homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sa mancam (mai) sanatos!


#1 2008-08-09 15:16:14

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Sa mancam (mai) sanatos!

In ziua de azi, teoretic, alimente sanatoase si bune mai gasim doar in piete....insa in ultimul timp, nici de acolo nu mai esti sigur ce cumperi.....asa ca propun acest topic unde sa ne dam sfaturi despre cum putem manca mai sanatos, unde gasim alimente la care sa nu ni se urce parul in cap cand ne uitam pe eticheta... eu una recunosc ca mi-e frica de E-uri, ca le urmaresc pe produsele pe care le cumpar....insa de cele mai multe ori ma dau batuta si cumpar ce are mai putine E-uri, pentru ca fara....nu prea se mai gasesc.


Incep eu prin a va spune ca: in Jurnalul National exista mereu o rubrica intitulata :"ce bem, ce mancam" unde sunt analizate dpdv nutritiv diverse produse din comert; tot din JN am aflat ca au intrat pe piata din Romania niste produse lactate bio http://www.jurnalul.ro/articole/131018/ … -crestere.

Pentru amatoarele de dulciuri, eu am gasit in Selgros o gama de produse - Pia se cheama - care produc produse de patiserie care la gust sunt ca facute in casa (piscoturi, saratele, checuri) - si din ce am vzut eu pe eticheta contin doar oua, faina, zahar, cacao - nici macar arome.

Cam asta ar fi....recunosc ca ideea topicului mi-a venit dintr-un post de-al lui heimdall in care spunea ca se duce la supermarket ca la biblioteca....ar trebui toti sa facem asta mai des.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#2 2008-08-09 16:08:03

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

eu am noroc k stau la curte sh se ocupa bunicii mei cu chestiile astea... practic n'ar trebui sa cumparam mai nimic, dar tot luam carne sh altele de papa...
knd eram micuta mancam f sanatos- nu'mi amintesc sa fi avut probleme de sanatate-, si mai ales k nu am fost un copil rasfatat cu tone de dulciuri...
acum s'au skimbat lucrurile, am inceput sa mananc mai mult prostii, suc zilnic, fast food...etc...
de luni ma las iar de suc sh poate sh d dulciuri... nu de alta da'knd vad ce compozitie au ...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#3 2008-08-09 16:15:38

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

din fericire in familia mea nu se cumpara foarte mult din magazin...
lactatele le mancam de la bunici de la tara deci sigur sunt sanatoase si proaspete,oua de curte si uneori si cate o pasare...dar avem putine asa k asta tb sa cumparam de la magazin.... dintre legume mancam din gradina de la tara cartofi,ceapa,usturoi,varza,spanac,mazare,loboda,dovlecel,pastai,fasole atat cat avem din recolta...nu prea mult k nu punem in cantitati mari dar tot e ceva...rosiile si castravetii de gradina putine pt k nu putem sa stam sa aducem de la tara...si necesita mai multa ingrijire iar ai mei nu pot sa stea numai pe acolo...fructe:mere,pere,prune,mure...
ai mei mai mananca si carne de porc...eu m-am lasat...dar macar e crescut de ei nu umplut de concentrate cum sunt cei de pe piatza...carne de miel tot de la tara mancam pt k ne cresc bunicii cate un miel in fiecare an...dulciuri mai mult de casa...facute cu miere in loc de zahar (noroc cu bunicul k are stupi)...ce mai cumparam uneori inghetata,ciocolata,si altele....dar mai rar...mai ales k eu nu prea mai mananc...fratele meu e alergic si nu are voie la cacao,prajeli,carne de porc si altele pt k urmeaza un tratament homeopat...si tocmai de aceea mama incearca sa puna la tara in gradina de toate k sa mancam cat mai curat...

Ultima oara a fost editat de ella_mina (2008-08-09 17:22:15)


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#4 2008-08-09 17:24:39

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Katalyna2311 a scris:

acum ca e vara nici noi nu mai cumparam la fel de mult...ca doar avem gradina pentru legume si fructe, iar de lactate....ne ajuta bunicii, ouale si carnea din productie proprie...
dar eu sunt sigura ca nici ceea ce avem in gradinile noastre nu sunt foarte sanatoase.
ce gust aveau rosiile acum cativa ani si ce gust au acum. iar fructele.....cam toate au chiriasi in ele lol dar totusi in comparatie cu cele din comert sunt mai ok ale noastre

ai mei nu pun decat ingrasamant natural la legume...asa k sigur sunt curate...
cat despre chiriasii din fructe asta e un semn k sunt sanatoase...chiar auzeam pe cineva k multi straini care vin la noi in tara cauta sa cumpere mere care au viermi pt k stiu k acelea nu sunt tratate...si cand te gandesti k lumea de pe la noi se arunca la ce e mai mare si mai frumos...dar nu se gandesc si cu ce au fost tratate...


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#5 2008-08-09 17:25:02

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

oricum rosiile din gradina-sh orice alte fructe sau legume- sunt mult mai bune dekt cele din comert... chiar dak nu sunt la fel de frumoase si mari... nu stiu dak ati observat iarna, knd toti cumparam rosii- dak pui o rosie undeva,peste 2 saptamani o gasesti la fel de aratoasa roll oare un fruct normal ar rezista atat fara sa se strice?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-08-09 17:30:34

skumpi
Vizitator

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

mda...la mine in casa se mananca carne in fiecare seara ! norok k mancam mai mult peste si pui signof10 din cand in cand gratr d porc lol

 

#7 2008-08-09 17:32:13

andrutza
Vizitator

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Ar fi super daca ar veni si in cta produsele alea lactatae fara chimicale....
In rest, toate chestiile cumparate din magazine au e-uri...poate cu timpul o sa fie mai bine, sa speram.
Cele de la tara sunteti niste norocoase...si eu cand merg la bunici sunt super incantata si chiar se simte diferenta de gust a mancarii...laptele de vaca il ador, ouale sunt f gustoase si au un galbenus asa portocaliu fata de astea de la oras care il au galben se vede clar ca nu e ou de tara...si legumele sunt f bune.
Asta imi place mie la tara ca mananci sanatos si respiri aer curat. smile ca de stat acolo mereu n-as putea

 

#8 2008-08-09 17:41:07

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

am fost crescuta cu hrana naturala; acum nu pot sa zic ca am aceleasi resurse sanatoase si garantate; incerc sa cumpar de la tarani legume, prefer mierea de albine dulceturilor rafinate, carne de pasare si peste mai mult decat altele, nu ma atrag meniurile fast food si alte chipsuri si traznai, nu beau Cola si alte sucuri acidulate sau cu E uri, mananc fructe cat pot de des... astfel incat ma astept sa traiesc pana la adanci batraneti.... deh! cu o moarte suntem datori; in general nu sunt adepta: nu mananc aia, nu vreau ailalta... ce-o vrea Dzeu!!!! ca ajungi sa te privezi o viata intreaga si sa mori pt ca iti cade un ghiveci in cap. Doamne fereste! Carpe Diem! mai cu masura, asa...

Ultima oara a fost editat de theSame_ElaElis (2008-08-09 17:42:28)

Offline

 

#9 2008-08-09 17:41:07

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

mie imi place la tara big_smile... bn k stau destul de aproape de bucuresti... sh se simte o diferenta "de aer"


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#10 2008-08-09 17:43:15

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

se observa de la o posta kre is legumele sanatoase si care nu.eu am noroc k primesc mai tot de la tara,de la bunici,dar sunt si nevoita sa cumpar(nu de multe ori).dak as putea as manca numai legume din gradinutza mea smile dar,dak merg la soacra-mea,ne da numai legume ''umflate'' cu ingrasaminte,carnati,carne cumparata,mai nimic de tara.si sunt nevoita sa mananc,si am observat diferente tare mari intre cum ma simt

Ultima oara a fost editat de rrammonna (2008-08-09 17:45:10)


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#11 2008-08-09 17:46:10

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

app de mancarica, ce as putea sa mananc k sa am mai multa energie? ma simt km molesita in ultimul timp... stiti  vreun fruct sau vreo leguma fantastica big_smile?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#12 2008-08-09 17:47:43

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

andrutza a scris:

Ar fi super daca ar veni si in cta produsele alea lactatae fara chimicale....
In rest, toate chestiile cumparate din magazine au e-uri...poate cu timpul o sa fie mai bine, sa speram.
Cele de la tara sunteti niste norocoase...si eu cand merg la bunici sunt super incantata si chiar se simte diferenta de gust a mancarii...laptele de vaca il ador, ouale sunt f gustoase si au un galbenus asa portocaliu fata de astea de la oras care il au galben se vede clar ca nu e ou de tara...si legumele sunt f bune.
Asta imi place mie la tara ca mananci sanatos si respiri aer curat. smile ca de stat acolo mereu n-as putea

nici eu nu pot sa stau...din fericire sunt destul de aproape bunicii de noi(cam o ora cu masina) si mama se sacrifica mereu sa se duca pe acolo sa puna de toate in pamant sa mancam noi sanatos...iar bunicii desi sunt batrani si bolnavi inca mai cresc vaca tocmai pt a trimite si copiilor si nepotilor lapte proaspat...sa-i tina dumnezeu cat mai mult in viata pt k datorita lor mai mancam si noi sanatos...
si mama face de toate si pt iarna...compoturi,dulceturi,conserva si legume....nu e la fel de comod k atunci cand le cumperi direct din magazin dar sunt mult mai sanatoase...

Ultima oara a fost editat de ella_mina (2008-08-09 17:50:29)


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#13 2008-08-09 17:52:40

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

carmen_21 a scris:

app de mancarica, ce as putea sa mananc k sa am mai multa energie? ma simt km molesita in ultimul timp... stiti  vreun fruct sau vreo leguma fantastica big_smile?

pt energie ma pune bunica mereu sa iau o linguritza de miere pe stomacul gol si sa mananc dupa aprox 30 de min...

Ultima oara a fost editat de ella_mina (2008-08-09 17:53:38)


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#14 2008-08-09 17:52:50

andrutza
Vizitator

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

carmen_21 a scris:

app de mancarica, ce as putea sa mananc k sa am mai multa energie? ma simt km molesita in ultimul timp... stiti  vreun fruct sau vreo leguma fantastica big_smile?

morcov, suc de morcovi, salata, telina, castravetii, rosiile, spnacul, vinetele, porumbul, piersicile, dovleceii, strugurii, semintele de floarea soarelui, patrunjelul si toate legumele verzi.

 

#15 2008-08-09 17:54:40

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

andrutza a scris:

carmen_21 a scris:

app de mancarica, ce as putea sa mananc k sa am mai multa energie? ma simt km molesita in ultimul timp... stiti  vreun fruct sau vreo leguma fantastica big_smile?

morcov, suc de morcovi, salata, telina, castravetii, rosiile, spnacul, vinetele, porumbul, piersicile, dovleceii, strugurii, semintele de floarea soarelui, patrunjelul si toate legumele verzi.

ms :k?ra:


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#16 2008-08-09 17:56:46

andrutza
Vizitator

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

np puss

 

#17 2008-08-09 18:01:42

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

am , am big_smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#18 2008-08-09 18:44:56

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

mierea iti da energie pt ca contine glucide(glucoza,fructoza). acestea iti maresc glicemia din sange pe moment dar dupa un timp vei avea din nou nevoie de "dulce" ca sa zic asa
si eu incerc in ultimul timp sa mananc mai sanatos
m-am lasat de fst food-uri, sucuri acidulate, incerc sa beau multa apa si sa nu mai mananc atatea dulciuri
pana sa calculez proteine,grasimi etc mai am lol

Offline

 

#19 2008-08-09 19:46:54

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

si eu stau la curte si am ceva fructe si legume.ai mei au gaini pt oua si pui de aia albi care cresc repede pt mancare pt ca sunt fragezi.laptele de la bunici nu imi place pt ca e gras asa ca il prefer pe cel degresat de la magazin.


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.