homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Recoltarea de celule stem la nastere-3


#39 2008-09-17 12:57:54

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: recoltarea de celule stem la nastere

samy a scris:

mie mi-a venit acasa kitul de recoltare celule stem...dar nu pot sa va spun ce e inauntru ca e interzisa deschiderea cutiei.  hmm

soooper. bafta. o sa fie bine, cu siguranta
cool


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 



#40 2008-09-17 13:05:05

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: recoltarea de celule stem la nastere

multumesc, carra_verona! esti o dulce!    wink
eu sper sa nu fie nevoie sa le folosim niciodata, sanatatea e cea mai importanta !


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#41 2008-09-17 13:07:26

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: recoltarea de celule stem la nastere

daaa. si eu sper la fel.
sanatatea ta si bebe-ului sunt cele mai imp.
pentru confortul tau psihic .... e mai bine asa.
:k?ra:


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#42 2008-09-17 15:48:54

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: recoltarea de celule stem la nastere

samy a scris:

mie mi-a venit acasa kitul de recoltare celule stem...dar nu pot sa va spun ce e inauntru ca e interzisa deschiderea cutiei.  hmm

cine recolteaza la tine, personaul din spital sau vine cineva de la firma?

Offline

 

#43 2008-09-17 17:40:18

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: recoltarea de celule stem la nastere

la mine recolteaza personalul e la spital ca are experienta


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-09-17 21:16:05

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: recoltarea de celule stem la nastere

super sa anunti din timp pt ca firma trebuie sa aiba contract cu spitalul respectiv

Offline

 

#45 2010-01-12 10:04:29

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: recoltarea de celule stem la nastere

fetele, redeschid putin acest subiect daca nu va suparati. M-ar interesa si pe mine ce parere aveti despre recoltatrea celulelor stem. Se merita investitia?

Am inteles ca cantitatea de sange prelevat poate sa fie fol pana implineste copilul o anumita greutate. Daca e prea putin, atunci nu e tot degeaba?

Apoi, care ar fi lista de boli care se trateaza cu aceste celule stem, si in cazul in care s-ar ajunge sa se apeleze la ele, operatia se poate face la noi in tara la un pret accesibil?


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#46 2010-05-24 12:38:28

nicaalex
Membru
Inregistrat: 2010-05-24
Mesaje: 1

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Salut,

baietelul nostru s-a nascut in sept 2008. Am semnat contract cu BIOGENIS. Au fost OK, dar in final proba afost respinsa pe motiv ca avea doar 19ml in loc de minim 20ml. Mi s-a parut ciudat.

I s-a mai intamplat cuiva ceva de genul asta?

Acum asteptam al doile copil. Nu as mai vrea sa se intample inca o data acelasi lucru.

Ce spuneti??

Offline

 

#47 2010-08-13 15:23:46

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Buna nicaalex
Sa stii ca eu am mai auzit despre acest lucru, o colega de serviciu a patit la fel, i-a recoltat sangele din cordonul ombilical insa a fost respins pt ca era prea putin supa . Nu stiu ce sa spun despre aceste clinici si politica lor de functionare insa mie, personal nu mi se pare normal acest lucru.
In schimb, tot ceea ce pot sa spun din proprie experienta este ca cei de la http://stem-healthunirea.ro/ au fost extraordinar de ok si au explicat tot ce era necesar ca sa fii informat pt orice posibila situatia (placuta sau neplacuta). Sora mea a facut recoltarea la ei si eu am ajutat-o in tot acest proces de cautare a unei banci de celule stem potrivita. Am optat pentru ei deoarece imediat dupa ce am discutat la telefon ne-au facut o invitatie la laborator, am putut sa il vedem, am discutat acolo cu doctorii iar doamnele au fost deosebit de amabile... nu stiu, pur si simplu mi-au dat un sentiment bun si iti garantez ca am luat alegerea cea mai buna.
Daca vrei pot sa iti dau mailul sau nr. de tel al doctorei de la Stem-Health Unirea sa vorbesti personal si sa intrebi absolut tot ce te intereseaza. Pentru ca daca tot faci acest pas atunci sa fii in cunostinta de cauza.
Ai grija de tine si de bb si multa bafta cu cea de-a doua sarcina  gravida

Offline

 

#48 2010-09-17 14:51:48

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Mamicilor, am primit un newsletter despre Baby Expo si pe langa standurile si din alti ani o sa fie si bancile de celule stem. Cred am putea gasi informatii si putem sa punem toate intrebarile care nu ne dau pace smile
Am citit pe site-ul lor ca o sa aiba Stem-Health Unirea un semniar de informare http://blog.stem-healthunirea.ro/2010/0 … baby-expo/ si chiar o tombola cu premii constand in 10 ecografii morfologice fetale 2D si un abonament de servicii medicale la domiciliu ?CMU expres pentru copii?.
Astept sa impartasim impresii dupa!

Offline

 

#49 2010-10-22 21:02:35

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Mamici, cate din voi ati prelevat celule, si la care furnizor?

Cum vi s-au parut? Si cum ati procedat? nustiu


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#50 2010-10-25 10:57:22

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: recoltarea de celule stem la nastere

blueeyes a scris:

Mamici, cate din voi ati prelevat celule, si la care furnizor?

Cum vi s-au parut? Si cum ati procedat? nustiu

Nimeni?  supa


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#51 2010-10-25 11:51:11

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: recoltarea de celule stem la nastere

cum nu? smile parca mai e u topic, s-au scris mai multe acolo
Eu am apelat la cord blood. Sunt ok pana acum.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#52 2010-10-25 15:54:40

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

blueeyes a scris:

blueeyes a scris:

Mamici, cate din voi ati prelevat celule, si la care furnizor?

Cum vi s-au parut? Si cum ati procedat? nustiu

Nimeni?  supa

Buna scumpa, suntem aici  big_smile
Eu pot sa iti spun din experienta aproape personala (nu am recoltat eu ci sora mea) insa am intrebat impreuna pe la toate clinicile si am citit f multe contracte inainte de a lua o decizie, cu cine sa semnam.

Noi am semnat cu Stem-Health Unirea (http://stem-healthunirea.ro/). Nu trebuie decat sa suni la nr lor de contact de pe site sau sa le dai un mail si iti explica ei totul. Partea buna este ca NU te streseaza cu o mie de acte, le rezolva ei pe toate deci nu trebuie sa iti mai bati capul ci doar sa te linistesti si sa ai grija de tine si bb.
In aceasta perioada au destul de multe reduceri care variaza in functie de mai multi factori, de aceea nu stiu sa-ti spun exact care ar fi pretul.
Plus ca atunci cand a nascut sora mea a platit un pachet care includea mai multe servicii si i-au dat o reducere: nastere+celule stem+pediatrie. Poti sa citesti mai multe aici: http://cmu.ro/pachete-bebe-special.html

Multa sanatate! wave

Offline

 

#53 2010-10-26 09:15:35

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Multumesc pentru raspuns puss

Eu sincer nu vreau sa am nimic de a face cu CMU, sunt nemultumita de ei, chiar foarte nemultumita. Am abonament pe firma la CMU, si e cam degeaba, prefer sa dau bani si sa primesc servicii de calitate, decat sa fiu tratata ca in clinicile partenere CMU.

O sa mai citesc despre celelalte firme, sunt nehotarata intre Biogenis si Cord Blood...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#54 2010-10-26 10:11:05

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Decizia iti apartine, important este ca bb sa fie sanatos si fericit si mami la fel! happy
Imi pare rau pentru o prima impresie nereusita asupra celor de la CMU, probabil ca se mai intampla, insa cei de la Stem-Health Unirea cu care sunt in colaborare au primit numai recenzii pozitive, nici macar un singur client nu s-a plans de un serviciu nefavorabil sau modul lor de actiune si asta pt ca sunt foarte prietenosi si interesati in mod real de clientii lor... poate merita sa mai tii totusi si aceasta varianta in vizor, cine stie.

Pana atunci multa sanatate si  goodluck

Offline

 

#55 2010-10-26 12:26:29

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Multumesc frumos puss

O sa le trimit un mail si celor de la Stem Health, sa vedem care e reactia lor initiala la intrebarile mele big_smile (multe si complexe)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#56 2010-10-27 10:37:33

CosminaPaun
New member
Inregistrat: 2010-08-13
Mesaje: 14

Re: recoltarea de celule stem la nastere

blueeyes a scris:

Multumesc frumos puss

O sa le trimit un mail si celor de la Stem Health, sa vedem care e reactia lor initiala la intrebarile mele big_smile (multe si complexe)

Mi se pare foarte bine ca vrei sa te informezi  pc  inainte sa semnezi ceva si cu cat mai multe si mai complexe cu atat mai linistita vei fi tu apoi, dupa ce vei afla raspunsurile.
Ceea ce pot sa iti spun eu, ca si avantaje, pe scurt din experienta cu alte banci si Stem-Health Unirea ar fi ca acestia:
- proceseaza in maxim 30 de ora sangele ombilical si izoleaza celule stem ? singurii ? viabilitate maxima (mare)
-rezultatul procesarii il ofera parintilor in 48 de ore (nicio alta banca nu il da atat de repede din cate am citit pe site-urile lor)
-  o stocare ? 2 sanse la acelasi pret (stocheaza in 2 recipiente care se pot folosi individual si nu percep ca Biogenisul taxe suplimentare).

Stiu ca e destul de greu si obositor sa te gandesti la toate aspectele posibile dar o sa te linistesti dupa ce iei o decizie.
Multa bafta si multa sanatate!! happydance

Offline

 

#57 2010-10-27 11:26:40

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: recoltarea de celule stem la nastere

Uite ca nu stiam ca si ei au posibilitatea de a stoca 2 recipiente,trebuie sa ma pun pe citit din nou... Legat de perioada in care imi da raspuns, la email mi s-a raspuns tot 30 de zile, ca si la celelalte firme.

Legat de viabilitatea celulelor, pierderea in urma prelucrarii e cam aceiasi la toti furnizorii, de maxim 15%, insa nu am reusit sa aflu de la ei daca asta se mentioneaza in contract sau nu...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2010-10-27 11:27:59)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.