homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Arsuri solare :((((-4


#58 2010-07-30 23:33:54

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Arsuri solare :((((

Eu cred ca mai degraba ai avut tu o reactie la el. Tocmai, daca lampile nu au fost schimbate de mult inseamna ca solarul nu mai bronzeaza atat de tare deci nici nu te arde. problema se pune cand sunt lampile noi.

Offline

 



#59 2010-08-01 18:55:16

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: Arsuri solare :((((

mi-am mai revenit de la arsurile provocate de soare,insa sora mea s-a ars atat de tare pe fata incat dupa ce i s-a cojit pielea sub ea s-au format niste pungi cu infectie care s-au extins...acum foloseste fluocinolon insa as vrea sa stiu daca cunoasteti vreun tratament pentru asa ceva sau daca ati patit asa vreodata si ma puteti ajuta cu un sfat...

Ultima oara a fost editat de alexsandraa (2010-08-02 14:57:31)

Offline

 

#60 2010-08-01 19:48:52

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Arsuri solare :((((

Sa mearga la doctor cat de repede. Voi chiar nu ati auzit de protectie solara si sa evitati macar orele 12- 15? nustiu

Offline

 

#61 2010-08-02 10:27:02

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: Arsuri solare :((((

vai de mine dar cat ati stat la soare?deja am observat ca de la ora 11:30 incepe sa dogoreasca bine soarele. eu de obicei am o crema care am luat-o de la farmacie, propanal parca se numeste nu mai stiu sigur, ceva cu propan si nu mai stiu cum...dar daca i se infecteaza sa ajunga la medic urgent.


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

#62 2010-08-02 14:56:02

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: Arsuri solare :((((

am stat cam 3 ore si am folosit crema dar nu avea un factor de protectie prea ridicat, pe corp nu s-a ars decat pe partea dreapta a fetei...Avem si o piele deschisa si sensibila in special pe fata.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-08-03 11:18:01

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: Arsuri solare :((((

eu am pielea alba si de obicei  imi iau crema cu factor de protectie ridicata, deasemenea mananc multe rosii si morcovi si ma hidratez.anul trecut am exagerat cu statul la plaja. nu stiu cum in ce fel dar m-am ars pe piept rau de tot, si dupa ce mi-am facut dus mi-am tot dat cu crema de galbenele, desi ustura al naibii de rau. nu e de gluma cu statul la soare. voi la solar ati fost pana acum?


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

#64 2010-08-18 22:29:53

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Arsuri solare :((((

astazi a fost a 5-a sau a 6-a zi de plaja din vara asta...primele 2-3 dati am folosit crema de la vichy cu factor de protectie 50 si n-am stat mai mult de 11 jumate la soare. ultimele zile, insa, m-am prostit sad am stat de pe la 10 pana pe la 2 si am folosit de la elmiplant un ulei de cocos si macadamia cu factor de protectie 6. acum se vad urmele...sunt putin rosie pe gat si pe piept si ma manancaaaaa in ultimul hal. ma dadui cu spirt, dar parca mai tare imi vine sa ma scarpin acum. maine m-as duce iar la plaja (stiu ca nu e indicat, dar am foarte putine ocazii). ce sa fac cu zona asta? daca ma dau cu crema de la vichy e suficient? sau ar fi bine sa stau si acoperita? - asta ar fi prima intrebare. a 2-a: cu ce-as putea sa ma mai dau sa-mi treaca roseata si mancarimea asta ingrozitoate? nu ma ustura absolut deloc, nu doare, nu e mare portiunea afectata, doar ma mananca.

vad ca si umerii si spatele "au febra". sa ma dau si acolo cu spirt, preventiv?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#65 2010-08-18 22:46:50

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Arsuri solare :((((

april sunset a scris:

astazi a fost a 5-a sau a 6-a zi de plaja din vara asta...primele 2-3 dati am folosit crema de la vichy cu factor de protectie 50 si n-am stat mai mult de 11 jumate la soare. ultimele zile, insa, m-am prostit sad am stat de pe la 10 pana pe la 2 si am folosit de la elmiplant un ulei de cocos si macadamia cu factor de protectie 6. acum se vad urmele...sunt putin rosie pe gat si pe piept si ma manancaaaaa in ultimul hal. ma dadui cu spirt, dar parca mai tare imi vine sa ma scarpin acum. maine m-as duce iar la plaja (stiu ca nu e indicat, dar am foarte putine ocazii). ce sa fac cu zona asta? daca ma dau cu crema de la vichy e suficient? sau ar fi bine sa stau si acoperita? - asta ar fi prima intrebare. a 2-a: cu ce-as putea sa ma mai dau sa-mi treaca roseata si mancarimea asta ingrozitoate? nu ma ustura absolut deloc, nu doare, nu e mare portiunea afectata, doar ma mananca.

vad ca si umerii si spatele "au febra". sa ma dau si acolo cu spirt, preventiv?

in primul rand nu te da cu spirt. lezezi si mai mult o piele foarte foarte lezata.

stiu ca o sa spui ca iar vine cineva cu morala, dar iti repet ca orice arsura solara iti creste dramatic riscul de probleme pe viitor. eu personal am patit-o, mi-au aparut multe alunite, dintre care una periculoasa, care a necesitat scoaterea. pentru ca am avut niste expuneri la soare total nepotrivite.

deci, in concluzie, prima parte cu crema vichy cu factor 50 a fost o idee buna. continua tot asa. crema cu factor 6 - desi cele de la elmiplant su bune in general - a fost evident insuficienta.

pielea arsa trebuie neaparat acoperita. suntem in epoca in care oamenii fac din nou baie imbracati, nu glumesc, astea sunt sfaturile. pentru mancarime...nu prea ai ce sa iei, pentru ca e o reactie fireasca la agresarea solara, sunt iritate terminatiile nervoase etc. solutia nu sta in spirt, repet, desi ofera ce-i drept o senzatie de racorire. trebuie aplicat ceva din clasa dermatocosmeticelor, specific in acest sens, care chiar daca are alcool de pilda, are si proprietati emoliente.

profit de mesajul tau ca sa reamintesc ca trebuie sa folosim crema de fata cu factor de protectie chiar daca doar mergem pe strada, de preferat si pentru corp. am vazut in stagiul de dermatologie efectele expunerii la soare. si nu sunt prea placute. nu ma refer doar la cancer, ci si la imbatranirea prematura a pielii...cred ca nu va doriti asta.

in concluzie eu in locul tau as merge la plaja, dar as sta imbracata in ceva lejer din in si m-as proteja. oricum radiatiile patrund si prin haine, dar nu putem acum sa stam inchisi intr-un beci ca sa ne ascundem. a

scuze ca m-am bagat in vorba si aici cu chestii medicale, dar simteam nevoia sa va amintesc unele lucuri si tu mi-ai dat ocazia smile

distractie placuta maine, chiar daca nu o sa te bronzezi. unii trebuie sa stea in casa si sa invete multmultmult, deci profita si pentru ei smile

Offline

 

#66 2010-08-18 22:48:07

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Arsuri solare :((((

Nu cu spirt... cu otet sau  ulei de masline! Daca te mai duci la plaja pune ceva pe zonele cu probleme, nu te expune asa rosie


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#67 2010-08-18 22:52:36

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Arsuri solare :((((

moksha, nici vorba sa consider "morala" sfaturile voastre! dimpotriva! va multumesc mult puss
cat despre spirt, il folosii pt ca asa zise mami, dar nu pt a ma racori ca pot sa suport mancarimea, ma dadui cu el pt ca ma gandii ca va trece roseata, dar daca spuneti sa nu-l mai folosesc, nici ca ma mai ating de el.
va multumesc din nou, o sa am mai multa grija pe viitor smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#68 2010-08-19 19:08:27

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Arsuri solare :((((

april sunset a scris:

pot sa suport mancarimea

nu mai pot, nu mai pot! imi vine sa iau peria de sarma si sa ma scarpin. ma mananca tot timpul...nu mai spun daca misc gatul cum e grater statui cu batista rece pe mine, scoasa din congelator lol imi trecu pe moment, apoi iar incepu mancarimea. imi facu mami un ceai de musetel sa pun comprese...ma gandesc ca n-are ce rau sa faca, nu? il pot folosi. si, in caz ca asta nu-i suficient, imi mai aparura si pe mana niste umflaturi, foarte putin vizibile (dar sunt), ca niste bubite. ideea e ca sunt pe partea interioara a mainii, care nu a prea fost expusa la soare. nu ma mananca tot timpul si nici atat de rau ca pe gat, dar tot e ceva incomod.
inafara de compresele cu musetel ce-as mai putea folosi? si eventual sa fie ceva ce am prin casa (deci nu creme sau lotiuni speciale pt dupa plaja pt ca nu am apucat sa-mi iau)


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#69 2010-08-19 19:17:24

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Arsuri solare :((((

april,musetelul e bun.poti sa pui comprese si cu ceai ce galbenele,chiar pliculetele reci le poti folosi.o alta modalitate ar fi o baie cu apa calduta in care pui o cana de bicarbonat de sodiu,baia sa dureze 15 min.apoi testergi usor,prin tamponare. smile


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#70 2010-08-19 19:19:33

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Arsuri solare :((((

april sunset a scris:

april sunset a scris:

pot sa suport mancarimea

nu mai pot, nu mai pot! imi vine sa iau peria de sarma si sa ma scarpin. ma mananca tot timpul...nu mai spun daca misc gatul cum e grater statui cu batista rece pe mine, scoasa din congelator lol imi trecu pe moment, apoi iar incepu mancarimea. imi facu mami un ceai de musetel sa pun comprese...ma gandesc ca n-are ce rau sa faca, nu? il pot folosi. si, in caz ca asta nu-i suficient, imi mai aparura si pe mana niste umflaturi, foarte putin vizibile (dar sunt), ca niste bubite. ideea e ca sunt pe partea interioara a mainii, care nu a prea fost expusa la soare. nu ma mananca tot timpul si nici atat de rau ca pe gat, dar tot e ceva incomod.
inafara de compresele cu musetel ce-as mai putea folosi? si eventual sa fie ceva ce am prin casa (deci nu creme sau lotiuni speciale pt dupa plaja pt ca nu am apucat sa-mi iau)

poate ar fi bine sa te vada totusi un dermatolog, sincer nu imi vine sa iti dau sfaturi asa pe forum. mai ales ca imi spui de bubitele de pe mana, poate sa fie cu totul altceva, o alergie la altceva etc. eu zic sa dai o fuga la medic daca nu iti e prea greu.

succes.

Offline

 

#71 2010-08-19 19:22:57

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Arsuri solare :((((

multumesc, sonia!
maine trec pe galbenele chicot iar baie cred ca imi fac mai tarziu pt ca acum e mult prea cald. nu prea-mi vine sa suport 30 si de grade doar pt gat (pt ca e singura zona care-mi da batai de cap...nici nu prea merge sa umplu cada, sa torn o gramada de bicarbonat doar pt gat lol ). cred ca astept pana maine si daca va fi tot asa, o sa urmez si sfatul cu bicarbonatul smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#72 2010-08-19 19:24:48

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Arsuri solare :((((

moksha, daca nici dupa compresele cu ceai si baia in bicarbonat nu vad vreo imbunatatire, dau fuga si pana la un medic. se poate sa fie cum spui tu, iar in cazul asta nu ar fi prea bine sa pierd timpul.
merci puss


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#73 2010-08-19 19:45:57

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Arsuri solare :((((

april,din ce oras din oltenia esti?ca vorbesti cu perfectu simplu,ca mine big_smile


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#74 2010-08-20 09:47:11

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Arsuri solare :((((

sonia30 a scris:

april,din ce oras din oltenia esti?ca vorbesti cu perfectu simplu,ca mine big_smile

offtopic  big_smile


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#75 2010-08-20 16:40:35

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Arsuri solare :((((

sonia30 a scris:

april,din ce oras din oltenia esti?ca vorbesti cu perfectu simplu,ca mine big_smile

dai un semn cand esti aici si-ti spun smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#76 2010-08-20 16:51:07

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Arsuri solare :((((

april puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.