homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina cu probleme, cer sfaturi-2


#20 2008-06-02 11:19:49

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

deci el stie de sangerare,daca el ti-a recomandat asta inseamna ca stie ce spune,dar daca nu trece,l-as mai suna o data,sa-i spun


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 



#21 2008-06-02 11:25:05

roxiC
New member
Inregistrat: 2007-12-27
Mesaje: 27

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

da, asa am sa si fac si probabil ca atunci o sa vrea sa ma si vada!

Offline

 

#22 2008-06-02 11:29:21

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

multa sanatate!


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#23 2008-06-02 11:32:37

roxiC
New member
Inregistrat: 2007-12-27
Mesaje: 27

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

multumesc la fel!!!

Offline

 

#24 2008-06-02 11:38:49

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

puss


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-06-04 12:13:24

roxiC
New member
Inregistrat: 2007-12-27
Mesaje: 27

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

am fost la doctor si mi-a facut  eco vag. si am vazut bb  si asa ma bucur ca totul e in regula. Dr zice ca ar fi de la implantare sangerarea. Of, ce emotii am avut!!!

Offline

 

#26 2008-06-04 12:25:10

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

ne bucuram ff tare

Offline

 

#27 2008-06-04 12:30:15

roxiC
New member
Inregistrat: 2007-12-27
Mesaje: 27

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

puss

Offline

 

#28 2008-06-16 10:42:07

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

adriana_anita a scris:

Sunt insarcinata in 24 de saptamani. In saptamana 20 am fost la analize si la ecograf. Domnul de la ecograf mi-a spus ca bebe e cu capul in jos si e foarte jos pozitionat in dreapta. Asistentele cand au vazut rezultatul de la ecografie ma tot intrebau daca nu sangerez sau nu am dureri (mentionez ca eu ma simt foarte bine, fara stari de greata sau dureri, doar cu arsuri razlete de stomac).  Acum de trei zile am fost iarasi la analize de sange si ecograf. Analizele de sange mi-au aratat o anemie puternica plus mi s-a spus ca am o cruce de puroi in urina( crucea de puroi mi-au spus ca e probabil din cauza racelii), iar la ecograf domnul doctor/tehnician mi-a spus ca bebe e bine sanatos, cu grad de maturizare I, insa acum e cu capul in sus si e si mai jos in dreapta pozitionat, in plus placenta este foarte jos situata. La fel si de data asta asistentele au avut grija sa ma sperie si mi-au spus sa nu stau in picioare mai mult de 5 minute, sa nu ma plimb mai mult de 200 de metri pe zi, sa nu ridic mai mult decat o paine, sa stau cat de mult posibil in pat si daca incep sa sangerez sa vin urgent la spital. Doamna doctor care imi supravegheaza sarcina plecase de la spital la cabinetul particular inca inaintea rezultatelor de sange dar stia de rezultatele ecografului si a insistat sa ma duc la ea la cabinet sa imi faca si ea un ecograf ca i se paru prea tragica situatia prezentata de asistente, ea stiind ca nu m-am plans de vreo durere sau sangerare. Dupa ecograf doamna doctor mi-a spus ca intr-adevar copilul nu e situat ideal si ca placenta este foarte jos pozitionata, dar sa nu imi fac probleme  pentru ca nu e asa tragic si pot sa imi vad de lucru pe timpul zilei si nu trebuie sa stau in pat. Va dati seama ca am primit doua indicatii diferite total si sunt usor confuza.
Rugamintea mea este sa imi dati sfaturi, poate ati mai  auzit de asemenea cazuri sau chiar v-ati aflat intr-o asemenea situatie. As dori sa cunosc mai bine, de asemenea si implicatiile unui asemenea diagnostic in dezvoltarea sarcinii, riscuri etc.
Multumesc anticipat smile

si eu am avut prima sarcina jos, eram candidata la serclaj, m-am odihnit insa mult, dupa 7 luni am inceput sa fac efort si plimbari lungi si dese stiind ca e viabil copilul in caz ca il "scap", pana la 32 de saptamani stai mai linistita, daca e grav cel mult ti se face serclaj, eu simteam tot timpul ca am un mar intre picioare si ca il scap


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#29 2008-06-16 11:06:16

innana
Sr. member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 1882
Site

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

daliana ce presupune serclajul?


Cu zambetul pe buze...

Offline

 

#30 2008-06-16 17:03:17

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

coaserea colului sa nu il scapi pe bebe, dar apoi repausul la pat obligatoriu pana nasti

vezi si http://forum.anticonceptionale.ro/t1589 … e-jos.html

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-06-16 17:07:45)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#31 2010-05-21 08:24:37

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

ieri am fost la control și mi s-au confirmat temerile. sarcina mea e poziționată foarte jos și există oric?nd riscul de avort, iar medicația de p?nă acum nu prea și-a făcut efectul, așa că doctora mi-a dublat doza, urm?nd ca dacă nici acum nu se ?nt?mplă nimic să mă interneze pentru perfuzii.
sunt terminată psihic, nu vreau să pierd copilul grater
nu am voie să mai fac absolut nimic, nici m?ncare mi-a zis să nu mai fac, dar am uitat s-o ?ntreb dacă măcar pe jos am voie să mai merg, pt că p?nă acum eram destul de activă dp ăsta dv. mămici, v-ați confruntat vreuna cu așa ceva? ce ați făcut, cum ați reușit să duceți sarcina la termen? mie mi se pare că și dacă ies la toaletă și mă forțez puțin, mă doare burtica grater

Offline

 

#32 2010-05-21 08:31:24

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

Anabella, tu ai 5 luni?

Sora mea s-a confruntat cu o situatie asemanatoare si din fericire a reusit sa duca sarcina la capat, iar acum totul e ok. Nu a facut efort absolut deloc, statea numai in pat, pe jos nu mergea aproape deloc. A gandit pozitiv si pana la urma a ajuns cu sarcina exact pana in data probabila a nasterii. Medicul ei nu ii dadea nicio sansa sa ajunga la termen.

Iti doresc sa fie totul bine puss

Offline

 

#33 2010-05-21 08:38:49

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

mulțumesc be_happy  puss , sper și eu să fie bine, măcar la 7 luni să ajung cu copilul. acum da, am aproape 5 luni, le fac pe 28.
măcar de ar fi și la mine la fel, pt că sunt dispusă nici din pat să nu mă mai ridic, doar să fie fetița mea bine grater

Offline

 

#34 2010-05-21 08:41:42

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

O sa fie bine, nu te stresa ca ii faci mai rau bebelinei!
Stiu ca e greu, dar o gandire optimista poate ajuta cat de cat! puss

Offline

 

#35 2010-05-21 08:50:52

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

mă consolez cu g?ndul că alte mămici sunt ?ntr-o situație mai nasoală ca a mea și că acum depinde de mine ca totul să fie bine, nu de natură sad

Offline

 

#36 2010-05-21 09:07:52

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

anabella ia tratamentul si urmeaza sfatul medicului de a sta linistita.
si eu am o colega la serviciu care a stat mai toata sarcina acasa (de la inceput a avut iminenta mare de avort) dar a reusit sa duca sarcina la termen cu optimism si liniste.
a nascut putin mai inainte de termen, o fetita de 2 kg si ceva, dar care e foarte sanatoasa si totul e in regula acuma.
multa bafta.
si eu am avut sarcina destul de jos, ce-i drept nu mi-a spus niciun medic asta, dar dupa cum s-a asezat burtica e jos.
si eu am jena acuma la baie, bine, e altceva, eu acum am 38+ saptamini.
bafta multa, tinem pumnii.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#37 2010-05-21 09:41:59

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

Anabella, nu ai ce face decat sa stai in pat, sa iei medicatia si sa fii optimista ca totul va fi bine cu fetita ta puss

Offline

 

#38 2010-05-21 09:42:07

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Sarcina cu probleme, cer sfaturi

anabella, nu te panica... daca faci ce zice doctorul o sa fie ok.
Nu avem aceelasi caz, dar si eu am stat in pat o luna si cel mai probabil o sa mai stau chiar pana la nastere. (mie mi s-a scurtat colul).
E nevoie de optimism (da, stiu, e greu, dar trebuie sa te mobilizezi).
AAa! Inca o chestie: nu incerca sa citesti pe forumuri cazuri asemenatoare. Iti faci decat rau, pentru ca fiecare are organismul ei.
O sa fie bine! Ai incredere!  rugaciune


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.