homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist la san-9


#153 2008-05-28 09:34:26

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: chist la san

daria poti sa spui numele ca doar nu le vinzi tu.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#154 2008-05-28 11:35:47

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: chist la san

Daria si Ginutza, ma bucur ca sunteti ok si ca nu-i nimic grav. smile

Offline

 

#155 2008-05-28 11:40:01

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: chist la san

daria_25 a scris:

In legatura cu Mastodynonul, n-as prea vrea sa ma ingras, am pus deja pe mine cateva kg si nu ma incanta...insa cea mai importanta e sanatatea.

Eu nu sunt asa de sigura ca te-ai ingrasat din cauza mastodynonului. Eu urmez un tratament cu Mastodynon de anul trecut din martie. Sunt serii de cate 2 sapt de tratament la 3 luni de pauza. Si nu m-am ingrasat deloc de la el. Cred ca buba este in alta parte ... sau poate depinde de organism ...


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#156 2008-05-28 11:41:36

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: chist la san

eu nu am putut sa iau Mastodynon imi era rau d ela el neutral.asa ca il supraveghez.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#157 2008-05-28 13:26:43

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: chist la san

Doctoressa, am inteles ca mastopatia fibrochistica este o forma precanceroasa. Eu am la san un placard. Cum pot afla ce este sub el, poate fi cancer ??

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2008-05-28 13:38:59

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: chist la san

Daria, cine ti-a spus ca este o forma precanceroasa?

Offline

 

#159 2008-05-28 14:00:07

ginutza77
Full member
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 161

Re: chist la san

evipink..am inteles ca nu ai putut sa iei mastodinon...ce aveai de la el?....mie mi-a prescris sa iau 90 zile....inca nu m-am apucat sa iau...daria_25, ma bucur ca esti bine, mie sonoelastografia mi-a facut-o chiar dr stoian la gynecoland...a zis sa revin peste 3 luni...si eventual sa scot acel chist lichidian pt ca e bine ca sanul sa fie curat...intre timp am fost si la medsana unde mi-a dat tratamentul cu mastodinon...o sa incep tratamentul...sper sa nu-mi fie rau..

Offline

 

#160 2008-05-28 16:30:15

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: chist la san

ET a scris:

Daria, cine ti-a spus ca este o forma precanceroasa?

,,Patologie benigna a sanului, cu potential malign incepand de la premenopauza." Da un click pe google si ai sa gasesti.

Ultima oara a fost editat de daria_25 (2008-05-28 16:36:59)

Offline

 

#161 2008-05-28 17:16:32

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: chist la san

daria_25 a scris:

Doctoressa, am inteles ca mastopatia fibrochistica este o forma precanceroasa. Eu am la san un placard. Cum pot afla ce este sub el, poate fi cancer ??

Nu vreau sa te sperii, dar iti spun din experienta personala (nu am pregatire medicala), chiar daca fiecare caz in parte e unie e bine sa stii.
Depinde de tipul de celule din acea formatiune pe care o poti afla printr-o biopsie.
(am vazut aici ca i-a dat si unei fete de 17 ani sa isi faca biopsie)
poti sa intrebi dr care ti-a facut echografia daca exista suspiciune sau nu.
Dr la mamografie si echografie la mine, a scris nu exista supiciune, dar un diagnostic complet se obtine cu o biopsie.

Am vazut ca ai mai scris la un subiect despre insuficienta ovarina.
Nu stiu daca dr te-a intrebnat sau nu despre alte suferinte, dar e bine sa ii spui la medic si desprea asta sau daca iei medicamente pentru asta, ca sa poata sa isi faca o parere mai "la subiect" despe situatie, sa nalizeze riscul, daca exita risc.

oricum nu te panica!

Din cartea ce mi-a dat dr sa citesc
http://i267.photobucket.com/albums/ii296/XYZ_Romantic/6d45698d.jpg
http://i267.photobucket.com/albums/ii296/XYZ_Romantic/4cb45629.jpg

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-05-28 17:50:02)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#162 2008-05-28 23:30:45

ginutza77
Full member
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 161

Re: chist la san

still, oare e nevoie sa fac si eu biopsie desi nu mi-a recomandat-o nimeni, la ecografie mi-a zis ca se vede clar chistul lichidian...dar eu totusi nu pot sta linistita stiind ca am ceva acolo...o sa incep tratamentul cu mastodinon....si mai e inca ceva in cazul meu....acest chist mi-a aparut la 2 luni dupa ce am facut o intrerupere de sarcina...ma gandesc ca ar putea avea legatura

Offline

 

#163 2008-05-29 05:33:29

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: chist la san

ginutza77,
am si eu un chist, nimeni nu s-a luat de el.
In materialul ce mi-a dat sa citesc la fel, e lasat deoparte.
dar depinde cum te simti tu, adica sa te simti in siguranta.
nu stiu de ce in Romania nu se da ca examen de rutina, nu stiu ce lipseste.

miine dupe ca vin de la doctor poate stiu mai multe desprea asta.


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#164 2008-05-29 11:46:48

ginutza77
Full member
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 161

Re: chist la san

still, abia astept sa-mi spui ce ti-a zis doctorul, sper sa fie numai vesti bune pt tine.

Offline

 

#165 2008-05-29 12:18:02

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: chist la san

ginutza77 a scris:

evipink..am inteles ca nu ai putut sa iei mastodinon...ce aveai de la el?....mie mi-a prescris sa iau 90 zile....inca nu m-am apucat sa iau...daria_25, ma bucur ca esti bine, mie sonoelastografia mi-a facut-o chiar dr stoian la gynecoland...a zis sa revin peste 3 luni...si eventual sa scot acel chist lichidian pt ca e bine ca sanul sa fie curat...intre timp am fost si la medsana unde mi-a dat tratamentul cu mastodinon...o sa incep tratamentul...sper sa nu-mi fie rau..

imi venea s avomit rau de la el si ma durea capul smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#166 2008-05-29 12:22:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: chist la san

Daca vrei sa faci si biopsie, doar ca sa fii tu linistita, cred ca e doar o diferenta de termeni, si mie la Fundeni mi s-a spus de placard, asta nu inseamna ca are sanse mai mari sa fie malign...
Din cate am citit eu, o formatiune benigna NU se transforma intr-una maligna, dar o poate masca.

Offline

 

#167 2008-05-29 12:22:56

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: chist la san

exact o poate masca dar un nodul benign nu devine malign


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#168 2008-05-29 13:00:37

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: chist la san

La Fundeni a spus Fibroadenom si ac necesita punctie ptr biopsie
La gynecoland a spus placard/fibroadenom. A spus ca nu sevede cler ce e, placard sau fibroadenom atipic sau in formare.

Offline

 

#169 2008-05-29 16:22:45

crenguta
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 13

Re: chist la san

Daria, draga mea, ma bucur ca ai ajuns bine la Pitesti! Am intrat pe site-ul asta absolut din intamplare si am citit asa diferite mesaje.....mi-am dat seama ca ne cunoastem ( de marti - ora 17.30). Inteleg ca nu am fost foarte clara...Asa ca: 1. in prezent zona de care care am vb NU ridica nici cea mai mica suspiciune de malignitate  -2. Displazia mamara(boala fibrochistica) este cea mai frecventa afectiune a sinului.Cauza nu este bine cunoscuta, dar se pare ca se datoreaza unui exces de hormoni estrogeni "netamponat" de progesteron, celalalt hormon feminin.Transformarile fibrochistice pot ramane stabile pe parcursul intregii existente a femeii.Nu se transforma in cancer. Conduita consta in supraveghere si combaterea durerii, in cazul in care aceasta este suparatoare. Tratamentul chirurgical nu este recomandat deoarece boala recidiveaza.
3. intr-adevar  diagnosticul  corect este cel anatomo-patologic ( prin punctie) dar ....asta cand punctia se face din zona cea mai dubioasa - daca exista---
Te pup si daca vrei mai vb, Crenguta Gogu

Offline

 

#170 2008-05-29 16:37:32

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: chist la san

am o intrebare esti doctor? daca da unde anume lucrezi? si eu am mastoza chistica si o supraveghez dar din diferite motive o sa trebuiasca sa imi schimb medicul la care merg in mod obisnuit.si o curiozitate :daca aveti paciente care iau ac.si au mastoza chistica ce le recomandati?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#171 2008-05-29 17:06:05

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: chist la san

crenguta a scris:

Daria, draga mea, ma bucur ca ai ajuns bine la Pitesti! Am intrat pe site-ul asta absolut din intamplare si am citit asa diferite mesaje.....mi-am dat seama ca ne cunoastem ( de marti - ora 17.30). Inteleg ca nu am fost foarte clara...Asa ca: 1. in prezent zona de care care am vb NU ridica nici cea mai mica suspiciune de malignitate  -2. Displazia mamara(boala fibrochistica) este cea mai frecventa afectiune a sinului.Cauza nu este bine cunoscuta, dar se pare ca se datoreaza unui exces de hormoni estrogeni "netamponat" de progesteron, celalalt hormon feminin.Transformarile fibrochistice pot ramane stabile pe parcursul intregii existente a femeii.Nu se transforma in cancer. Conduita consta in supraveghere si combaterea durerii, in cazul in care aceasta este suparatoare. Tratamentul chirurgical nu este recomandat deoarece boala recidiveaza.
3. intr-adevar  diagnosticul  corect este cel anatomo-patologic ( prin punctie) dar ....asta cand punctia se face din zona cea mai dubioasa - daca exista---
Te pup si daca vrei mai vb, Crenguta Gogu

Asta ma linisteste mult :k?ra:,insa nu inteleg de ce la Fundeni se incapataneaza sa ma ,,taie".

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.