homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Atentie la rigevidon


#1 2006-09-20 14:54:33

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

atentie la rigevidon

povestea mea cu rigevidonul e ca m-am ingrasat in 3 luni 11 kg si acum nu stiu cum sa slabesc (am epuizat toate metodele posibile: pastile de slabit, diete care mai de care, foamete, sala de fitness, sauna etc) am uitat sa precizez ca inainte sa iau rigevidon am avut 46 kg si acum am ajuns la 59 (povestea e veche de 2 ani si ca ce am reusit sa slabesc am pus dublu inapoi )si se vede rau ca eu sunt migniona ,am doar 1,58. cine a trecut prin asa ceva si poate sa ma ajute cu sfaturi ?va rog sa-mi raspundeti ca m-a ajuns disperarea!


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 



#2 2006-09-20 15:18:40

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: atentie la rigevidon

nici un anticonceptional NU ingrasa, doar da pofta de mancare. u te-ai ingrasat pt k ai mancat, nu k ar avea pastilele ceva. daca vrei sa slabesti tot ce pot sa iti spun este k ai nevoie de un regim permanent care sa fie compus din fructe si legume multe, gratare, fara fast food&co, fara prajeli, fara sucuri prea multe. si pe langa asta mult sport


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#3 2006-09-20 17:03:51

persifona
Vizitator

Re: atentie la rigevidon

Si toate scrise de deadrose nu ajuta cu nimic daca te tin in loc anticonceptionalele. Din propria mea experienta iti spun ca.. fie (desi nu sunt de acord), nu ingrasa, doar cresc pofta de mancare cu care acumulezi kilograme, pe care pe urma din cauza antinconceptionalelor UNEORI nu poti sa le mai dai jos.
Si eu m-am kinuit cu o mie de diete, regimuri, miscare, tot tacamul.. si pana nu mi-am schimbat anticonceptionalele, nu am slabit 1 gram.

 

#4 2006-09-20 17:30:54

julia23
Full member
De la: anywhere
Inregistrat: 2006-09-06
Mesaje: 161

Re: atentie la rigevidon

treci pe yasmin, si o prietena avea probleme cu greutatea si doctora de planing i-a recomandat  yasmin,si intr-adevar nu s-a mai ingrasat.


Sinistra-i existenta omeneasca,si pururi fara sens,fatalitatii i-ajunge o paiata.

Offline

 

#5 2006-09-20 17:34:44

persifona
Vizitator

Re: atentie la rigevidon

Nu trece pe nimic pana nu te duci la doctor. Du-te si vezi ce-ti recomanda el.

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-09-20 17:54:03

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: atentie la rigevidon

persifona are dreptate ..mergi si vorbeste cu medicul iar el te va indruma cel mai bine

Offline

 

#7 2006-09-21 13:41:03

anckusha
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 147

Re: atentie la rigevidon

si eu am luat 6 kg in plus d la lofemenal...si nu pot sa dau jos chiar dak manac mai putin....poate si din cauza sedentarismului k imi petrec mult mult timp in casa si de-abia ma misc...sper sa slabesc un pik cand incep faculta...

Offline

 

#8 2006-09-21 14:16:39

nereida
Full member
De la: Neverland
Inregistrat: 2006-07-29
Mesaje: 331

Re: atentie la rigevidon

anckusha si eu tot lofemenal folosesc si nu m-am ingrasat deloc.asa ca sunt cazuri si cazuri.


Be happy for this moment cause this moment is your life...take care!

Offline

 

#9 2006-09-21 14:16:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: atentie la rigevidon

Povestea cu ingrasatul tine de progestativ....nu ingrasa, adica nu se poate spune ca te hranesti mai mult cu aer si cu contraceptive si pui pe tine, cresc insa pofta de mincare si, daca maninci mai mult sau nepotrivit, te ajuta sa asimilezi...si intr-adevar, dai foarte greu jos....cam ca in sarcina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-12-06 15:03:00

cathytody
Membru
Inregistrat: 2006-12-06
Mesaje: 4

Re: atentie la rigevidon

As avea si eu o intrebare, avand in vedere ca doamnele de la cabinetul de planning de unde imi procur pastilele imi vin cu raspunsuri de genul "Fetito, toate anticonceptionalele sunt bune!" la intrebarea mea "Ce imi recomandati?". Ultima data cand am fost, nu mai aveau Marvelonul pe care il foloseam de cateva luni si le-am intrebat ce altceva as putea sa iau si mi-au spus "Orice, uite spre exemplu Rigevidon". Si am luat doua folii. Intrebarea este, sunt in regula sau se preteaza pentru o alta grupa de varsta decat aceea din care fac eu parte (am 21 de ani)?

Offline

 

#11 2006-12-06 15:05:40

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: atentie la rigevidon

cred k ar trebui sa te duci la alt planning, nu e f buna atitudinea lor. nu e bine k ai schimbat antibebe, trebuia sa te duci sa iti cumperi de la farmacie tot marvelon


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#12 2006-12-06 15:19:03

cathytody
Membru
Inregistrat: 2006-12-06
Mesaje: 4

Re: atentie la rigevidon

Probabil ca nu e bine ca le-am schimbat, dar am zis ca stiu ele mai bine, ca doar asta le e meseria, doar nu m-ar pune sa fac ceva ce imi dauneaza sanatatii.

Offline

 

#13 2006-12-06 15:25:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: atentie la rigevidon

cathytody....Marvelon e un contraceptiv de acelasi fel ca Rigevidon...sigur, e diferenta de progestativ intre ele. De ce nu ai cerut tu reteta pentru Marvelon sa il iei de la farmacie? Stai chiar asa rau cu banii?
Poti incerca sa iei Rigevidon, nu e un contraceptiv groaznic...dimpotriva ar trebui sa fie foarte bun, teoretic e identic cu Microgynon


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2006-12-06 15:32:53

cathytody
Membru
Inregistrat: 2006-12-06
Mesaje: 4

Re: atentie la rigevidon

Nu, chiar nu stau rau cu banii doar ca ultima data cand am fost la ginecolog, mi s-a recomandat sa ma duc la planning si sa iau Marvelon iar acum Marvelonul a disparut de la plannig iar doamnele de acolo mi-au dat dupa cum v-am spus Rigevidon. Si deocamdata nu reusesc sa dau de medicul meu, si am zis totusi sa intreb pe cineva, adica pe voi...

Offline

 

#15 2006-12-06 15:39:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: atentie la rigevidon

aha...ma gindesc eu ca daca cereai reteta(la planning acolo) spunind ca tu vrei sa ramii pe Marvelon(pentru ca faptul ca nu il mai au ei la gratuitati nu e un motiv serios sa il schimbi) o primeai. Eu asa as fi facut


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2006-12-06 15:43:52

cathytody
Membru
Inregistrat: 2006-12-06
Mesaje: 4

Re: atentie la rigevidon

Ok. Deci, ca sa concluzionam. Eu ce ar trebui sa fac acum, sa iau Rigevidon sau sa fac rost de reteta pentru Marvelon? Pentru ca azi trebuie sa le incep. Risc ceva daca iau luna asta Rigevidon si intre timp fac rost de reteta? Sau sa nu iau nimic pana fac rost de Marvelon?

Offline

 

#17 2006-12-06 15:56:36

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: atentie la rigevidon

poti sa te duci la farmacie sa intrebi (daca nu ajungi sa faci rost de reteta) pentru k s-ar putea sa iti dea. si eu iau tot marvelon si imi da fara reteta


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#18 2006-12-06 16:02:52

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: atentie la rigevidon

eu zic sa iei marvelonul smile


You think you know but you have no idea

Offline

 

#19 2006-12-06 16:30:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: atentie la rigevidon

Nu opri contraceptivele, iti compromiti contraceptia...poti sa iei si rigevidon, nu vei pati nimik grav


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.