homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cade parul :(-19


#343 2011-09-18 20:02:05

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Cade parul :(

onyca,teoretic ar trebui sa mergi la un medic atunci cand iti cade un anumit nr. de fire de par(daca iti cade si strangi cativa pumni).eu merg de 3 luni la dermatolog,mai bine zis,dermatologi(am fost la 3) si cam fara rezultat.toti iti recomanda produse din comert sau diverse solutii,creme,etc.bine,eu am dermatita seboreica si caderea parului a fost asociata acesteia.am incercat ata de multe ca nu as sti ce sa iti recomand.incearca o masca din ulei de ricin+ulei din germeni de grau si vitamina a(a scris-o cora pe la celalalt topic legat tot de par),niste seleniu si vitamine.cu alimentatia cum stai?sa stii ca e extrem de importanta.


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 



#344 2011-09-18 20:22:32

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: Cade parul :(

cred ca o sa incerc ceva pe baza naturala.
in ceea ce priveste alimentatia, mananc cam orice, nu in exces, insa de toate...posibil totusi sa trebuiasca sa iau niste vitamine, calciu ca ma simt cam slabita.
....si mi-am facut de cateva ori parul cu placa lunile trecute.


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#345 2011-09-18 20:26:16

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Cade parul :(

eu asa zic,mergi pe ceva naturis mai intai smile nu-i de la placa(daca ai folosit-o doar de cateva ori) .sunt fel si fel de cauze. incearca vitamine,calciu(n-ar strica si niste analize).eu iau niste pastile foarte bune,sunt cam scumpe(nu foarte-90lei) ,dar pare ca promit ceva.


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#346 2011-09-19 11:04:05

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: Cade parul :(

rrammo nu gasesc reteta de la cora...daca m-ai putea ajuta tu tonguesmile


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#347 2011-09-19 11:18:17

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Cade parul :(

eu am facut-o din ochi:jumatate din sticluta de vitamina a,un sfert din cea de germeni din grau si un sfert(sau putin peste) din cea de ricin(era sticla mare,cam ca cea de la uleiul din germeni).nu am avut rabdare sa stau sa masor big_smile


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2011-09-19 11:23:51

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: Cade parul :(

multumesc frumos puss


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#349 2011-09-19 11:32:08

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Cade parul :(

n-ai pentru ce puss


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#350 2011-09-19 17:47:31

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Cade parul :(

Eu va recomand urmatorul tratament: o sticluta de vitamina A uleioasa, o jumatate de sticluta de ulei de ricin, zeama de la o lamaie, un galbenus de ou si 5-6 linguri de ulei de masline. De asemenea si administrarea de vitaina B am inteles ca este buna.
Reteta ce am postat-o am incercat-o si sunt foarte multumita. Dupa 4 aplicari cade mai putin si se vede la radacina ca se regenereaza. Se aplica inainte cu 1-2 ore de baie.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#351 2011-10-03 19:59:03

summer_addicted
New member
Inregistrat: 2010-07-14
Mesaje: 80

Re: Cade parul :(

Cum se foloseste Chelstop? Am citit aseara fugitiv topicul asta si am observat ca e destul de laudat asa ca azi mi l-am cumparat si eu, impreuna cu sapunul acela moale. Pe ambalaj scrie ca tre' sa stau cu lotiunea pe cap 30 min (sub prosop), desi doamna de la plafar mi-a zis ca 3-5 min. Si dupa aia n-am inteles. Clatesc parul sau raman cu lotiunea aia pe cap?

Sper sa nu-mi cada parul mai rau de la el, cum zicea cineva de pe aici ca a patit. smile Am intrebat-o pe doamna de la plafar daca se poate intampla asta si mi-a zis ca nu, in cel mai rau caz se poate sa n-aiba niciun efect. sa speram ca e bun, m-am saturat sa-mi cada atata par...sad

Offline

 

#352 2011-10-03 21:11:36

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Cade parul :(

se foloseste sapunul moale,care iti incalceste rau parul,deci vei avea nevoie de ceva balsam.dupa ce ai sters parul cu prosopul,se aplica chelstopul si se tine prosopul in cap cel putin 30 de minute,dupa care usuci parul.nu se mai limpezeste parul.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#353 2011-10-03 21:30:32

summer_addicted
New member
Inregistrat: 2010-07-14
Mesaje: 80

Re: Cade parul :(

Aha, multumesc. Oricum foloseam balsam, ca am parul moale si lung si se incurca destul de tare fara el.
Tu ai folosit produsele astea? Ti-au fost bune? Si inca ceva: sapunul asta moale arata ca apa (doar ca e maronie si face spuma) sau are al meu vreo problema? lol Nu de alta, dar ma asteptam sa aiba consistenta unui sapun lichid (din acela de maini)...

Offline

 

#354 2011-10-03 21:31:41

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: Cade parul :(

incearca uleiul de ricin, masezi cu el radacinile cu 20 min inainte de a-l spala. Chiar daca ai initial impresia ca se lipesc ca cu clei radacinile, e ok...sa spala cu orice sampon;) proprie experienta!


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#355 2011-10-03 21:41:19

summer_addicted
New member
Inregistrat: 2010-07-14
Mesaje: 80

Re: Cade parul :(

Am zis sa incerc intai produsele astea hofigal si daca nu functioneaza sa trec pe masti cu ulei de ricin, vit A si altele... m-am cam ferit de asta nu numai din comoditate, dar si din cauza ca parul meu se ingrasa foarte repede si oricat de bine as sampona dupa, parca ma gandesc ca tot o sa ramana putin in par si o sa se ingrase si mai repede... dar o sa incerc si asta daca n-am de ales.smile

Offline

 

#356 2011-10-03 22:30:08

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Cade parul :(

summer_addicted a scris:

Aha, multumesc. Oricum foloseam balsam, ca am parul moale si lung si se incurca destul de tare fara el.
Tu ai folosit produsele astea? Ti-au fost bune? Si inca ceva: sapunul asta moale arata ca apa (doar ca e maronie si face spuma) sau are al meu vreo problema? lol Nu de alta, dar ma asteptam sa aiba consistenta unui sapun lichid (din acela de maini)...

Le-am folosit mai demult si au avut efect,insa cand le-am folosit acum recent,nu au mai avut acelasi efect.sapunul moale e ca apa si are culoarea maronie smile


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#357 2011-10-03 23:05:50

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: Cade parul :(

si mie imi cade parul cam de un an...defapt cam de cand au inceput problemele mele sa zic asa...de regenerat s vede k se regenereaza,am "puf" peste tot tongue...doar ca se observa ca mi s-a subtiat codita
ar fi cazul s incerc ceva sau sa merg la coafeza mea sa vad ce zice?ma gandeam sa o intreb pe profesoara de botanica ce mi-ar recomanda?


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#358 2011-10-04 23:37:37

summer_addicted
New member
Inregistrat: 2010-07-14
Mesaje: 80

Re: Cade parul :(

N-am incercat inca produsele de care vorbeam mai sus (le-am testat momentan pe o portiune de scalp sa fiu sigura ca nu reactioneaza ciudat:)) ). Dar, ieri si azi mi-au cazut foarte putine fire de par. Eu din iulie am problema asta cu caderea parului, strangeam numai la spalare  cred ca in jur de 100 de fire si de fiecare data cand dadeam cu mana prin par ramaneam cu 4-5 fire... acum (si ieri si azi adica) am strans la spalat cred ca maxim 20 la fiecare spalare. Faza e ca mi-am clatit parul cu infuzie de frunze de nuc. Numai ca eu am mai facut asta si in august timp de cateva spalari si n-a avut niciun efect. Mai e si varianta sa-si revina parul meu (singur) hjarta. Dar parca prea dintrodata, asa. Eu zic totusi daca aveti vreun nuc pe langa bloc sa incercati si asta. lol Macar lasa parul frumos si stralucitor, la asta sigur ajuta...si pare mai rezistent.
Eu mai urmaresc situatia in continuare cu parul meu, doamne sper sa nu mai cada, sa fie ca in astea 2 zile de acum inainte... o sa incerc si hofigalul in curand.

@cinderela: vezi ca au lasat fetele pe aici niste retete pt masti naturiste, si ai si exemple de sampoane si lotiuni care te-ar putea ajuta.

Offline

 

#359 2011-10-05 07:09:17

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Cade parul :(

summer_addicted a scris:

Am zis sa incerc intai produsele astea hofigal si daca nu functioneaza sa trec pe masti cu ulei de ricin, vit A si altele... m-am cam ferit de asta nu numai din comoditate, dar si din cauza ca parul meu se ingrasa foarte repede si oricat de bine as sampona dupa, parca ma gandesc ca tot o sa ramana putin in par si o sa se ingrase si mai repede... dar o sa incerc si asta daca n-am de ales.smile

Eu inainte sa-mi fac tratamentul care l-am postat mai sus (pe baza de ulei de ricin, maslline si vit A uleioasa) ma spalam la 3-4 zile. Dupa vreo 3 utilizari ale tratamentului ma spalam o data pe saptamana si pt ca am stat acasa am zis sa-l las sa vad cat m-ar tine fara sa se ingrasa si abea in ziua a 9-a a inceput sa se ingrasa putin, dar evident ca o data pe saptamana este imperios necesar sa te speli pe cap, oricat de ok ar fi parul si nu s-ar ingrasa.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#360 2011-10-05 11:06:49

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Cade parul :(

Buna fetelor  wave
Sa va zic o reteta care la mine a mers foarte bine si nu am mai avut probleme cu caderea parului. Aveti nevoie de:
- Tinctura de brusture
- Tinctura de ardei iute
- Tinctura de mesteacan
- Tinctura de urzica
- Ulei de ricin
Se ametesca intr-un castronel cantitati egale din toate ( eu puneam cate 2 lingurite ) si cu o discheta demachianta se tamponeaza parul la radacini. Se tine in cap cel putin 2 ore, eu il mai lasam si toata noaptea in weekend. Apoi se spala parul cu sampon si balsam.
Este indicat sa se faca tratamentul de 2 ori pe saptamana timp de 2 luni.
Eu l-am facut 2 luni, dar mai faceam si doar 1 data pe saptamana si a avut efect. A trecut aproape 1 an de atunci si nu mai imi cade parul. mentionez ca eu nu ma vopsesc, am culoarea naturala, dar imi cadea f mult, de la stres cel mai probabil.
Sper sa va fie de folos  goodluck

Offline

 

#361 2011-10-05 11:49:41

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: Cade parul :(

fetelor care ati mai folosit gaz, imi spuneti si mie cum se fol?
trebuie diluat? cat sa-l tin in cap? se duce mirosul dupa ce il spal?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.