homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative-13


#229 2012-02-16 22:40:22

georgya88
New member
Inregistrat: 2012-02-03
Mesaje: 42

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

buna fetelor... nici nu stiu cu ce sa incep.... de 6 luni incerc sa raman insarcinata si nu reusesc. credeti ca daca iau anticeonceptionale si dupa cateva zile nu le mai iau pot sa raman insarcinata? aceste anticonceptionale mi le-a prescris medicul pt un chist si nu le-am luat atunci pt ca nu am vrut...sunt contra lor...dar vad ca destinul tot la ele ma aduce grater ceea ce vroiam sa zic este ca era un chist care s-a resorbit singur...asa mi-a spus medicul cand am facut ecografie transvaginala urmatoarea luna...tin sa precizez ca asta s-a intamplat acum vreo 8 luni...de 4 luni incoace merg la doctori diferiti in fiecare luna sa vad parerile fiecaruia....toti imi spun ca din punct de vedere ginecologic sunt foarte bina (am fc control,ecografie, babes papanicolau-toate au iesit bine).. in fine ...unul mi-a spus sa imi calculez perioada de ovulatie,altul mi-a dat acid folic, altul mi-a dat vitamine elevit-prenatal...acum m-am gandit sa iau anticonpetionalele yasmine care mi le-a dat atunci doctorul. e vreun risc anume- daca le iau o luna si apoi nu le mai iau si sa zicem ca raman insarcinata e vreun risc pt copil? deja cred ca a devenit o obsesie... majoritatea dintre prietenele mele sau fostele mele colege ma suna sa-mi dea de veste ca sunt insarcinate,sau ca au nascut..lucrul asta ma afecteaza si mai ales cand vad ca cele care nu isi doresc copii acelea raman insarcinate... am zis totusi sa nu ma mai gandesc la nimic si cand o fi sa fie atunci o sa fie...mi-am dat seama ca nu e dupa nimeni ..numai dupa bunul Dumnezeu. dar totusi ce ma sfatuiti sa fac? sa iau anticonceptionalele sau nu? astazi mi-a venit menstruatia si nu stiu ce sa fac..... imi cer scuze daca nu am postat unde trebuia....va rog sa ma ajutati cu un sfat...va multumesc...

Offline

 



#230 2012-02-17 12:44:16

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

georgya88 eu as zice sa nu iei ac fara sa ti le recomande un medic acum...
poti discuta cu alte fete care isi doresc bebe aici: http://forum.anticonceptionale.ro/t3740 … ca-65.html

Offline

 

#231 2012-03-08 14:54:32

euforica
Membru
Inregistrat: 2012-03-08
Mesaje: 2

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Am si eu o intrebare la care sper sa gasesc un raspuns. Am luat anticonceptionale vreo 6 ani, cu pauza de 2-3 luni in fiecare an (mai putin in ultimii 2 ani cand nu am mai facut pauza deloc). Din ianuarie m-am hotarat sa intrerup anticonceptionalele. In prima luna nu am avut nimic, dar cand mi-a venit a doua ora am inceput sa am ameteli, stare de lesin, etc. Am 3 saptamani si desi amtelile au scazut in intensitate, ma intreb cat o sa mai dureze. Intrebarea mea este daca e ceva normal sa am starile astea de ameteala sau nu, daca au vreo legatura sau nu cu anticonceptionalele. Mentionez ca mi-am facut analizele anul trecut in iunie si totul era ok. Am inceput sa iau si calciu si viatamine de cand am ameteli. Multumesc anticipat pentru raspuns!

Offline

 

#232 2012-03-12 20:43:02

darling
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 24

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Am terminat folia de ac joi(01.03),luni(05.03) mi-a venit menstruatia,apoi am hotarat sa fac pauza si sa nu mai incep folia noua de ac...astazi am observat o sangerare,mai exact niste pete maronii,gen spotting...stiu ca apar dereglari hormonale la intreruperea ac,dar ma asteptam sa apara la urmatorul ciclu menstrual,nu la cateva zile de la terminarea menstruatiei,imediat dupa intreruperea ac...e cazul sa ma ingrijorez? contactele sexuale au fost protejate suplimentar in ultimele 2 saptamani

Ultima oara a fost editat de darling (2012-03-12 20:44:41)

Offline

 

#233 2012-03-12 20:44:12

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

eu cred ca e menstruatie prelungita, nu ai de ce sa te ingrijorezi.

euforica, nu am inteles daca ai ameteli tot timpul sau doar cand esti la menstruatie.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-12 20:45:22)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2012-03-12 20:47:11

darling
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 24

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

sunt sigura ca este dereglare hormonala,dar,cum ziceam ,ma asteptam sa apara luna viitoare,nu imediat ..menstruatia s-a terminat vineri si sangerarea a aparut abia azi,de-asta ma ingrijorez putin...multumesc pt raspunsul rapid smile
sa ma bag si eu in discutia de mai sus...euforica,daca ai menstruatii abundente ar putea fi vorba de o anemie pe care nu o aveai in iunie anul trecut smile

Ultima oara a fost editat de darling (2012-03-12 20:51:35)

Offline

 

#235 2012-03-12 20:50:29

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

nu e obligatoriu sa te dereglezi dupa intrerupere, eu nu am patit-o niciodata, dar poate de la intrerupere ai ovulat asa de repede si de aici petele (din cate stiu la ovulatie cateodata e posibil sa patesti asta). cand intrerupi poti ovula foarte brusc sau din contra dupa mai mult timp decat de obicei, de aici dereglarea menstruatiei. oriucm daca te-ai protejat nu vad care poate sa fie problema, dar poti trece si pe la un consult de rutina (ginecologic) daca nu ai fost relativ recent.

Offline

 

#236 2012-03-12 20:53:54

darling
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 24

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Multumesc pt raspuns...planuiesc oricum de ceva timp o vizita la ginecolog..

Offline

 

#237 2012-03-12 20:59:09

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

o rana pe col poate sa cauzeze mici sangerari, dar asta nu apare asa din senin si de obicei o descoperi la primul consult ginecologic. dar nu te panica nu inseamna ca este asta. ce mai poate sa fie? eu am avut o mica scurgere maronie total in afara menstruatiei cand facusem candidoza, nu mi-a trecut prin cap ca era de la asta dar medicul asa a spus (desi candidoza iti da in general scurgeri albicioase si constante nu asa 2 pete intr-o zi). eu tot cred ca e de la menstruatie dar vizita e binevenita si indicata.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-12 20:59:29)

Offline

 

#238 2012-03-19 17:36:12

Ileana03
New member
Inregistrat: 2011-08-01
Mesaje: 33

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna. Am si eu o mica problema in legatura cu anticonceptionalele. Am luat yasmin timp de 3 ani fara sa le intrerup, insa dupa menstruatia de luna trecuta (21 martie) am decis sa renunt la ele, macar pentru o perioada. Nu am avut niciun contact sexual luna asta, deci intarziere nu pune problema de o sarcina. Vreau sa stiu cat dureaza pana cand mi se va regla, si daca vreau sa reincep, cand pot sa fac asta? trebuie sa astept prima zi a menstruatiti viitoare? au trecut 28 de zile de la inceputul ultimei menstruatii, insa nu am niciun semn ca urmeaza curand alta. Mentionez ca inainte de yasmin nu aveam deloc un ciclu menstrual regulat, si ca abia cand am inceput sa le iau, s-a reglat. Va multumesc si astept un raspuns. PS o sa imi vizitez curand si medicul ginecolog, insa nu am banii necesari acum.

Offline

 

#239 2012-03-19 17:38:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

daca nu aveai ciclul regulat inainte de AC nu-l vei avea nici acum, deci nu-ti poate spune nimeni cand o sa vina
le poti reincepe oricand daca te protejezi suplimentar in primele 7 zile

Offline

 

#240 2012-03-19 21:06:27

Ileana03
New member
Inregistrat: 2011-08-01
Mesaje: 33

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

aha, am inteles,multumesc, o sa mai astept o perioada, sa vad cum evolueaza lucrurile, si cred ca am sa le reincep

Offline

 

#241 2012-03-22 22:24:43

oana_confuza
New member
Inregistrat: 2008-01-25
Mesaje: 82

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna..as avea si eu nevoie de parerea voastra..iau de 4 ani anticonceptionale Mercilon si din 14 februarie am hotarat sa fac o pauza de 2 luni..problema e ca trebuia sami vina mesntruatia in 17 martie si nu a venit..nu ma asteptam sa vina exact ca si atunci knd luam pastilele, dar totusi atat ar putea intarzia..in toata aceasta perioada am avut contacte sexuale dar tot timpul a lasat afara..s-ar putea sa fie un risc de sarcina din aceasta cauza? sau din cauza k timp de 4 ani am luat incontinuu antibebe iar organismul se adapteaza greu la aceasta pauza..nu stiu ce sa cred..am zis k in acest weekend as face un tes de sarcina, sau este prea repede?va multumesc

Offline

 

#242 2012-03-22 22:36:37

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

nu are cum sa-ti vina ca si cum ai lua pastile, ori iti vine fix cum iti venea inainte de pastile (cu pastile iti vine la 23-24 de zile de obicei, iar un ciclu normal fara pastile nu prea tine atat de putin), ori iti vine cum si cand vrea el pentru ca s-a dereglat. anii nu au importanta, puteai sa iei si o singura folie, si nici macar pe toata. pauzele nu sunt recomandate decat daca vrei bebe, daca ai afectiuni hepatice, cardiace etc cate-ti interzic sa le mai iei, daca analizele special cerute nu-ti ies bine (timp quick, trigliceride, colesterol, glicemie etc). testul e valabil la 3 saptamani de la contact, dar din ce am inteles ai tot avut contacte. normal ca exista risc de sarcina cu "lasatul afara", poti foarte bine sa ramai din asta (mai ales daca a mai ejaculat o data in ziua respectiva sau daca esti in perioada fertila sau foarte aproape de ea).

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-22 22:37:43)

Offline

 

#243 2012-03-23 10:08:00

oana_confuza
New member
Inregistrat: 2008-01-25
Mesaje: 82

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

multumesc frumos pentru raspuns...am fost la un control ginecologic in luna ianuarie si am intrebat-o pe doamna doctor daca e nevoie de o pauza (tocmai datorita faptului ca unii doctori recomanda aceasta pauza, altii nu) iar dansa a spus ca ar fii recomandat tocmai ca "sa mai respire" si ficatul..zilele astea mi-am calculat si perioada fertila si da e posibil sa fii avut si atunci un contact sexual..akm daca e sa fiu insarcinata asta e, bebele e bine venit, doar ca noi nu neam propus sa fie akm ci peste 1-2 ani..singura problema ar fii sa nu se nasca cu malformatii din cauza anticonceptionalelor (se spune ca este recomandat sa ramai insarcinata dupa vreo 3-4 luni de pauza de la anticonceptionale tocmai pentru a elimina riscul dezvotarii copilului)..maine ar fii o saptamana de intarziere a menstruatiei...akm mai astept cateva zile si o sa-mi fac un test de sarcina sa vedem ce-o fi :-D

Offline

 

#244 2012-03-23 10:12:46

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

alea sunt mituri smile se recomanda sa astepti cateva luni ca sa ti se regleze ciclurile si implicit ovulatia, pt ca in primele luni pot aparea ovulatii multiple, soldate cu sarcini multiple.
gandeste-te ca sunt femei care au ramas gravide in timp ce luau pastile (administrare incorecta, interactiuni medicamentoase), care au bebei sanatosi; sau la fel, femei care au ramas dupa pastila de a 2a zi, care-i o bomba hormonala, si la fel, au bebei sanatosi.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#245 2012-03-23 12:15:57

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

poti sa pastezi sarcina, nu iese nimeni cu malformatii.
yoyo, adica daca eu vreau gemeni dizigoti (mereu am visat la asta, stiu ca e stupid, dar na rotfl ) sansele cele mai mari sunt sa-i fac dupa intrerupere, poate ovulez dublu tongue mi-ai dat idei rotfl

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-23 12:16:20)

Offline

 

#246 2012-03-23 12:39:29

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

lol daca ai curaj si faci si o urmarire ecografica a ovulatiei (nu de alta, dar pot aparea si 3-4 ovule), go ahead lol


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#247 2012-03-23 13:08:53

oana_confuza
New member
Inregistrat: 2008-01-25
Mesaje: 82

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

va multumesc pentru raspunsuri..akm ramane de vazut ce-o fi, probabil in urmatoarele zile :-D

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.