homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Indemnizatia de maternitate-procedura si calcul-31


#571 2010-12-08 22:22:20

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

offtopic  juli, ma bucur sa te "vad"   puss  par

Offline

 



#572 2010-12-09 12:41:04

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

si eu garga  par

Katami, eu m-am mai interesat si in proportie de 70% nu l-as da la gradi de la 2 ani, inca mi se pare mic. Acum depinde de copil.
Dupa cum il vad eu pe al meu acum, nu cred ca la 2 ani va face singur la oala si nici nu va vorbi cine stie ce. E cam mutulica  big_smile Oricat am incercat sa-i vorbesc nu reusim sa invatam mai multe cuvinte decat: mama, tata, papa, apa, caca, cah, ars (cand e ceva legat de prize, aragaz), cacatz = catel, sa facem ca magarul, calul, leul, maimuta, vaca. In rest balmajeli ale lui pe care nu le inteleg.
De pe la 10-11 luni ma chinui sa-l fac sa zica ham la catel, ii repet zilnic, il stie, mi-l arata, la inceput ii imita facand uau, uau, acum vad ca zice cacatz, dar "ham", care e ceva usor, nici gand.... nustiu
Acum la bona m-am gandit, dar nu pe cineva strain ci pe cineva pe care l-a mai vazut si-l cunoaste (prieteni, cunostinte cu copii mici). Oricum si eu ma tot gandesc si inca nu am luat decizia finala. Astept s vad cum se mai dezvolta si sa vad daca mama va mai lucra la anul sau nu  big_smile

Pe mine m-au crescut bunicii, sincer imi pare rau ca nu am stat langa parinti la inceput si chiar odata le-am reprosat acest lucru....deja eram mare cand am venit la scoala sa stau cu ei, nu -mi cunosteau caracterul, am fost un copil emotiv, putin sociabil si fricos. Mergeau ai mei pe la doctori, caci eram bolnavicioasa din punct de vedere fizic, dar m-au dus si la psiholog din cauza firii mele. Asta nu inseamna ca nu imi iubesc parintii, am tinut si tin f mult la ei, dar cred ca ar fi fost mai bine si pt ei si pt mine daca as fi petrecut mai mult timp cu ei in primii ani de viata.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#573 2010-12-09 12:45:48

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

și pe mine m-au crescut bunicii și s-a simțit asta mai t?rziu ?n relațiile cu ai mei. ?ncă se mai simte. de asta nu vreau să fac același lucru

Offline

 

#574 2010-12-09 12:56:10

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

Si eu la fel. Mama de ex e surprinsa ca al meu e innebunit dupa noi, ne striga, vrea la noi cand se vede singur cu altcineva.
Sa sa nu va mai spun cum face cand aude cheile in usa si vine ta-su...e super incantat, prima data se opreste din activitate, zice incet tata, apoi cand cheile fac mai mult zgomot in usa, se ridica repede, incepe sa strige tare: tata, tata, si se duce la usa si bate in usa cu mainile sa-i deschid. smile Cand il vede e un zambet total si se tine numai dupa el si daca vreau sa-l iau de langa ta-su incepe sa se smiorcaie si tipa tata, tata.
Seara la dus vine tati cu el in baie si stau sa -mi fac eu dusul ca tipa dupa mine. La fel si noaptea cand se scoala, ma striga si daca nu sunt eu incepe sa planga: mama, mama.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#575 2010-12-09 17:10:26

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

anabella_n a scris:

și pe mine m-au crescut bunicii și s-a simțit asta mai t?rziu ?n relațiile cu ai mei. ?ncă se mai simte. de asta nu vreau să fac același lucru

si pe mine la fel, cel putin in primii 2-3 ani, apoi am mai stat si cu parintii , dar eu trageam la greu la mamaita mea careia si acum la peste 10 ani de cand a murit inca ii duc dorul. de simtit s-a simtit distanta fata de parinti si si acum se mai simte, eee, mai trecem uneori peste, dar se vede de unde e hiba....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2010-12-09 18:12:03

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

http://www.incont.ro/job-uri/indemnizat … uvern.html

pe mine nu mai stiu exact de la ce varsta m-au lasat singura ai mei in casa, insa eram destul de mica. sora mea este cu 7 ani mai mare decat mine. ai mei plecau la serviciu dimineata, sora mea la pranz scoala iar eu ramaneam singura in casa, si eventual mai venea cate o vecina la mine sa ma verifice si sa-mi dea sa mananc. stiam ca nu am voie la priza, aragaz sau sa deschid la cineva usa. aveam activitate in casa. poate a fost si un minus asta deoarece sunt o fire ceva mai emotiva, si bolnavicioasa. de reprosat nu le-am reprosat niciodata ca n-au stat suficient cu mine sau cu sora mea pt ca stiam ca sunt vremuri grele si trebuie sa munceasca ca sa ne puna noua ceva pe masa.

revenind la problema mai sus mentionata, nici eu nu sunt de acord sa-mi creasca altcineva copilul. intr=o bona nu as avea incredere, chit ca e ea venita din thailanda.

Ultima oara a fost editat de blue_ellf (2010-12-09 18:28:14)


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

#577 2010-12-09 20:11:14

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

am si eu o nedumerire...

am inteles cu CIC (cele 2 variante , la ambele e 75% din media netelor pe ultimele 12 luni...pana la plfonul stabilit pt fiecare varianta). Dar prenatalul? Nu stiu daca s-a schimbat ceva din vara cand s- redus procentul de la 85% la 70%. Stiu ca pt prenatal era 85% din media salariilor nete (sau brute?) pe ultimele 6 luni. procentul asta s-a modificat? Poate fetele care au intrat in prenatal pana acum de cand s-a taiat procentul pt CIC stiu...
stie sa ma lamureasca cineva?


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#578 2010-12-09 20:31:52

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

dirida, dar sigur este 75% la ambele variante
eu tot ce gasesc zice ca este 75% la varianta de 1 an cu plafon maxim de 3400


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#579 2010-12-09 20:37:23

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

bubuta...nu ma refer la CIC
pt CIC e 75% pt ambele varinate
eu ma refer la concediul prenatal...ala de 126 de zile


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#580 2010-12-09 20:37:56

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

Prenatalul a ramas la 85% din brutul pe ultimele 6 luni. Asa mi-a intrat mie pe card.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#581 2010-12-09 20:40:09

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

am inteles blue, multumesc ca m-ai lamurit

puss si pe tine si pe burtica cu micutul David tongue


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#582 2010-12-09 21:11:01

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

multumesc de raspuns dirida, stiu ca tu vorbeai de prenatal dar eu am vrut sa ma lamuresc de procentajul pt CIC


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#583 2010-12-20 13:36:33

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

Mamici si burtici, unde gasesc si eu o lista cu toate actele necesare care se depun pt alocatia copilului si pt indemnizatie? cesafac

Offline

 

#584 2010-12-20 15:30:42

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

Papucica cred ca linkul asta te ajuta http://www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=49
daca ai nelamuriri intrebi la primarie, acolo se depun actele

Offline

 

#585 2010-12-22 15:32:16

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

hello si aici ...

nu mai stiu pe unde era discutia ( in paginile anterioare ) dar eu cu cic-ul am facut asa :
am depus dosarul in octombrie-pe la inceput, desi intram in cic pe 08.noi (s-au mirat aia, ca har ca mar , dar l-au acceptat pana la urma, pentru ce legea zice sa depui intre a 43 -a si a 126 -a zi ) iar banii au intrat exact cand trebuia, respectiv in decembrie , prin urmare nu am avut nici o luna fara venit ( imi era groaza de asta cu cate avem de platit ) - in noimebrie am primit penultimii bani pe conc de maternitate iar in dec un rest din conc de maternitate+CIC.

va sfatuiesc sa depuneti dosarul mai devreme , nu asteptati pana in ultimele zile de conc de matenitate ca nu aveti de ce, depunerea dosarului nu afecteaza in nici un fel perioada concediului de maternitate .

pupici


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#586 2010-12-22 17:11:06

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

eu am intrat in prenatal la 11 oct..bebe s-a nascut pe 30 nov..cand as putea sa-mi depun dosarul pt cic?
si unde se depune?si ce acte imi trebuie?


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#587 2010-12-22 17:20:14

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

ddunia a scris:

eu am intrat in prenatal la 11 oct..bebe s-a nascut pe 30 nov..cand as putea sa-mi depun dosarul pt cic?
si unde se depune?si ce acte imi trebuie?

din ce oras/ sector esti ?


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#588 2010-12-28 16:30:11

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

geogeo sunt din hunedoara


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#589 2010-12-29 14:49:55

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

ddunia a scris:

geogeo sunt din hunedoara

trebuie sa te interesezi la dir de asist sociala

http://www.primariahd.ro/index.php?opti … ;Itemid=54

nu gasesc si un nr de tel ...

http://www.primariahd.ro/index.php?opti … p;Itemid=3


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.