homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!-3


#39 2008-08-05 11:24:11

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

exact


mami de minuni hjarta

Offline

 



#40 2008-08-05 11:31:13

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

sa va povestesc o intamplare de zilele trecute. ma intalnesc cu o cunostinta, licentiata in psihologie, nu st exact ce specializare, care acum face studii directe pe copii cu sindromul down. respectivul mi-a spus ca defapt adn-ul tatalui e raspunzator pt aceasta afectiune si in 1:1 milion, mama. n-am zi nici da nici ba, ca ma gandeam ca omu' daca s-o specilaizat pe asa ceva o sti mai bine. voi ce stiti despre asta?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#41 2008-08-05 11:36:39

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

pai si atunci de ce se pun atatea intrebari despre mama inainte de test? sa nu fi auzit ei nimic de treaba asta?


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#42 2008-08-05 11:36:40

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

nu cred ca poti afirma 100% ceva legat de asta indiferent de studii...insa de obicei e vb de mama.dc? pt ca in viata intrauterina se formeaza numarul de ovule din care se va elibera lunar cate unul incepand cu prima menstra...buuun. dupa formare ele intra in stand-by pana la pubertate. o perioada atat de lunga de timp duce la modificari ale acelui ovul. de aici si presupunerea ca mama e responsabila de unele modificari genetice. eu tot in voia Celui de Sus cred insa smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#43 2008-08-05 11:38:16

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

e de departe cea mai importanta,eu invat asta zi de zi


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-08-05 11:42:44

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

va dati seama ca si eu am ramas masca cand am auzit chestia asta, deasta v-am si intrebat. oricum tot doamne doamne are grija de noi.


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#45 2008-08-05 11:44:39

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

eu postasem un topic cu sindrom down, inainte sa apara acest topic si scriam asa " in cazul trisomiei 21 fiecare celula al organismului poseda trei cromosomi 21. Acest extra cromosom 21 provine din ovul sau spermatozoid"
tocmai de aceea nu inteleg de ce nu se ia in calcul si tatal, varsta lui, sotul meu e mai tanar ca mine, nu ar fi un avantaj???

"Mie medicul mi-a spus ca sindromul Down se poate depista cel mai bine ecografic , fiindca se masoara cavitatea craniana , ce la cei cu sindrom este diferita de a copiilor sanatosi!! "

inseamna ca la morfofetala se vede bine, cum ati spus voi

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-08-05 12:01:25)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#46 2008-08-05 12:13:03

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

daliana in cate sapt esti? calmeaza-tee!!
dc n-ar fi concludent acum inca un dopler? sa-i masoare acum cavitatea craniana.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#47 2008-08-05 12:19:45

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

se vede  dar de ce nu o faci la 21 de sapt? atunci ai timp si de amniocenteza si reduci si stresul asta. Iar amniocenteza nu-i deloc o problema.

Offline

 

#48 2008-08-05 12:19:57

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

eu am facut eco la 12 saptamani si de atunci mi s-a spus ca e bine,daliana daca la eco e bine,nu te mai gandi la TT,da-le incolo de rezultate,ce se vede la eco e mult mai concludent


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#49 2008-08-05 13:07:52

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

am 17-18 saptamani, am sunat la n cabinete, unele pana in ianuarie sunt full.........m-am programat in sept la med life, primul loc liber si am gasit pt joia viit la un dr no name la Stefanescu Claudia la Victor Babes, pt morfologie fetala, desi sunt in 18-19 sapt.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#50 2008-08-05 16:42:40

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

Daliana kram,si eu tot de parerea asta sunt,asteapta morfofetala,iar mai apoi tu la cate sapt ai facur TT?,eu am facut la 15 saptamani fix si a iesit ok,dar oricum cel mai sigur e morfofetala kram,si nu te mai necaji daca la eco este totul bine:k:,eu zic sa stai linistita:hug:

Ultima oara a fost editat de ttenzika (2008-08-05 16:43:05)


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#51 2008-08-05 17:46:54

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

la 16-17 sapt l-am facut


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#52 2008-08-05 17:53:38

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

daliana, o sa razi dupa ce-o sa nasti cand ai sa-ti aduci aminte cat de speriata erai ca nu cumva bebe tau sa se nasca bolnav big_smile
si eu o sa am grija sa-ti aduc aminte daca o sa mai fim pe forum rotfl


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#53 2008-08-06 12:48:26

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

abia astept alexa!!!!!sa am 2 fete...

"Sarcina este (ar trebui să fie) o perioadă normală din viaţa unei femei, dar a ajuns să fie extrem de medicalizată, multă lume neştiind, iar unii medici evit?nd să spună că circa 85% din sarcini pot fi duse la capăt fără nici o complicaţie şi deci fără supraveghere medicală strictă.
Se inventează teste din ce in ce mai uimitoare cu scopul de a depista diverse boli/malformaţii, teste ce capătă ?n imaginarul populaţiei neavizate infailibilitate şi singurii mulţumiţi s?nt cei ce adună profit ?n propriile buzunare.

Tripul test (TT) este unul dintre acestea (se dozează alfa-fetoproteina(AFP), gonadotrofina corionică umană(hCG) şi estriolul din s?ngele matern) şi poate prezice existenţa unor malformaţii fetale (de la foarte grave: sindrom Down, sindrom Edwards, malformaţii de tub neural etc. la unele minore: polidactilia de exemplu).
Predicţia este de circa 65-80%. ?n calculul posibilităţii de existenţă a malformaţiilor se mai are ?n vedere v?rsta mamei, istoricul obstretical al mamei, alte boli ale mamei, rasa părinţilor şi altele. V?rsta gestaţională la care se efectuează TT este ?ntre 15 şi 20 de săptăm?ni.
Se estimează că doar 10% din rezultatele pozitive (modificări ale AFP, hCG şi estriolului) indică malformaţii majore, multe rezultate pozitive fiind determinate de sarcini multiple, estimarea eronată a v?rstei gestaţionale sau malformaţii minore.

Aşadar nimeni nu se bazează pe aceste rezulatate, ci se continuă evaluarea cu alte teste invazive sau mai puţin invazive: amniocenteza şi ultrasonografia. Amniocenteza fiind o metodă invazivă răm?ne ultima alegere dintre aceste metode. 1 din 200 de amniocenteze produc pierderea sarcinii.

Singurul lucru bun pe care ?l vad ?n utilizarea acestor teste este informarea familiei asupra problemelor de sănătate ale copilului şi intrarea ?n contact cu diverse grupuri de susţinere sau de ce nu cu anumiţi medici ce se luptă pentru corectarea malformaţiilor.

Din păcate TT ca şi amniocenteza duc cel mai adesea la avort ?terapeutic?. (de parcă uciderea ar fi tratament)"


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#54 2008-08-06 13:19:22

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

Adevarul e ca si eu as fi vrut sa stiu cat mai multe despre bebe meu, dar vad ca DT si TT nu fac altceva decat sa provoace extrem de mult stres! Daca ar fi vre-un test 100% sigur care mi-ar spune in primele sapt de sarcina, ca bebelul meu prezinta malformatii, atunci as recurge la avort instant! Dar sub nici o forma, eu sa fac un ecograf unde totul apare perfect ok, pe urma sa ma las testata cu tot felul de prostii si d-acolo sa reiasa ca avem probleme neutral si sa-mi smulg parul din cap de disperare....

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2008-08-06 13:21:48)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#55 2008-08-06 13:21:41

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

cam ai dreptate
dar,
http://www.stetoscop.ro/arhiva/2005/38/impact.php

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-08-06 13:49:21)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#56 2008-08-26 14:47:50

mikyshor
New member
Inregistrat: 2008-08-26
Mesaje: 12

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

buna ziua
eu sunt in sapt 11 de sarcina si stiu ca in curand trebuie sa fac triplu test; vroiam sa va intreb daca aveti cumva idee cat costa si in ce consta de fapt acest test
va multumesc

Offline

 

#57 2008-08-26 15:00:12

mikyshor
New member
Inregistrat: 2008-08-26
Mesaje: 12

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

vroiam sa va mai intreb ceva; mie mi-a dat dr ginecolog o groaza de analize nu foarte ieftine, sa spun asa,; numai astazi am dat 370 RON pt niste analize de sange pentru rubella, toxoplasma, listeria, cmv + examenul complet al secretiei vaginale care am inteles ca e in jur de 150 RON+cultura din col pt chlimidia, mycoplasma, ureaplasma - nu stiu cat costa+triplu test+ecografie morfologica la 23 sapt (cred ca e 3D).
mi se pare cam mult, sincer; vreau si eu parerea unor femei care au trecut deja prin asta si care ma pot sfatui ce analize sunt mai importante; doctorul mi-a spus ca, daca am posibilitate sa le fac pe toate dar asta e ca nu prea pot sa le fac pe toate, financiar vorbind
am o cunostinta care a nascut un copil perfect sanatos si singurele analize care le-a facut au fost cele de sange la dr de familie plus ecografii in fiecare luna plus 3D, atat
taote aceste analize nepot ajuta copiii intr-adevar sau sunt un alt mecanism de a ne lua banii?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.