homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme stomatologice


#1 2008-06-15 10:33:24

anca_sb
Membru
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 2

probleme stomatologice

Am si eu o problema si as vrea sa ma ajutati.Totul a inceput de la un dinte cu stift pus acum vreo 6 ani.Mi s-a spus ca trebuie schimbat, in fine.Acum 2 luni si ceva, mi-am facut timp sa ma duc la un stomatolog sa-mi schimbe dintele.Dupa ce mi-a dat jos dintele cu pricina ,a inceput distractia: ca trebuie facut detartaj, ca trebuie schimbate plombele de langa ca sunt vechi ... in fine, mi-a lucrat tanti, numai ea stie ce.Problema a aparut dupa ce mi-a pus in sfarsit dintele pe stift; am inceput sa am dureri de cap, de urechi, de ochi pe partea cu "lucrarea "bineinteles.M-am intors la ea si i-am spus ca am dureri, asa ca a considerat sa-mi scoata nervul de la o maseaua de langa dintele cu stift. Zis si facut , problema e ca durerile nu incetasera, cu toate ca mi-a stricat si o masea.Toata aceasta "lucratura" a fost facuta fara a-mi cere vreo radiografie dentara, astfel, de la mine putere ,m-am dus sa-mi fac un film si am consultat alt medic care m-a indrumat la un chirurg pentru o rezectie apicala.Acum o luna am facut si aceasta interventie (la maseaua cu nervul scos si la dintele cu stift) si zic eu ca tot nu e bine, deoarece mai sunt un pic umflata langa nas, dimineata ma scol cu ochiul un pic umflat, la rece ma doare ingrozitor(sensibilitatea cea mai mare fiind la dintele cu stift-ceea ce nu e logic), seara e cel mai neplacut pentru ca atunci incep durerile.M-am reintors la chirurg si mi-a zis sa stau linistita ca totul se reface in 6 luni.Ieri, am fost si mi-am facut o panoramica si se observa umbre deasupra dintilor operati.Nu mai stiu ce sa ma mai fac, imi vine sa-mi dau jos dintele cu stift, mai rau e ca nu pot sa invat si am un examen foarte important duminica viitoare.Va rog din suflet sa ma ajutati.

Offline

 



#2 2008-06-15 11:50:58

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: probleme stomatologice

nu e in regula...umbra aia care se vede pare a fi o infectie...posibil unul din dintii astia sa aiba radacina in sinus si ai facut sinuzita...dintii astia de care vorbesti sunt sus, nu? eu zic sa mergi cu radiografia panoramica la un chirurg..la cel care te-a operat de preferinta

Offline

 

#3 2008-06-15 12:19:41

anca_sb
Membru
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 2

Re: probleme stomatologice

Multumesc mult pentru raspuns.Intr-adevar problema e  sus in partea dreapta.Inconvenientul e ca chirurgul care m-a operat este in localitate numai de vinerea pana duminica si chiar azi de Rusalii, nu l-as deranja.O sa incerc maine la altcineva sa vada radiografia.O zi buna

Offline

 

#4 2008-06-15 12:21:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: probleme stomatologice

k
merci la fel smile

Offline

 

#5 2011-02-02 22:29:46

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: probleme stomatologice

de cateva luni bune imi sangereaza foarte rau gingiile cand ma spal. nu am avut niciodata probleme cu dintii, nici acum nu am, nu ma dor, dar sangereaza foarte tare. si de cateva zile, constat ca si cand mananc imi sangereaza putin. as vrea sa ma duc la un medic, dar numai daca imi puteti raspunde la o intrebare. acum vreun an, am avut candidoza. era si perioada cand luam ac, deci nu foloseam prezervativul. desi al meu nu a avut niciun simptom, stiu ca se poate ca barbatii sa aibe candida si sa nu stie deoarece nu se manifesta. teama mea e ca nu cumva sa fi avut candida si sa mi-o fi "transmis-o" mie in timpul vreunui oral. intrebarea: daca asa ceva s-ar fi intamplat si eu m-am ales cu candidoza bucala, se poate ca stomatologul sa-si dea seama? se poate ca aceasta sa fie cauza sangerarilor?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-07 17:28:37

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: probleme stomatologice

april sunset a scris:

de cateva luni bune imi sangereaza foarte rau gingiile cand ma spal. nu am avut niciodata probleme cu dintii, nici acum nu am, nu ma dor, dar sangereaza foarte tare. si de cateva zile, constat ca si cand mananc imi sangereaza putin. as vrea sa ma duc la un medic, dar numai daca imi puteti raspunde la o intrebare. acum vreun an, am avut candidoza. era si perioada cand luam ac, deci nu foloseam prezervativul. desi al meu nu a avut niciun simptom, stiu ca se poate ca barbatii sa aibe candida si sa nu stie deoarece nu se manifesta. teama mea e ca nu cumva sa fi avut candida si sa mi-o fi "transmis-o" mie in timpul vreunui oral. intrebarea: daca asa ceva s-ar fi intamplat si eu m-am ales cu candidoza bucala, se poate ca stomatologul sa-si dea seama? se poate ca aceasta sa fie cauza sangerarilor?

cineva  kapitulation


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#7 2011-02-07 17:30:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme stomatologice

april, du-te la un control stomatologic, probabil ai nevoie de un detartraj... la mine asta e semnul ca s-a acumulat tartru sub gingii, de asta sangereaza
n-are nicio treaba candida

Offline

 

#8 2011-02-07 19:49:16

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: probleme stomatologice

Poate sa fie o gingivita..


pc

Offline

 

#9 2011-02-07 23:06:10

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: probleme stomatologice

va multumesc! smile
heim, daca spui ca nu are nicio treaba candida, o sa merg cat mai curand la medic  chicot


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#10 2011-10-17 13:41:14

aname1
Full member
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 163

Re: probleme stomatologice

Am si eu o problema cu maselele de minte...cred.
De cativa ani toate 4 au crescut f putin...li se vede cate un colt. Problema e ca acum ( si mi s-a mai intamplat) am gura inclestata...nu o pot deschide decat f putin si daca incerc mai tare ma doare f tare. Si din cate imi dau seama e de la o masea de minte...nu stiu care ar putea fi legatura. Vreau sa ma duc la dentist dar pana nu pot sa deschid gura calumea nu se poate uita nimeni.
Aveti cumva vreo ideea de la ce ar putea sa mi se intample asta? o fi de la maseaua de minte?

Offline

 

#11 2014-07-03 00:04:55

stomatolog
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2014-07-02
Mesaje: 5
Site

Re: probleme stomatologice

april sunset a scris:

de cateva luni bune imi sangereaza foarte rau gingiile cand ma spal. nu am avut niciodata probleme cu dintii, nici acum nu am, nu ma dor, dar sangereaza foarte tare. si de cateva zile, constat ca si cand mananc imi sangereaza putin. as vrea sa ma duc la un medic, dar numai daca imi puteti raspunde la o intrebare. acum vreun an, am avut candidoza. era si perioada cand luam ac, deci nu foloseam prezervativul. desi al meu nu a avut niciun simptom, stiu ca se poate ca barbatii sa aibe candida si sa nu stie deoarece nu se manifesta. teama mea e ca nu cumva sa fi avut candida si sa mi-o fi "transmis-o" mie in timpul vreunui oral. intrebarea: daca asa ceva s-ar fi intamplat si eu m-am ales cu candidoza bucala, se poate ca stomatologul sa-si dea seama? se poate ca aceasta sa fie cauza sangerarilor?

Nu are nici o legatura candida bucala cu sangerarile tale gingivale. Sangerarile sunt de la tartrul depus atat gingival cat si subgingival. Tartrul se poate elimina prin detartraj facut corect, adica medicul stomatolog care iti va face detartrajul trebuie sa intre cu scalerul subgingival nu doar la suprafata.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.