homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative-3


#39 2008-11-06 23:51:58

loves
Membru
Inregistrat: 2008-11-05
Mesaje: 4

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

multumesc mult pt sfat

Offline

 



#40 2009-01-19 21:23:25

maduzza
Membru
Inregistrat: 2009-01-19
Mesaje: 2

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

cand se ia hepatoprotectorul acela?are o denumire cva?si ce perioada de timp?storstark

Offline

 

#41 2009-01-19 21:40:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

de ce sa iei hepatoprotector?
ai hepatita? sau ai avut in ultimele 3 luni?
daca nu, de ce sa iei hepatoprotector? esti mare consumatoare de alcool?
daca nu, nu inteleg de ce


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#42 2009-02-05 15:17:59

mary1701
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 9

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

si eu am avut probleme. Dupa un an de Novynette, am facut pauza ca asa imi recomandase medicul si, surpriza, 3 luni nu mi-a mai venit DELOC. Nu stiu daca s-ar fi reglat de la sine pentru ca dupa cele 3 luni am mers la medic si mi-a dat Duphaston ca sa-mi vina, apoi anticonceptionale Diane 35 (2 ani), pe care intre timp le-am schimbat cu Novynette (9 luni), iar acum am trecut pe Jeanine. as vrea sa nu mai iau nici un fel de ac, dar mi-e teama sa nu patesc iar la fel, sa nu-mi vina deloc....Dar si atatia ani de luat ac, nu stiu ce sa zic...Oricum, medicul mi-a zis sa le intrerup cand vreau bebe, dar daca nu vreau ce fac? am 30 de ani, poate ar trebui, dar.................

Offline

 

#43 2009-02-05 15:20:51

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

se mai intampla ca dupa ce iei ac si le intrerupi sa ai o dereglare si sa nu iti vina menstra, dar, o sa se regleze intre timp menstra, stai linistita.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-02-17 12:45:59

shtelutza
New member
Inregistrat: 2007-09-27
Mesaje: 41

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

salut.vroiam sa va mai intreb o chestie.daca iei mai mult timp anticonceptionale,cativa ani de ex,se poate ca atunci cand vrei sa ramai insarcinata sa fie unele probleme,adica sa ramai insarcinata mai greu?ca mai citeam si am mai auzit de cazuri de genul acesta.nu stiu de ce sunt obsedata de treaba asta.eu nu iau ac decat de aproximativ un an.dar am mai vazut aici pe forum cazuri de persoane care au luat pastilute si timp de 6 ani.nu e nicio problema daca se iau atata timp fara sa se intrerupa?eu vroiam sincer sa le las vreo 2-3 luni,desi nu ma simt rau de la ele,nu vreu nici bebe in momentul de fata,da ma gandeam ca poate e bine sa mai faci pauza din cand in cand.astept,daca se poate o parere.multumesc.

Offline

 

#45 2009-02-17 12:51:04

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

shtelutza, anticonceptionalele le intrerupi cand vrei un bebe, sau din motive medicale, doar atat. nu se fac pauze periodice.
si poti ramane insarcinata, desigur... pt ca atunci cand le opresti ovarul isi face din nou treaba, deci nu afecteaza fertilitatea.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#46 2009-02-20 13:14:23

julica26
Membru
Inregistrat: 2009-02-20
Mesaje: 2

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am luat acum 4 ani Coral21 daca va amintiti de ele si m-am inteles bine cu ele. Apoi am oprit administrarea lor. Am facut si un copil si acum copilul avand 7 luni deja am hotarat sa iau AC iar. Am fost la medic cu analizele si mi-a dat Triquilar tocmai bazandu-se si pe experienta pozitiva pe care eu i-am zis ca am avut-o cu ele ( insa am mintit spunandu-i ca am luat Triquilar inainte de sarcina ca sa mi le dea pe astea, fiindca aveau aceeasi compozitie ca si Coral21 care imi facusera bine ). Acum le iau de 5 zile si ma inteapa inima rau. Ce sa fac? E normal sau le opresc? Le pot opri acum sau termin folia? Multumesc mult !!

Ultima oara a fost editat de julica26 (2009-02-20 13:16:06)

Offline

 

#47 2009-02-20 13:24:19

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

eu zic sa vorbesti cu medicul si sa ii spui adevarul....poate ca intre timp ceva prin organismul tau s-a schimbat si poate nu mai merg aceleasi pastile...l-ai cam invartit pe medic si asta se cam cheama automedicatie.... vorbeste cu medicul!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#48 2009-02-20 13:42:50

julica26
Membru
Inregistrat: 2009-02-20
Mesaje: 2

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

majoreta  Nu l-am invartit ca doar avea analizele mele in fata, doar i-am sugerat sa mi le dea tot pe astea in ideea ca am mai luat. Daca el vedea pe analize ca nu mi-ar fi bune nu mi le-ar fi dat, e medicul meu demult si are cabinet de planning deci se pricepe la astea. Oricum nu voi intarzia sa merg din nou la el, insa inainte de asta doresc sa stiu dc s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema cu Triquilar. Multumesc bis

lucia05 a scris:

eu zic sa vorbesti cu medicul si sa ii spui adevarul....poate ca intre timp ceva prin organismul tau s-a schimbat si poate nu mai merg aceleasi pastile...l-ai cam invartit pe medic si asta se cam cheama automedicatie.... vorbeste cu medicul!

Offline

 

#49 2009-02-20 14:39:06

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

julica, fiecare organism reactioneaza altfel la anticonceptionale. sunt fete care se simt f bine de la triquilar, sunt fete care se simt rau de la ele(de ex tu).
de aia mai bine mergi la medic sa ti le schimbe...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#50 2009-02-22 14:41:34

thegrasutzantz
New member
Inregistrat: 2009-02-22
Mesaje: 10

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

am si eu o intrebare .am mare nevoie de un sfat.am luat 2 ani d zile AC yasmine.acum 3 luni de zile am fost la ginecolog si mi a zis sa le intrerup pentru 3 luni.este prima luna de pauza si nu mi a venit.mai sunt 6 zile din luna si menstra nu s a prezentat.contact sexual am avut in aceasta luna dar cu prezervativ.nu stiu ce sa cred.nu mi am facut nici un test de sarcina mai mult de frica.intrebarea mea este:se poate sa fiu insarcinata?pentru ca repet nu mi a venit ciclul.am avut niste dureri de burta ,m au durut si sfarcurile vreo 2 zile si am si niste secretii cum aveam si inainte.va rog mult de tot ajutati ma pentru ca nu mai rezist!

Offline

 

#51 2009-02-22 14:51:51

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

stai linistita nu ai cum sa fi insarcinata ...daca inaite sa iei ac mestra nu itzi era regulata asa o ai shi acum deci iti vine cum iti venea inaite de ac . iar daca te doare burta seamna ca ii pe drum shi trebe sa vina mestra tongue

Ultima oara a fost editat de papushik (2009-02-22 14:54:45)

Offline

 

#52 2009-02-22 15:54:01

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

mai degraba simptomele tale sunt spm, daca ai avut contactele protejate.
dupa intreruperea ac se poate ca menstra sa intarzie, iar daca nu era regulata inainte de ac, asa va fi si acum.

Offline

 

#53 2009-02-23 00:23:37

thegrasutzantz
New member
Inregistrat: 2009-02-22
Mesaje: 10

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

multumesc fr mult.nu stiu ce sa cred.da inainte ciclul era dereglat nu mi venea in fiecare luna pe aceeasi data.sper sa fie bine.multumesc inca o data:*puss:smile

Offline

 

#54 2009-02-23 08:35:15

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

thegrasutzantz a scris:

multumesc fr mult.nu stiu ce sa cred.da inainte ciclul era dereglat nu mi venea in fiecare luna pe aceeasi data.sper sa fie bine.multumesc inca o data:*puss:smile

Acum, dupa intreruperea piluleor, ciclul va redeveni neregulat. Daca intarzie mai mult de 10 zile mergi la medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#55 2009-02-25 12:24:16

vavi
New member
Inregistrat: 2009-02-01
Mesaje: 11

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna ,
am si eu o intrebare...am terminat folia de yasmin de sambata,si nici pana acum nu mi-a venit menstruatia.....tin sa specific ca este prima luna in care am luat Yasmin,cu o luna inainte facand pauza de pastile la recomandarea medicului ginecolog care imi daduse LAURINE(asta in decembrie) inainte de aceasta pauza(pauza a fost in luna ianuarie),dar de la care am sangerat putin si atunci a decis sa fac pauza de o luna ,urmand ca luna urmatoare sa incep cu Yasmine....ma cam doare burta,sunt balonata,,,,,,dar cam atat.Ce credeti ca se intampla?


"Experienta nu reprezinta ceea ce ti se intampla ci ceea ce faci cu ce ti se intampla"

Offline

 

#56 2009-02-25 13:03:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

trebuie sa-ti vina in pauza de 7 zile, mai ai timp...

Offline

 

#57 2010-03-08 13:40:33

Sachmet
New member
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 27

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna. Iau de ceva timp Karissa si obisnuiam sa mai fac cate o pauza pe an, timp in care ciclul imi venea regulat in primele 3 luni, dupa care se dadea peste cap si devenea neregulat , asa cum l-am avut mereu. Pe 30 ianuarie am luat ultima pastila din folie si am decis sa fac o mica pauza. (inca ma intreb de ce). Sangerarea aferenta pauzei a venit pe 3 feb. La finalul lui feb am avut cateva contacte sexuale, toate protejate. Am verificat prez, erau ok..nu s-au rupt, nu nimic.
Ieri, in timpul unui contact sexual (protejat), am observat ca sangerez. Am crezut ca mi-a venit ciclul, totul ok..doar ca sangerarea s-a diminuat f mult dupa. In timpul noptii- deloc, iar acum, a doua zi a revenit. Nu seamana cu spottingul, ca pana acum spottingul era mai maroniu, iar asta e ceva mai deschisa la culoare. Nu e nici ciclu, ca nu prea are "debit". Nu am dureri vaginale ca sa cred ca e vreo rana.
Problema e ca vreau sa reincep pastilele si ma deruteaza cumplit aceasta sangerare. Ce sa fac?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.