homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pastila de a 2 zi-8


#134 2009-06-02 10:37:16

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: pastila de a 2 zi

of, m-ati mai linistit. multumesc mult, mai ales doamnei doctor. am cm neregulat si in ultimele luni cel mai lung a fost de 38 zile, acum iar sunt vreo 38 dar incerc sa stau calma, poate s-a dereglat mai tare de la postinor.. sad


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 



#135 2009-06-02 18:44:09

ddk
Membru
Inregistrat: 2009-06-02
Mesaje: 3

Re: pastila de a 2 zi

buna,

in zilele 19-21 din ciclul menstrual am luat antibiotice concomitent cu anticonceptionalele. in ziua 23 am avut contact sexual neprotejat. a doua zi am aflat ca antibioticele scad efectul contraceptivelor orale, asa ca am fugit la farmacie si am luat postinor. am procedat bine? cum imi dau seama daca si-a facut efectul? nu am simptome precum sangerari sau greturi, cum scrie pe prospect.

mersi anticipat!

Offline

 

#136 2009-06-02 18:49:56

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: pastila de a 2 zi

nu e obligatoriu sa ai reactiile din prospect. daca l-ai luat in intervalul indicat si-a facut efectul

Offline

 

#137 2009-06-04 18:49:02

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: pastila de a 2 zi

revin cu probl mea sad nu mi-a vnt ciclu dar stau mai linistita pt k am inteles k poate fi o simpla decalare pt ca am cm neregulat sau poate fi de la postinor. in schimb azi am avut timp de 30 min niste palpitatii la inima, simteam nevoia sa respir mai des. sunt foarte ingrijorata, acest lucru poate avea cauze hormonale?


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#138 2009-06-04 19:19:51

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: pastila de a 2 zi

nu prea.
daca palpitatiile se repeta ar putea fi semn de lipsa de calciu sau magneziu.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2009-06-04 19:25:43

life
Hero member
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 2469

Re: pastila de a 2 zi

Daca iei pilula de a 2-a zi cam dupa 20 ore are acelasi efect nu? doar sa nu depasesti cele 72 de ore..Am citit ce a zis cccpitik si am ramas putin mirata.


We Have To Be Strong !!!

Offline

 

#140 2009-06-04 19:36:39

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: pastila de a 2 zi

ms mult, camysh puss o sa fac un control dak se repeta. e o senzatie foarte aiurea, m-am speriat foarte tare... sad


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#141 2009-06-04 19:50:10

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: pastila de a 2 zi

life a scris:

Daca iei pilula de a 2-a zi cam dupa 20 ore are acelasi efect nu? doar sa nu depasesti cele 72 de ore..Am citit ce a zis cccpitik si am ramas putin mirata.

Da, are acelasi efect. Insa cu cat este luata mai repede, cu atat mai bine.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#142 2009-06-04 20:16:46

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: pastila de a 2 zi

camysh, uite ce am gasit :
Cauze nelegate de inima. Anumite medicamente, suplimente naturiste si droguri pot stimula inima sa bata mai repede. Medicamente care pot produce palpitatii includ inhalatoarele pentru astm (spray-uri) si decongestionantele. Cofeina (din cafea , ceai sau cola), alcoolul si tutunul pot si ele sa produca palpitatii. Oamenii care au tulburare de panica isi simt inima batand cu putere cand se tem de ceva sau au un atac de panica . Unele afectiuni, cum sunt bolile tiroidei si anemia , pot si ele sa produca palpitatii. Alte cauze obisnuite de palpitatii includ febra,  schimbarile hormonale asociate cu menstruatia , graviditatea sau menopauza , efortul fizic.
Asta ma ingrijoreaza.. nu stiu ce sa mai cred sad

Ultima oara a fost editat de A|3 (2009-06-04 20:18:03)


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#143 2009-06-04 20:52:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pastila de a 2 zi

A|3 a scris:

camysh, uite ce am gasit :
Cauze nelegate de inima. Anumite medicamente, suplimente naturiste si droguri pot stimula inima sa bata mai repede. Medicamente care pot produce palpitatii includ inhalatoarele pentru astm (spray-uri) si decongestionantele. Cofeina (din cafea , ceai sau cola), alcoolul si tutunul pot si ele sa produca palpitatii. Oamenii care au tulburare de panica isi simt inima batand cu putere cand se tem de ceva sau au un atac de panica . Unele afectiuni, cum sunt bolile tiroidei si anemia , pot si ele sa produca palpitatii. Alte cauze obisnuite de palpitatii includ febra,  schimbarile hormonale asociate cu menstruatia , graviditatea sau menopauza , efortul fizic.
Asta ma ingrijoreaza.. nu stiu ce sa mai cred sad

sa nu crezi nimic
sa mergi la medic sas vezi de ce ai palpitatii si in nici un caz sa nu te grabesti sa tragi concluzii


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#144 2009-06-04 22:11:10

purple_day
New member
Inregistrat: 2009-06-04
Mesaje: 6

Re: pastila de a 2 zi

Buna fetelor! Am si eu o problema un pic mai complicata  asa ca sper ca Doctoressa sa ma ajute cu o parere avizata!
Asadar, din cauza unor probleme de circulatie ale sangelui am foslosit ca anticonceptionale Cerazette in lunile noiembrie-ianuarie. Spre marea mea surprindere, mi-a mers foarte bine, nu mi-a fost rau, nu am avut scurgeri neregulate...de fapt principalul efect a fost acela de a-mi opri menstruatia. In luna aprilie am hotarat sa incep din nou sa iau anticonceptionalele - am avut ciclu incepand cu ziua de 18 aprilie, si am inceput folia de cerazette pe 23 aprilie. Buuuun, dar intre timp nu m-am impacat cu pritenul meu asa cum am crezut initial (de care ma despartisem in ianuarie), asa ca la sfarsitul foliei m-am oprit, nu am mai luat pastilute.
Marea problema este ca pe 1 iunie am patit-o...am facut sex protejat cu un baiat si a alunecat prezervativul sad el nu terminase, dar stiu ca si in lichidul preejaculator sunt spermatozoizi, asa ca stiu ca nu prea am motive sa stau linistita. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa imi pun un ovul Pharmatex (ca s-a intamplat pe la ora 1 noaptea si nu aveam nicio farmacie pe apropape deschisa sa iau pilula de a doua zi). Apoi de dimineata la ora 9 am luat Escapelle (adica la 8 ore de la "intamplare").
Ideea este ca din cauza Cerazette-ului mie nu mi-a mai venit ciclul in luna mai, de fapt nu am mai avut ciclu de pe date de 18 aprilie si nu stiu ce sa ma astept sa se intample acum, in urma pastilei de a doua zi. Nu stiu daca eram sau nu la ovulatie....  sad Au trecut 2 zile si nu am avut niciun simptom de la pastila..m-a durut un pic capul si am avut o senzatie de apasare pe la burtica...in rest nimic...nicio scurgere!
Te rog mult doctoressa, ajuta-ma cu un sfat! crezi ca isi va face efectul pastila de adoua zi? Oare ovulul ala Pharmatex mai rau a facut ca a impins "omuletii" mai sus? Uffff....
Multumesc mult!

Later edit: Stiu ce principalul efect al Cerazette este sa inhibe ovulatia, iar daca le oprisem deja de 14 zile, oare se produsese deja ovualtia si ar fi trebuit sa fiu intr-o perioada sigura pe 1 iunie? (mentionez ca aveam de cateva zile niste secretii mai abundente de culoare alba) huh Iar azi au trecut deja 5 zile de cand am luat Escapelle si nu a aprut nicio scurgere, in schimb ma doare capul iar sanii sunt durerosi si cam umflati.

Ultima oara a fost editat de danielenav (2009-06-07 10:38:40)

Offline

 

#145 2009-06-05 00:08:06

123dana123
Membru
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 4

Re: pastila de a 2 zi

Buna

am o intrebare referitor la administrarea concomitenta de postinor si duphaston.
ideea e ca am avut un accident si s-a rupt prezervativul.evident iau postinor, fiind in a 15 zi de ciclu.
totdodata sunt sub tratament cu duphaston pentru oligomenoree 10 zile din ziua 16-26 a ciclului menstual.
de maine ar trebui sa  iau duphastonul.
ce fac?

atat postinorul e pe baza de progesteron cat si duphastonul, insa primul e pentru a impidica nidatia , iar ce de-al doilea pentru a o favoriza.

vreau o confirmare .nu fac tratamentul cu duphaston luna aceasta?
multumesc
astept cu interes raspuns

Offline

 

#146 2009-06-05 08:38:46

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: pastila de a 2 zi

Am lasat link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#147 2009-06-05 11:18:00

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: pastila de a 2 zi

doctoressa, am mai gasit ceva cum ca balonarea poate duce la astfel de palpitatii, deoarece diafragma impinge in sus si preseaza zona pieptului, ceva de genul asta. eu am probl cu trazitul mai tot timpul, cred k e ereditar si mai tot timpul sunt balonata, si in acel moment la fel. crezi k poate fi asta cauza? mi-am promis mie sa ma duc la doctor dak se repeta palpitatiile.. sper sa fi fost ceva trecator sad


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#148 2009-06-05 15:32:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pastila de a 2 zi

123dana123 a scris:

Buna

am o intrebare referitor la administrarea concomitenta de postinor si duphaston.
ideea e ca am avut un accident si s-a rupt prezervativul.evident iau postinor, fiind in a 15 zi de ciclu.
totdodata sunt sub tratament cu duphaston pentru oligomenoree 10 zile din ziua 16-26 a ciclului menstual.
de maine ar trebui sa  iau duphastonul.
ce fac?

atat postinorul e pe baza de progesteron cat si duphastonul, insa primul e pentru a impidica nidatia , iar ce de-al doilea pentru a o favoriza.

vreau o confirmare .nu fac tratamentul cu duphaston luna aceasta?
multumesc
astept cu interes raspuns

da, fa-l


A|3 ...sa nu te superi te rog insa nu voi da cu banul impreuna cu tine....cauze pot fi multiple, de aceea e recomandat sa mergi la medic, pentru ca acesta sa discearna, in baza simptomelor tale, a datelor de laborator(eventual) si mai cu seama a cunostintelor acumulate de el in ani de scoala si practica


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#149 2009-06-05 15:48:15

purple_day
New member
Inregistrat: 2009-06-04
Mesaje: 6

Re: pastila de a 2 zi

Imi doresc si eu o parere, un sfat legat de ce am povestit in postul anterior! te rog mult doctoressa!  grater

Offline

 

#150 2009-06-05 16:19:16

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: pastila de a 2 zi

danielenav a scris:

Imi doresc si eu o parere, un sfat legat de ce am povestit in postul anterior! te rog mult doctoressa!  grater

Am lasat link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#151 2009-06-09 10:39:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pastila de a 2 zi

danielenav a scris:

Buna fetelor! Am si eu o problema un pic mai complicata  asa ca sper ca Doctoressa sa ma ajute cu o parere avizata!
Asadar, din cauza unor probleme de circulatie ale sangelui am foslosit ca anticonceptionale Cerazette in lunile noiembrie-ianuarie. Spre marea mea surprindere, mi-a mers foarte bine, nu mi-a fost rau, nu am avut scurgeri neregulate...de fapt principalul efect a fost acela de a-mi opri menstruatia. In luna aprilie am hotarat sa incep din nou sa iau anticonceptionalele - am avut ciclu incepand cu ziua de 18 aprilie, si am inceput folia de cerazette pe 23 aprilie. Buuuun, dar intre timp nu m-am impacat cu pritenul meu asa cum am crezut initial (de care ma despartisem in ianuarie), asa ca la sfarsitul foliei m-am oprit, nu am mai luat pastilute.
Marea problema este ca pe 1 iunie am patit-o...am facut sex protejat cu un baiat si a alunecat prezervativul sad el nu terminase, dar stiu ca si in lichidul preejaculator sunt spermatozoizi, asa ca stiu ca nu prea am motive sa stau linistita. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa imi pun un ovul Pharmatex (ca s-a intamplat pe la ora 1 noaptea si nu aveam nicio farmacie pe apropape deschisa sa iau pilula de a doua zi). Apoi de dimineata la ora 9 am luat Escapelle (adica la 8 ore de la "intamplare").
Ideea este ca din cauza Cerazette-ului mie nu mi-a mai venit ciclul in luna mai, de fapt nu am mai avut ciclu de pe date de 18 aprilie si nu stiu ce sa ma astept sa se intample acum, in urma pastilei de a doua zi. Nu stiu daca eram sau nu la ovulatie....  sad Au trecut 2 zile si nu am avut niciun simptom de la pastila..m-a durut un pic capul si am avut o senzatie de apasare pe la burtica...in rest nimic...nicio scurgere!
Te rog mult doctoressa, ajuta-ma cu un sfat! crezi ca isi va face efectul pastila de adoua zi? Oare ovulul ala Pharmatex mai rau a facut ca a impins "omuletii" mai sus? Uffff....
Multumesc mult!

Later edit: Stiu ce principalul efect al Cerazette este sa inhibe ovulatia, iar daca le oprisem deja de 14 zile, oare se produsese deja ovualtia si ar fi trebuit sa fiu intr-o perioada sigura pe 1 iunie? (mentionez ca aveam de cateva zile niste secretii mai abundente de culoare alba) huh Iar azi au trecut deja 5 zile de cand am luat Escapelle si nu a aprut nicio scurgere, in schimb ma doare capul iar sanii sunt durerosi si cam umflati.

In mod evident semne de sarcina nu apar la 4 zile de la contactul sexual...oricum, avind in vedere ca nu a fost un contact sexual cu ejaculare, sincer nu vad un risc de sarcina...
de ce ai pus ovulul pharmatex, doar tu stii...ma rog
osa apara si menstra la un moment dat...nu stiu cind,daca nu a parut deja... la sarcina sigur nu are rost sa te gindesti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#152 2009-06-09 11:55:37

purple_day
New member
Inregistrat: 2009-06-04
Mesaje: 6

Re: pastila de a 2 zi

Multumesc mult doctoressa! Raspunsul tau m-a mai linistit! Menstruatia nu a aparut inca...mai astept! oricum, la inceputul saptamanii viitoare imi fac un test ca a stau linistita! Multumesc inca o data! Sa ai o zi frumoasa!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.