homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Furuncul mare!!!-2


#20 2008-03-03 18:03:18

LadyInRed
Hero member
De la: _________
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 3261

Re: Furuncul mare!!!

sau eu shtiu de la buni meu..tai un catzel de usturoi in 2 si dai in zona aia vreo 10 minute...masezi cu usturoi cosuletzu sau furungul...insa ai grija!! nu`l lasa in acelashi loc mai mult de 1 minut!!! usturoiu arde pielea dak e lasat in acelashi loc..maseaza`te 2 zile la rand si`ti trece..

Offline

 



#21 2008-03-03 22:45:23

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Furuncul mare!!!

si eu am avut unul in lateral sub bratul stang , pe coaste asa... durea ingrozitor ....nu mai stiu cine intreba cum arata ... ei bine este fffffffffffffoarte mare
si atunci cand e copt are in varf f mult puroi galben ... cand il storci iti ramane o gaura cat circumferinta unei tigare .... deci e mare .... eu am lesinat de durere ....nu am fost la doctor...mi l-a stors tata dar dupa aceea am facut o baie fierbinte si a copt iar ....de durere l-am scos singura ....iesise capul ala de puroi ( este un puroi tare ) si am tras de el ....era super mare
scarbos!!! am si acum un semn urat ....eu una l-am luat de la o colega de camin din facultate

Ultima oara a fost editat de tttttt (2008-03-03 22:46:12)

Offline

 

#22 2008-03-03 22:56:16

andreaaa
Full member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 115

Re: Furuncul mare!!!

am avut si eu asa ceva dar se pare ca am avut stafilococ auriu pt care am facut apoi un vaccin stafilococic. dar atunci m-am tratat cu altceva cu ceara de albine care se pune acolo se bandajeaza si dupa vreo 2 zile se sparge. problema nasoala este ca trebuie stors dupa ce sparge si scos tot puroiul e dureros dar trece sigur.Si chiar este o infectie care trebuie tratata pt ca apoi o sa apara mereu.eu am avut cand eram micuta 2 dar dupa ce am facut acel vaccin nu am mai avut probleme

Offline

 

#23 2008-03-04 06:57:17

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Furuncul mare!!!

si eu am avut. multe.dar au trecut. in franta l-am tratat pe ultimul (din pura intamplare) si de atunci am scapat. eram alergica la dresuri sintetice

Offline

 

#24 2008-06-02 11:29:53

Orcusan
New member
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 5

Re: Furuncul mare!!!

yoyomi a scris:

eu am o chestie dasta dar nu stiu daca e cos sau fir de par in pile sau furuncul ca nu are nici un cap si nici nu vad bine daca e rosie zona sau nu.
e ca o galma mica, mai mica putin decat un bob de mazare intre anus si vagin mai spre dreapta spre anus care ma doare la atingere destul de rau. ce poate fi?
ginecologul ar pute sti ce e? ca maine ma duc la ginecolog.

Da ceva de genul am si eu , este deja a treia oara cand imi iese.La inceput este ca un cos si se tot mareste din ce in ce mai mult pana cand se face ... sper sa nu exagerez "imens".Prima oara cand am patit m-am dus si m-am operat fara sa ma gandesc prea mult.Cand mi-a aparut a doua si a treia oara mi-am dat seama ce greseala am facut ca m-am operat pentru ca nu am rezolvat nimic.A doua oara m-am dus la un doctor mi-a dat niste antibiotice dar sa zic exact ce fel erau nu mai stiu.Cert este ca mi-a disparut foarte repede chestia aceea insa m-au deranjat rau de tot la stomac in timpul cat le-am luat.
Acum...de ce scriu aici , pai pentru ca este deja a 3-a oara , de fapt a 4-a oara cand imi iese asa ceva si tot prin zona aceea (pe fund aproape de , sau intre scrot si fund...nu stiu cum sa explic mai bine...zicea cineva pe dunga chilotului , nu stiu la care dunga se referea dar da este pe dunga), a 3-a oara a aparut nu s-a inflamat nu s-a marit si a disparut in cateva zile.Acum a 4-a oara mi-a iesit din nou si de data asta este mult mai mare , si ma doare mult mai tare.
Ce nu inteleg este ca nu arata ca si cum ar avea puroi nu arata inflamat , este doar umflat foarte tare cam de marimea....nu stiu exact cu ce sa compar...cat o ceapa nu foarte mare sa zicem, deci nu arata a furuncul.La doctorii la care m-am dus pana acum am auzit doar 2 raspunsuri : 1.Operam (CLAR NU MAI VREAU) si 2.Habar nu am ce este dar iti dau niste antibiotice.La antibiotice nu as zice nu dar nici bucuros nu sunt ca trebuie sa iau asa ceva.
Are cumva cineva vreun raspuns mai concret care mi-ar putea fi de ajutor in legatura cu ce anume este aceasta chestie si cum o pot trata (daca se poate fara remedii din acelea de genul "tai nu stiu cata ceapa pui acolo" sau "tai niste usturoi etcetc".
Am citit aici in posturile de mai sus ca as putea face un vaccin pentru asa ceva insa....am inteles ca acel vaccin se face cu ajutorul puroiului din "chestie" insa la mine nu este puroi , nu este nimic , doar este umflat si doare.....im clueless...pretty pretty please help me smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-06-02 11:38:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Furuncul mare!!!

ai zis ca te-a operat...nu ai avut diagnostic?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#26 2008-06-02 16:10:46

Orcusan
New member
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 5

Re: Furuncul mare!!!

eu_vreau a scris:

ai zis ca te-a operat...nu ai avut diagnostic?

"Chestia" pe care mi-a scos-o de acolo a trimis-o la laborator pentru analize si am rezultatul dar....nu prea inseamna nimic , adica nu mare lucru.
Zice in rezultat in felul urmator : Chist epidermal cu inflamatie cronica nespecifica si focar de supuratie, epiteliul scuamos adiacent este proliferat papilomatos.
Asta scria la "Examen Histopatologic

Iar la "Examen macroscopic" scrie : Fragment tisular de 4/0.3-1.8/1.2-1.9 cm , acoperit de lambou cutanat eliptic de 3.7/1.6 cm , continand o formatiune tumorala galbui-maronie de 1.7/1.4/0.9 cm, consistenta ferma , pe sectiune desen nodular.

Cam atat.Nu stiu ce inseamna marimile acelea inscrise acolo dar cert este ca acesta pe care il am acum asemanator cu acela este cam de 2-3 ori mai mare.Am inceput azi sa iau Amoksiklav 1000 mg comprimate si o crema care se numeste Triderm.Sper sa dea rezultate pentru ca evident la doctor cand m-am dus am auzit aceeasi poveste "Taiem".Pai m-am plictisit de atat taiat , nu sunt nici la prima nici la a doua operatie asa ca nu mai am chef sa operez mereu si mereu toate prostiile ce apar.Si nu am vrut sa ma operez iar pentru ca l-am intrebat daca o sa mai imi iasa sau care anume este cauza si mi-a zis ca nu poate stii sigur.Pai .... o totala aiureala chestia asta cu "nu stim sigur".Si atunci daca nu stim sigur ... ce stim de fapt ?Pft
Daca mai are cineva ceva sugestii il rog sa posteze aici poate o sa imi fie de ajutor cu ceva.
Multumesc anticipat.

Offline

 

#27 2008-06-02 16:12:51

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Furuncul mare!!!

si eu am patit`o si l`am stors pana n`am mai rezistat(de durere)..si pana la urma am scapat de el..cu cateva lacrimi ce`i drept,dar am dezinfectat acolo si am scapat


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#28 2008-06-02 16:17:44

Orcusan
New member
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 5

Re: Furuncul mare!!!

ankuzza a scris:

si eu am patit`o si l`am stors pana n`am mai rezistat(de durere)..si pana la urma am scapat de el..cu cateva lacrimi ce`i drept,dar am dezinfectat acolo si am scapat

Mey deci nu stiu cum sa iti explic....eu nu ma bag sa "storc" asa ceva pentru ca vorbesc serios , este chiar MARE.Deci nu e ca un cos si am impresia ca nici macar ca un furuncul nu este.Este like...mare mare mare Daca e sa il masor nush cum sa zic...in lungime .... are cam aproape de 4 cm sau poate mai mult ca nu stiu exact cum se masoara asa ceva.Oricum eu nu ma bag sa storc asa ceva , nu cred ca ar fi bine.Imi zicea azi doctorul ca in loc de operatie as putea sa incerc sa imi faca o incizie mica acolo si sa stoarca el ce este inauntru.Dar apoi trebuie sa merg 1 data la 2 zile sa imi scoata mesha care urmeaza sa mi-o puna inauntru si sa o schimbe si tot asa din 2 in 2 zile pana cand incepe sa se inchida rana.Dar nu pot asa ceva pentru ca sunt in sesiune, se duce pe geam invatatul daca fac acum o operatie sau eu mai stiu ce alte feluri de taieturi.In plus de asta bunicul meu a pierdut un deget de la acest sport numit "storsul".Nu vreau sa fiu sau sa par paranoic dar nici ca el nu vreau sa ajung sau si mai rau.Pana aud alte sfaturi mai calumea dau in continuare cu antibioticele desi imi creeaza oarece dureri de burta si sper sa iasa totul bine.Iar daca nu well....traiasca bisturiul cred.

Offline

 

#29 2008-06-02 17:17:10

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Furuncul mare!!!

nu suna a furuncul nici diagnosticul histopat nici descriarea pe care o faci tu. tratamentul pe care il incepi azi e dat de medic?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#30 2008-06-02 20:18:49

Galma
Membru
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 2

Re: Furuncul mare!!!

yoyomi a scris:

e ca o galma mica, mai mica putin decat un bob de mazare intre anus si vagin mai spre dreapta spre anus care ma doare la atingere destul de rau.

Orcusan a scris:

pe fund aproape de , sau intre scrot si fund...

Tocmai am observat acum cateva minute ca si eu am ceva similar, in proportie de 50% fata de ce a zis yoyomi si 100% fata de Orcusan, in ceea ce priveste locatia. big_smile E ca un bob de mazare, rosu, si daca e sa ii fac cea mai apropiata descriere in ceea ce priveste consistenta si felul in care se simte, ... as zice ca e ca un sfarc. Nu are semne de purulenta, asa ca nu stiu daca ce am (avem) intra la categoria furuncul.

Daca nu-l ating, nu ma deranjeaza. Cand il ating, ustura. Deocamdata o sa actionez dupa varianta "astept sa treaca de la sine". Dar daca stie cineva ce anume sunt "excrescentele" astea, ... sa ne zica si noua.

Ah, si mi se pare aiurea sa te operezi asa, doar de dragul de a te opera. Mai ales daca doctorul nu a pus un diagnostic concret si "merge la ghici".

Offline

 

#31 2008-06-02 20:34:11

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Furuncul mare!!!

pai nici noi nu putem pune un diagnostic la ghici...tot la dr trebuie sa ajungi smile

Offline

 

#32 2008-06-03 13:28:36

Galma
Membru
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 2

Re: Furuncul mare!!!

Mda, dar Orcusan a primit rezultatele analizei, macar de acolo daca poate "deduce" cineva despre ce e vorba...

Offline

 

#33 2008-06-03 13:30:52

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Furuncul mare!!!

el are un diagnostic...la tine poate fi cu totul altul chiar daca aparent buba se aseamana. mergi la un medic mai bine


mami de minuni hjarta

Offline

 

#34 2008-06-03 13:49:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Furuncul mare!!!

Orcusan a scris:

yoyomi a scris:

eu am o chestie dasta dar nu stiu daca e cos sau fir de par in pile sau furuncul ca nu are nici un cap si nici nu vad bine daca e rosie zona sau nu.
e ca o galma mica, mai mica putin decat un bob de mazare intre anus si vagin mai spre dreapta spre anus care ma doare la atingere destul de rau. ce poate fi?
ginecologul ar pute sti ce e? ca maine ma duc la ginecolog.

Da ceva de genul am si eu , este deja a treia oara cand imi iese.La inceput este ca un cos si se tot mareste din ce in ce mai mult pana cand se face ... sper sa nu exagerez "imens".Prima oara cand am patit m-am dus si m-am operat fara sa ma gandesc prea mult.Cand mi-a aparut a doua si a treia oara mi-am dat seama ce greseala am facut ca m-am operat pentru ca nu am rezolvat nimic.A doua oara m-am dus la un doctor mi-a dat niste antibiotice dar sa zic exact ce fel erau nu mai stiu.Cert este ca mi-a disparut foarte repede chestia aceea insa m-au deranjat rau de tot la stomac in timpul cat le-am luat.
Acum...de ce scriu aici , pai pentru ca este deja a 3-a oara , de fapt a 4-a oara cand imi iese asa ceva si tot prin zona aceea (pe fund aproape de , sau intre scrot si fund...nu stiu cum sa explic mai bine...zicea cineva pe dunga chilotului , nu stiu la care dunga se referea dar da este pe dunga), a 3-a oara a aparut nu s-a inflamat nu s-a marit si a disparut in cateva zile.Acum a 4-a oara mi-a iesit din nou si de data asta este mult mai mare , si ma doare mult mai tare.
Ce nu inteleg este ca nu arata ca si cum ar avea puroi nu arata inflamat , este doar umflat foarte tare cam de marimea....nu stiu exact cu ce sa compar...cat o ceapa nu foarte mare sa zicem, deci nu arata a furuncul.La doctorii la care m-am dus pana acum am auzit doar 2 raspunsuri : 1.Operam (CLAR NU MAI VREAU) si 2.Habar nu am ce este dar iti dau niste antibiotice.La antibiotice nu as zice nu dar nici bucuros nu sunt ca trebuie sa iau asa ceva.
Are cumva cineva vreun raspuns mai concret care mi-ar putea fi de ajutor in legatura cu ce anume este aceasta chestie si cum o pot trata (daca se poate fara remedii din acelea de genul "tai nu stiu cata ceapa pui acolo" sau "tai niste usturoi etcetc".
Am citit aici in posturile de mai sus ca as putea face un vaccin pentru asa ceva insa....am inteles ca acel vaccin se face cu ajutorul puroiului din "chestie" insa la mine nu este puroi , nu este nimic , doar este umflat si doare.....im clueless...pretty pretty please help me smile

Orcusan, mai ca imi vine sa spun ca faci chiste sebacee tu...stiu ca nu o sa iti placa ce spun insa rezolvarea e chirurgicala...
stau sa ma gindesc insa ce ai putea face sa previ...fenomenul se intimpla din pricina ca se obstrueaza orificiul de drenaj al glandei sebacee...nu ma prind ce ai putea face ca sa nu se mai obstrueze...
antibioticum oate fi ok pentru ca preintimpina suprainfectarea....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#35 2008-06-03 15:50:11

Orcusan
New member
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 5

Re: Furuncul mare!!!

eu_vreau a scris:

nu suna a furuncul nici diagnosticul histopat nici descriarea pe care o faci tu. tratamentul pe care il incepi azi e dat de medic?

Da este prescris de un doctor dermatolog tratamentul cu antibiotice.M-am dus la un dermatolog pentru ca nu aveam idee unde altundeva sa merg.Chirurgii cum am zis ... singurul remediu dupa parerea lor este "taiem".

Offline

 

#36 2008-06-03 20:45:37

Orcusan
New member
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 5

Re: Furuncul mare!!!

Deci este deja a doua zi de cand iau antibioticele acelea.Cum am zis si mai devreme ma deranjeaza rau la stomac dar nah ata ete.Chestia aceea incepe incet incet sa se retraga insa mult mai incet ca data trecuta iar atunci nu am luat antibiotice asa de puternice....O sa intreb care e treaba cu glanda aceea sebacee cand merg maine sau poimaine iar la doctor.Alt doctor mi-a zis ca este ceva de genul....xxxxx nu stiu ce perianal blabla .Ceva de genul ca am parul foarte gros (yaya i know e naspa am par pe fund haha) si se intampla cateodata sa creasca inauntru in loc spre afara...so laiek...ma gandeam sa ma epilez complez cu laser daca aia o fi rezolvarea dar...si acolo apare alta buba si mai mare , e cumplit de scump.YAAY i love this world.
Nimic nu are un raspuns concret , de rezolvare nici nu mai zic...sad off
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Offline

 

#37 2008-06-03 21:50:35

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Furuncul mare!!!

poti lua impreuna cu antibioticul biotics pt protejarea florei intestinale...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#38 2008-06-29 19:01:13

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Furuncul mare!!!

fetelor ajutati ma si pe mine, va rog...
acum o ora asa am vazut k am p picior sus-cam unde se termina niste pantaloni scurti- o "chestie" ca un cos...am vrut sa l storc dar n a iesit mare lucru din el...acum e o pata rosie si e tare daca pui mana...adica ca si cum ar fi ceva acolo...de durut ma doare putin-ca un cos pe sub piele-..
oare ce o fi?
si daca e furuncul cum as putea sa l previn intr un mod naturist inca din faza asta..


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.