homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

NEGII GENITALI


#1 2008-04-21 10:04:07

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

NEGII GENITALI

Condilomatoza genitala a fost descrisa inca din antichitate si reprezinta una dintre cele mai raspanadite Infectii cu Transmitere Sexuala.
Aceasta infectie se mai numeste si "vegetatie veneriana", "creasta de cocos" sau pur si simplu "negi genitali".

Transmitere

Principala cale de transmitere a infectiei cu virusul Human Papilloma este contactul sexual neprotejat - vaginal, anal sau oral. Sper sa nu te dezamagesc dar sa stii ca se poate transmite si prin simplul contact al pielii din zona pubiana. Asa ca atentie la "pettig" si la ideea ca "daca nu o facem pe bune nu are ce sa se intample". Nu numai penetrarea este riscanta ci si, daca sunteti dezbracati, simpla frecare a zonelor afectate, de alte zone.

O alta posibilitate de transmitere este cea "pe verticala" - de la mama infectata la fat. S-au adus in discutie si alte modalitati de transmitere in afara contactului sexual sau cel de la mama la fat - accidental, prin ustensile chirurgicale nesterilizate sau prin contactul cu lenjeria infectata - dar este nevoie de mai multe cercetari pentru a fundamenta aceste idei. Tinand insa cont de posibilele implicatii ale infectiei se considera ca fiind necesara o conduita cat se poate de preventiva. Asa ca atentie fetelor si atentie baietilor la probarea in comun a costumului de baie sau a lenjeriei intime.

La fel de periculoasa precum infectarea este si reinfectarea - este suficient sa te scarpini in zona infectata si apoi sa atingi alte zone sanatoase pentru a transmite virusul - sau este suficient, in timpul baii sau a dusului, sa freci cu mana zona infectata si apoi alta zona, si gata este reinfectare

Simptomele


Negii genitali sunt arii plate sau proeminente, roz, albe sau maro de pe organele genitale si de pe anus. Negii, nedurerosi, pot aparea ca una sau doua mici umflaturi, sau ca niste ciorchini mari. De obicei sunt vizibili, dar c?teodata sunt at?t de mici (si la barbati si la femei) ?nc?t este dificil sa fie vazuti cu ochiul liber. La femei negii genitali pot trece nedectati c?nd apar ?n interiorul vaginului sau pe cervix. La barbati, ei pot aparea pe penis, pe scrot (saculetul de piele care contine testicolele) sau pe anus. Rareori acestia apar ?n gura, pe gingii
Diagnosticarea

Un doctor poate recunoaste negii genitali usor, cu ochiul liber. El poate acoperi zona cu solutie de otet diluat care face negii mai vizibili (otetul face negii sa para albi). Doctorul poate folosi o lentila pentru a-i detecta pe cei foarte mici.

Tratament

Nu exista (inca) nici un fel de tratament medical definitiv care sa duca la vindecare. In acest moment infectia cu Human Papilloma Virus este incurabila. 20 - 30 % din infectii revin spontan in decursul primelor 6 luni dupa infectie. Singurul lucru ce poate fi facut este sa se actioneze asupra leziunilor, asupra negilor, pentru distrugerea lor.

Tratamentul ce urmareste distrugerea negilor consta in :

    * ? aplicarea locala a unor substante
    * ? crioterapie (distrugerea prin frig)
    * ? electrocauterizare (distrugerea prin caldura)
    * ? folosirea bisturiului electric (distrugerea prin arc electric)
    * ? folosirea laserul


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#2 2008-06-29 16:50:11

madalina_bejan
Membru
De la: iasi
Inregistrat: 2008-06-29
Mesaje: 3

Re: NEGII GENITALI

am inteles ca nu ete tratament dar dakj esti infectat cat de mult influenteaza sarcina.?

Offline

 

#3 2008-06-29 23:04:19

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: NEGII GENITALI

nu afecteaza...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2008-07-01 16:52:00

Lor3dana
New member
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 24

Re: NEGII GENITALI

buna, am facut si eu o cauterizare a condiloamelor astazi si medicul mi-a zis ca in 10 zile se vindeca rana. a zis ca dupa 10 zile pot avea contact sexual, este adevarat sau mi se poate  intampla ceva?

Offline

 

#5 2008-07-01 17:04:04

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: NEGII GENITALI

daca asa ti a spus medicul si dureri nu mai ai poti incerca...daca vei simti discomfort in timpul contactului va puteti opri si sa mai asteptati umpic smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-07-04 11:32:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NEGII GENITALI

pai cred ca asta e singura solutie...sa repete tratamentul
sau sa astepte sa vina doctorita din concediu...
sau sa incercati totusi sa mergeti la un alt medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2008-08-04 13:26:32

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: NEGII GENITALI

o intrebare.. daca ai neg pe mana, pe degete, la atingerea zonei genitale, acesta se poate lua? sau negii genitali sunt diferiti de cei ce apar, de ex, pe deget?

Offline

 

#8 2008-08-04 14:46:04

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: NEGII GENITALI

sunt diferiti


hjarta

Offline

 

#9 2008-08-04 15:41:03

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: NEGII GENITALI

aha... deci aia nu reprezinta un pericol pt zona genitala..

Offline

 

#10 2008-08-04 16:28:41

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: NEGII GENITALI

nu...e vb de acelasi tip de virus dar tulpini diferite si moduri de transmitere diferite...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#11 2008-08-04 17:12:48

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: NEGII GENITALI

aha.. m-am mai linistit....

Offline

 

#12 2008-08-13 00:12:05

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: NEGII GENITALI

barbatii nu merg la ginecolog...asa ca la dermatolog trebuie sa mg...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#13 2008-08-13 10:42:40

Alinutza79
New member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 30

Re: NEGII GENITALI

La un control ginecologic in urma cu cativa ani, am fost diagnosticata cu negi genitali externi dar si interni.
Am fost trimisa la dermatologie unde mi-au fost arsi cei externi. Insa pentru cei interni n-am facut niciun tratament!
Zilele trecute am fost la urologie deoarece urinez foarte des, in cantitati mici, am usturime la urinare; scurgeri galbui urat mirositoare, dureri in timpul contactului sexual.
M-a intrumat catre ginecologie si dermatologie spunandu-mi ca negii genitali  la nivelul colului uterin pot cauza cancer!
Voi merge la dermatologie si la ginecologie, voi cere test papanicolau si HPV; voi face si un examen de urina si urocultura + ecografie!
Va rog sa-mi spuneti mai multe detalii in privinta acestor negi, mai ales cei interni!

Offline

 

#14 2008-08-13 11:29:50

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: NEGII GENITALI

pai medicul care ia ars pe cei interni trebuia sa ii arda si pe cei interni sau macar sa iti dea cu ceva e ai sa dispara. si are dreptate medicul care ti-a zis ca negi de pe col pot face cancer daca nu sunt eliminati la timp. fati un test pap si un tipaj viral hpv sa vezi despre ce tulpini ale hpv este vorba.
si daca esti din bucuresti te-as sfatui sa mergi la dr tarlea virginia este cea mai buna in probleme ale colului din cate am auzit de la fetele de pe forum, si lucreaza la medsana dar trebuie sa iti faci programare din timp ca e foarte ocupata.
sanatate si iti doresc sa scapi cat mai repede de probleme.
si apropo cati ai ai ?
daca esti tanara poti scapa mai repede de acest virus sa il ti in stare latenta, poti lua ceva sa iti creasca imunitatea, daca ai imunitate f buna poti scapa de ei mai usor.

Ultima oara a fost editat de yoyomi (2008-08-13 11:31:47)


hjarta

Offline

 

#15 2008-08-13 11:53:44

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: NEGII GENITALI

tulpinile care provoaca negi nu sunt cu risc oncogen crescut...asa ca nu "provoaca" cancer...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#16 2008-08-13 13:06:11

Alinutza79
New member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 30

Re: NEGII GENITALI

yoyomi  nu stiu daca cei interni se pot arde...
Voi cere test papanicolau si HPV (eventual alte recomandari).
Iti multumes mult pentru raspuns si pentru indrumare la dr tarlea virginia , insa am asigurare medicala la policlinica Elias, cred ca si aici sunt medicii destul de buni smile !
Am 29 ani si nu am avut decat 3 parteneri sexuali! Toti erau foarte curati si nici unul nu avea vreo neregula la nivel genital; insa in liceu mergeam in tabere si faceam schimb de haine cu colegele (prost obicei), chiar si de prosop.
crys_ty_na  ...ce sa zic, m-as bucura sa fie asa, insa urologul la care am fost, si din cate am mai citit pe net, negii la nivelul colului uterin pot modifica functionarea celulara, ceea ce ar putea duce ulterior la cancer!

Offline

 

#17 2008-08-13 13:25:01

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: NEGII GENITALI

eventual daca nu ii poate arde sa iti dea ceva sa te dai tu acasa sau sa iti dea ei acolo ca trebuie neaparat sa scapi de ei si poti lua echinaceea capsule pt cresterea imunitatii. sau chiar poti vorbi cu medicul la acre mergi sa iti prescrie ceva de crestere a imunitatii.


hjarta

Offline

 

#18 2008-08-13 14:43:00

cecil
Full member
Inregistrat: 2007-02-21
Mesaje: 135

Re: NEGII GENITALI

am luat si eu thuja ch 200, dar nu am mai gasit nici un medic care sa-mi recomande asa ceva sau altceva.

unde as putea sa merg?

Offline

 

#19 2008-08-13 21:47:01

Alinutza79
New member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 30

Re: NEGII GENITALI

Am fost azi la dermatolog (o doctora foarte simpatica) ...mi-a zis ca extern nu mai am nimic, decat o secretie.
Intern nu poate sa vada ea, ci un medic ginecolog.
Mi-a recomandat sa fac test HPV.
Am aflat ca acest test nu este decontat de casa de asigurari de sanatate, deci trebuie platit!
Va rog sa-mi spuneti unde as putea sa fac acest test HPV si cam cat costa?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.