homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Capusa !!!!!!!!-3


#39 2008-08-27 09:20:26

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: capusa !!!!!!!!

exista o multime de sprayuri impotriva capuselor. Ideea e ca te dai cu acel spray inainte de a merge in padure si vei fi protejat. Cat de eficient este acest spray nu pot spune.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 



#40 2009-05-02 13:49:25

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: capusa !!!!!!!!

si eu am gasit una pe mine astazi in baie.. s-a luat usor si nici nu a ramas rana.. e vreun pericol in cazul asta?

Offline

 

#41 2009-05-03 10:32:58

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: capusa !!!!!!!!

sper ca nu a fost infectata capusa si ai scos-o la timp. Poate ar fi fost bine sa faci rapid niste comprese cu bitter suedez. Citeam undeva ca vitamina B1 ajuta daca e luata preventiv. Trebuie sa ma mai documentez pe tema asta.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#42 2009-05-03 12:05:12

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: capusa !!!!!!!!

urmareste zona unde a fost prinsa capusa, daca se inroseste sau umfla, mergi la medic, daca nu, stai linistita!

capusele de la noi, astea care circula acum, nu dau decat borelioza la oameni asa ca nu exista vaccin. cel mai bine este sa evitam zonele cu verdeata ( desi ele stau bine merci si in pamant, praf ). solutie repelenta pentru capuse de uz uman eu nu stiu sa existe, poate e eficienta cea impotriva tantarilor, poate! asa ca singura solutie de preventie este sa fim imbracate in pantaloni lungi, stransi cu elastic la glezna si sa fim foarte atente ( scuturat haine, inspectat corp )

pentru o capusa abia prinsa nu trebuie sa va faceti griji, ea pe masura ce mananca secreta niste substante pe care le introduce in piele si acelea sunt cele responsabile de boala si doar daca si capusa era bolnava. asa ca o puteti scoate usor cu mana, nu cu penseta ca riscul de a se rupe e mai mare si o striviti - in functie de cat sange are in ea va puteti da seama la ce risc ati fost supuse ( cand este hranita complet este cat un bob de mazare mai mare ). o capusa dupa ce s-a hranit isi da drumul singura , intra in pamant sau in orice mediu propice si depune cateva sute de mii de oua, cel putin jumatate din ele la anul vor deveni capuse disperat


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#43 2009-05-03 14:21:22

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: capusa !!!!!!!!

merci mult de informatii baciu si lucia smile
capusa s-a desprins f usor, locul nici nu se mai vede, iar ea nu avea sange deloc.. deci cred ca pot sta linistita

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-08-04 13:59:43

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: capusa !!!!!!!!

Saluti!
Vin dintr-o excurise de la munte, si ghici ce? M-am pricopsit cu o capusa. Am vazut-o cat am fost acolo. Am scos-o relativ usor (nu stiu daca s-a rupt sau nu ceva in mine, eu presupun ca am scos-o intreaga din moment ce a iesit asa de usor). M-am dat cu spirt dupa. Am zdrobit-o intre unghii si nu avea sange deloc in ea. Problema e ca mi-a ramas locul usor rosu ca dupa o muscatura de tantar. Deja am scos-o de 2 zile.
Ce e de facut? Eu plec din tara maine pentru 6 luni. Nu stiu cum sa procedez.
Si prietenul meu s-a pricopsit cu una. La el e mai rau ca l-a si muscat. A scos-o si era cu sange in ea. Si il si mananca locul.
Locul se inroseste si de la o capusa normala sau numai de la una care trasmite boli?

Mersi

Offline

 

#45 2009-08-04 14:05:19

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: capusa !!!!!!!!

daca roseata nu se extinde nu cred ca e asa de periculos. Mergeti mai bine la medic si vedeti ce va zice el. Dupa vreo trei saptamani puteti face analize sa vedeti daca nu cumva v-ati pricopsit cu vreo borelioza. In rest daca nu faceti febra si nu primiti dureri musculare si articulare, nu cred ca sunt probleme.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#46 2009-08-05 00:13:07

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: capusa !!!!!!!!

Cred ca o sa o iau razna cat de curand. Nu o fost de ajuns ca am avut capusa asta... acuma alta prb: am prins o insecta pe mine si habar nu am ce poate fi: capusa, purece sau paduche? Era mai mare decat capusa ce am prins-o pe mine, usor lunguiata, a pocnit cand am omorat-o si a iesit sange din ea. Si mi-a lasat si niste bubite ca muscaturile de tantar care ma mancau tare si care in aprox 20-30 de minute au disparut aproape complet. Nu mi-am dat seama prea bine care i-a fost forma initiala pentru ca eram diperata sa o omor si am zdrobit-o foarte tare.
Acu simt ca ma mananca tot corpul. Tind sa cred ca nu era capusa pentru ca nu a trebuit sa trag deloc de ea si pt ca nu m-au mancat bubitele. Nu stiu nici ce sa spun despre purece ca eu am vazut numai pureci f mici, nu am vazut asa purece mare pana acum, numai aia de caini, dar parca si aia erau putin mai mici. Estimarea mea ar fi ca era cam o treime dintr-un bob de orez.
Ce am?? grater

Offline

 

#47 2009-08-05 00:33:29

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: capusa !!!!!!!!

Aoleu, am citit topicul asta si acum ma mananca toata pielea. De-abia astept sa ii sun maine pe ai mei ca au de gand sa mearga la munte sa le spun sa aiba grija. Din cate stiu eu de la cainele meu, nici la ei nu e bine sa le scoti tu capusele, ci sa il duci la doctor ca sa nu aiba nici o problema. Eu asa am facut cu al meu atunci cand a avut una. EU una daca mi-am dus cainele la veterinar ca sa i-o scoata as merge imediat la doctor. Nu sunt paranoica, dar stiu ca unele sunt afurisite de tot, din cate stiam eu pot purta o groaza de boli, nu numai astea doua, si am vazut la o emisiune cum o persana a paralizat de la substanta pe care o injecta capusa.

Offline

 

#48 2009-08-05 00:56:37

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: capusa !!!!!!!!

Nu banuiti nimic? Eu mai am putin si tampesc grater Nu mai merg in veci la munte...

Offline

 

#49 2009-08-05 01:00:52

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: capusa !!!!!!!!

Eu cred ca daca arata a purece mare, sunt sanse sa fie purece mare. Eu am vazut cativa de dimensiuni impresionante.

Offline

 

#50 2009-08-05 01:37:41

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: capusa !!!!!!!!

Dar purecii pocnesc cand ii omori?

Offline

 

#51 2009-08-05 08:57:26

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: capusa !!!!!!!!

de ce nu mergi la medic andi_ene?


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#52 2009-08-05 10:48:28

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: capusa !!!!!!!!

uhm... nu stiu la ce te referi cu pocnitul

Offline

 

#53 2009-08-05 14:20:29

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: capusa !!!!!!!!

da, cred ca "pocnesc"
omg, urasc insectele astea diablo
si pe mine ma mananca pielea
mi-e asa scarba de capuse ....


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#54 2009-08-05 14:43:28

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: capusa !!!!!!!!

puricii pocnesc cand ii strangi intre unghii sigur.dar nu te baza ca daca pocneste e puric...poate mai sunt si alte chestii care pocnesc.cauta niste poze cu purici pe net poate iti dai seama.moaa ce ma mananca pielea de la ce am citit aici.ma duc sa fac dus


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#55 2009-08-05 15:35:56

dt
Full member
De la: analele moldovei.
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 635

Re: capusa !!!!!!!!

***********************************************************************

fetelor, pentru a indeparta o capusa care s-a infipt in piele va trebuie o crema grasa sau un ulei (cel mai bine e sa aveti la voi mereu crema de galbenele, e buna pt absolut orice !)

capussa are 2 orificii respiratorii, unul la clesti si unul la fund. atunci cand se infige, respira pe fund, iar solutia este sa dati cu o crema/ulei pe fund astfel incat sa nu poata respira si isi da drumu singura din clesti. asa am patit in tabara si mi-a intrat una exact in spatele genunchiului.

Ultima oara a fost editat de dt (2009-08-05 15:36:31)


cuc.

Offline

 

#56 2009-08-05 15:38:48

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: capusa !!!!!!!!

bleah... gretzoase mai sunt capusele astea! am vazut ca e invazie de capuse si nimeni nu face nimic... cainii si pisicile de la bloc de la mn au cateva pe ei...

bine ca pe noi nu s-a urcat niciuna.

daca dai cu crema ies singure??

Offline

 

#57 2009-08-05 17:06:40

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: capusa !!!!!!!!

dt a scris:

***********************************************************************

fetelor, pentru a indeparta o capusa care s-a infipt in piele va trebuie o crema grasa sau un ulei (cel mai bine e sa aveti la voi mereu crema de galbenele, e buna pt absolut orice !)

capussa are 2 orificii respiratorii, unul la clesti si unul la fund. atunci cand se infige, respira pe fund, iar solutia este sa dati cu o crema/ulei pe fund astfel incat sa nu poata respira si isi da drumu singura din clesti. asa am patit in tabara si mi-a intrat una exact in spatele genunchiului.

Uau... ce tare... bine de stiut! Aveam unguent de galbenele la mine dar bineinteles ca nu aveam habar ca pot sa il folosesc ca sa indepartez capusa.

@baciu: nu pot sa merg la doctor. voi pleca din tara pt 6 luni si sunt in toiul nebuniei acte si alte chestii. Voi pleca curand si nu mai am timp de doctor.
@florentina irina: am cautat pe net poze si seamana si cu un purecele de caine gigant si cu un paduche de caine gigant... Nu pot sa imi dau seama ce a fost sio din cauza ca l-am faut terci

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.