homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii-7


#115 2010-04-28 10:49:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Sfatul cel mai pertinent pe care pot sa ti-l dau este sa mergi la medicul tau si sa gasiti impreuna cea mai buna solutie. Cel mai probabil va renunta si el la ideea de a-ti prescrie antibiotice daca esti insarcinata. Oricum, nu lua antibioticul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 



#116 2010-04-28 11:34:50

Pustiks
New member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 15

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Multumesc pentru raspuns Andreea! O sa merg la medic, dar abia saptamana viitoare. Din cate am citit ureaplasma poate sa provoace avort spontan sau nastere prematura. Am citit si de cazuri in care nu s-a intamplat nimic, dar mi-e teama sa risc, de asta nu stiu ce sa fac. Oricum, antibioticul nu-l iau pana nu merg la doctor.

Offline

 

#117 2010-04-28 14:58:23

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Sub supravegherea medicului, sansele sa se intample ceva rau sunt mici. Ai grija de tine.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#118 2010-04-28 15:11:32

Pustiks
New member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 15

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

andreea_andy2 a scris:

Sub supravegherea medicului, sansele sa se intample ceva rau sunt mici. Ai grija de tine.

Eu sunt atenta la orice ar putea sa fie suspect, daca ma doare burta cat de putin ma intind in pat, sper sa fie bine totul. Problema e ca am fost la eco si mi s-a spus ca sarcina e pozitionata cam jos, ma gandeam ca daca corelez asta cu ureaplasma ar putea iesi ceva negativ. Oricum, in general ma concentrez sa gandesc pozitiv.

Ultima oara a fost editat de Pustiks (2010-04-28 15:12:06)

Offline

 

#119 2010-04-28 15:37:55

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Nu te mai gandi la probleme. Stai linistita.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2010-04-28 21:28:14

Pustiks
New member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 15

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

andreea_andy2 a scris:

Nu te mai gandi la probleme. Stai linistita.

Multumesc frumos. Asa am sa fac.

Offline

 

#121 2010-05-22 09:21:48

dangabriela
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 55

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Buna dimineata !
Am si eu cam aceiasi problema! Am facut analize de ureaplasma , micoplasma si chlamydia pt ca nu raman insarcinata. Mi-a iesit doar ureaplasma > 10.000 restul sunt negative. Acum problema este ca vad ca imi intarzie si nu stiu ce sa fac pana saptamana viitoare cand ajung la medic! Voi ce ziceti sa-l pun si pe sotul meu sa faca analize? Sau o sa-i dea oricum tratatment si lui din moment ce am eu?

Offline

 

#122 2010-05-22 10:16:54

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

o sa-i dea si lui tratament ( daca nu ii da, ii ceri tu si pentru el). dar, dupa ce faceti tratamentul, repetati analizele amandoi

Offline

 

#123 2010-05-22 17:09:59

dangabriela
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 55

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Multumesc mult pt raspuns!
Asa ma gandeam si eu, ca  inainte nu are rost sa mai fac si el  analizele, mai bine sa le faca dupa tratament!!

Offline

 

#124 2010-08-23 18:28:39

georgiana_ionela_25
New member
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 44

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

buna!am si eu o intrebare: acest medicament doxicicilina se elibereaza fara reteta? si eu am aceeasi "minune". am facut tratament cu lekoklar si zanocin +ovule klion d100 si nimic. astep rasp. va pup.

Offline

 

#125 2010-08-23 18:39:12

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

in mod normal nu... si nu este indicat sa-ti autoadministrezi antibiotic. mergi la medic sa-ti recomande o schema de tratament in functie de rezultatul antibiogramei.

Offline

 

#126 2010-08-23 22:28:32

georgiana_ionela_25
New member
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 44

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

ma gandesc sa repet analiza la secretie pt k am terminat si tratamentul,cu toate ca simptomele acestei bacterii nu au disparut si am intrebat din curiozitate de acel medicament.
am mai citit tot pe aici ca aceasta bacterie se transmite sexual,dar medicul meu mi-a spus ca e rezultatul unui sistem imunitar scazut si al unor infectii urinare.e corect ceea ce mi s-a zis??va pup,o seara frumoasa!

Offline

 

#127 2010-08-24 12:47:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

multi spun ca face parte din flora comensala.... unii medici (mai ales cei din afara) nici o trateaza daca femeia nu este insarcinata sau nu da simptome suparatoare. totusi, daca iese pozitiv la analize, mie mi se pare normal sa fie tratata, e semn ca s-a inmultit excesiv, cam pe acelasi principiu ca si la candida. se poate transmite pe cale sexuala sau poate recidiva pe fondul unui sistem imunitar scazut- m-am confruntat cu ambele situatii.

Offline

 

#128 2015-11-03 00:24:51

DianaTD
Membru
Inregistrat: 2015-11-02
Mesaje: 1

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Buna!
Am o mica nelamurire. Am aflat saptamana trecuta, cand mi-am primit analizele ca am ureaplasma urealyticum. Rezultatul a fost pozitiv< 10 4 UFC/ prel.
Am consultat doi doctori ginecologi, a doua mi-a spus, in plus fata de prima doamna, ca am o trompa extrem de inflamata (aveam dureri abdominale, mai ales in dreapta jos, si am crezut ca este apendicele)
Tratamentul pe care l-am primit a fost cel cu doxiciclina de 100mg, o pastila la 12 ore pentru 10 zile si timp de 12 zile 1 ovul polygynax, seara.
Problema este ca nu pot lua cele 2 pastile. Una este in regula, in sensul ca mananc foarte bine inainte, dupa, iau si un pansament gastric apoi linex, dar cu 2 pastile nu pot face fata, sunt si intr-o perioada stresanta si stomacul imi e tare sensibil.
Intrebarea mea era, are vreun efect doxicilina, daca iau o pastila pe zi? Am intrebat o farmacista si mi-a spus ca fiind un antibiotic puternic, o pastila pe zi este suficienta.
Initial imi daduse ceva numit azitromicina, daca nu ma insel, dar cand i-am spus ca am antecedente cu stomacul mi-a schimbat cu doxiciclina.

Offline

 

#129 2015-11-03 07:07:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

DianaTD a scris:

Buna!
Am o mica nelamurire. Am aflat saptamana trecuta, cand mi-am primit analizele ca am ureaplasma urealyticum. Rezultatul a fost pozitiv< 10 4 UFC/ prel.
Am consultat doi doctori ginecologi, a doua mi-a spus, in plus fata de prima doamna, ca am o trompa extrem de inflamata (aveam dureri abdominale, mai ales in dreapta jos, si am crezut ca este apendicele)
Tratamentul pe care l-am primit a fost cel cu doxiciclina de 100mg, o pastila la 12 ore pentru 10 zile si timp de 12 zile 1 ovul polygynax, seara.
Problema este ca nu pot lua cele 2 pastile. Una este in regula, in sensul ca mananc foarte bine inainte, dupa, iau si un pansament gastric apoi linex, dar cu 2 pastile nu pot face fata, sunt si intr-o perioada stresanta si stomacul imi e tare sensibil.
Intrebarea mea era, are vreun efect doxicilina, daca iau o pastila pe zi? Am intrebat o farmacista si mi-a spus ca fiind un antibiotic puternic, o pastila pe zi este suficienta.
Initial imi daduse ceva numit azitromicina, daca nu ma insel, dar cand i-am spus ca am antecedente cu stomacul mi-a schimbat cu doxiciclina.

Doxiciclina se ia odata pe zi. Adica 1/24 ore... Nu lua doua pe zi deci.

Cum bine zice Gargarita, face parte din flora comensala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#130 2016-03-21 17:00:05

Jon25
New member
Inregistrat: 2013-03-18
Mesaje: 17

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Prietenei mele i-a ieșit ureaplasma pozitiva dr i-a dat antibiotic 10 zile doxaciclina.Mi-a zis sa iau si eu.Nu am nici un simptom.Cat de periculoasa este ureaplasma si aici ma refer si la fata si la băiat.

Offline

 

#131 2016-03-21 17:49:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Nu prea da simptome, nici la femei nici la barbati. Spun asta ca sa nu mergi pe ideea ca daca nu ai simptome nu ai si nu trebuie tratat. In caz de sarcina e periculoasa, e bine sa se trateze de dinainte de sarcina. Daca partenera ta are simptome, tratati amandoi. Daca nu, puteti s-o lasati in pace deocamdata.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.