying! Maybe you'll succeed!

Offline

 

#1385 2009-10-14 20:56:26

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: HPV

nu e cazul sa te gandesti de pe acum la hpv; o rana pe col nu inseamna hpv; in orice caz utilizarea prosopului in comun nu e tocmai indicata; sunt o groaza de boli pe care le poti lua asa; iti sugerez ca zonele intime sa le stergi nu cu prosopul ci cu hartie igienica; o rana pe col poate fi semnul unei infectii; asteapta cultura de col sa vezi ce zice; daca nu iese nimic iti sugerez sa fac si un test pt micoplasme; eu am avut ureaplasma care intretinea rana; astea nu ies in cultura de col
sanatate

Offline

 

#1386 2009-10-14 20:59:07

Kleo
Insomniac member
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 6597

Re: HPV

Nu iau totul in rau,stiu ca pot insemna multe...astept rezultatele.Stiu, era vb de partener..exista o posibilitate ca unul din prietenii lui sa fi folosit prosopul sau odata cand a dormit la el.Cu toate ca e foarte posibil sa nu...imi fac ganduri acum.Mc frumos


Keep trying! Maybe you'll succeed!

Offline

 

#1387 2009-10-14 21:35:49

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: HPV

Va rog din suflet ajutati-ma!!!
am 25 ani si am fost diagnosticata cu HPV
Proba ADN HPV pozitiva
contine: - tipurile HPV cu risc crescut: 16, 31, 56
- alte tipuri HPV: 61, 83, CP6108

pot avea viata normala in conditiile astea? mai pot spera sa am copii? pot avea copii sanatosi?
va rog din suflet ajutati-ma cu sfaturi caci sunt disperata; nu am ajuns inca la medic cu rezultatul abia primit.
multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.