homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum scot petele de oja de pe haine ?-2


#20 2009-09-23 20:28:35

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

daca ti.a picat picatura p haine adio nu se mai scoate si mie mi.a picat s.a intarit locul si a pocnit acum am ramas cu o gaura d toata frumusetea rotfl2


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 



#21 2009-09-23 20:52:37

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

ciresica_oky_doky a scris:

roxanikuta a scris:

dar petele de "picatura"cu ce ies? :f?rv?nad:

esti la mentruatie si ai patat pantalonii? daca la asta te referi, eu ii mai patam cand eram mai mica(a 6-a)si mama iipunea  la spalat imediat ce-iscoateam de pe mine si ieseau curati , fara urme smile doar cu detergent

tocmai am bagat la spalat o pereche de pantaloni patati de oja smile am pus ariel din ala den "vanish" sa vedem ce iese ..

zau, eu nu stiu cum va patati voi hmm pe toata lumea aud ca pune pantaloni patati la inmuiat.. io in viata mea n-am facut asa ceva, in plus, cand mi-am patat ceva, au stat si o saptamana in cosu` cu rufe si dupa ce i-am spalat, au fost impecabili  roll


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#22 2009-09-23 22:00:45

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

unele fete au un flux mai abundent.
eu aveam o colega care isi punea in pauza absorbantul si in ora se pata.
mie mi se intampla cand nu luam pastile, uneori, noaptea.
pt ca nu ma trezeam sa ma schimb...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#23 2009-09-23 22:16:20

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

or avea, nu zic ca nu. dar nush de unde ideea ca se pateaza, ca nu mai iese la spalat hmm


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#24 2009-09-23 22:56:34

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

Picatura, oja, astea ies in general cu foarfeca, patatul de la bucuria lunara iese cu putina munca de pe orice, chiar si de pe lenjerie alba de bumbac. Apa calda si sapun, eu asta folosesc daca am ghinion

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-09-24 20:32:32

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

"bucuria lunara" iese cu apa rece si detergent wink eu daca se intampla (RAAAAR thx God) pun la inmuiat in apa rece cu detergent si mai incolo ii spal la mana. daca sunt acasa, ii bag la masina tongue

Offline

 

#26 2009-09-24 21:40:07

roxipoxi
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-12-04
Mesaje: 413

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

monibv a scris:

tot legat de pete stie careva daca ies petele de vopsea de par si daca da cu ce?

petele de vopsea de par pe piele  se scot f usor cu scrum de tigara, de pe haine  nu se mai scot!


patfierbinte

Offline

 

#27 2009-09-26 11:20:25

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

roxipoxi a scris:

monibv a scris:

tot legat de pete stie careva daca ies petele de vopsea de par si daca da cu ce?

petele de vopsea de par pe piele  se scot f usor cu scrum de tigara, de pe haine  nu se mai scot!

Si ce fac cu scrumul? chicot


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#28 2009-09-27 01:27:16

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

nu prea se ia cu scrum, cel putin la mine nu s-a luat decat cu solutie de permanent.


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#29 2009-10-06 21:35:03

mayra19
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-28
Mesaje: 1644

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

urgent va rog putin ajutor!!!
m-am asezat pe o guma care s-a lipit de pantalonii mei cei mai frumosi... sad am dat-o jos dar acolo a ramas o urma maaare alba:( cu ce as putea s-o dau jos?chiar imi plac cel mai mult pantalonii aceia..
astept raspuns repede pana e proaspata murdaria poate merge...


Voi fii mereu lângă tine hjarta La rău şi la bine hjarta Când ai nevoie de mine hjarta

Offline

 

#30 2009-10-06 21:37:05

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

mayra, pui o coala alba peste pata ramasa si dai cu fieru de calcat, astfel guma se va imprima pe foaie

Offline

 

#31 2009-10-06 21:51:46

mayra19
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-28
Mesaje: 1644

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

bun am facut exact asa...sa mai dezlipit o bucatica acum guma nu mai e deloc..insa e o pata uriasa gri acolo..nu se mai lipeste dar e pata aia..am dat cu dizolvant de unghii dar tot acolo e ..nu merge..banuiesc ca si dupa spalat normal e tot acolo? altceva mai pot incerca??


Voi fii mereu lângă tine hjarta La rău şi la bine hjarta Când ai nevoie de mine hjarta

Offline

 

#32 2009-10-06 21:55:52

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

nu ai facut mai rau cu dizolvantu? ca na ala albeste neutral poate niste vanish ar fi fost mai indicat

Offline

 

#33 2009-10-06 22:01:33

mayra19
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-28
Mesaje: 1644

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

piie a scris:

nu ai facut mai rau cu dizolvantu? ca na ala albeste neutral poate niste vanish ar fi fost mai indicat

nu a avut nici un efect dizolvantul..mi-a zis cineva sa incerc cu acetona dar nu am avut numai dizolvant..oricum nu s-a schimbat nimic..ii pun la inmuiat cu venish..sper...sa nu ii fi distrus...  sad


Voi fii mereu lângă tine hjarta La rău şi la bine hjarta Când ai nevoie de mine hjarta

Offline

 

#34 2009-10-06 22:07:25

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

vanish ar trebui sa pui numai pe pata si sa-l lasi asa cateva minute

Offline

 

#35 2009-10-06 23:14:07

mayra19
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-28
Mesaje: 1644

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

piie a scris:

vanish ar trebui sa pui numai pe pata si sa-l lasi asa cateva minute

daaa..am pus doar pe pata si am lasat, apoi am ras cu unghia si s-a luat asa parca praf alb de acolo, dar inca mai este..mai astept pana maine multumesc pt sfatul cu firul de calcat  >big_smile<


Voi fii mereu lângă tine hjarta La rău şi la bine hjarta Când ai nevoie de mine hjarta

Offline

 

#36 2009-10-07 10:13:46

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

sincer la mine au iesit cu acetona. dar ai grija k unele haine se pot decolora acolo unde le pui acetona

Ultima oara a fost editat de mikki_20 (2009-10-07 10:15:01)


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#37 2009-10-07 15:18:59

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

mayra19 a scris:

piie a scris:

vanish ar trebui sa pui numai pe pata si sa-l lasi asa cateva minute

daaa..am pus doar pe pata si am lasat, apoi am ras cu unghia si s-a luat asa parca praf alb de acolo, dar inca mai este..mai astept pana maine multumesc pt sfatul cu firul de calcat  >big_smile<

guma de mestecat iese daca bagi in cogelator sau la rece pantalonul..sau pe ce este.se lasa acolo cateva ore apoi se scoate si se ia lejer.asta acasa...
daca nu,pe ce aveti guma...va duceti frumusel la orice curatatorie chimica si se rezolva pe loc cu solvent...
benzina de obicei pateaza...
nu incercati cu fierul de calcat,atat guma cat si ceara...ptr ca mai rau intra in tesatura prin incalzire,ca sa nu va mai spun ca ceara nu mai este ca pe vremea bunicii,curata 100%..are adaosuri si coloranti in ea...odata intrata in tesatura ..la revedere...
,,picatura,, nu mai iese...


si inca ceva....
daca aveti adidasi sau cizme..,,urat,, mirositoare...este deajuns sa le bagati intr-o punga sau saculet de plastic,pe care il etansati..apoi se baga in frigider sau congelator si se lasa o zi acolo sau de seara pana dimineata....mirosul va disparea..

despre ce stiu...va spun..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#38 2009-10-07 16:11:40

mayra19
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-28
Mesaje: 1644

Re: cum scot petele de oja de pe haine ?

wild_wind a scris:

mayra19 a scris:

piie a scris:

vanish ar trebui sa pui numai pe pata si sa-l lasi asa cateva minute

daaa..am pus doar pe pata si am lasat, apoi am ras cu unghia si s-a luat asa parca praf alb de acolo, dar inca mai este..mai astept pana maine multumesc pt sfatul cu firul de calcat  >big_smile<

guma de mestecat iese daca bagi in cogelator sau la rece pantalonul..sau pe ce este.se lasa acolo cateva ore apoi se scoate si se ia lejer.asta acasa...
daca nu,pe ce aveti guma...va duceti frumusel la orice curatatorie chimica si se rezolva pe loc cu solvent...
benzina de obicei pateaza...
nu incercati cu fierul de calcat,atat guma cat si ceara...ptr ca mai rau intra in tesatura prin incalzire,ca sa nu va mai spun ca ceara nu mai este ca pe vremea bunicii,curata 100%..are adaosuri si coloranti in ea...odata intrata in tesatura ..la revedere...
,,picatura,, nu mai iese...


si inca ceva....
daca aveti adidasi sau cizme..,,urat,, mirositoare...este deajuns sa le bagati intr-o punga sau saculet de plastic,pe care il etansati..apoi se baga in frigider sau congelator si se lasa o zi acolo sau de seara pana dimineata....mirosul va disparea..

despre ce stiu...va spun..

multumesc mult pentru sfaturi...dupa spalarea cu vanish de aseara s-a dus si pata ramasa dupa guma..acuma parca stralucesc putin mai tare pantalonii acolo nush..poate s-au decolorat umpic cum i-am frecat la spalat..astept sa se usuce de tot daca nu-mi place ii mai bag la un spalat cu masina..sperc ca nu s-au decolorat(sunt negri)


Voi fii mereu lângă tine hjarta La rău şi la bine hjarta Când ai nevoie de mine hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.